Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Pan B.Sýkora - jeho nejlepší práce
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Po február 05, 2007 12:51:25    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo

Díky, ne že bych o tom teď reálně uvažoval, spíše někdy v budoucnu. Podle všeho, co jsem četl od uživatelů, po plném využití DEQX je přínos opravdu veliký, ale stejně mám pořád tendenci investovat spíše do lepšího zesilovače než do ekvalizace.

Říkáte "optimum bude v jednom bodě", ale pro optimální stereo s jakýmikoliv reproduktory je potřeba sedět v tom jednom optimálním bodě uprostřed. Vyrovnanost mimo osu je také důležitá, ale méně než přímá cesta (to by jinak popíralo použití DEQX vůbec) a je to více o komfortu uživatele a méně o maximální kvalitě zvuku.

Známý zvažuje použití rozměrných elektrostatických panelů s DEQX a totéž se zrovna řeší na DEQX fóru. Myslíte, že takto koncipované reproduktory mohou také těžit z DEQX?

Já bych se asi vydal touto ověřenou cestou http://www.overkillaudio.com/products.html

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Po február 05, 2007 17:43:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohouši, máš nádherný podpis ("hifisti...."). Prosím víc příspěvků, krásně se to čte... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po február 05, 2007 20:39:14    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:38:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20469

PríspevokZaslal: Po február 05, 2007 20:46:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by admin mohl toto vlákno přesunout do "koutku Velkého Boba".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2007 18:23:46    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Bohužel to, co se vyrábí, je zpravidla horší než to, co jsem měl k dispozici pro někdejší vývoj já, takže nějaké pokusy o opakování starých konstrukcí s novějšími měniči nemají zpravidla smysl. Avšak speciálně pokud jde o soustavy FASTA a POLLA, bylo by možné realizovat je s novými měniči SEAS, byly by to ovšem v podstatě nové konstrukce ve staré - jen mírně upravené - skříni. Pokud by se do toho někdo chtěl pustit, rád pomohu, leč pouze za dvou předpokladů - že to bude plně financovat a že to udělá přesně tak, jak já to navrhnu - žádné "dolaďování" - od toho jsou signálové procesory, ekvalizéry atd.


Mohu se touto cestou zeptat, Velký Bobo, na rámcový rozpočet pro stavbu reprosoustav New Fasta? 40? A na kolik bys viděl smysluplnou jejich aktivní verzi?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2007 20:03:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě dotaz k tomu DEQX. Strmost výhybky 300dB/okt vypadá hezky, ale co to udělá se zvukem, když nějaký tón sólového nástroje klouzne přes dělicí kmitočet? Ten přeskok z jednoho repráku do druhého nemusí být nic příjemného.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So apríl 07, 2007 23:28:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:

Mohu se touto cestou zeptat, Velký Bobo, na rámcový rozpočet pro stavbu reprosoustav New Fasta? 40? A na kolik bys viděl smysluplnou jejich aktivní verzi?


Aktivní verze by rozhodně smysl měla. Každopádně by se ale nejdřív musely vybrat měniče, což v případě, že by to zůstalo u SEASu, nebyl až tak velký rébus, jen by možná bylo nutné investovat aspoň tak do dvou až tří typů výškáčů, poněvadž z holých technických dat se všechno nepozná. Potom vytesat bedny, ještě před povrchovou úpravou s nimi udělat měření a pak holt jít na výhybku.

Podrobné měření je záležitost několika hodin u mne v obýváku a bylo by záhodné i v případě, že by se to nakonec dělalo (dělilo) aktivně, čili to je cca 4000 plus minus něco. Návrh aktivní výhybky je hotový, jen by se do něj musely dopočítat hodnoty - to je taky věc pár hodin. Návrh pasivní výhybky by byl poněkud náročnější, poněvadž by bylo nutné nějak importovat cháry do simulátoru. Možná by na to stačil LSP CAD, ale jistý si nejsem. Potom realizace na bastlu, nějaké to doladěníčko, doměřeníčko, oposloucháníčko. Celkové náklady na vývoj by nemusely být přes 15000, k tomu měniče, bedny - no, asi by se to do těch 40 kKč mohlo vejít.

Upozorňuju ale předem, že jsem sice strašně hodnej a tolerantní, nicméně přece jen žlučovitej dědek a neslyším na takové věci jako "tunění", optimalizace pomocí kabeláže a podobně. Za ty desítky let, co se v tom hrabu, už mám něco jako zkušenost a názor a neuznávám autority kromě své vlastní, a ani tu ne tak docela. Takže tu bednu bych řešil podle svých představ a pokud by to někdo chtěl dodatečně zkurvit, tak v tom bych už rozhodně nejel. Ostatně jestli mi někdo nevěří, ať si přijde poslechnout, jak to hraje Petru Kompovi. Tam to bylo v podstatě jen na doladění k realitě oproti modelovým parametrům, ve kterých se samozřejmě lze seknout.

A samozřejmě při případném komerčním využití bych očekával provizi.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ne apríl 08, 2007 08:02:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasné, solidní, díky za info.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vítek
Nádejný hifista


Založený: 20 december 2006
Príspevky: 69
Bydlisko: Liberec

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 00:30:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte o úpravách, které se prováděli na reproduktorech Shan A350 MK. II oproti původním a jaký to mělo vliv na zvuk ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavel_P
Hifista


Založený: 07 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Liberec

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 09:24:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Vítek napísal:
Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte o úpravách, které se prováděli na reproduktorech Shan A350 MK. II oproti původním a jaký to mělo vliv na zvuk ?
Pokud vím, měnila se celá soustava, většinou za M801 nebo podobné. Vliv na zvuk? Značný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 15:36:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Vítek napísal:
Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte o úpravách, které se prováděli na reproduktorech Shan A350 MK. II oproti původním a jaký to mělo vliv na zvuk ?


Pokud vím, na bednách Shan se dělala spousta úprav, vždycky když si nějaký pablb puncovaný jako guru na základě poslechu nějakých sraček vyvzpomněl, že se mu na zvuku něco nelíbí. Tím pádem z toho vzniknul totální guláš, se kterým já už nikdy nehodlám mít nic společného, s jedinou výjimkou - návrh výhybky pro konkrétní bednu, která se proti případným vylepšením zabezpečí zalitím - nejlíp do plastbetonu armovaného kevlarem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2007 20:42:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavel P Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So máj 26, 2007 19:05:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jeden dotaz na Sněhuláky. Velký BoBo, jaký byl rozdíl mezi verzemi I a II a podílel ses i natěchto bednách od Shanu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2007 15:30:19    Predmet: Odpovedať s citátom

U Sněhuláků jsem řešil hlavně basovou část a do jisté míry výhybku, ale už se nepamatuju, co jsem na tom vlastně dělal. Sněhuláci měli vlastně původně vypadat jinak, bohužel neměl jsem možnost to ovlivnit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2007 15:52:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Projekt New Menhir Fasta začíná nabývat trochu konkrétnější podobu. Výběr basáků se zúžil na tři typy, výběr střeďáků asi tak na dva, u výškáče zatím není docela jasno. Vypadá to, že cena repráků by se mohla vejít do 30 000 za pár, pak ještě výhybka a nějaká ta šotolina plus rozpočet na vývoj - čili materiál těch 40 až 45 kKč bez dříví - samozřejmě to je jen předběžný odhad.

Koncepce: tři pásma, 10-11" bas, 4-5" střed (s velkou kmitačkou!!), 3/4 až 1" výškáč. Dělení středy/výšky 24 dB, basy/středy+výšky 12 dB, s kompenzacemi - anebo aktiv. Bedna basreflex, cca 80 litrů, dolní mezní frekvence pod 30 Hz.

Nejsem příznivcem srovnávání nesrovnatelného ale rozhodně očekávám, že to bude hrát líp než BW 801.

Kdo by měl případně zájem, nechť se ohlásí (samozřejmě nezávazně) do pošty.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2007 17:15:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavá nabídka. Pokud bude hodně zájemců, může být i cena repro zajímavá. Pokud to bude aktiv, budou výhybka a zesilovače součástí bedny nebo ne? Jaké zesilovače by připadaly v ůvahu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po máj 28, 2007 18:32:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Aktiv je na uživateli - v takovém případě si musí každý řešit výhybku a zesilovače po svém. Né že bych to neuměl, naopak - to už mám dávno hotové. Pochybuji ale, že by každému vyhovovalo brát to všechno jak to stojí a leží bez možnosti volby třebas zesilovače. Tak je to proveditelné u studiových monitorů, kde se v tom nikdo nešťourá a buďto to koupí nebo ne. V hifi a highendu to takhle nefunguje, proto se asi taky pro spotřebku dělají aktivní bedny jen zcela výjimečně.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
luikas
Hifista


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 194

PríspevokZaslal: Ut máj 29, 2007 08:12:31    Predmet: Odpovedať s citátom

a nenaznacil byste napr. o jakych menicich uvazujete (alespon znacky) a jak na tom budou ty bedny cca s citlivosti? do projektu se asi nezapojim, protoze 45k je na me uz proste moc, ptam se spis ze zvedavosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut máj 29, 2007 14:01:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatím přicházejí v úvahu značky Eton, ScanSpeak, Seas, Morel, Audiotechnology a Accuton. Prověřoval jsm ještě nějaké další, z těch mi ale nic nevyhovovalo.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Ut máj 29, 2007 20:20:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Nabídka velmi zajímavá/lákavá. Mít na to ty prašule, jdu do toho.... Letos už je ale utrácení v HiFi naplánováno až přespříliš...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: St máj 30, 2007 08:50:18    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo
čili cca 40 za elektriku + cca 30 za kvalitně odvedené dřevo?

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St máj 30, 2007 11:35:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Tipuji ze pokud se najde 5 lidi, menice vyjdou na 25, kazdy Bobovi 3 litry na vyvoj pasivni verze (dokupy pozadovanych 15), drivi podle pozadavku, ale cca 10. Takze se to pro jednoho skutecne vleze pod 40, jak jsme predpokladali na zacatku.

Povazuji to za velmi solidni nabidku, nepredpokladal jsem, ze neco podobneho bude VB ochoten udelat.

Ja toho ale nevyuziju, protoze kluci (Bílé Kafe) mi jiz stavi aktivy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
zdeno1
Hifista


Založený: 01 november 2006
Príspevky: 152
Bydlisko: český těšín

PríspevokZaslal: St máj 30, 2007 12:22:57    Predmet: menhir fasta Odpovedať s citátom

Velky Bobo
Jak tě mám kontaktovat.SZ mi nebereš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karellight
Nádejný hifista


Založený: 29 apríl 2007
Príspevky: 63
Bydlisko: zlin

PríspevokZaslal: St máj 30, 2007 14:17:08    Predmet: Odpovedať s citátom

BIG BOBO
bude striktně určen tvar ozvučnice ?
nějak se mi zalíbily štíhlé ozvučnice s basákem v boční stěně...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št máj 31, 2007 11:03:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidím, že zájem by byl. Ale nejásejte předčasně. Pár upozornění:

1. Nevyzvídejte, z čeho to bude. Sám to ještě nevím (a i kdybych věděl, nepověděl bych Wink ) - definitivní to bude až po změření. Znamená to samozřejmě, že bude nutné v rámci vývoje financovat i zakoupení měničů, které se třebas vůbec nepoužijí, a tyto náklady se musí rozpostit v ceně. Zatím mám na tuto akci sponzora, ten ovšem bude chtít svoje peníze zpět, to snad pochopí každý.

2. Původní cenový odhad byl 40 - 45kKč bez dříví. To bude fungovat za předpokladu, že bude na repráky množstevní sleva, což bude fungovat opět pouze za předpokladu, že se repráky nakoupí hromadně. Takže to půjde nejspíš buďto cestou hotové bedny nebo stavebnice, ve které bude obsažena hotová výhybka anebo nějaká úhrada za zákaznické nastavení CLC. Kromě toho by ve stavebnici byla obsažena také nějaká direktiva pro stavbu bedny.

3. Varianta "štíhlá bedna s basáky zboku" se mně osobně taky líbí, má ale nevýhodu v omezené použitelnosti - okolo bedny musí být volno. Byla by to možná alternativa, pravděpodobně ale se zdvojenými basáky, což samozřejmě vede k dalším komplikacím, anebo nějaká variace na řešení POLLA - v obou případech je to ovšem na jinou bednu i výhybku, čili už skoro jiný projekt.. Mohu to mít na paměti, řešit to ale budu až leda v druhé linii a pouze za předpokladu, že někdo profinancuje "vícepráce".

Pokud se týká výsledné ceny - račte si, vážení, uvědomit, že cílem je postavit bednu s technickou úrovní stejnou nebo vyšší než je BW 801, sice bez laminátových špumprnáklí a ohýbaného sendviče (i když i o tom by se možná dalo uvažovat), ale zato bez kontroverzních konstrukčních prvků. A BW 801 stojí 528 000 za pár. A vzpomeňte si, kolik stály Shan Emotion 550. Takže i kdyby výsledná cena byla "jen" do 100 000 (včetně dříví), tak to pořád bude za velmi rozumné peníze. A to si ještě odpočtěte nesmyslné ceny kabelů, jejichž zakoupení vám rozmluvím zcela zdarma. Wink (Mimochodem, kabely bude možné objednat taky.)

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št máj 31, 2007 13:19:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ani bych nevybíral, osazení komplet Scanů je rozumné.
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št máj 31, 2007 14:36:46    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
Ani bych nevybíral, osazení komplet Scanů je rozumné.


Rozumné možná, nikoli však optimální.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag
Hifista - zaslúžilec


Založený: 05 október 2006
Príspevky: 685
Bydlisko: Čr

PríspevokZaslal: Št máj 31, 2007 15:47:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Eton basák zbytek SS nebo že by kramika Accuton ? Nebo C-Quenze jako středovýškáč ? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št máj 31, 2007 18:17:26    Predmet: Odpovedať s citátom

jardag napísal:
Eton basák zbytek SS nebo že by kramika Accuton ? Nebo C-Quenze jako středovýškáč ? Rolling Eyes


C-Quenze jako středovýškáč ? To je vtip nebo mne zkoušíš ?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
richard_majer
Hifista - pokročilec


Založený: 28 február 2007
Príspevky: 365

PríspevokZaslal: Št máj 31, 2007 20:30:13    Predmet: Odpovedať s citátom

FYI:
Hi Richard, the MDM 55 is not due for about 3 weeks.
Best Regards,
Josh for Madisound Speaker Components.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist