Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Fázování měničů a časová koherence akustické vlny.
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 18:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

dadafT napísal:
já miluju "diskuse" s československými "odborníky" - na slovo vzatými, chce se mi dodat, protože to je nejvýraznější rys jejich způsobu komunikace - chytat za slovíčko. proč jim to nedopřát? proč jim nedat příležitost? když už získat od nich nějakou relevantní informaci je téměř nemožné...


Možná by bylo užitečné, kdybys napsal, jakou informaci vlastně chceš získat. Tenhle thread začal poněkud nešťastně a pokračování tomu bylo vcelku adekvátní. On už samotný titulek "Fázování měničů a časová koherence akustické vlny" je silně kontroverzní a málo říkající.

Ovšem pokud příspěvek začneš slovy
citácia:
...z nějakého důvodu mám pocit, že tady každý vykládá, co mu slina na jazyk přinese, a přitom se všichni tváříme, že jde o nějakou diskusi. pokusím se reagovat trochu srozumitelněji a adresněji...
- těžko můžeš očekávat věcné a konstruktivní reakce.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 20:50:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Skusim sformulovat jednoznacnu otazku.

Aka velka chyba sustavy v casovej domene je akceptovatelna?
Inymi slovami - co uz je "dostatocne" dobre?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 21:38:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak zrovna takhle to není moc jasně formulované. Ale předpokládám, že se jedná o to, jaké největší rozdíly jsou přípustné pro zpoždění různých složek signálu, což se nejčastěji vyjadřuje charakteristikou skupinového zpoždění. Bohužel, obávám se, že na tuto otázku nelze dát jednoznačnou odpověď.

Kdysi jsem četl o experimentu spočívajícím v tom, že někdo vyrobil bednu ze dvou dílů, basového a středovýškového, a zkoušel, jaký axiální posuv jedné ze sekcí je ještě přijatelný. Ta hranice byla víc než jeden metr, čili řádově několik milisekund. Já sám jsem experimentoval s nelineárním tvarováním fázové charakteristiky a ověřil jsem si, že je pravda to, co jsem kdesi četl, že totiž rozhodující je strmost změny fázové charakteristiky, což vede ke zvlnění charakteristiky skupinového zpoždění opět v řádu jednotek až desítek milisekund.

Za normálních okolností ovšem zásah do fázové charakteristiky skoro vždy vede k ovlivnění také amplitudové charakteristiky, takže je dost obtížné posoudit, podle čeho se ucho vlastně orientuje. Nicméně dá se asi říci, že za obzvláště kritických okolností, avšak při zachování frekvenční charakteristiky a bez přítomnosti nelineárního zkreslení, je ucho schopné (monaurálně) registrovat disperzi, tedy časový rozdíl mezi různými "spektrálními složkami", na úrovni jednotek milisekund. Ty jednotky až desítky mikrosekund, o kterých se toho tolik napovídalo, se týkají interaurálních diferencí při binaurálním poslechu - tedy stereo na sluchátka. Experimenty s normálním stereem dávají naprosto chybné a zavádějící výsledky, ale to už je příliš široké téma.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 22:12:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem velmi pekne za odpoved!

Dovolim si este jednu prakticku otazku

Vopred sa ospravedlnujem za pripadnu zlu terminologiu.

Uvediem priklad reprosustav ktore ste mali moznost pocut a udajne ste ich aj merali a nastavovali.
Jedna sa o monogolove "betonove" bedne menice Focal - aktiv s PA vyhybkou Behringer.

Ta ma fixnu /ucebnicovu/ strmost LR 4 radu - samozrejme iba elektricku - dosahovane akusticke strmosti su iba priblizne /vzhladom k menicom ozvucnici atd/.

Da sa takymto "primitivnym" sposobom /bez moznosti nastavit asymetricku strmost - oneskorovacich clankov atd.../
dostat k dostatocne dobremu spravaniu sustavy v casovej domene? Samozrejme za predpokladu rozumneho pouzitia menicov v pasme kde sa spravaju +- linearne.

Je mi jasne ze to nebude dokonale - otazka je ci sa to da povazovat za dost dobre?

Dakujem velmi pekne
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 22:38:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud jde o skupinové zpoždění, není tak velké, aby samo o sobě natropilo nějaké závažné škody. Problém je spíš v tom, že výhybka je navržená tak, aby se signály sčítaly elektricky korektně. Když se k tomu přidruží ještě fázové posuny dané reproduktory (ať už jsou jakéhokoli původu), tak se to akusticky korektně nesečte, což se negativně projeví na amplitudové a směrové charakteristice. Výhodou výhybek s vyšší strmostí přitom je, že ty chyby vznikají jen v poměrně úzkém okolí dělící frekvence. Čím menší strmost výhybky, tím širší frekvenční pásmo je těmi chybami zatížené.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 22:59:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem pekne za odpoved
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 23:41:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak se z tohoto pohledu jeví obvyklý trik, kdy se zpoždění mezi středovým a výškovým reproduktorem kompenzuje přepólováním jednoho z nich ? Pro sinusový signál na dělicím kmitočtu to může fungovat dobře, ale co fázová (impulsní ?) charakteristika? Obávám se, že to může udělat docela paseku ...

Naposledy upravil opa dňa St júl 16, 2008 23:44:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 23:43:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Fáze se stejně furt točí jak splašená Laughing
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St júl 16, 2008 23:50:52    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Jak se z tohoto pohledu jeví obvyklý trik, kdy se zpoždění mezi středovým a výškovým reproduktorem kompenzuje přepólováním jednoho z nich ? Pro sinusový signál na dělicím kmitočtu to může fungovat dobře, ale co fázová (impulsní ?) charakteristika? Obávám se, že to může udělat docela paseku ...


Na dělící frekvenci se to srovná, ale okolo ní to je horší - zpravidla to dává možnost vybrat si, jaký charakter zvlnění se ti líbí víc. Pokud jde o impulsovku, to je zpravidla divočina tak jako tak, poněvadž většina soustav se chová jako systém s nadměrnou fází (kupodivu Aragorn se chová docela rozumně, viz obrázky).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12735

PríspevokZaslal: Št júl 17, 2008 07:12:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Velký Bobo, jaký je v tomto kontextu Váš názor na dvoupásmové uspořádání podle D'Appolita (interference vln z krajních měničů ve vertikální rovině)? Dá se to rozumně udělat a co se při tom musí dodržet? Nebo jde jen o vkus a preference? Jak moc (je) vyrovnaná směrová charakteristika (v tomto případě vertikální) podle Vás důležitá pro poslech v běžném obýváku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št júl 17, 2008 10:15:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Základní idea uspořádání D'Appolito spočívá v tom, že umožňuje použít výhybku lichého stupně - což má jisté výhody - a přitom dosáhnout vertikálně symetrické směrové charakteristiky. Nevýhodou je, že dvojice zářičů má vyšší činitel směrovosti než jeden samotný zářič (pravda, někdy to může být naopak výhoda).

Symetrie směrové charakteristiky zaručuje, že maximální citlivost bude vždycky v ose soustavy. Jinak např. u výhybky 1. stupně může být v ose charakteristika vyrovnaná, ale někde nad nebo pod osou bude v oblasti dělící frekvence převýšení až 3 dB. To se prakticky projevuje hlavně na prezentaci stereofonní scény - pokud směrová charakteristika "šilhá", dochází k rozostření lokalizace a vytváření falešného prostoru (což se ovšem může líbit). Uplatňuje se to tím více, čím větší je dozvuk v poslechovém prostoru a čím větší je poslechová vzdálenost.

"Běžný obývák" je pojem velice vágní, podle mých zkušeností je v obytných prostorech na středních frekvencích poloměr doznívání 0,5 až 1 m, tj. při poslechu z větší vzdálenosti už je slyšet převážně odražený zvuk, i když ucho si to nějak přebere. Tady se může větší směrovost Appolita projevit pozitivně, znamená to ovšem, že je nutné poslouchat v rovině odpovídající ose soustavy.

Je to všechno samozřejmě velmi subjektivní - hodnocení závisí na vkusu a zvyklostech a tím pádem na to nejsou žádná exaktní kritérie. Teorie může předpovědět, co se bude dít akusticky, neříká ovšem nic o tom, zdali se to bude či nebude líbit.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12735

PríspevokZaslal: Št júl 17, 2008 12:14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky. Měl jsem na mysli spíš ty problémy v oblasti pod dělící frekvencí, v horní části pásma přenášeného krajními reproduktory, kde už začíná být vlnová délka problematicky malá vzhledem k jejich rozteči, a které jsou popsané např. v tomhle článku. A obecně, jaký dopad na reprodukci můžou a budou mít takové rozdíly ve spektru přímého a odraženého zvuku. S tím souvisí otázka, jestli je obecně třeba se snažit těmto "suck-outům" a divočinám mimo osu vyhýbat a snažit se o maximálně vyrovnané vyzařování i mimo ni, nebo to podle Vás není tak kritické/jednoznačné. Nebo tady už mnohem víc záleží na poslechovém prostoru a jeho úpravách, než na vlastním vyzařování reprosoustavy? Ptám se jako laik, který v tom má po přečtení nejrůznějších textů docela zmatek...což je asi zřejmé Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št júl 17, 2008 13:06:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Existuje celkem jednoznačná a jednoduchá odpověď - reproduktorová soustava by měla mít pokud možno vyrovnanou charakteristiku celkového vyzářeného akustického výkonu. To se ovšem prakticky skoro nedá dosáhnout, takže nezbývá než slevit a požadovat, aby ta charakteristika byla alespoň monotónní, tj. plynule klesající. Jak toho dosáhnout, to je velmi rozsáhlé téma - ale zkrátka, konstruktér by s tím měl počítat a měl by si s tím vědět rady.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12735

PríspevokZaslal: Št júl 17, 2008 13:29:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za jasnou odpověd Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Ut júl 22, 2008 00:27:30    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Kdysi jsem četl o experimentu spočívajícím v tom, že někdo vyrobil bednu ze dvou dílů, basového a středovýškového, a zkoušel, jaký axiální posuv jedné ze sekcí je ještě přijatelný. Ta hranice byla víc než jeden metr, čili řádově několik milisekund.

problém je v tom, že to není 0 až více než jeden metr kontinuálně. líp se to dá pozorovat na dvou shodných středovýškových sekcích, než jak to dělal dotyčný experimentátor. nemá-li dojít ke zmiňovanému rozostření, je to jen několik konkrétních možných hodnot vzájmného odstupu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Ut júl 22, 2008 03:59:41    Predmet: odpověď Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
A obecně, jaký dopad na reprodukci můžou a budou mít takové rozdíly ve spektru přímého a odraženého zvuku. S tím souvisí otázka, jestli je obecně třeba se snažit těmto "suck-outům" a divočinám mimo osu vyhýbat a snažit se o maximálně vyrovnané vyzařování i mimo ni, nebo to podle Vás není tak kritické/jednoznačné. Nebo tady už mnohem víc záleží na poslechovém prostoru a jeho úpravách, než na vlastním vyzařování reprosoustavy?


Podle mých zkušeností je minimálně z 50% na celkovém výsledku podepsána akustika poslechové místnosti. Na zbytek připadají reprobedny a ostatní. Připustíme-li, že na samostatné reproduktory připadá opět 50% zbytku (a budeme takto pokračovat cestou nejslabšího článku řetězce), zjistíme, že na problém zde řešený připadá asi stené % jako na voodo udělávky. Very Happy Jinými slovy: Jsou-li reproduktorové bedny skutečně dobře navrženy z elektrického hlediska (výhybka) a použity opravdu dobrá repra, dodrženy zásady správné konstrukce a zatlumení, pak na takové nuance jako jsou vzájemné vzdálenosti měničů zbývá skoro nic. Příkladem je nepřeberné množství reprosoustav v oblasti High-Endu které by (podle předpokladů) dobře hrát něměly a ony přesto hrají... Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Ut júl 22, 2008 05:57:56    Predmet: Re: odpověď Odpovedať s citátom

aleska napísal:
Podle mých zkušeností je minimálně z 50% na celkovém výsledku podepsána akustika poslechové místnosti. Na zbytek připadají reprobedny a ostatní. Připustíme-li, že na samostatné reproduktory připadá opět 50% zbytku (a budeme takto pokračovat cestou nejslabšího článku řetězce), zjistíme, že na problém zde řešený připadá asi stené % jako na voodo udělávky. Very Happy Jinými slovy: Jsou-li reproduktorové bedny skutečně dobře navrženy z elektrického hlediska (výhybka) a použity opravdu dobrá repra, dodrženy zásady správné konstrukce a zatlumení, pak na takové nuance jako jsou vzájemné vzdálenosti měničů zbývá skoro nic.

ale ne. vzájemné vzdálenosti měničů není dobré zužovat na problém konstrukce reprobedny. tedy na vzdálenost měničů v bedně. za stereo se přece obecně považuje (sou)zvuk dvou reproduktorových systémů. pavel tichý http://labe.felk.cvut.cz/~tichypa/repro.html pod tím třeba chápe dvě bedny, čili reproduktorový systém = reprobedna se svými reproduktory. ale jak vyplývá z výše řečeného, může taková bedna vypadat třeba tak, že je basová sekce a metr od ní středovýšková sekce (dejme tomu lyngdorfův systém 2+2). no jo, ale teď si představme, že máme třeba ještě o dva metry dál subbasovou(wooferovou) sekci. obraz klasické reprobedny se nám prostě rozpadne!!! a najednou jsou z bezvýznamných nuanci klíčové záležitosti. nebo ne?
co se týče subbasů, je už celkem jasno. podle harmanů kardonů čtyři suby stačí. Laughing
ale co třeba ty středovýšky? nebylo by vhodné pořešit ono maskování, způsobené směrovostí vyšších kmitočtů, a taky lokalizaci, třeba dvěma středovýškovými sekcemi na jeden reproduktorový systém, neboli čtyřmi pro stereo? nebo šesti? ale jak je vzájemně správně umístit, aby z toho nebylo více škody než užitku???
to je to, oč tu podle mě běží...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Ut júl 22, 2008 09:01:03    Predmet: vzdálenost měničů Odpovedať s citátom

To dadaft: Souhlasím, ale toto vlákno začalo právě o vlivu vzdáleností jednotlivých měničů od sebe, ne o vzdálenosti jednotlivých reproduktorových beden, rozmístění, počtu a jejich interakci. Very Happy Možná, že budu za svůj názor "ukamenován", ale připadá mi jako uměle vytvořený, prostě diskuse pro diskusi. Tak jak se asi chovají naši poslanci: Budeme zdlouhavě řešit problém který problémem není, ale alespoň to bude vypadat, že něco děláme. Nebo kdo z Vás registruje při poslechu to, co je zde ventilováno ? Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Ut júl 22, 2008 14:35:07    Predmet: Odpovedať s citátom

já to registruju. a MSW bezpochyby taky.
to proto do tohohle vlákna vložím sem tam nějakou emoci - velké díky ostatním - díky nim ještě tahle pro majitele dvou beden, tedy pro většinu, planá sofistika, ještě neumřela. včera jsem konečně po několika měsících čekání rozehrál dva páry beden. takže zatímco je běžný coffeeovský přístup (čili proč se zabývat detaily, když jsou ty měniče stejně v bedně přišroubované), pro mě jsou ty vzájemné vztahy velmi aktuální. akustika poslechové místnosti a fázové vztahy mezi měniči bedny a mezi bednami navzájem přestávají být dvěma oddělenými záležitostmi a stávají se provázaným celkem. ze zkušenosti už vím, jak bedny ustavit, aby to hrálo. lepší by bylo vědět, proč tak a ne jinak...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 10:18:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Má smysl řešit sfázování měničů jejich hloubkovým odsazením tak, aby byly spoje kmitačka/membrána v jedné rovině? Tedy ono by se mělo spíš vyměřit, v jaké vzdálenosti se měniče nejvíc sečtou, protože membrána... (takové měření se ale musí provádět pro každou děličku znovu)
Nemám zkušenosti s výhybkami, tak nevím, jestli se dá vždycky vybruslit ze situace s nějakým dobrým řešením pasivní výhybky, nebo se stane, že to prostě s rozumnou výhybkou nejde?
Pokud odsazovat, tak od oka a o drobnosti se postarat elektricky nebo jsou právě ty drobnosti elektricky obtížně řešitelné?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 11:55:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejvýhodnější se mi jeví aktivní výhybka. Potom se měniče dají na rovnou čelní desku (omezení difrakcí, snadná konstrukce) a fázování se doladí zpožďovacím článkem ve výhybce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 14:43:36    Predmet: Odpovedať s citátom

by mně teda docela zajímalo jak to omezí difrakce... Surprised někdo mi to vysvětlete příště to použiji....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 15:30:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Použiješ tak veľkú prednú stenu, že sa ti na nej odrazia všetky vlny Wink

Nevýhodou je, že ťa bude svojim rozmerom omedzovať priestor v ktorom budeš uvedený príklad aplikovať Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 15:52:22    Predmet: Odpovedať s citátom

jak to ale souvisí s naklápěním ozvučnice ?? nebo jiným předozadním posunutím měničů??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 17:00:44    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Nejvýhodnější se mi jeví aktivní výhybka. Potom se měniče dají na rovnou čelní desku (omezení difrakcí, snadná konstrukce) a fázování se doladí zpožďovacím článkem ve výhybce.


Rovnou desku ?? Moje představa je tedy zcela jiná a velmi podobná "šnekům". Fyzické vztahy měničů řeším nastavením zpoždění v digitální výhybce. Nyní používám softwarový doplněk do Foobaru, ale už jsem si vyhlídl "hardwarovej" digitální crossover. Btw. rychlost zvuku je proměnná s frekvencí i teplotou a vlhkostí vzduchu, takže teoretizovat lze donekonečna. Na koncertech toto opravdu někteří zvukaři kompenzují.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 17:07:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som len tak z ľahka reagoval na príspevok OPA a následnú tvoju reakciu

...Potom se měniče dají na rovnou čelní desku (omezení difrakcí, snadná konstrukce)...

Na dostatočne veľkej prednej ploche - rozmernej by nedošlo k ostrým prechodom a nepriaznivým zmenám v difrakcii - odrazoch.


Každopádne teraz práve odbieham od diela k PC. Práve vyrábam a montujem medené difuzory teda to "/P"na stredotónových meničoch Seas MP14RCY/P. Taktiež mám asi v 15mm odskoku osadený tento menič voči vysokotónovému meniču. Od začiatku však počítam s hustou tvarovanou penou/filcom na čelo tejto ozvučnice Cool

Ak všetko dobre dopadne a bude aj dostatok zosilňovačov, tak budem to mať pripravené na Hradišti k vypočutiu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 17:32:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak sem dostal všechno možné, jen ne odpověď na otázku Smile.
Pánové aktivní nebo digitální řešení nepřipadá v úvahu, to je trochu drahý špás. Pasivně, ozvučnicí nebo obojím prosím.
Difrakce se vyřeší vhodně zvoleným poměrem vzdáleností rušivých elementů. Pokud by se něco nelíbilo, tak plánuju použí nějaké vhodně tvarované dekorační prvky, které toto upraví. S dopřednou hifi gumou nebo grilem u vejškáče se ale stejně tolik neuplatní.
Povrchová úprava nějakou zvuk pohlcující látkou nemá význam, to už tu někde Bobo psal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So august 09, 2008 18:15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel som to v mojom prípade asi takto (mobil foto)...

Pokiaľ je to možné a nevytvorí sa ďalší väčší problém ako je tá difrakcia, tak IMHO by som to znovu riešil mechanicky... samozrejme pokieľ nejdeš do digitálnej verzie Wink



Snímka026.jpg
 Description:
 Filesize:  59 KB
 Viewed:  444 Time(s)

Snímka026.jpg



Snímka034.jpg
 Description:
 Filesize:  98.05 KB
 Viewed:  444 Time(s)

Snímka034.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne október 19, 2008 18:10:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Jmd, asi tě zklamu ale tvoje řešení ti asi způsobí víc problémů než užitku. Sám se teďka peru s něčím podobným a ukázalo se že mezi Seasem 27TFFC a Beymou 5MP60N je schod o tloušťce 18mm málo, chtělo by to svojnásobek a že řešení s rovnou stěnou by bylo lepší. Těch 18mm je totiž akorát tak na prt, ať póluju měniče jak chci, pořád se moc nesčítají.
Měniče jsou vyoseny, ale byl požadavek na úzkou přední desku, takže difrakce řádí o106.

Pokud měniče časově zarovnám, bude impulsní kmit basáku dřív - spojí se s vejškou? Je toto vlastně nějak zvukově přínosné?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po október 20, 2008 11:01:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mě by se to dalo řešit tak, že se nejprve změří vzájemný fázový posuv měničů na rovné desce a z toho pak následně vypočítat mechanický vzájemný posuv měničů v ose z.
Mimochodem aktivní výhybkou se zpožďovacími články to šlo nastavit velmi elegantně, fázoměrem a osciloskopem se změřily fáze na dělících kmitočtech, ty se dorovnaly potenciometrem zapojeným do zpožďovacího obvodu, následně se ona hodnota změřila a osadila pevnými rezistory a hotovo Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist