Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Korekční zesilovač „zapojení FFFfff___“
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Po máj 12, 2008 20:40:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
svědčí to zejména o žalostné úrovni zmiňované školy a středního školství.

Romane, toto si nedovoľuj, študoval som tam keď tam učil p.profesor Mojmír Simerský, a to bol, panečku, jó odborník! Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 03:05:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne učil jeho otec na gymplu ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 03:55:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Vážení, uvažte, zdali byste se náhodou neměli jít vycpat - přinejmenším někteří. Je až neuvěřitelné, jaké vášně dokáže rozpoutat mezi dospělými (aspoň podle věku) lidmi taková prkotina. To se pak opravdu nelze divit, jak to končí v Iráku, na Balkáně nebo na Spartě.

Pan FFFfff___ nechce uznat některé zjevné nedostatky svého návrhu. To od něj samozřejmě není hezké. Ovšem když někomu nejdřív řeknu, že je vůl, a teprve pak se pokusím mu - arciť obdobným jazykem - vysvětlit, proč tomu tak dle mého názoru je, nemohu se divit, že nebude příliš přístupný mé argumentaci, neboť konec konců jsme všichni jen lidé a emoce občas převládnou nad rozumem.

Následuje výsledek zjednodušené simulace, ze kterého dostatečně gramotný člověk pochopí, v čem je problém a v čem není. Vzhledem k tomu, že sám mám zakázku od jedné přední světové high-endové firmy na řešení něčeho podobného, nebudu z důvodů obchodního tajemství zabíhat do detailů, nicméně vás všechny ujišťuji, že se touto záležitostí budu i nadále zcela vážně zabývat.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 04:39:35    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S. Pane FFFfff___, tento typ korekčního zesilovače se dá udělat čtyřmi základními způsoby. Vy jste si z nich vybral bohužel ten nejblbější. Pravdou ovšem je, že kvůli tomu se na vás zde zúčastnění soukmenovci nevrhli - o tomto aspektu nikdo z nich evidentně nepřemýšlel. Já tento problém řešil asi tak před třiceti lety a dokonce jsem o tom napsal článek do Amatérského Rádia. Jmenovalo se to "Tónový korektor pro náročné" - jistě by se to ještě dalo někde vypátrat.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 04:43:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, abych nezapomněl:

Fingering Dancing happy Fingering Dancing happy Fingering

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 05:29:51    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Vzhledem k tomu, že sám mám zakázku od jedné přední světové high-endové firmy na řešení něčeho podobného, nebudu z důvodů obchodního tajemství zabíhat do detailů,


To je skvělé, gratulujeme k zakázce!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 05:33:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč jsi v té simulaci nechal v krajních polohách bez omezení růst zdvih výšek, máš rád derivátor?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 05:52:41    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Vážení, uvažte, zdali byste se náhodou neměli jít vycpat - přinejmenším někteří. Je až neuvěřitelné, jaké vášně dokáže rozpoutat mezi dospělými (aspoň podle věku) lidmi taková prkotina. To se pak opravdu nelze divit, jak to končí v Iráku, na Balkáně nebo na Spartě.

.


Je pravda, že plošné dětinštění by pravděpodobně napáchalo mnohem méně škod Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
federmann
Persona non grata


Založený: 08 máj 2008
Príspevky: 240
Bydlisko: Valašské Království

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 05:54:51    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Vážení, uvažte, zdali byste se náhodou neměli jít vycpat - přinejmenším někteří. .... Pan FFFfff___ nechce uznat některé zjevné nedostatky svého návrhu....


Děkuji za příspěvek, neřekl jsem, že zapojení nemá nedostatky, a již vůbec ne, že bych je neuznal, celé řešení je pojato jako levné často pro chudé studenty, přesto je jeho cena vysoká, dána hlavně cenou potenciometrů.

Jestli se kdokoliv probere diskuzí tak zjistí, že jsem použil jeden graf, jeden pohled a nikde není napsáno, že jde o zázrak, z čehož jsem obviňován. Pokud se někdo podívá na současnou nabídku různých stavebnic ve stejné cenové kategorii, zjistí? Kdyby padly konkrétní dotazy na cokoliv. Třeba bychom se dobrali zcela jiného výsledku, od použitých prvků až po topologii. Jediný problém by byla cena, která by neúměrně rostla.

Nepřisuzuji svému zapojení žádné zázračné vlastnosti, "JE JAKÉ JE", kdo o něj má zájem může jej použít, kdo ne nech, nechá být a vybere si dle svého gusta.

Ale zdejší "hrdinové" se na mne vrhli jako sršní, ne v rovině odborné, ale naopak v rovině osobní, jako malí kluci když jsme zazvonili na několik zvonků současně a v zápětí zbaběle utekli, začnou vulgárně urážet a schovávat se za anonymitu webu?

A abych doplnil, co zde záměrně chybí, naše škola, bývalá Vakuovka na tom není ve srovnání nikterak špatně, mí studenti vyhráli v krajské kolo SOČ v kategorii 1. matematika, 9. strojírenství, 10. elektro a kategorii 18. informatiku, kdo z vás se může pochlubit stejným výsledkem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 06:16:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Potíž je v tom, že toto fórum je o hifi, a Vaše obvody ne. Další potíž je v tom, jak je na stránkách prezentujete, jejich "výhody", přisvojujete si autorství elementárních obvodů ("zapojení FFFfff___").

ad "úspěchy" - nejsme středoškolští učitelé, takže na takovém poli se s Vámi měřit nemůžeme, a nejsme ani malí kluci, abychom vedle Vašich úspěchů v krajském kole stavěli úspěchy/výsledky jiné, třeba i v jiných, než krajských kolech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 07:10:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Pane FFFfff___, Velký Bobo.
Způsob presentace zmiňovaného předzesilovače a následné obhajování starožitností, plynoucí i z naučeného nerovnoprávného vztahu učitel - žák, bylo hlavním důvodem emocí. Že pan FFFfff___ již ztratil zákadní předpoklad pro diskusi, neboť nezačal stylem "Měl bych tu předzesilovač co by vás mohl zajímat " a nahradil to "Předzesilovač FFFfff___ (copyright)", je hlavním důvodem flame zde.
Posledním, již téměř normálním příspěvkem jste měl, pane Federmanne, začít, nikoliv končit. Uvědomte si, že váš styl a předkládání znalostí je silně deformován školou a zde nemá pochopení, ba naopak zcela oprávněně vyvolá to co vyvolal.

citácia:
Vážení, uvažte, zdali byste se náhodou neměli jít vycpat - přinejmenším někteří. Je až neuvěřitelné, jaké vášně dokáže rozpoutat mezi dospělými (aspoň podle věku) lidmi taková prkotina. To se pak opravdu nelze divit, jak to končí v Iráku, na Balkáně nebo na Spartě.


VB, to z principu není prkotina. Předložené informace a následné reakce pana Federmanna se "snažily zrevidovat" poznatky čtenářů zpět o dvacet roků, tedy byla to pouhá sebeobrana. Opakuji se, ale chyběl tomu úvod ve stylu, mám tu třicet let starý preamp, nedal by se teď použít ? Toť vše.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 07:57:18    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Proč jsi v té simulaci nechal v krajních polohách bez omezení růst zdvih výšek, máš rád derivátor?


Ех, Павлуша, голубчик мой сивый, ты наверно думаешь, что я уже совсем сенильный ?

Pardon, to byl jen trénink, nedávno jsem na jednom ruském boardu dostal vynadáno, že píšu anglicky...a mimochodem, nenapsal jsem náhodou, že se jedná o zjednodušenou simulaci?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 07:59:40    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
velky bobo napísal:
Vážení, uvažte, zdali byste se náhodou neměli jít vycpat - přinejmenším někteří. Je až neuvěřitelné, jaké vášně dokáže rozpoutat mezi dospělými (aspoň podle věku) lidmi taková prkotina. To se pak opravdu nelze divit, jak to končí v Iráku, na Balkáně nebo na Spartě.

.


Je pravda, že plošné dětinštění by pravděpodobně napáchalo mnohem méně škod Wink


Bohužel ve světě, a to zejména v tzv. západním, se odehrává spíše celoplošné zblbnutí.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 08:04:52    Predmet: Odpovedať s citátom

FFFfff___ napísal:
velky bobo napísal:
Vážení, uvažte, zdali byste se náhodou neměli jít vycpat - přinejmenším někteří. .... Pan FFFfff___ nechce uznat některé zjevné nedostatky svého návrhu....


Děkuji za příspěvek, neřekl jsem, že zapojení nemá nedostatky, a již vůbec ne, že bych je neuznal, celé řešení je pojato jako levné často pro chudé studenty, přesto je jeho cena vysoká, dána hlavně cenou potenciometrů.


Nebuďte zas tak přehnaně skromný, starý pan Rupert Neve začínal svoji dráhu ještě jednoduššími obvody a dodnes platí jako nepřekonatelná autorita v oboru korekcí pro studiové mixpulty.

A jen tak mimochodem, investovat do starožitností se prý docela vyplácí, ostatně kolo používali už staří Egypťané.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 08:13:30    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

Ех, Павлуша, голубчик мой сивый, ты наверно думаешь, что я уже совсем сенильный ?



私は決して考えなかったこれを。
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 08:31:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Teda teď jsi mi to dal. Už mlčím a šoupám nohama.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 08:39:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš nainstalovanou správnou abecedu? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
federmann
Persona non grata


Založený: 08 máj 2008
Príspevky: 240
Bydlisko: Valašské Království

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 08:47:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Pane FFFfff___, Velký Bobo.
Způsob presentace zmiňovaného předzesilovače a následné obhajování starožitností, plynoucí i z naučeného nerovnoprávného vztahu učitel - žák, bylo hlavním důvodem emocí. Že pan FFFfff___ již ztratil zákadní předpoklad pro diskusi, … Opakuji se, ale chyběl tomu úvod ve stylu, mám tu třicet let starý preamp, nedal by se teď použít ? Toť vše.


Domnívám se, že můj úvod nebyl příliš odlišný od „…mám tu třicet let starý preamp, nedal by se teď použít ? Toť vše.“
FFFfff___ napísal:
Co tak staré dobré tranzistory?



Byl míněn tak, že ne všechny historické zapojení je nutno hned zatratit a u svých předků se máme s novou součástkovou základnou stále co učit. Nebyl žádny vztah, ten teprve začal vznikat.

Korektor je typický, generace používaný, jestli je ve zpětné vazbě elektronky, tranzistoru, OZ či jinak tvořeného zesilovače, nebo jen jako pasivní pořád to bude Baxandallův korektor.
http://www.duncanamps.com/technical/tonestack.html

První „oponent“, měl napsat, změřil jsem to! Zde a ještě zde to nevyhovuje normě Hi-Fi či něco obdobného a já bych odpověděl „pardon nevěděl jsem, že je vstup povelen jen pro zapojení vyhovující normám z roku 1973 mnou popsaných zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hi-Fi
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/537131-hi-fi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
L.V.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 september 2007
Príspevky: 730
Bydlisko: Bratislava - Rača

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 08:48:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Velký Bobo, klobúk dole! A teraz nemám na mysli znalosti, ale ten zmysel pre humor.
Presne taký mi reže. Takže okrem Monty Python´s a Cimrmana beriem aj VB.
A myslím to vážne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 09:21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Máš nainstalovanou správnou abecedu? Wink


? יאנןס רישליש

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 09:24:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jiddish neumím, tamto bylo japonsky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 09:42:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych to hrozně rád napsal keltsky, bohužel písmo Ogham není ani v Unicode. Musel bych to vkládat jako obrázky - no, možná to někdy zkusím. Ale tady už bylo srandy dost, a to jsem ještě necitoval z Knihy tisíce a jedné noci.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 09:46:44    Predmet: Odpovedať s citátom

"Toto zapojení jako jedno z mála má víc než ±20dB"
Federmanne k čemu je takový rozsah dobrý ? jaký zdroj signálu a jaký akustický měnič by to mělo korigovat, aby ho to napravilo do podoby originálního zvuku - a o to snad jde, ne si udělat ze zesilovače hyzdič zvuku.
Nebo je to podle rovnice čím větší rozsah, tím je to lepší a JÁ ho mám nejvetší ??
K čemu jsou ta velká převýšení v subsonickém a nadakustickém pásmu, která se projevují ostře až v krajních polohách regulátorů ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
federmann
Persona non grata


Založený: 08 máj 2008
Príspevky: 240
Bydlisko: Valašské Království

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 10:57:45    Predmet: Odpovedať s citátom

V krajním případě se umí přiblížit charakteristice RIAA.

Nech mi někdo vysvětlí nejlépe změří v čem je uvedené zapojení natolik horší než

http://pandatron.info/elektronika2/clanek.php?&rubrika=a&clanek=30,

http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1817-Pasivni-korekcni-Hi-Fi-predzesilovac-s-obvody-NE5534AN.html




či řada jiných Hi-Fi zapojení, rád se ještě přiučím. Podobné téma již bylo zde: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=1281&highlight=korek%E8n%ED


Ale průběh diskuze byl odlišný.


[img]http://hifi.slovanet.sk/bb/download.php?id=612[/img]


Naposledy upravil federmann dňa Ut máj 13, 2008 11:16:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 11:14:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Protože to není dobré referenční srovnání, špatný příklad lze uvést vždycky. Přikládám jinou možnost:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5947
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 11:54:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi by se našlo hodně konstrukcí, mnohem horších, ten z hw.cz by ani po zapojeni nefungoval, IC2,4 nemají ošetřené dc pracovní podminky, +vstupy visí dc v luftě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11187
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 13, 2008 15:14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

To je neuvěřitelný, to přeci nemůže nikdo myslet vážně Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St máj 14, 2008 13:22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebijte FEDERMANNa.

Musím se ho zastat. Já mám rád bastlíře všeho druhu. Chtělo by to ale, aby se z rad výše uvedených poučil, i když jsou podány poněkud emotivně., FFFfff___ si postavil diskrétní OZ. Když už nic jiného, bude celý v A třídě. Na druhou stranu oddělil signál nepolarizovanými tantaly.
( poněkud zvláštní popření výhod zapojení s OZ )
Tantalové elektrolyty mají v oblasti nulového předpětí nelinearitu, která je měřitelná i ohmetrem na multimetru. Na druhou stranu mají menší šum a dynamický odpor než klasické elektrolyty. V audiu jsou použitelné v obvodech, kde mají velké DC předpětí a malá AC signál - v blokování napájení. Tantalové elektrolyty jsou buď gelové ( kapkové ) nebo stříbrné ( drahé )- tekutý elektrolyt žere normální kovy. Ty stříbrné se dají použít i jako vazební u zesilovačů s jednou polaritou napájení ( na kondenzátoru pak je 15-20V DC a 2V pp AC). Cena ale nepřináší v tomto případě technický zisk. Ekonomicky vzato je vhodnější realizovat kondenzátor na trhu s drahými kovy, než ho použít .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St máj 14, 2008 14:08:46    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
V krajním případě se umí přiblížit charakteristice RIAA.

Nech mi někdo vysvětlí nejlépe změří v čem je uvedené zapojení natolik horší než

http://pandatron.info/elektronika2/clanek.php?&rubrika=a&clanek=30,

http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1817-Pasivni-korekcni-Hi-Fi-predzesilovac-s-obvody-NE5534AN.html


Pandatron je šunt - jediné pozitivum je, že je řízený napěťově z blokovaných poťáků, takže potenciometry nezpůsobí chrastění. V zapojení podle hw.cz ... jsou již citované chyby a kromě toho jsou tam blbě kapacity C5/C15/C6/C16. Pasivní korektory mají sice své příznivce, jejich zásadní nevýhodou je ale to, že se dost obtížně realizují tak, aby se na nich dal nastavit rovný průběh. Bohnův koncept je velice noblesní, pro "chudé študenty" ovšem není, je to spíš typická ukázka, jak se takové věci dělají pro profesionální účely. V současné době je však u studiových pultů standardem tří nebo čtyřpásmový ekvalizér zpravidla parametrický, složitější korekce se už dělají zpravidla softwarově - hezký příklad je parametrický ekvalizér v Adobe Audition 3 (low + high shelf s volitelnou strmostí + 5 fullparametric band EQ).

Nicméně zapojení à la FFFfff___ bych nezavrhoval, jen by potřebovalo trochu učesat. Maximální zdvih 20 dB je skutečně zbytečný, argument, že se s tím dá napodobit RIAA, rozhodně neberu - frekvenčně je to úplně jinde. Ostatně i bez této eventuality je to sporné - v klasických pramenech se doporučuje, aby střední frekvence odpovídala přibližně středu akustického pásma, což je cca 707 Hz, tady je to malounko nad 1 kHz, což je zřejmě proto, že 1 kHz je reference, ovšem tady to není na místě. Nevidím důvod, proč to neudělat s operáky, diskrétní řešení má - snad - výhodu ve vyšším napájecím napětí, které se ovšem stejně nevyužije. A když už, tak diskrétní obvod se dá udělat i s jedním tranzistorem.

Hlavní oblast použití zapojení "FFFfff___" vidím jako pedagogickou - bylo by možné předložit je studentům za domácí úkol se zadáním "tady vidíte, jak to jde udělat blbě, zkuste to vylepšit". Pokud by se to dělalo s jedním operákem, dalo by se to řešit i ve studentské verzi MicroCapu, takže by to taky mohl být námět na cvičení v MicroCapu - pokud vím, tak na citované střední škole se s ním pracovalo a měli na to dokonce něco jako skripta (viděl jsem je pro verzi 4, kterou jsem se kdysi taky učil, i když, pravda, začínal jsem s verzí 2).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
federmann
Persona non grata


Založený: 08 máj 2008
Príspevky: 240
Bydlisko: Valašské Království

PríspevokZaslal: St máj 14, 2008 14:26:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Diky, já jsem odolný typ, jak jsem již napsal, šlo spíše o levné zapojení, kde si myslím, že to nejnovější Hi-Fi normě DIN 45 500 z roku 1973 bezpečně vyhoví. Jediné na co je kladený důraz jsou hodnoty uvedené s 5%, které se podílí na celkové přenosové charakteristice. Ostatní kondenzátory jsou většinou keramické či elektrolytické. Zatím jsem neprováděl srovnání vlivu jednotlivých kondenzátorů.

Tantalové jsou drahé a niobové ještě víc a jejich vlastnosti nejsou stejné, svitkové zase velké, ale nejsem si jist jejich přínosem v takovém zapojení. A s tím ss napětím, to taky není tak jednoznačné, u KS mám typický ofset 70mV, ale zde je typický ofset kolem 1V a kondenzátory jsou polarizovány dle předpokladu ss napětí, pokud se na vstup připojí můj předzesilovač pak je tam ½ napájecího napětí…

Až vyjde čas, tak udělám měření, zajímavý může být právě vliv použitých kondenzátorů na výsledek, měřáky to určitě někde zachytí, ale poslechově to zřejmě bude honění se za chimérou?

JHradec napísal:
Nebijte FEDERMANNa. ….
FFFfff___ si postavil diskrétní OZ. …. .

Diskrétní OZ s velkým napájením, to je to jediné co odlišuje toto zapojení od velké řady jiných, na čem se dá dle mne stavět. Tolik napadané „zapojení Federmannn“, Když se bude s tím zapojením zacházet jako s úplně obyčejným OZ s velkým napájením, dá se na tom postavit cokoliv. Zapojení je skutečně mé originální, patentovat se dá téměř všechno, aby to nemohl udělat kdokoliv jiný tak jsem to musel řádně prezentovat a již to nejde dále chránit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist