Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

5" střeďák
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po júl 07, 2008 10:44:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Z "obvyklých" střeďáků je asi nejlepší ScanSpeak Revelator 12 cm, bohužel má impedanci 4 ohmy a minimální rezervu citlivosti, takže se dost problematicky kombinuje s osmi (popř. šesti) ohmovým zbytkem. Zásadně by střeďák měl mít kmitačku aspoň 38 mm, i když to není žádné dogma, zejména pokud se od něj nechce moc velký výkon. Pokud jde o kmitačku, je nejlepší volba Morel nebo HiVi (i když proti HiVi mám jisté výhrady). Bohužel tyto repráky mají zpravidla průlom v charakteristice někde kolem 1 kHz - ale najdou se i takové, které ho nemají.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut júl 08, 2008 22:26:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejlepší myšleno k 8" nebo vůbec? Malá citlivost - udávaných 89dB nesedí? 12M má podle měření horší motor, než středobasy, navíc je už pro mě drahý. Pokud by měl 15M stejný motor jako středobasy, vzal bych ten, ale musel bych šetřit na basech.
Ale nechám to chvíli uležet a začnu s novým výběrem systematičtěji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut júl 08, 2008 22:43:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Morel napr. typ MW143 má medený prstenec v pólovom stredovom trni alebo aktívnu cievku? Impedančná charakteristika je ukážková.
V technologii píšu napr.:
In addition, Morel's External Voice Coil (EVC) technology used for constructing speakers, enable excellence in sound accuracy and tonal balance.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 09, 2008 11:46:39    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Nejlepší myšleno k 8" nebo vůbec? Malá citlivost - udávaných 89dB nesedí? 12M má podle měření horší motor, než středobasy, navíc je už pro mě drahý. Pokud by měl 15M stejný motor jako středobasy, vzal bych ten, ale musel bych šetřit na basech.
Ale nechám to chvíli uležet a začnu s novým výběrem systematičtěji.


Myšleno do třípásmovky obecně, ale asi s basákem max 10". Těch 89 dB málo není, ale kdyby se to dalo do osmiohmové kombinace, musela by se upravit impedance a faktická citlivost by pak spadla na 83 dB, což už by asi málo bylo. Ledaže by se použilo trafo. 15M má trochu divnou charakteristiku. Dalo by se to upravit korekcí popř. výhybkou, je to ovšem komplikace navic a s tou citlivostí/impedancí by to byl pořád trochu problém. V podstatě se mi to jeví tak, že ty Revelatory by byly výborné repráky pro čtyřohmovou bednu, tedy např. s dvěma 8 ohm basáky paralelně, pokud by výškáč měl takovou citlivost, aby se u něj dala dorovnat impedance - obvykle to je 6 ohmů, takže při použití předřadného odporu spadne citlivost cca o 3 dB.

Takže celková koncepce - výškáč s citlivostí aspoň 91 dB, Revelator 12 (popř. 15 s korekcí), dva basáky 8 ohm 8" - bedna jak víno. Pokud by to někdo chtěl řešit, tak měření repráků udělám za 5000 (včetně návrhu bedny, poněvadž měření se musí dělat v bedně), předběžný návrh pasivní výhybky taky za 5000, případné doladění za 5000 - kasa cink. Anebo aktivní výhybku. Výsledek by mohl být ekvivalentní Shan Emotion 550 - záleželo by ovšem na kvalitě výškáče.

Pro vaši představu - reprezentuje to asi tak 30 hodin čistého času práce, takže 500 za hodinu. Rozumí se čistá ruka - na fakturu je přirážka 40%.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 09, 2008 11:53:40    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Morel napr. typ MW143 má medený prstenec v pólovom stredovom trni alebo aktívnu cievku? Impedančná charakteristika je ukážková.
V technologii píšu napr.:
In addition, Morel's External Voice Coil (EVC) technology used for constructing speakers, enable excellence in sound accuracy and tonal balance.


MOREL používá vnitřní magnet, tj. magnet uvnitř kmitačky. U některých typů podle impedanční charakteristiky soudě by tam prstenec mohl být, ovšem je otázka, kde - mohl by totiž klidně být i zvenku. Měl jsem ten reprák v ruce, ale vidět nic nebylo.

Jinak na impedanční charakteristice u středobasu moc nezáleží, poněvadž pro korektní návrh výhybky se stejně musí kompenzovat. Zkratovací prstenec se používá hlavně u full-range repráků, poněvadž zlepšuje citlivost na výškách, a kromě toho při celkově optimalizované konstrukci repráku může přispět ke snížení zkreslení (anebo taky zvýšení, když je to udělané blbě).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2008 14:14:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych se stejně musel vydat vlastní cestou, s klukama kupujem mikrofon a pokud nám to měření nepude, tak se spíš složíme na měnší konkrétnější přednášku - jak měřit. Bohužel, ve svém věku si tatíčka Masaryka za návštěvu dovolit nemohu, ale tím neříkám, že je to moc...
V případě použití SS by ta reprosoustava byla běh na delší trať a co sem koukal na Shan 550 asi i konečná.
Z basáků pro dvojuspořádání mám vybráno do malého objemu a citlivosti Hivi M8a (membránu nutno natřít, varianta pro nižší dělení a spořivá, podle mých měřítek celkem 70l/BR30Hz) nebo Peerless HDS 8 Exclusive do velkého objemu a tím pádem i velké citlivosti (100l/BR30Hz, zabijácká impedance).
U vejšek je to složité, z textilu snad možná Peerlesse 810921 "HDS", který bych si mohl půjčit na ozkoušení. Raději bych ale tvrdou kalotu a tam je, vynechám-li inverzní/blbě směrující kalotu, výběr malý. Visaton má malou citlivost a kreslí, opičárna jménem Eton HD26/1A, je zase trochu drahá při kusovém odběru. 25TAF/D by mohla být dobrá, dá se vyměnit motor+chamber z 27TBFC/G, pár mám.
Nechám to fakt na chvíli bejt, už mi z toho jde hlava kolem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po júl 21, 2008 20:04:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Šálí mě zrak, jedná se o "pokrokovou" metodiku měření nebo sme opravdu objevili dobrý 5" střeďák za dva litry včetně daně?
http://7tech.czweb.org/public/bms5n155a.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St júl 30, 2008 21:11:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozeral som si ponuku a mne sa u nich hóóódne pozdávajú ich 18" extended woofer. Majú príjemné TS parametre hoci skôr len pre basreflexové ozvučnice (to však nie je problém) a solidnú nešporovlivú konštrukciu Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi august 01, 2008 23:28:07    Predmet: Odpovedať s citátom

No u těch 18" sou někdy zajímavý výchylky, ale když se člověk zamyslí, tak je to vlastně k ničemu. Postavit 500l slušnou ozvučnici je docela problém, natož kam ji umístit a to už vůbec nemluvím o pasivním chlazení adekvátního zesilovače. To tak maximálně s pomocí heatpipe.
Nevím kolik stojej, ale ty neodymový fláky asi levný nebudou. 21" od Beymy by mohla být lepší, ale pravda nemá asi troje zkratovací prstence, na druhou stranu je, jako jedna z mála 21", zaplatitelná. Pak je tu taky možnost osmnáctek dvou.
Nicmeně o tom tu řeč není. Jinde se na téma, jestli radši dvě osmáctky nebo jednadvacítku, rád pobavím Laughing.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So august 02, 2008 10:47:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Dvě osmnáctky!
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So august 02, 2008 16:38:09    Predmet: Odpovedať s citátom

CHECK
pozri sa na citlivosť 96 a viac, na to stačí v našich podmienkach (nie štadiónových) kvalitný 100W max. však 200W silič... si na 120dB...

Neviem prečo uvažuješ o 500L stačila by tak 1/2
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So august 02, 2008 17:28:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
Dvě osmnáctky!


Sorry za OT, ale paralelne, ci seriovo ? 2 thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So august 02, 2008 17:41:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Radši paralelně, sériově mi to přijde nefér Smile A taky se tam zhorší kontrola obou zesilovačem. Já tu teď hraju na jednu 16,5" a docela to na limitaci stačí. Laughing
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Eric Appla
Hifista - pokročilec


Založený: 02 marec 2007
Príspevky: 406
Bydlisko: Chislehurst, Kent, United Kingdom

PríspevokZaslal: So august 02, 2008 18:59:46    Predmet: Odpovedať s citátom

to ja klidne dve osumnactky paralelne a klidne muze bejt jedna blond a jedna bruneta Rotfl
_________________
Ich meine es Ehrlich
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po august 04, 2008 13:51:14    Predmet: Odpovedať s citátom

No to by sice stačilo, ale citlivost na dolním konci limituje objem reprosoustavy. Takže reprák sice třeba jmenovitou citlivost 96dB má, ale až tak od 150Hz. Abys dosáhnul vysoké citlivosti i dole, potřebuješ velký objem a reproduktor v tom velkém objemu musí mít stále dost velké Q. Takže na opravdu citlivý subbas stačí sračkový reproduktor Smile.

edit: Do tohodle dredu tadle diskuse ale moc nepatří.


Naposledy upravil check dňa Po august 04, 2008 14:57:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po august 04, 2008 13:57:52    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsou ty Tvý názory co je sračkovej basák...
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po august 04, 2008 22:07:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Troton prosím Ťa v zmysle zachovania témy presuň príspevky o basových reproduktoroch, teda ak súhlasíte trebárz sem: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=1939&highlight=bas
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist