Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Specifikace a měření zesilovačů podle normy IEC 60268-3

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut marec 07, 2023 20:35:24    Predmet: Specifikace a měření zesilovačů podle normy IEC 60268-3 Odpovedať s citátom

Specifikace a měření zesilovačů podle normy IEC 60268-3

Trochu (dost) mi v poslední, delší době vadí tzv. "vyzobávání třešniček" a uvádění jen některých, samozřejmě příznivých parametrů při měření audio komponent, ať už u profi výrobků, nebo v DIY. Řešením by mohlo být dbaní na alespoň nějakou standardizaci. V případě zesilovačů je to norma IEC 60268-3. V zemích východní EU je k zakoupení za méně než desetinovou cenu toho, co je potřeba vydat v "tradiční" Evropě, platí to o všech normách.

Naši kolegové na Slovensku jsou na tom líp, než my ve zkostnatělých Čechách, dá se u nich koupit i v elektronické formě

https://normy.unms.sk/eshop/public/standard_detail.aspx?id=127204

od Úradu pre normalizáciu, což jsem taky udělal. U nás v Čechách jen v tištěné formě

https://shop.normy.biz/detail/506493

Pokud někdo bude národoosvobozenecky argumentovat, že texty mají být česky, tak prosím berte v úvahu, že v případě EN IEC norem přejatých zeměmi CENELEC jsou většinou jen anglicky, nebo anglicky+německy+francouzsky. Prostě nutnosti znalosti jiného než okrajového domácího jazyka se nezbavíte.

Testování podle IEC 60268-3 popisuje např. Rohde Schwarz pro audio analyzátory UPV (bohužel výroba skončila).

https://www.rohde-schwarz.com/cz/applications/tests-of-audio-amplifiers-in-accordance-with-standard-iec-60268-3-application-note_56280-15446.html

Já jsem se pokusil o měření alespoň části z množiny parametrů tady (počínaje bodem 3.)

https://pmacura.cz/DIY_250W_4ohm_amplifier.html

a s nevelkým úspěchem na ASR

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/suggestion-on-testing-power-amplifiers-according-to-iec-60268-3-standard.42488/

kam jsem napsal i výtah z normy. Jako celek ji zveřejnit nemůžu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 07, 2023 23:26:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, je to nesmírně profesionální a záslužný přístup. Cokoliv změříš postupem respektujícím normy, bude velkým přínosem.
Jenom se obávám, že bohužel nenajdeš mnoho následovníků. Pro hobíky je to příliš složitý, náročný na vybavení i na čas. Já bych to taky nedal, bohužel...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 08:25:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohlo by to vzbudit zaujem uvedenim konkretneho merania konkretneho zariadenia, kde standardne pouzita sada merani ukazala len to pekne akebo naopak poukazala na tu horsiu stranku. (dovolim si rypnut do ASR - SINAD rebricek je predsa najdolezitejsi)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 09:57:04    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
Mohlo by to vzbudit zaujem uvedenim konkretneho merania konkretneho zariadenia, kde standardne pouzita sada merani ukazala len to pekne akebo naopak poukazala na tu horsiu stranku. (dovolim si rypnut do ASR - SINAD rebricek je predsa najdolezitejsi)


Měl jsem s Amirem dlouho spory, že žebříček SINAD (THD+N) na 5W/1kHz/4ohm jako hlavní srovnávací hodnota nemá smysl. Už jsem to vzdal a na ASR zredukuji příspěvky na minimum. Má to tam spíš podobu sociálních sítí Instagramu nebo Facebooku, počet zcela laických členů je podle mě vysoko nad 90%, admin je potřebuje z reklamních důvodů a podle toho to vypadá. Jde spíš buď o nekritický obdiv, nebo naopak o čistý voodoo přístup, racionality minimálně.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 09:58:10    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pavle, je to nesmírně profesionální a záslužný přístup. Cokoliv změříš postupem respektujícím normy, bude velkým přínosem.
Jenom se obávám, že bohužel nenajdeš mnoho následovníků. Pro hobíky je to příliš složitý, náročný na vybavení i na čas. Já bych to taky nedal, bohužel...


Jsem si toho vědom, ale i tak, aspoň pokus.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 10:16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Naviac (odhadujem), ze pre presne merania, by meracie pristroje mali byt kalibrovane, co budu dalsie naklady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 10:26:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Měl jsem s Amirem dlouho spory, že žebříček SINAD (THD+N) na 5W/1kHz/4ohm jako hlavní srovnávací hodnota nemá smysl. Už jsem to vzdal a na ASR zredukuji příspěvky na minimum. Má to tam spíš podobu sociálních sítí Instagramu nebo Facebooku, počet zcela laických členů je podle mě vysoko nad 90%, admin je potřebuje z reklamních důvodů a podle toho to vypadá. Jde spíš buď o nekritický obdiv, nebo naopak o čistý voodoo přístup, racionality minimálně.[/quote]

Pozor aby ta nezabanoval. Amir nema rad ani konstruktivnu kritiku a nie je ochotny opravovat ani chyby, lebo by si ju tym nebodaj priznal, radsej si vymysli vyhovorku (pripad merania Chord Dave kde ma v jednom kanali modulaciu sumu so signalom) Znehodnotilo to vsetky zverejnene merania a aj ked bol na to upozornovany, ze nikto take nic u tohto DAC-nenameral, nijak na to nereagoval, ale v inom vlakne spomenul len alo poznamku, ze “po zohriati sa modulacia sumu uz neobjavila”. Tak preco tie merania neopravil, alebo sa o tom aspon nezmienil po tym meranim. Dovera ci je vobec pravda ze to meral spravne a ci sa len nevyhovara, je pre mna uz nizka. Goldenone ktory ho na taketo veci upozornoval dostal BAN…
Ale ospravedlnujem sa, toto je trochu ina tema a tiez si myslim ze je chvalihodne zo strany PMA, ze na normy upozornuje.


Naposledy upravil blesk666 dňa St marec 08, 2023 10:44:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peter_spx
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 marec 2009
Príspevky: 844
Bydlisko: Slovakia

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 10:32:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Som rad , že tu konečne aj niekto ukázal , že mame normy
na meranie audia. Túto normu mám v el. podobe. V tlačenej mám
EN60065.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 12:03:28    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Naviac (odhadujem), ze pre presne merania, by meracie pristroje mali byt kalibrovane, co budu dalsie naklady.


Upřímně - nemám moc rád hledání důvodů, proč něco nejde. Nejsme certifikovaná laboratoř a požadavky normy na přístroje nejsou striktní - má to být o 10dB lepší, než měřený parametr. Ohledně ověření lze použít více nezávislých metod, měření true Vrms, součet 2 známých ověřených signálů atd. Opravdu nerad bych hledal důvody, proč něco nejde.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 12:28:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepisem ze to nejde... :-)

Co by slo spravit, je naprogramovat skripty pre Octave, ktore by spravili merania a vygenerovali grafy.

Stavat by slo na veciach, ktore pripravil dustin pre jeho "softwarovou kompenzaci harmonického zkreslení měřicí smyčky".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 19:58:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Přidávám měření class D modulu Hypec NC252MP.

https://pmacura.cz/pma_nc252mp.htm

Měření začíná od čl. 4. Je to zajímavé srovnat s firemním datasheetem - Hypex z reklamních důvodů používá šířku pásma měření pouze 20kHz + ostrý DP filtr k odříznutí produktů nad 25kHz. Class D zesilovač pak vychází mnohem lépe, co se týče zkreslení na vyšších kmitočtech, ale měření THD je zavádějící, protože pak bere např. na 6kHz v úvahu nejvýš třetí harmonickou a zcela eliminuje smetí nad 20kHz. Dělal jsem měření s BW 22kHz a 45kHz, bez použití DP filtru za zesilovačem, a rozdíly jsou jasně vidět. Taky chování modulu s integrovaným SMPS zdrojem, na velkých výkonech ztrácí glanc jak dole, tak nahoře a na kmitočtech nad 20kHz se modul na velkých výkonech vypíná - a to jsem zatěžoval jen jeden kanál. Není to tak třpytivé, jak výrobce udává.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St marec 08, 2023 22:38:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle normy se neměří intermodulační zkreslení ?
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2023 09:30:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Přidal jsem na stránky měření output recovery time a DC offset protection characteristics. V případě NC252MP je reakce obvodů DC ochrany naprosto nepřijatelná, zabere až při 26V. V případě DC chyby na vstupu to spolehlivě spálí jakýkoliv reproduktor.


_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2023 09:37:10    Predmet: Odpovedať s citátom

A do zataze ci naprazdno? Mohol by to byt rozdiel ak snimaju na reprosvorkach.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2023 09:53:11    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
A do zataze ci naprazdno? Mohol by to byt rozdiel ak snimaju na reprosvorkach.


Do zátěže 4ohm. Přiznám se, že mě už všechny ty výmluvy od fanoušků, industry insiderů a OEM assemblerů lezou krkem. Takhle výkonný zesilovač nelze pustit na trh bez fungující DC ochrany. ASR řeší kraviny jako 5W-1kHz SINAD a všechno ostatní je šumafuk. Bezpečný provoz na posledním místě.

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/pma-nc252mp-power-amplifier.29228/post-1517826

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2023 10:56:12    Predmet: Odpovedať s citátom

OK. Spytal som sa, lebo to nie je jednoduchy zosilnovac. V datasheete pre ncore nc400 sa pise...
citácia:
...
If a DC component is present at either of the speaker outputs, the nFatal pin will be pulled low. If used in combination with the SMPS600, this triggers the SMPS to switch off immediately.
...
When a large DC output is detected, the amplifier first shuts down to be able to differentiate between an actual power stage breakdown and a DC condition caused by DC at the audio input. If the error persists, the FATAL line is asserted (pulled down) to turn the power supply off. If the error goes away the amplifier turns back on.

Zdroj: https://www.diyclassd.com/documenten/download/860 ... NC400_04xx.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist