Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Projekt "1518"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 87, 88, 89  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zelenac
Hifista - pokročilec


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 261
Bydlisko: pri Piešťanoch

PríspevokZaslal: Po apríl 13, 2015 13:53:37    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat: Aký veľký kompromis by boli zvukovody v tvare elipsy, oválu, alebo zrezaného kruhu namiesto kruhu?
Vertikálne by vyžarovacia chára zostala rovnaká (+/-), horizontálne by sa "zúžila", čo by nemusela vadiť.
18" kruh už nepripúšťa stavbu inej ako obrovskej ozvučnice, zmenšenie výšky zvukovodu by tomuto mierne pomohlo (+ možno by bol aj design takej almary prijateľnejší)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: Po apríl 13, 2015 14:17:57    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Vertikálne by vyžarovacia chára zostala rovnaká (+/-), horizontálne by sa "zúžila"

Přirozeně naopak.

Kdyby se stávající WG jen zmenšil na výšku, stalo by se především to, že by vertikálně začal řádně směrovat až od vyšší frekvence (při polovičním rozměru cca od dvojnásobku), tj. celkově by to bylo daleko méně směrovostně vyrovnané, nejdřív by to směrovalo míň a pak zas hned víc než basák, kterej je kulatej, takže by tam bylo nutně i zvlnění ve výkonu. Což by byl opravdu kompromis. Proto to tak ani Geddes nedělá, ačkoliv se snaží omezit velikost těch beden na minimum, jak to jde. Není to dobrý kompromis. Ten zvukovod je tu právě čistě kvůli kvalitní směrovosti. Zvýšit účinnost už pomáhá minimálně - není to ani potřeba a jiný a v tomto horší zvukovod už není ani tak kompromis, jak prostě vzdání se cílů té konstrukce. Když se podíváš třeba na JBL M2, ta horna je tam taky skoro čtvercová. Kdyby to vertikálně zmenšili ještě třeba na polovinu, nebylo by to už zdaleka tak dobré.

Vyloženě obdélníkové horny zas mívají jiné problémy. Ten kruh tam opravdu není náhodou. Jeho jediná nevýhoda je zvlnění cháry v ose (a pouze tam). Což je naopak dobrý kompromis.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2015 12:52:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Dotaz: ty specialni "molitanove" valecky co jsem dostal s vyhybkou se maji natlacit do tlakoveho driveru nebo se to ma nuzkama zmensit? Nebo jak to mam upravit aby to drzelo v usti zvukovodu? Kdyz to tam natlacim tak jak to je tak to je trochu vyboulene a dost stlacene.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2015 12:55:45    Predmet: Odpovedať s citátom

To zastřihni tak, aby to tam bylo jen lehce vsunuté, jen tak aby to drželo a nebylo moc deformované.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 08:36:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli:
Jestli to budete měřit i akusticky, zkuste také pro jistotu zkontrolovat správnost zapojení polarity driveru. Cca z metru, mezi WG a basákem, 20° od osy horizontálně. V nesprávné polaritě bude na cháře okolo 800 Hz propad.

Poznat tohle ušima nemusí být vždy úplně snadný. Tak až budete v tom, můžete zkusit poslechnout obě možnosti - to by mě i docela zajímalo.

Jestli tam ten mic budete mít, tak samozřejmě bude vhodné změřit to celkově i z místa poslechu (přirozeně pro několik poloh kousek od sebe), ať je představa, jak se to konkrétně u tebe chová. Jak už jsem říkal, výhybky nejlépe nechat ještě chvíli mimo bedny, a pohrát si v klidu s doladěním toho jednoho odporu, nastavujícího vejšky. Kdyžtak volejte.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 10:01:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud bude čas rád bych začal pracovat na návrhu ozvučnice. Dotaz: MaBate prosím tě objem pro pasiv má být 160 litrů? V této chvíli mi jde pouze o objem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 12:20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Vydrž prosím ještě chvíli, vše je to v dokumentaci, která už je skoro hotová, zbýbá jen dodělat pár grafů. Objem ja cca 150 litrů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 13:32:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky info cca 150l zatím stačí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 14:11:00    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Bartoli:
Jestli to budete měřit i akusticky, zkuste také pro jistotu zkontrolovat správnost zapojení polarity driveru. Cca z metru, mezi WG a basákem, 20° od osy horizontálně. V nesprávné polaritě bude na cháře okolo 800 Hz propad.

Poznat tohle ušima nemusí být vždy úplně snadný. Tak až budete v tom, můžete zkusit poslechnout obě možnosti - to by mě i docela zajímalo.

Jestli tam ten mic budete mít, tak samozřejmě bude vhodné změřit to celkově i z místa poslechu (přirozeně pro několik poloh kousek od sebe), ať je představa, jak se to konkrétně u tebe chová. Jak už jsem říkal, výhybky nejlépe nechat ještě chvíli mimo bedny, a pohrát si v klidu s doladěním toho jednoho odporu, nastavujícího vejšky. Kdyžtak volejte.


Jo tohle se nam povedlo a Kocour to merenim odhalil, presne jak pises na 800Hz....museli jsme to otevrit a znovu zapojit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 14:13:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ted to hraje v tvem nastaveni vysek a koukame na to s Kocourem jako na zjeveni...hraje to velmi dobre.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 15:09:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Heureka... gratulujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 15:48:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro dnesek jsme uz museli koncit, takze jsme to akorat pozapojovali, dodelali tlumeni a drobnosti, zmerili impedance, propiskli obe bedny, opravili prepolovany vyskac a hralo se.
Zadne velke mereni mimo osu se nekonalo. Jen v ose, na odhaleni pripadneho problemu a srovnani obou beden.

Je potreba jeste domaznout napojeni WG a driver. Prstem je citit prechod (Mabat - projevi se to jen na vyskach nebo i kolem 1-2kHz?). A jeste nejaka mereni udelame.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 16:35:09    Predmet: Odpovedať s citátom

To domáznutí samotný na měření už asi moc nepoznáš. Dělá se to, prostě aby to bylo 100%. V ose zvukovodu to moc měřit nedoporučuju, jelikož tam je to dost divoký samo o sobě. Optimální poslech je 20 - 30 stupňů mimo (rozhodně by neměl WG směřovat na posluchače), s bednami natočenými k sobě, aby se osy protnuly před posluchačem. A nebát se dát ty bedny dál od sebe - jde to tady víc, než by snesly jiný bedny. Ale to už jsem všechno psal. Případně, pokud by u Pavla fungovala lépe jiná konfigurace, moc by mě zajímala. Vřele doporučuju s tím vším zaexperimentovat.

Jediné další smysluplnější měření, jaké v místnosti uděláte, je asi včetně jejího vlivu, tj. v podstatě ustálený stav z okolí místa poslechu. Bednu samotnou už se vám moc dobře změřit nepodaří. Kdyžtak jen od cca 1 kHz výš - tam by to mělo být mezi 20 - 30 stupni od osy jako když střelí. Pavel to má navíc zakloněný trochu dozadu, takže to všechno bude mít jistý malý vliv.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 16:52:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Bedny byly pri mereni na podlaze, takze dosazitelne okno ani ne 3ms, sice kolem dost mista, ale na 2.8ms to chytalo odraz.
Jj v ose to bylo ne zrovna rovne, zkusil jsem orientacne od oka 20st mimo osu, zacalo se to srovnavat.
Da se takovato bedna merit ze vzdalenosti kolem metru? Nebo je to uz blizko? Merili jsme ze vzdalenosti 1.5m.
No rikal jsem si ze pak uz jen to vytahnout ven, v mistnosti holt nic lepsiho nevymyslime.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 16:57:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Metr už by byl dost blízko, samozřejmě záleží v jaké výšce. V ose je to opravdu silně zvlněné (viz surové měření driveru), s tím se ale počítá. To prostě udělá kulová vlna (= konstantní směrovost) na kruhovém vyústění zvukovodu - mění se tam rychle křivost. Jsou to difrakce tam vznikající, interferující s přímou vlnou.

Však tu bednu už taky nijak zvlášť měřit nepotřebujete. To se dělalo na HAMU v bezodrazové komoře.


Naposledy upravil MaBat dňa So apríl 18, 2015 17:13:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 17:13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Kocoure mam bedny zaklonene dozadu.

Ten zaklon dela efekt ze mohu mit bedny namireny primo na posluchace a presto usi posluchace nejsou v ose ale osy obou tlakovych driveru se protinaji cca 50cm nad usima sediciho posluchace v kresle.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 17:14:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesto doporučuju ještě aspoň na zkoušku narovnat ty bedny svisle a vytočit ještě trochu dovnitř - schválně, co to udělá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 17:25:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Každopádně gratuluju k dokončení Smile Thumbs up

O to víc, když je to první zkušenost se stavbou beden.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 17:31:53    Predmet: Odpovedať s citátom

No hadam ze Bartoli se ted od toho neodtrhne.

Kde jsi nechal delat PCB na vyhybky? Celkove to bylo moc pekne provedeny.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2343
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 17:33:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Sakra já už se na to těším, ale u mě to vypadá na stavbu až někdy na podzim...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 17:38:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Zvuk je opravdu vynikajici, zvlada to s lehkosti symfonicky orchestr, opravdu vysoka hlasitost neni problemem + ani pri velke hlasitosti se nedostavi hifiproblem malých beden, zvuk je cisty a makrodynamika na spodku pocitove bez omezeni. No a ten spodek je uz i v nekterych nahrávkach fyzicky citit na vnitrnostech.

Vysky jsou vynikajici...ja mel obavy, protoze na RPM 1 mi trochu chybely ale tady je to ok.

Bedny doslova svadi poslouchat nahlas...to se u hifi nestava.

Povedlo se to a libi se mi to moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 18:14:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsem rád, že se bedny líbí a věřím, že hrajou tak dobře, jako hrály tady u mě.
Je to ale trochu dvojsečná zbraň a bohužel taky brzy zjistíš, kolik existuje mizerných nahrávek. Ty dobrý jsou na tom ale fantastický.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 20:35:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Bartoli napísal:
Zvuk je opravdu vynikajici, zvlada to s lehkosti symfonicky orchestr, opravdu vysoka hlasitost neni problemem + ani pri velke hlasitosti se nedostavi hifiproblem malých beden, zvuk je cisty a makrodynamika na spodku pocitove bez omezeni. No a ten spodek je uz i v nekterych nahrávkach fyzicky citit na vnitrnostech.

Vysky jsou vynikajici...ja mel obavy, protoze na RPM 1 mi trochu chybely ale tady je to ok.

Bedny doslova svadi poslouchat nahlas...to se u hifi nestava.

Povedlo se to a libi se mi to moc.


Gratuluji! Thumbs up

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2343
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 20:45:24    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Jsem rád, že se bedny líbí a věřím, že hrajou tak dobře, jako hrály tady u mě.
Je to ale trochu dvojsečná zbraň a bohužel taky brzy zjistíš, kolik existuje mizerných nahrávek. Ty dobrý jsou na tom ale fantastický.

Jsem tě po lahvi 12letý skotský vůbec nepoznal.
To mi nedělej... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 21:53:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem si trochu pohrával, zatím první nástřel čela beden 1518.



Připomínkám jsem otevřen.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2343
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 21:57:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě bych zaoblil horní hranu, jinak pěkný.
PS: jak přiděláš basák?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: So apríl 18, 2015 22:07:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo tu horní hranu vyřeším dalším dílem se shora bedny.
Basák se pokusím vymyslet způsobem ze zezadu. Zatím jsem se snažil nacpat basák co nejvíce k WG. Toto je moc teď, když se ptáš tak vidím, že není místo na osazení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: Ne apríl 19, 2015 05:52:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Počkej na tu dokumentaci... Míň je někdy víc. Celou tu desku bych se snažil mít maximálně hladkou, zaoblenou. Takhle je tam pořád dost samoúčelných hran.
Basák je v základním výkresu odsazen od čelní roviny WG o 18mm dozadu (překrývá se rámečkem se zaoblením). Rozteč je taky +- pevně daná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: Ne apríl 19, 2015 06:36:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je pro uzavřenou bednu. Můžeš vyjít z toho, jak je tam nakreslené čelo.
Opravdu to stačí jen zaoblit. Vyvarovat se zbytečným hranám a přechodům, a když, tak opravdu jen jemně.

Obecně k té ozvučnici: Svislé žebro v horní části by asi mohlo být přilepené k WG, pak by muselo vypadat trochu jinak. Prostor tam na to je, včetně toho pro vlastní invenci. Takhle je to opravdu minimalisticky pojaté. Co je v zásadě možné, celou tu bednu ještě zúžit o nějké 2 - 3 cm.



1518_CL_list1_.pdf
 Description:

Download
 Filename:  1518_CL_list1_.pdf
 Filesize:  42.65 KB
 Downloaded:  214 Time(s)


1518_CL_list2_.pdf
 Description:

Download
 Filename:  1518_CL_list2_.pdf
 Filesize:  17.14 KB
 Downloaded:  186 Time(s)

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 194
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: Ne apríl 19, 2015 15:46:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobře, tak tedy vydržím. Very Happy

A pokud chápu dobře cesta vede tudyma:

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 87, 88, 89  Ďalšia
Strana 20 z 89

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist