Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Baby of Lynx
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DIY realizácie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jean
Hifista


Založený: 18 apríl 2007
Príspevky: 172
Bydlisko: Nitra - Cabaj

PríspevokZaslal: Št február 12, 2009 09:10:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Danhard, to už nie je pravda, sinclair to už zmenil na dve samostatné vinutia
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št február 12, 2009 23:05:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jsem si trochu hrál s měřením odporů. Potvrdilo se, že malý SMD odpor 1R má zcela zanedbatelnou indukčnost oproti běžnému drátovému odporu - kostka, ale i jiné kvalitní drátové odpory. Zajímalo mě, co s tím udělají přívodní vodiče. Připojil jsem bezindukční odpor na konec 14 cm dlouhého vedení v různém provedení. Výsledek byl velmi podobný drátovému odporu. Překvapilo mě, že mezi jednotlivými způsoby připojení nebyl zásadní rozdíl. Relativně (!) nejlepší byl koax RG58, o něco horší dva široké pruhy plošného spoje s mezerou cca 2mm, dále dva typy krouceného vodiče (silný, tenký) a na posledním místě obyčejná tenká dvojlinka.

Takže sebelepší odpory jsou k ničemu, pokud nejsou velmi krátké spojové cesty. Případně cesty k nejbližšímu zablokování kapacitou proti zemi.
Zdá se, že důkladné řešení se bez rozlité země neobejde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 09:01:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Indukčnosti dané geometrickými rozměry se jen tak nezbavíš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 10:31:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Vláďa ano, jednou ten kulatej čtvereček dokáže.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 10:43:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Amerika. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JTO
Hifista - zaslúžilec


Založený: 02 máj 2008
Príspevky: 705
Bydlisko: Winterberg

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 10:50:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Skoro ve všem se dají najít nějaká slabá místa... U Lynxu je to krom těch dráťáků ještě celá topologie i s OZ na vstupu...

U Leache je to zas drátování konců. Nedavno jsem viděl Leache od jednoho zdejšího nejmenovaného člena:

http://img158.imageshack.us/my.php?image=obraz000zt7.jpg

Nevim, co je lepší... Jestli tohle a nebo drátový odpory Smile

_________________
HIFI je otázkou priorit...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 11:22:49    Predmet: Odpovedať s citátom

JTO napísal:

U Leache je to zas drátování konců. Nedavno jsem viděl Leache od jednoho zdejšího nejmenovaného člena:
http://img158.imageshack.us/my.php?image=obraz000zt7.jpg
Nevim, co je lepší... Jestli tohle a nebo drátový odpory Smile

Ale má to chlapec pekne prehľadné, nech hľadá pri dvojvrstvovom plošáku čo kam ide... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 20:49:20    Predmet: Odpovedať s citátom

No jasně, já to věděl, že z toho budete mít srandu. Tak jen si poslužte. Ale pak se trochu zkuste zamyslet, jestli by ty dlouhé dráhy nešlo nějak zkrátit. A třeba i bez zbytečných smyček...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 21:01:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky pobavím. Nakoupil jsem do zdroje novém PM-A1 Nippon chemi-cony Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 21:39:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Já mám mezi elytem a kolektorem výkoňáku jen pár cm včetně pojistky - můžeš mi říct, jak bys to udělal ještě kratší ? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JTO
Hifista - zaslúžilec


Založený: 02 máj 2008
Príspevky: 705
Bydlisko: Winterberg

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 21:44:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Kazzatel: Až s postupem času zjišťuji, že ve Vašich konstrukcích má opravdu vše svůj význam. Než jsem napsal první příspěvek tohohle tématu, tak mě ani nenapadlo, jak velkej můžou mít tyhle smyčky vliv Smile
_________________
HIFI je otázkou priorit...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 22:24:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém představují vlastmě jen velký výkony, kde je hodně výkoňáků a rozvod napájecího napětí nelze nijak obejít. Řešením by tedy bylo použití nějakých " supertransistorů ", aby stačil jen jeden pár, ale který se bohužel nedělají v obou polaritách ( alespoň mě se je nepodařilo nijak vypátrat ). Jednomu z vás se to podařilo ( hádejte komu Wink ), ale ten to neprozradí ani na mučidlech... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2312
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 22:30:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Šroll? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JTO
Hifista - zaslúžilec


Založený: 02 máj 2008
Príspevky: 705
Bydlisko: Winterberg

PríspevokZaslal: Pi február 13, 2009 22:46:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud by postačoval výkon do 100W, pak jsou tu Toshiby. O něco víc by se dalo vymáčknout z ON MJL1302/3281, případně MJ15003/15004. Teda jestli to tak bylo myšleno...
Já se pohybuju v té nižší výkonové hladině... kilowatty přenechám diskantům Very Happy

_________________
HIFI je otázkou priorit...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 01:23:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono je to (jako obvykle) kapánek složitější. Supertranzistor sám o sobě moc neřeší. Když vezmu 6 kusů MJL21193 a připlácnu je na sebe, dostanu poměrně malou kostičku s úctyhodnými parametry (96A/250V). Otázka je, jak to uchladit. A ten problém je u "supertranzistoru" naprosto stejný. Luděk to vyřešil pomocí HeatPipe. Když se podíváme na chlazení procesorů v počítačích, tam už se to ani jinak nedělá. Úloha je stejná, z malého prostoru odvést velké množství tepla.
No a potom hlavně udržet stabilní klidový proud pro velmi malé hodnoty emitorového odporu a rychlé změny teploty. Tady se dokonce zdá, že varianta více menších tranzistorů, pokud jsou dobře spárované a udržíme je na stejné teplotě, má trochu navrch. Zdůraznil bych to udržení na stejné teplotě, tohle je asi hlavní výhoda hranolků DPA. A za druhé, přímá montáž tranzistoru na chladič (hranolek) pomáhá zvládnout krátkodobé špičky ztrátového výkonu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 01:39:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Námět na zajímavý experiment. Když dám 4 MJL dva a dva k sobě, vznikne obdélník 4x5 cm. Na to měděný hranolek cca 10mm a na to chladič s HeatPipe k procesoru. Samozřejmě totéž pro druhou polaritu. Nevýhoda je zřejmá, na chladičích je plné napájecí napětí, takže je to použitelné jenom v uzavřené skříni. Pro běžný provoz by se to mohlo uchladit pasivně, při větší teplotě se roztočí tichý pomaloběžný větrák. Pro extrémní situace musí být tepelná pojistka, nevím, co udělá přetížená HeatPipe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 01:41:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Vláďo, Vláďo, to je argumentace typu " ... u vás zase bijete černochy... " - já vím, jaký jsou výhody více transistorů na izolovaným hranolku, nejsem idiot....nicméně diskuse začla zmínkou o problému indukčnosti přívodů a indukčnosti smyček a poznámkou o konstrukčním řešení, které by vedly k jejich minimalizaci....že pak vyvstanou problémy jiné, je jasné...zrovna tak jasné je řešení rozvodu tepelného toku pomocí heat pipe, neuvažujeme-li jiná řešení ( třeba diamantový chladič ... )...zkus občas uvažovat v intencích takových, že ani ostatní nejsou idioti... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 09:12:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Dlužím obrázek ukazující změnu rušivých napětí při přesunutí zemního návratu zátěže do SIGGND, srovnej s

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=71459#71459
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 10:55:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Dlužím obrázek ukazující změnu rušivých napětí při přesunutí zemního návratu zátěže do SIGGND, srovnej s
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=71459#71459

Pekné, rozdiel viacej ako jeden rád.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 11:52:30    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel:
Pavle, o nikom jsem neřekl, že je idiot. Ani si to nemyslím a už vůbec né o Tobě. Když si tady občas tak nahlas přemýšlím, můžeš mi samozřejmě odpovědět. že jsem vymyslel trakař, protože to víš už xx roků. Stejně dobře můžeš napsat, že je to pitomost proto a proto. A klidně můžeš nadat do idiotů mě, já to vezmu. Ale už se jednou zbav myšlenky, že chci z někoho dělat idiota. Mimo jiné i proto, že to nejde. Idiota ze sebe můžu udělat pouze já sám (a často tak činím). Ale nikdo jiný.

Nečiním si nárok na to, že každý den udělám světový vynález, ale plkání v takových klubech jako je tady nebo byl na Lopuchu považuji za jistou formu brainstormingu. Někdy i nesmyslný nápad může druhého přivést na zajímavou (občas i použitelnou) myšlenku.

Určité omezení současných konstrukcí (koncových zesilovačů) vidím v tom, že se orientují na 2D řešení. Jeden plošňák, do něj nasázené součástky a šup s tím na chladič. V rámci této koncepce jsou např. DPA-áčka dotažena téměř k dokonalosti. Ale je to omezující.
Když připustíme jiné alternativy, opravdu se zdá, že by signálové cesty a různé smyčky bylo možné zmenšit. Bylo zmíněno chlazení pomocí HeatPipe. Hlavní význam je v tom, že je možné optimalizovat polohu koncových tranzistorů vzhledem signálovým trasám a tomu přizpůsobit chlazení. S klasickým chladicím profilem je to složitější.
Dále, byl jsi to Ty, kdo zmínil "definitivní řešení" v podobě dvoudeskové konstrukce propojené distančními sloupky. Pokud jsem to pochopil, bylo to míněno hlavně pro přiblížení filtračních kondenzátorů ke koncovým tranzistorům. Myslím, že něco podobného je v prvním prospektu Luďkova zesilovače (před lety). Ale určitě by to šlo rozvinout - co takhle zkusit čtyřdeskovou variantu?
1) Vstupní a rozkmitová část, stabilizátory
2) Koncové a budicí tranzistory - chlazení (a teplotní kompenzace klidového proudu), výstupní tlumivka
3) Dodatečná filtrace napájení
4) Ochrany, výstupní relé
Stále jsem neopustil myšlenku, že usměrňovací diody (můstky) a hlavní filtrace by měly být co nejblíž transformátoru - to by vlastně byla pátá deska.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pasul
Hifi expert


Založený: 20 november 2006
Príspevky: 1273

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 12:18:03    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA - S tím Srollem máš pravdu a jseš hodně blízko. Bez těch ochran s relé samosebou. Ta dodatečná filtrace s deskou co nejblíž nalepenou k samotné desce zesilovače. Deska s kondenzátory obsahuje kombinaci více typů. Akorát celý zesilovač je na jedné desce.

Je tady ovšem jedno velké ale. A mě se neptej o co jde. Sám to nevím. Při poslechu jsem si ničeho závažného nevšiml...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 12:39:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Víc párů tranzistorů rozložených po desce nedělá problém - ověřeno. Osobně jsem zastáncem většího počtu párů, než použít jeden lokomotivní pár.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 12:39:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pasul napísal:

Je tady ovšem jedno velké ale. .


HeHe ... Laughing Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pasul
Hifi expert


Založený: 20 november 2006
Príspevky: 1273

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 12:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA - Pavle ty mi dáváš. Ono to stejně jednou půjde ven. A vy se mi pak divíte, když si něco nechám pro sebe a nedávám to ven v plné míře. A pak ještě škemráte.

No ale kdo si počká, ten se dočká... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 12:48:05    Predmet: Odpovedať s citátom

No, nechtěl jsem, ale donutil jsi mě : heat pipe je v případě tohohle zesilovače z nouze ctnost - šasi je vyfrézováno z bloku odlitku hliníkový slitiny a tyto směsi nemají nikterak valnou tepelnou vodivost, takže se jim musí pomoci tímto způsobem, notabene chlazení pomocí komínovýho efektu skrz relativně malý a krátký díry taky není nic moc ( nehledě k tomu, že celý prostor pod nimi je skoro ucpán zde se nacházejícími součástkami....ale to jen tak na okraj, to není moje věc...
To cos napsal o konstrukčním uspořádání se sice hezky čte, ale to je asi tak vše...zkus si to rozkreslit a uvidíš, že patrová koncepce ti kratší cesty neposkytne, její přednosti jsou jinde...ale to je na dělší pokec + to už zavání nouhau, takže si to nechám pro sebe...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 15:12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak s tím duralem je to pravda, můžou to být třeba jen 2/3 vodivosti hliníku (stejně je měd nejlepší). Musím také uznat, že chladiče k procesorům jsou konstruovány na nucený průtok vzduchu. A to i ty "pasivní" tedy bez větráku, protože spoléhají na proudění vzduchu v PC od jiných větráků. K těm větrákům, to co dneska dokážou udělat, je neuvěřitelné. Velký 12cm pomaloběžný větrák, který jsem dával v práci do PC je tak tichoučký, že by to hifisti mohli skousnout. Koneckonců větráky jsou v každém druhém DVD rekordéru a nikdo si nestěžuje.

No a nakonec, kdyby bylo nějaký tichý čerpadlo, tak vodní chlazení má bezpočet výhod. Chladič se dá, kam libo, jen se natáhnou dvě hadičky.

Teď mě napadla dobrá ptákovina! Nedal by se na chlazení použít nějaký upravený řídký ferofluid, jako se dává do repráků? Ten by se dal honit magnetickým čerpadlem (jako lineární motor) naprosto bezhlučně. Thumb up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 15:15:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to je mazec! Ale takovýdle šílenosti maj smysl jen u opravdu topidel.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 21:07:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak čerpadlo s průtokem 500l/hod a (údajnou) hlučností 16dB se dá pořídit za tisícovku. Možná to není tak nereálné.
http://www.alza.cz/cerpadlo-pro-systemy-vodniho-chlazeni-thermaltake-cl-w0132-p500-d79060.htm

Na orientační pokusy by možná stačilo tohle za polovic (ale asi bude vrčet, je přímo na 230 V)
http://www.alza.cz/alphacool-hydor-l20-230v-d87609.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JTO
Hifista - zaslúžilec


Založený: 02 máj 2008
Príspevky: 705
Bydlisko: Winterberg

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 21:50:43    Predmet: Odpovedať s citátom

A mně nadáváte za OT...

Tohle je na mě už trošku silný kafe... Chladit konec větrákama, to je to, žemu jsem se vždycky chtěl vyhnout
Jsme tu v sekci DIY... Já nevím, jak bych realizoval DIY heatpipe Very Happy

Řešení alá DPA mi přijde jak asi nejlepší rozumný řešení. tímhle tempem tu budem za chvíli počítat dobu, kterou potrvá než se elektron dopraví ze zdroje na vývod tranzistoru... A pak stejně zjistíme, že bysme měly používat SMD, protože má tranzistor moc dlouhý vývody Laughing

_________________
HIFI je otázkou priorit...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 14, 2009 21:55:19    Predmet: Odpovedať s citátom

JTO napísal:
A pak stejně zjistíme, že bysme měly používat SMD, protože má tranzistor moc dlouhý vývody Laughing

A to Ti došlo až teď ? Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DIY realizácie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Strana 7 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist