Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ubuntu + Edirol UA-25EX - 96kHz problem

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> HTPC, media streaming
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
karkar
Hifi obsluha


Založený: 25 júl 2009
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 00:21:16    Predmet: Ubuntu + Edirol UA-25EX - 96kHz problem Odpovedať s citátom

Zdravim
Celkem nedavno jsem si poridil zvukovku Edirol UA-25EX pro poslech prez sluchatka jako doplnek meho mmpc postaveneho na Atom platforme a Ubuntu. Podle wiki a ruznych for (zejmena zdejsi "HELP, notebook, spdif, foobar") jsem ji celkem uspesne rozchodil vcetne skriptu na prepinani interni zvukovky (bedynky).

Pri pokusu o jeji maximalni vyuziti jsem vsak narazil na problem se "zrnenim" pri nastaveni na 96kHz pri prehravani FLAC souboru v gmusicbrowseru (jak gstreamer tak i mplayer) a dela to i FLAC v Listen.
Podobne "zrneni" se projevuje pri poslechu testovacich zvuku jak v nastaveni gstreameru tak i v "Predvolbach zvuku".
Prehravani na nizsich sample rates (44.1/48kHz) ani mp3 v Rhytmboxu takovy problem nema.

Pro ozvuceni pouzivam alsu. Upsampling na 96kHz mam nastaveny automaticky podle nastaveni karty, viz muj .asoundrc

kód:

pcm.UA25EX {
   type hw
   card UA25EX
   }


ctl.UA25EX {
   type hw
   card UA25EX
}

pcm.resample {
   type plug
      slave {
      type dmix
       ipc_key 1024
               
                   slave {
         pcm UA25EX
         period_size 1024
         buffer_size 16384

         }

      }
      bindings {
      0 0
             1 1                     # bind only the first 2 channels
         }
}

pcm.!default pcm.UA25EX
ctl.!default ctl.UA25EX


Kvuli "zaskubnuti" na zacatku kazde FLAC pisnicky, jsem se snazil nastavit i nejake buffery ale moc nepomohlo, nicmene to zrneni me vadi momentalne vic.
Dokazal by mi prosim nekdo poradit, kde muzu neco postroudlat, aby to zrneni zmizelo?


Jen jeste podotknu, ze karta je urcite v poradku alebrz na laptopu na WinXp prehrava prez foobar 96kHz normalne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 07:16:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Poradí určite Dustin. To je borec na tieto veci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 10:12:27    Predmet: Odpovedať s citátom

1. Co přesně nazýváš "zrněním"?

2. Hoď sem verzi ovladačů alsy

cat /proc/asound/version

3. Máš tu zvukovku přepnutou na Advanced? Přepni ji na 96kHz a přehrávej nějaké audio 96/24 příkazem aplay

aplay -v -D plughw:UA25EX 9624.wav

Hoď sem verbose výstup toho příkazu, uvidíme, co skutečně do zvukovky jde.

4. Jseš si jist, že ten dmix opravdu jede na 96kHz? Nemáš uvedený parametr rate, defaultně se používá 48kHz. Ale možná si to přečte ze zvukovky.

Zjistíme snadno, zase sem dej výstup tentokrát pro zařízení resample:

aplay -v -D resample 9624.wav
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karkar
Hifi obsluha


Založený: 25 júl 2009
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 23:51:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Moc dekuju za snahu, sam uz sis tim nevim vubec rady...
Tedy po poradku,
1) viz prilozeny soubor obsahujici 2 wavy. Prehravani je ze gmusicbrowseru a druhy je z testovaciho zvuku v gstreameru. Je to nahrane na laptop prez mic vstup, primo ze sluchatkoveho vystupu Edirolu. Je to tam snad patrne.


2)
kód:

buggy@pteropod:~$ cat /proc/asound/version
Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.18rc3.


3) Zvukovka je na advanced, prepnuta na mod 96kHz playback
Vyrobil jsem si v audacity a ve foobaru presamploval jednu pisnicku do 96/24wavu
V pohode to prehralo bez "zrneni" zde je vysledek prehravani:
kód:

buggy@pteropod:~$ aplay -v -D plughw:UA25EX 9624.wav
Přehrávám WAVE '9624.wav' : Signed 24 bit Little Endian in 3bytes, Rate 96000 Hz, Stereo
Plug PCM: Hardware PCM card 1 'UA-25EX' device 0 subdevice 0
Its setup is:
  stream       : PLAYBACK
  access       : RW_INTERLEAVED
  format       : S24_3LE
  subformat    : STD
  channels     : 2
  rate         : 96000
  exact rate   : 96000 (96000/1)
  msbits       : 24
  buffer_size  : 48000
  period_size  : 12000
  period_time  : 125000
  tstamp_mode  : NONE
  period_step  : 1
  avail_min    : 12000
  period_event : 0
  start_threshold  : 48000
  stop_threshold   : 48000
  silence_threshold: 0
  silence_size : 0
  boundary     : 1572864000

Tady mi nesedi ten buffer, trochu si s tim hraju a momentalne mam nastavenu buffer v .asoundrc na buffer_size 32768 a tady je 48000.

4) No tezko rici jak to poznat, nicmene ten plug by to mel poznat podle nastaveni na zvukovce, nebo alespon tak se mi to jevilo alebrz Foobar pri nastaveni spatne samplerate vubec nehral.
Nicmen zarizeni resample asi nemam Crying or Very sad alebrz toto:
kód:

buggy@pteropod:~$ aplay -v -D resample 9624.wav
ALSA lib pcm_plug.c:1273:(_snd_pcm_plug_open) Unknown field bindings
aplay: main:590: chyba při otevírání audia: Invalid argument

Zkousim googlit neco o tom resample ale nic moc nenachazim, ani v manu aplay jsem resample nenasel, mozna jsem ale spatne hledal..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karkar
Hifi obsluha


Založený: 25 júl 2009
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Št august 13, 2009 23:57:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je jeste to prehravani FLAC v gmusicbrowseru. Poprve mi ho to nejak nevzalo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi august 14, 2009 11:29:08    Predmet: Odpovedať s citátom

karkar napísal:

1) viz prilozeny soubor obsahujici 2 wavy. Prehravani je ze gmusicbrowseru a druhy je z testovaciho zvuku v gstreameru. Je to nahrane na laptop prez mic vstup, primo ze sluchatkoveho vystupu Edirolu. Je to tam snad patrne.


OK, slyším to praskání. U toho flacu mám pocit, že to hraje zpomaleně (na tónu to nepoznám), tu skladbu neznám. Jsou tempo avýšky tónů správně?

Máš již docela starou verzi ovladačů alsy, ale jejich upgrade asi nebude nutný, protože jak sám píšeš:

karkar napísal:

3) Zvukovka je na advanced, prepnuta na mod 96kHz playback
Vyrobil jsem si v audacity a ve foobaru presamploval jednu pisnicku do 96/24wavu
V pohode to prehralo bez "zrneni" zde je vysledek prehravani:
kód:

buggy@pteropod:~$ aplay -v -D plughw:UA25EX 9624.wav
Přehrávám WAVE '9624.wav' : Signed 24 bit Little Endian in 3bytes, Rate 96000 Hz, Stereo
Plug PCM: Hardware PCM card 1 'UA-25EX' device 0 subdevice 0
Its setup is:
  stream       : PLAYBACK
  access       : RW_INTERLEAVED
  format       : S24_3LE
  subformat    : STD
  channels     : 2
  rate         : 96000
  exact rate   : 96000 (96000/1)
  msbits       : 24
  buffer_size  : 48000
  period_size  : 12000
  period_time  : 125000
  tstamp_mode  : NONE
  period_step  : 1
  avail_min    : 12000
  period_event : 0
  start_threshold  : 48000
  stop_threshold   : 48000
  silence_threshold: 0
  silence_size : 0
  boundary     : 1572864000



Přímé přehrávání bez mezivrstev je zvukově OK, tedy ovladače jsou správné. Mimochodem, parametry v posledním bloku popisují přímo data do ovladače - zvukovka tedy opravdu akceptuje 24 bitů na 96kHz.

karkar napísal:

Tady mi nesedi ten buffer, trochu si s tim hraju a momentalne mam nastavenu buffer v .asoundrc na buffer_size 32768 a tady je 48000.


Pozor na to, u kterého zařízení to měníš. Definice zařízení UA25EX, na kterém jsi to přehrával (viz parametr -D u aplay) máš v .asoundrc zřejmě stále
kód:

pcm.UA25EX {
   type hw
   card UA25EX
}


Tedy přímý výstup na zvukovku, bez dalších změn. Aplay použije defaultní buffer, obvykle těch 125ms periodu (takže aplay kopíruje nová data do RAMky pro zvukovku každých 125ms).

Ten řetězec plughw v definici zařízení říká, aby aplay před zvukovku (UA25EX) předřadilo plugin plug (zde se jmenuje plughw). Ten má za úkol změnit parametry zvukového streamu tak, aby jej následné zařízení (zde rovnou raw zvukovka) dokázalo akceptovat. V tvém případě došlo ke vzácné shodě parametrů streamu a zvukovky, často dochází ke konverzi formátu na 32bit (PCI zvukovky s Envy24), převzorkování na 48kHz + konverze na 16 bitů (levné USB zvukovky 48/16), kopírování jednoho kanálu do druhého při přehrávání mono samplů atd.

karkar napísal:

4) No tezko rici jak to poznat, nicmene ten plug by to mel poznat podle nastaveni na zvukovce, nebo alespon tak se mi to jevilo alebrz Foobar pri nastaveni spatne samplerate vubec nehral.

Poznáš to zase na výše diskutovaném výpisu parametrů streamu v aplay s parametrem -v (verbose), po zpracování jednotlivými pluginy.


karkar napísal:

Nicmen zarizeni resample asi nemam Crying or Very sad alebrz toto:
kód:

buggy@pteropod:~$ aplay -v -D resample 9624.wav
ALSA lib pcm_plug.c:1273:(_snd_pcm_plug_open) Unknown field bindings
aplay: main:590: chyba při otevírání audia: Invalid argument

Zkousim googlit neco o tom resample ale nic moc nenachazim, ani v manu aplay jsem resample nenasel, mozna jsem ale spatne hledal..


V man aplay nic o "resample" nenajdeš, protože jde jen o název zařízení, který sis sám (copy/paste?) napsal do .asoundrc. Stejně tak by se mohlo jmenovat "tralala".

Ta chybová hláška říká "Unknown field bindings" - v definici dmixu žádný parametr bindings není. Správná definice dmixu by mohla vypadat např.:

kód:
pcm.resample {
        type plug
        slave.pcm "mix"
}

pcm.mix {
                type dmix
                ipc_key 1024
                slave {
                        pcm UA25EX
                        period_size 1024
                        buffer_size 16384
                        rate 96000
                        format S24_3LE
                }
}


Přehrávalo by se stále přes zařízení resample, které vlastně obaluje dmix "všežravcem" pluginem plug. Zkus si nyní aplay -v -D resample nejaky.wav a ve výpisu uvidíš, co se se streamem děje.

Toto je přesně důvod, proč informace o funkci/nefunkci ve foobaru nic neříká - většinou víme houby, co opravdu se streamem foobar/asio mezivrstva/asio driver provádí.

Tip - testovací wavy jakýchkoliv formátů můžeš vyrábět přímo soxem, je to daleko rychlejší:

kód:
sudo aptitude install sox
sox libovolny.wav -r 96000 -b 24 9624.wav


Detaily man sox.

Nyní konečně k tomu praskání. Jak jsi sám zjistil, přímé přehrávání 96/24 funguje OK. Tedy je problém v přehrávači. Přes co gmusicbrowser přehrává (gstreamer, specializované softy, nebo mplayer)? Pokud přes gstreamer, máš gstreamer nastavený přes pulseaudio nebo přímo na alsu? Poznáš to v nastavení zvuku. Jinak osobně bych zkusil mplayer, má kratší cestu, jde snadno rovnou na alsu a je mi celkově sympatičtější než gstreamer.

Tanečky kolem pulseaudia + gstreamer jsou popisované v tom vlákně o spdif.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karkar
Hifi obsluha


Založený: 25 júl 2009
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: So august 15, 2009 09:55:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Reseni jsem nalezl viz dalsi prispevek
Nicmene puvodni odpoved tu necham, treba nekomu pomuze...

Nejprve k
citácia:
OK, slyším to praskání. U toho flacu mám pocit, že to hraje zpomaleně (na tónu to nepoznám), tu skladbu neznám. Jsou tempo avýšky tónů správně?

Je to skladba Equinoxe od JM Jarreho. Vybral jsem ji protoze to praskani tam je velice zretelne. Asi to bude v poradku, on tu elektroniku tak nejak steluje, ze to vypada divne. Muzu kdyztak poslat nejakou jinou ukazku...

Tak jsem upravil .asoundrc takto
kód:

pcm.UA25EX {
   type hw
   card UA25EX
   }


ctl.UA25EX {
   type hw
   card UA25EX
}

pcm.resample {
        type plug
        slave.pcm "mix"
}

pcm.mix {
                type dmix
                ipc_key 1024
                slave {
                        pcm UA25EX
                        period_size 1024
                        buffer_size 16384
                        rate 96000
                        format S24_3LE
                }
}

pcm.!default pcm.UA25EX
ctl.!default ctl.UA25EX


citácia:
Přehrávalo by se stále přes zařízení resample, které vlastně obaluje dmix "všežravcem" pluginem plug. Zkus si nyní aplay -v -D resample nejaky.wav a ve výpisu uvidíš, co se se streamem děje.


Vysledek:
kód:

buggy@pteropod:~$ aplay -v -D resample 9624.wav
Přehrávám WAVE '9624.wav' : Signed 24 bit Little Endian in 3bytes, Rate 96000 Hz, Stereo
Plug PCM: Direct Stream Mixing PCM
Its setup is:
  stream       : PLAYBACK
  access       : RW_INTERLEAVED
  format       : S24_3LE
  subformat    : STD
  channels     : 2
  rate         : 96000
  exact rate   : 96000 (96000/1)
  msbits       : 24
  buffer_size  : 16384
  period_size  : 1024
  period_time  : 10666
  tstamp_mode  : NONE
  period_step  : 1
  avail_min    : 1024
  period_event : 0
  start_threshold  : 16384
  stop_threshold   : 16384
  silence_threshold: 0
  silence_size : 0
  boundary     : 1073741824
Hardware PCM card 1 'UA-25EX' device 0 subdevice 0
Its setup is:
  stream       : PLAYBACK
  access       : MMAP_INTERLEAVED
  format       : S24_3LE
  subformat    : STD
  channels     : 2
  rate         : 96000
  exact rate   : 96000 (96000/1)
  msbits       : 24
  buffer_size  : 16384
  period_size  : 1024
  period_time  : 10666
  tstamp_mode  : ENABLE
  period_step  : 1
  avail_min    : 1024
  period_event : 0
  start_threshold  : 1
  stop_threshold   : 1073741824
  silence_threshold: 0
  silence_size : 1073741824
  boundary     : 1073741824

Takze jak to vypada, tak uz je to nastavene v poradku...

Sox jsem mel uz nainstalovan, jen jsem nepouzival...


citácia:
Nyní konečně k tomu praskání. Jak jsi sám zjistil, přímé přehrávání 96/24 funguje OK. Tedy je problém v přehrávači. Přes co gmusicbrowser přehrává (gstreamer, specializované softy, nebo mplayer)? Pokud přes gstreamer, máš gstreamer nastavený přes pulseaudio nebo přímo na alsu? Poznáš to v nastavení zvuku. Jinak osobně bych zkusil mplayer, má kratší cestu, jde snadno rovnou na alsu a je mi celkově sympatičtější než gstreamer.


gmusicbrowser mi prehraval prez gstreamer s praskanim, pak jsem ho nejak prinutil aby hral prez mplayer skrze edirol a taky mam dojem to praskalo, bohuzel ted se mi nejak nedari ho premluvit aby hral prez edirol, pere to na interni zvukovku (nastavuju klikanim v "grafickem" mplayeru)...

V tom "graficem" mplayeru mam nastavene aby prerhraval prez alsa ALSA-0.9.x-1.x audio output vsechno na driver default. Kdyz pak zkusim v nem prehrat audio/video soubor tak mi to napise"Could not open/initialize audio device -> no sound."

Smplayer (mel by pouzivat taky mplayer jadro) mi hraje taky na interni zk, kdyz mu nastavim natvrdo alsu ci alsu:UA25EX tak nehraje zvuk vubec... tak nevim. Asi mam neco spatne rekl bych...

Jak to furt prepinam tak uz chvilema ani nevim co a kam ma vubec hrat...

Bohuzel se mi ty specializovane prehravace (flac123) nepodarilo rozchodit pac je ani nemuzu nainstalovat. V poslednim ubuntu asi uz nejsou....

Osobne bych preferoval vsechen humbuk jako pulseaudio, gstreamer odinstalovat a jet jen prez alsu, pac si myslim ci min balastu bude tim min se toho muze cestou po.....t.

Uz ted nastavuju gmusicbrowser, alsu, gstreamer, mplayer, zvukovku a stejne mi to nehraje jak chci....


Jeste doplnim audio konfiguraci mplyeru:

kód:
buggy@pteropod:~$ cat /etc/mplayer/mplayer.conf

...
##################
# audio settings #
##################

# Specify default audio driver (see -ao help for a list).
ao=alsa

# Use SDL audio driver with the esd subdriver by default.
#ao = sdl:esd

# Specify the mixer device.
#mixer = /dev/mixer

# Resample the sound to 44100Hz with the lavcresample audio filter.
#af=lavcresample=44100

# Specify default audio codec (see -ac help for a list).
ac=mad,
...


A poznamenam ze hraje po prepnuti na int zvukovku pokud mam nastaveno .asoundrc na

kód:

buggy@pteropod:~$ cat .asoundrc
pcm.Intel { type hw; card Intel; }
ctl.Intel { type hw; card Intel; }

pcm.!default pcm.Intel
ctl.!default ctl.Intel


Mozna by mohlo nekoho zajimat ze prepinam pomoci tohoto na netu nalezeneho skriptiku:

kód:
buggy@pteropod:~$
cat /usr/sbin/soundset
#!/bin/sh
YOURPATH="/home/buggy/.AlsaConfy"
if [ -n $1 ] && [ -e $YOURPATH/$1 ];then
   ln -sf $YOURPATH/$1 /home/buggy/.asoundrc
else
   echo "Invalid argument"
fi


Prikazu soundset predavam jako parametr nazev souboru v /home/buggy/.AlsaConfy ve kterych jsou konfigurace zvukovek (.asoundrc pod ruznymi jmeny)


Naposledy upravil karkar dňa Ne august 16, 2009 17:11:00, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karkar
Hifi obsluha


Založený: 25 júl 2009
Príspevky: 16

PríspevokZaslal: Ne august 16, 2009 17:09:31    Predmet: Ubuntu + Edirol UA-25EX - 96kHz problem - Vyresene Odpovedať s citátom

Zdravim, tak jsem po delsi anabazi a badani vyresil problem.

Zakladnim problemem bylo, aby alsa pouzivala jako defaultni zarizeni plug tedy zmenil jsem v .asoundrc (viz predchozi prispevek) tohle:

kód:
pcm.!default pcm.UA25EX
ctl.!default ctl.UA25EX


na

kód:
pcm.!default pcm.resample
ctl.!default ctl.UA25EX


Pak uz prehrava jak gstreamer tak i mplayer na externi zvukovce bez zrneni...

Nez jsem na to prisel tak jsem rozchodil mplayer, aby hral na externi zvukovku (wav, mp3...) a nainstaloval stary flac123 i s knihovnou libflac7 ktery z prikazove radky flac prehraje OK ale bohuzel nejak nefunguje s gmusicbrowserem...

Dale jsem zjistil, ze mi mplayer pada na sig 11 u nekterych flacu... ehm jako napotvoru zrovna u toho testovaciho Equinoxe takze jsem asi 3 hodiny resil, ze mplayer neprehrava flacy dokud jsem nepustil jiny...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> HTPC, media streaming Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist