Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

PhonoFet - diskrétní gramofonní předzesilovač pro MM
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Máte zájem o článek na téma problematiky MM/MC přenosek?
Ano
92%
 92%  [ 75 ]
Ne
7%
 7%  [ 6 ]
Celkom hlasov : 81

Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št december 15, 2011 09:26:36    Predmet: Odpovedať s citátom

To záleží na přenosce, měření dělal i např. JC

http://www.syclotron.com/omittedfactors3.pdf

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št december 15, 2011 09:31:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám nějaké předběžné výsledky na prkýnku na stole. Pár měření přikládám. Odstup signál/rušivá napětí je zatím 88,4dB/1Vrms výstup/A, to by se mělo ještě zlepšit, jelikož ruchy jsou nachytané násobky padesátky do bastlu. Ekvivalentní vstupní šumové napětí je cca 2nV/rtHz.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št december 15, 2011 09:38:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě měření na 100kHz
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Št december 15, 2011 09:44:08    Predmet: Odpovedať s citátom

... a na 1MHz
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Po december 19, 2011 08:58:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Výroba zkušebního (pro finální provedení) PCB je zadaná. Přesnost korekce vychází v simulaci poměrně slušně, pod +/- 0,1dB, při použití jednoho odporu z řady E48, další z E24, kondenzátory pouze z E12. Samozřejmě pak bude záviset na odchylkách hodnot u konkrétních součástek.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2011 10:10:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tišťák je doma, do konce roku bude modul a odzkoušení.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2011 17:39:32    Predmet: Odpovedať s citátom

PCB:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2011 20:19:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Zpětnovazební nebo celopasívní korekce ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2011 21:35:13    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Zpětnovazební nebo celopasívní korekce ?

Pokud mě zrak nešálí, tak vidím jenom jeden zesilovací stupeň, takže něco na tu zpětnou vazbu patrně zbyde... ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: So december 24, 2011 07:21:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsou to zpětnovazební korekce.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Ut december 27, 2011 14:03:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak už to funguje:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 27, 2011 14:38:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozřejmě se mohu mýlit, ale zdá se mi, že v principu jde o zapojení PRE3 s RIAA korekcí ve zpětné vazbě, uprostřed desky je DC servo a vpravo důkladná stabilizace napájení - nejdřív integrované stabilizátory a za nimi diskrétní .
Vypadá to dobře.
A má to i logiku, pasivní korekce by vyžadovaly podstatně složitější zapojení s velkou spotřebou vzácných součástek.
A protože problém s tau3 je jistě vyřešen, výsledek může být srovnatelný.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zilvar
Hifista


Založený: 20 november 2008
Príspevky: 123

PríspevokZaslal: Ut december 27, 2011 14:49:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Sad

Naposledy upravil Zilvar dňa Ne júl 29, 2012 17:06:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Ut december 27, 2011 16:58:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Cenově to určitě bude nad jakýmkoliv Pro-Ject phono předzesilovačem. ProJecty jsou levně řešené škatulky a mají své (ale jiné) místo na trhu. Už Genie GTH-1 byl dražší, než Pro-Jecty, a z důvodu konkurence nepřicházelo v úvahu dělat větší sérii. Těch cca 20ks se ještě skouslo. Cenu zatím nevím, uměl bych odhadnout jen modul. Cena za finál bude zásadně ovlivněná použitou skříní.

OPA: zdroj má 3 stupně. Nejprve tradiční ZT15VA (na jiné desce), ale v úpravě pro 2 x 22V. Na desce phono předzesilovače pak je proudový zdroj + paralelní stabilizátor, to vždy 4x. Podobný zdroj jako jsem dával do vlákna Tvého nového zesilovače, ale ne shodný. Teoreticky to má velmi značné potlačení zvlnění, budu chtít udělat hlavně nějaké VF měření.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 02:02:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ta stabilizace bude super, pro daný účel je to určitě důležité.
Ale ještě mi vrtá hlavou jedna věc. PRE3 má fixní zisk 20 dB. Pokud je správná moje hypotéza (a obrázek na to opravdu vypadá), zajímalo by mě, jak je to s průběhem LG ( OLG ), protože na nízkých kmitočtech je zisk potřebný pro korekci RIAA opravdu značný ( 60 dB? )
A ještě by také něco mělo zbýt na linearizaci.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 16:17:14    Predmet: Odpovedať s citátom

OLG (LG) je překvapivě dost vysoký (dostatečná strmost koncových MOSFETů - kdyby tam byl malý FET, tak nebude ....)

PRE3 má 20dB zisk, ale po zavedení zp. vazby. OLG je cca 95dB na nízkých kmitočtech a 60dB na 10kHz - tedy více, než má na 10kHz řada OZ, a je to srovnatelný údaj s OPA627 ....(na 10kHz).

Phono-Pre sice vychází z PRE3, ale obvod není zcela totožný.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 16:30:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám nějaké praktické výsledky a odhady mech. řešení.

Jako základní provedení bych viděl řešení ve skříní modu 1U plné šířky a hloubky 280 mm, tedy jako je skříň Dispre. Důvod je jednoduchý - optimální je co největší vzdálenost mezi síťovým trafem a deskou. Nějaké foto přikládám, ale je to jen funkční vzorek a finál by měl desku více vpravo a jinou signálovou kabeláž. Udělal by se na to čelní panel s typovým gravírováním.

Speciální skříň je otázka ceny, ale není vyloučená. Nicméně díky ní by cena dost narostla.

Mám provedenou sadu měření. Zkreslení se drží do 0,003% přes celé audio pásmo při "normálních" výstupních hladinách (do 1Vrms). Je to vzhledem ke zkreslení vinyl + přenoska minimálně 0,5% nezajímavý údaj. Odstup S/N je 88,5 dB / 1Vrms bez vážení, přes celé audio pásmo - se signálem 1Vrms na výstupu! Při vážení "A" je to 90dB, opět se signálem. Měření šumového pozadí přikládám, je to re 1Vrms = 0dB, 48kSs a 64K vzorků s průměrováním 100x. Vstup uzavřený odporem 100R. Zisk je 36dB/1kHz.

Zkoušel jsem celek umístit do malé Al krabičky, a odstupy síťových složek se pak zhoršily.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 17:25:58    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
OLG (LG) je překvapivě dost vysoký (dostatečná strmost koncových MOSFETů - kdyby tam byl malý FET, tak nebude ....)
PRE3 má 20dB zisk, ale po zavedení zp. vazby. OLG je cca 95dB na nízkých kmitočtech a 60dB na 10kHz - tedy více, než má na 10kHz řada OZ, a je to srovnatelný údaj s OPA627 ....(na 10kHz).
Phono-Pre sice vychází z PRE3, ale obvod není zcela totožný.


Přiznám se bez mučení, nenapadlo mě, že by tak jednoduchý obvod měl tenhle zisk. Takhle je to v pohodě a zapadají do sebe i další souvislosti. Například to vysvětluje, proč se PRE3 nedá utáhnout na jednotkový zisk.
Takže z hlediska RIAA korekcí se s tím patrně dá zacházet, jako by to byl klasický operák.
Zbývá přizpůsobení konkrétní přenosce z hlediska vstupní kapacity a vstupního filtru Tau3. Možná se průběh vstupní impedance bude trochu lišit od standardních řešení, ale nevidím v tom problém. Beztak se u lepších phono-preampů dolaďuje vstupní kapacita.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 17:34:31    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
...Zkoušel jsem celek umístit do malé Al krabičky, a odstupy síťových složek se pak zhoršily...

To je divný, možná by pomohlo pohrát si s výběrem bodu, kde je ta krabička spojená se zemí na desce a z druhé strany se zemí velké skříně.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 17:53:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná je to nedorozumnění, zkoušel jsem variantu vše (zdoj i phono preamp) ve skříni modu 1U 450x280x50 mm vs. variantu vše (zdroj i phono preamp) v menší Al skříni. V malé Al skříni to dopadlo hůře, přičítám to větší blízkosti trafa ke vstupním obvodům - prostý problém magnetického pole.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:01:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Len pre zaujímavosť, rovnaké meranie pre phono pre s dvojitou pasívnou korekciou, rovnaký zisk, (36dB), malé EI trafo a jednoduchý zdroj (7812/7912) v krabici spoločne s preampom.
Pozadie je rovnako pre referenciu 1V. Je zrejmé, že výhoda pasívnej korekcie je poklese šumu s kmitočtom aj nad 1kHz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:06:29    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Len pre zaujímavosť, rovnaké meranie pre phono pre s dvojitou pasívnou korekciou, rovnaký zisk, (36dB), malé EI trafo a jednoduchý zdroj (7812/7912) v krabici spoločne s preampom.
Pozadie je rovnako pre referenciu 1V. Je zrejmé, že výhoda pasívnej korekcie je poklese šumu s kmitočtom aj nad 1kHz.


Je to otázka, jelikož nad 1kHz při mém měření jsem na šumovém "dnu" karty. Podle mě jde o srovnání Lynx vs. Soundblaster X-Fi, tak jako často jde o kvalitu zvukových karet, a nikoliv měřených zařízení. Zkusím to později změřit s M-Audio, které má proti SB o 10 dB nižší šumové pozadí, ale zase má větší zkreslení a menší dynamický rozsah.

Nicméně - máte tam vyšší zbytky po násobcích 50Hz, a to kartou nebude.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:30:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je měření kartou M-Audio, těsně před měřením kalibrováno na 1Vrms = 0dB.

Je vidět menší hladina šumu nad 1kHz, ale opět dno je dno karty (cca -135dB při 64K vzorcích) a zdvih šumu na konci pásma je opět záležitost karty.

Takže závěr o pasivní vs. aktivní korekci není z těchto měření průkazný. Nyní je to Lynx vs. M-Audio.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:45:06    Predmet: Odpovedať s citátom

BV: toto je šumové "dno" mé karty (M-Audio, tedy té s nižším šumem) v nastavení pro měření v předch. příspěvku, a pod to se nedostanu. Takže je vidět, že u šumu na vyšších frekvencích nejde o srovnání topologií, ale měřicích karet.

Totéž platí pro většinu měření zkreslení, zejména linkových vstupů. Pokud nebudeme oba používat např. AP SYS2722, nebudou výsledky porovnatelné.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:45:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Možná je to nedorozumnění, zkoušel jsem variantu vše (zdoj i phono preamp) ve skříni modu 1U 450x280x50 mm vs. variantu vše (zdroj i phono preamp) v menší Al skříni. V malé Al skříni to dopadlo hůře, přičítám to větší blízkosti trafa ke vstupním obvodům - prostý problém magnetického pole.

Tak to se omlouvám, blbě jsem to pochopil jako krabici v krabici.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11184
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:53:36    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu šumu, všechno jsou vynikající výsledky, ale řekl bych, že oproti šumu drážky je už rezerva víc než dostačující. Až budeš dělat poslechové testy, možná by stálo za pokus změřit šum mezi skladbami u té nejlepší desky, kterou máš.
Moje zkušenost je taková, že i u preampu z obyčejných operáků, kde je šum slyšitelný, vzroste po puštění desky velmi výrazně.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:53:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne, to jsem nezkoušel (2 škatule v sobě), ale samozřejmě by to byla špička. Drahá, ale kvalitní. To už je otázka dohody se zákazníkem, jelikož u phono je jiná cílová skupina.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa St december 28, 2011 18:57:38, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 18:55:55    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
K tomu šumu, všechno jsou vynikající výsledky, ale řekl bych, že oproti šumu drážky je už rezerva víc než dostačující.


Přesně tak. Nějaká měření šumu drážek mám, ale to nemá cenu sem dávat (jaká je to hrůza). Nicméně, mám teď několik nových desek, a je to opravdu velmi dobré subjektivně, co se týče šumu. Tak zkusím něco změřit. Deska má teoretický max. odstup cca 77dB přes celé pásmo.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 19:40:15    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: tady je ten open loop gain (sedí to s reálem dost dobře):
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St december 28, 2011 20:23:40    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Nicméně - máte tam vyšší zbytky po násobcích 50Hz, a to kartou nebude.

Ale však som písal, že je tam malé (presýtené, 3,2VA) EI trafo s jednoduchým zdrojom v jednej krabici s phono pre. (a druhé 2VA na napájanie logiky..) Ale aj tak je tam údaj -84dBV RMS (bez filtra, aj s tým "brumom"..), a sú to bipoláry, ktoré nie sú šumovo optimálne pre impedanciu MM prenosky. A je to 10rokov staré phono v P1SE, v nových typoch (iné trafo aj zdroj) je to "absolútne" čisté aj od zbytkov 50Hz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 7 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist