Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Pár aktuálních obrázků - aneb ARAGORN je tady
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So máj 30, 2009 18:56:53    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Bohouši, sice jsem Tě pochválil, ale musím Ti i něco vytknout. Jestli pouštíš návštěvám (z pohodlnosti) ty svý příšerný empétrojky z notebooku, tak si o těch bednách neudělají správný obrázek. Totéž platí o "referenčním" Rolling Eyes CD, co začíná Straussem. Byla to 'reference' tak před 15 lety. Abys ukázal, co umí Aragorn, měl by sis pořídit opravdu kvalitní nahrávky na SACD z posledních několika let (mohu "poradit" Wink ). Vím, že Ti o to tak nejde, ale pro prezentaci možností je to sakra důležité, a u dobrého komponentu dvojnásob.


Vždycky mne potěší, když někdo přijde na to, že MP3 není to ono. Pokud jde o SACD, já nějaké docela dobré nahrávky mám a mám na to i stroje, takže by to nebyl až tak velký problém (tedy pokud někdo není zaujatý proti značce DENON). Zajímavé ale je, že i při přehrávání z počítače (a nejen MP3, ony jsou to občas i FLAC) většina lidí měla z Aragornů pozitivní dojem.

Samozřejmě úplně nejlepší by bylo, kdybych to mohl předvádět s vlastním výkoňákem. V Brně byli Hroši jako můstky biamp, čili 4 x 100 W, a snad by se to podařilo zopakovat, ale to je už na partu stěhováků - definivní Aragorn váží kolem sedmdesáti kilo jeden kus. Petr Král se z Brna zotavoval čtrnáct dní.

Základní problém předvádění u mne je ovšem poslechové prostředí, se kterým toho moc nenadělám - kdo u mne byl, ví, o čem mluvím. Až bude pro předvádění k dispozici definitivní Aragorn, bude snad předváděčka v něčem lepším. Ale zatím je to pořád z ruky do huby a i s tím jsou problémy, poněvadž už se vracely díly kvůli chybám v laku - a to to dělají profíci, kteří s bednami mají zkušenosti.

Mezi námi, popravdě pro nějakou bůhvíjakou předváděčku není valná motivace - kdo tam přijde, stejně si to s největší pravděpodobností nekoupí, nějaké chlubení už mne vcelku nezajímá, velkosériovou výrobu rozhodně neplánujeme ... no, uvidíme. V krajním případě to snad jistí zase Brno.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rusty
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2009
Príspevky: 67

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 17:21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja chcem iba zlozit poklonu k tomuto krasnemu dielu. Nechapem ako sa moze niekomu tato repro bedna nepacit. Ta biela je prekrasna. Mat na to prachy, tak nevaham Smile. Stavim sa ze zvuk je este lepsi ako design. Drzim palce.

EDIT : Ak to nieje tajomstvo, ake nastroje pouzivas na vyrobu bedne/ozvucnice Aragorna. Je to nejake specialne zariadenie ? Programovatelna freza, alebo sikovne ceske rucicky a manualna praca s nejakym beznym zariadenim ? Smile dik
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 18:06:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně se při pohledu na ty bedny vybavily o něco hezčí Visatony Casablanca (zde zobrazené verze Mk III a Mk IV):



Čímž nemyslím, že by se kdokoli kdekoli inspiroval.
Jsem zvědavý na zvuk finálu, prototyp byl bezvadnej.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 18:12:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Je pravda, že na opěvování designu ani provedení to v tomto stavu není, to by byla licoměrnost.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 21:25:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Až na to, že ty Visatony jsou po stránce konstruktérské pěkná zhovadilost. Difrakce tam řádí o sto šest.
Design Aragornů nebere difrakce na lehkou váhu.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 21:34:43    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Až na to, že ty Visatony jsou po stránce konstruktérské pěkná zhovadilost. Difrakce tam řádí o sto šest.
Design Aragornů nebere difrakce na lehkou váhu.


Není oblouček, jako oblouček. Když se udělá soustředně s reproduktorem, vypadá to hezky, ale vlna má od reproduktoru k té hraně všude stejně daleko, že ?

Ono je to nespravedlivé, ale ta finta s tvarováním čelní desky pro odsazení výškového reproduktoru je ( IMHO ) velmi podstatná a přitom nelze utajit proti okopírování. Reprobednu nejde zajít do asfaltu jako pár tranzistorů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po jún 01, 2009 22:52:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Tvarování Visatonu je skutečně podle hesla "Difrakcím vstříc". Jinak tvarování přední stěny - různé ty schůdky apod. - je záležitost stará asi tak čtvrt století. Prvně jsem to viděl u Geneleců, které jsme se pokusili ještě ve výzkumáku trochu kopírnout. Ozvučnici jsem tehdy ještě nedělal já - a dobře mi tak, poněvadž jsem se poučil, že nedůsledné kopírování, navíc bez dostatečně hlubkého pochopení podstaty věci, je přesně k hovnu.

Pokud jde o Aragorn, tam se při pozornějším pohledu dá zjistit, že obloučky nejsou soustředné s reproduktorem. Původně to vlastně měla být hyperbola, jenže kdo by se s tím vyráběl, že. Samozřejmě nepopírám, že to byl taky pokus o ozvláštnění designu, který původně vypadal ještě mnohem divočeji. Ostatně kdyby to někdo byl ochoten zaplatit, dokázal bych navrhnout výhybku tak, aby to uskočení nebylo nutné. Šlo by to pasivně i aktivně. Problém totiž není v tom sfázovat repráky na dělící frekvenci, ale udělat to tak, aby se nezkurvila impulzní charakteristika (skoková odezva). Stávající řešení je velmi zdařilé, jakkoli je to krutý kompromis. Jakékoli zlepšení by v pasivním provedení znamenalo navíc minimálně tři tlumivky a jeden tlumivko-transformátor (řádově desítky mikrohenry) - s tím se dá udělat zpoždění cca 1 až 1,5 cm víceméně konstantní přes celé akustické pásmo. A nejsou to takové ty učebnicové zpožďovací články.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut jún 02, 2009 00:17:03    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Ostatně kdyby to někdo byl ochoten zaplatit, dokázal bych navrhnout výhybku tak, aby to uskočení nebylo nutné. Šlo by to pasivně i aktivně. Problém totiž není v tom sfázovat repráky na dělící frekvenci, ale udělat to tak, aby se nezkurvila impulzní charakteristika (skoková odezva).


Stále žiju v přesvědčení, že to je jedna ze zásadních výhod aktivní výhybky, totiž možnost relativně snadno vytvořit (a také doladit) zpoždění potřebné pro vyrovnání rozdílné "hloubky" reproduktorů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut jún 02, 2009 03:34:52    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
velky bobo napísal:
Ostatně kdyby to někdo byl ochoten zaplatit, dokázal bych navrhnout výhybku tak, aby to uskočení nebylo nutné. Šlo by to pasivně i aktivně. Problém totiž není v tom sfázovat repráky na dělící frekvenci, ale udělat to tak, aby se nezkurvila impulzní charakteristika (skoková odezva).


Stále žiju v přesvědčení, že to je jedna ze zásadních výhod aktivní výhybky, totiž možnost relativně snadno vytvořit (a také doladit) zpoždění potřebné pro vyrovnání rozdílné "hloubky" reproduktorů.


Samozřejmě - a nejen zpoždění. Hlavní zdroj chyb jsou frekvenční charakteristiky měničů, v podstatě fázové chyby pod dolní a nad horní mezní frekvencí mechanické části měniče. Teoreticky se sice dají vykompenzovat i v pasivní výhybce, ale je to harakiri - mimo jiné taky proto, že je zapotřebí strmost 24 dB/okt (i když s dost slušnými výsledky to jde i při nižším stupni, viz např. Aragorn). Když se tohle vyřeší, už toho k časové kompenzaci moc nezbude. V kaskádní výhybce obvykle jen pár centimentrů výškáče proti střeďáku, středovýškový blok se oproti basáku vykompenzuje víceméně automaticky - nebo alespoň z větší části. Ostatně v této oblasti to ani nebývá příliš kritické.

Stojí za zmínku, že daleko větší problém je kompenzace výšek proti basům ve dvoupásmovce. Tam se většinou ladí na osovou amplitudovou charakteristiku, ovšem fázové diskrepance se uplatní mimo osu - okolo dělící frekvence může bedna mimo osu hrát víc než v ose. Možná, že to je právě to, co se na dvoupásmovkách tolik líbí - víc virtuálního prostoru, "zmizení" beden.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 11:05:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě by bylo velmi zajímavé si vyslechnout Aragorny v Trutnově 19.9.2009. Ale asi je to nereálné, předpokládám.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
pistole
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 679
Bydlisko: severní čechy

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 12:20:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavé by to rozhodně bylo a taky bych je rád slyšel s tvým předkem a mým zesilovačem....
_________________
XAES, DISPRE2, TM audio CFB400, 3P ETON 11" SS 7" BG planar
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi august 28, 2009 14:06:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Sú (alebo budú) Aragorny niekde na Slovensku na vypočutie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist