Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Rozdílový vstupní zesilovač

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 17, 2008 16:55:50    Predmet: Rozdílový vstupní zesilovač Odpovedať s citátom

Často bývá probíráno vedení zemí, uzemnění vstupního konektoru, vliv odporu 10R a podobně. Jedním z řešení je symetrický vstupní zesilovač. V klasické podobě přístrojového zesilovače vyžaduje tři OZ. Existuje jedno méně známé zapojení, které vystačí pouze se dvěma OZ. Přitom oba vstupy mají vysokou impedanci stejně jako u přístrojového zesilovače.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne február 17, 2008 17:55:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém tohoto zapojení je fázový posuv (vstupu -IN) a tím pádem zhoršené CMR pro vysoké frekvence. Reálný, nikoliv akademický problém.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 17, 2008 18:55:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano to je pravda, asi jsem to měl hned napsat do úvodního příspěvku. Ale je to míněno pro eliminaci problémů se zemí, tedy 50Hz a násobky. V podstatě nesymetrický vstup realizovaný symetrickým zesilovačem. Tedy nikoliv náhrada pravého symetrického vstupu, spíš "náhrada" problematického odporu 10R. Jeden dvojitý operák a čtyři odpory se vejdou kamkoliv. Proti vf a EMC stejně symetrie moc nepomůže, jak se to dostane až na vstup operáku, je už jedno, jak je zapojený.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Cust
Hifista


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 115

PríspevokZaslal: Po február 18, 2008 00:27:04    Predmet: Odpovedať s citátom

navíc má OZ nějaký setting time - dopravní zpoždění
radši obětuju OZ navíc ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 21:19:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle téme se mi zrovna hodí. V příloze je schéma přistrojového zesilovače se ziskem 1 a vstupní pásmovou propustí. OZ bude OPA4134.

Aplikaci předpokládám u LM3886 5ch amp - každý kanál se samostatnou DPS včetně usměrňovače a filtrace při napájení společným trafem. Zemní smyčky - bojim, bojim.

Dotazy:
Čím to napájet (zdroj = nestabilizované napětí od LM3886) - stačí "zenerovo-diodo stabilizátor", nebo raději LM317/337?

Nějaké další komentáře k návrhu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 21:23:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Je tam chybka - u IC3B je třeba prohodit vstupy Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 21:34:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nějak mi nejde do hlavy proč daváš na vstup nepoužitýho OZ 6V... Proč neinvertující vstup neuzemníš?

To máš jen na rozbití smyček a používat to budeš jak nesym. vstup?

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 21:34:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Podívej se na tohle:
http://hifi.slovanet.sk/bb/download.php?id=1163
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 21:36:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Se spolecnym trafem, jako se spolecnym sekundarnim vinutim ?
Hodne blbej napad.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Cust
Hifista


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 115

PríspevokZaslal: Ut február 19, 2008 22:45:17    Predmet: Odpovedať s citátom

rozhodně stabilizator....
můžeš stabilizovat jak zenerkou, tak tím LM, i když to je docela velký kanón na 4 OZ. Dá se použít LM75L15, ale tam by jsi asi překročil max. vstupní napětí. Jaké máš trafo? Rozhodně stabilizuj na 15 V, min. na 12 V, ať ti OZ nesnižujou dynamiku signálu. Pamatuj že zmněna napájecího napětí se projeví na signálu jako by byla na vstupu OZ s výrobcem udaným útlumem - většinou větším než 80 dB, krom toho by jsi bez stabilizace překročil max napájecí napětí....
U toho nevyužitého OZ dej ten + vstup na zem jak už bylo psáno, nebo udělej aktivní stínění jako v uvedeném příkladě od Dudka.

Také se dá koupit 4 W trafíčko na napájení těch OZ!!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 11:05:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za reakce

takže popořadě

Ad nevyužitý OZ: vycházím z doporučení TI z http://www.sysf.physto.se/kurser/digsyst2/sloa089.pdf, str. 17-27 a dále. Nad důvody jsem zatím nepřemýšlel.

Ad danhard: Ano: jedno trafo se společným sekundárem. Můžeš se trochu rozepsat?

Ad OPA: Ano, dokonalé řešení od PD. Vzhledem k tomu, že se snažím o malé rozměry (SMD, atd), a vstup bude připojen nesymetricky, se mi moje řešení jeví jako dostatečné. Jen by mě zajímalo, mám-li také uvažovat o zařazení kondenzátorů C2, C8 a C3, C6 - mě dotupná literatura tvrdí, že se jedná o kompenzaci kapacitní zátěže OZ. Jak určit jejich velikost? Výpočet se mě jeví jako problematický.

Jinak zdá se vám to "nesymestrické" řešení vstupního fitru OK? Tak, jak to je navrženo teď, tak by GND preampu nebyla přímo spojena z GND výkonového zesilovače. Je to OK?

Ad napájení: Já sem počítal s LM3xx proto, že:
1) zatím se si v mém okolí nevšiml LM337 v pouzdru TO92
2) všeobecně se uvádí, že mají lepší potlačení nežadoucích složek na výstupu než 78xx. A jak koukám na CLC 1, tak i PD to neřeší. Rozdíl tedy není poznat?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 11:18:05    Predmet: Odpovedať s citátom

V CLC budou dva stabilizátory za sebou - společný +/- 18 V ( diskrétní vlečený se 431 ) a pak na každý desce +/- 15 V....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Cust
Hifista


Založený: 26 november 2007
Príspevky: 115

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 14:00:53    Predmet: Odpovedať s citátom

pokud ti jde o kompenzační kondenzátory, tak ty nejsou vždy potřeba. Záleží na typu OZ (podívej se na datasheet). Myslim, že PD je tam má zároveň jako dolní propusti omezující vysoké frekvence, i když to úzce souvisí s tou kompenzací OZ.
Kompenzační většinou stačí hodnota menší než 10 pF.
Pokud ale použiješ velké hodnoty odporů, tak může dojít k nežádoucímu ořezání frekv. charakteristiky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 14:26:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Plechovka, jedno trafo se spolecnym jednim silovym vinutim pro nasledujicich 5 usmernovacu ke koncum, kde vzapeti nekde spojis jejich signalovou zem neni dobre reseni. Proc ? to skutecne nemam silu vysvetlovat Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 14:50:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to samozřejmě nepoužitelný, ale diskuse na této úrovni se nemá cenu zúčastňovat, jelikož každej si musí nabít hubu sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Xhibit
Hifista


Založený: 20 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Bystřice pod Hostýnem

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 17:14:57    Predmet: Odpovedať s citátom

to plechovka:

K tomu trafu.Bude ti to brucet a brumu se nezbavis!
Bud musis mit pro kazdy kanal samostatne sekundarni vynuti nebo jedno vinuti a spolecny usmernovac + filtracni elyty pro vsechny kanaly.
Mam 7xLM3886 v jedne kastli,taktez kazdy kanal svuj usmernovac a sve elyty a k tomu toroid se 7sekundary.Zkousel sem i spolecne trafo a vysledek byl jak sem psal vyse,brum za kazde situace !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
plechovka
Hifi obsluha


Založený: 06 máj 2007
Príspevky: 12

PríspevokZaslal: St február 20, 2008 18:28:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad danhard: Ty země budou spojený jenom na středu sekundáru trafa, nikde jinde - záměr je dát na vstup každého LM3886 na oddělení GND výkonového zesilovače od 5x rozvětvené země preampu přístrojový zesilovač a tím přerušit ty zemní smyčky. Pokud je problém ještě v něčem jiném, prosím o vysvětlení.

Podobné řešení (tedy společné trafo s se společným sekundárem, dva kanály, každý svůj uměrňovač a filtraci, to vše ve skříni s uspořádáním ala DPA, každá DPS s oddělenou výkonovou a signálovou zemí odporem 10R) jsem už třikrát použil v různých konstrukcích a vždy to bylo bez jakýchkoli problém s brumem.

Ad ty "kompenzační" kondenzátory. Mě zajímá, jak při jejich návrhu postupují zdejší zkušení "matadoři". Počítáte to? Nebo nástřel od oka a pak třeba úprava na základě měření?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist