Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Fischer Audio Anthaeus
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 19, 20, 21  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 12:31:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Skúste sem dať .cir..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 12:32:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Po přepojení 100pF do -In se zkreslení nezměnilo.

Ještě jednou, v pův. schématu je chyba, prohozené piny 2 a 3.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 12:33:42    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Skúste sem dať .cir..

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 12:39:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, na XLR vstupu jsou invertovaně zapojené piny 2 a 3, je to nějaká ta stará, americká norma či co. Takhle vypadá impulska:



XLR však nakonec vychází z těch dvou správně, ne?

Ty konce z toho, co píšete, vypadají na slušné kousky techniky! :))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 12:47:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Abychom v tom nedělali guláš, já jsem mluvil o pinech 2 a 3 operáku NE5534 Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 12:53:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš pravdu, spletl jsem to. Na vstupech je taky NE5534, zmátl jsem se.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 13:20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

2 PMA
Ten model NE5534 je špatný..Skúste si urobiť sledovač s tým OZ, na výstup záťaž a sledujte prúdy v napájaní. Konštantné, nezávisle na výstupnom prúde. Pôvodná schéma je OK.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 13:34:12    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
2 PMA
Ten model NE5534 je špatný..Skúste si urobiť sledovač s tým OZ, na výstup záťaž a sledujte prúdy v napájaní. Konštantné, nezávisle na výstupnom prúde. Pôvodná schéma je OK.


Pokud se domníváte, že je to tak, tak sem dejte cir s jiným OZ, kde bude obvod fungovat ...

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 13:41:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Vada MC -modely OZ, výstupný prúd OZ sa nijako neprejaví v odbere z napájania. Možno LTspice.. To zapojenie (skoro identické..) som používal asi 20rokov v muzikantských koncoch s výkonom do 500W/4R, na vstupe TL071. Skreslenie rádu 0,01%.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 13:59:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte pravdu, že se výstupní proud OZ nepromítá do napájecího, resp. nesmyslně málo, takže to nejde nasimulovat. V MC neplatí Kirchhoffův zákon Smile
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 14:08:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Funguje to napr. s takýmto zapojením, kde je pridaný externý koncový stupeň k OZ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 14:46:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, asi máme rozdíly v MC, mě ten obvod nefunguje.

Jinak to původní zapojení má prohozené -In a +In, jelikž konec invertuje (2. stupeň s 2SA1220), musí jít FB do +In. Podobné je to i v přiloženém zapojení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 02, 2015 19:06:25    Predmet: Odpovedať s citátom

2 PMA
Mám MC7, kde to funguje ,možno je to nižšou verziou MC.. Inak to zapojenie tu je dobre.. Pri kladnom budení na + In a záťaži cca 1k na výstupe OZ logicky rastie odber z kladného napájania OZ, čo vyvolá väčší úbytok na odpore 510ohm (teda pokles napätia na báze BC550,..) v kladnej vetve napájania OZ, cez sledovač s BC550 sa viac otvorí ten 2SA1220 a výstup ide do kladnej polvlny, celý koniec od vstupu do +In OZ neinvertuje. Takže NFB musí ísť do -In. Wink
Ten LYNX funguje úplne inak ( a v reále dosť naprd..), budenie z výstupu OZ ide do emitorov , na odporoch v kolektoroch nie je invertované, na rozdiel od diskutovaného zapojenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 02:09:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Výsledky dalšího měření. Impedance středobadů a střeďáků v ozvučnicích vytlumených Basotectem a vlnou:



Pro připomenutí, stejné repráky ve vzduchu:

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 02:10:17    Predmet: Odpovedať s citátom

A zkreslení všech středobasů a středů:











Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 06:34:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte zaznamenané, při jakém napětí na svorkách se provádělo měření zkreslení?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 06:54:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Napeti ne, je to mereno pri 90dB z 1m, kalibrovano orientacne externim SPL metrem. Nektera mereni vypadaji ze jsou pro 80dB, tam jsem ale musel stahnout zisk mikrofonniho predzesilovace o 10dB, REW uz klipoval. Samozrejme by to slo manipulaci s charakteristikou o 10dB vys, ale to neni treba.
_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 08:34:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže, při srovnání s datasheetem, měniče vypadají OK.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 08:46:29    Predmet: Odpovedať s citátom

FS21 vypadaji ok. Ale FS41 jsou zrovna v pasmu pod 1kHz rozdilne, nejen vudci datasheetu, ale i vzajemne.
_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 09:49:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden kamarád na Akelu měl zajímavý názor, a to že rozdíly/nepřesnosti mezi měniči v levé a pravé bedně jsou natolik přesné, že to začíná podezřívat za konstruktérský záměr - kupř. kvůli rozbití nějaké rezonance v rámci celého páru. Firma zjevně měla dostatek měničů (stovky) na to, aby vyrobila celou řadu reprosoustav, a měřicí prostředky k tomu, aby je změřila a napárovala právě tak, jak to udělala, a tudíž není náhoda, že jsou si dva a dva takto podobné, namísto všech čtyř takto podobných.

Pravda je, že ty bedny byly někým otevírány a tuněny (servisní technik přes elektroniku našel vevnitř další chybu: dodělanou propojku, která šlusovala jezdec řadiče Level s nejnižší polohou, takže řadič vůbec nefungoval), takže je klidně možné, že původní rozmístění měničů nebylo levá pravá bedna, ale třeba jeden synchronizovaný pár nahoře a druhý dole, a někdo to přeházel doleva a doprava a dal nám tím vzniknout domněnce, že ty bedny byly dávané dohromady jako dva konzistentní kusy, nikoli jeden pár.

Je to zajímavá hypotéza a rozhodně hodlám zkusit rozmístit ty měniče jinak, ty "lepší" nahoru a "horší" dolů, až to budeme dávat dohromady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12818

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 11:57:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Rotfl

Lepsi zakazniky by si Fischer fakt nemohl prat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 12:21:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle průběhu impedancí je vidět rozdíl v konstrukci nebo provedení (ozvučnic?) - levý s nějakým otvorem?, 2 rezonance, pravý jednorezonanční.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 12:28:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Lenže podľa popisu obrázku sú to "repráky ve vzduchu"..

Naposledy upravil BV dňa Ut október 06, 2015 12:29:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 12:29:06    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Osazovali jsme všechny měniče stejného typu do stejné ozvučnice, abychom vyloučili zavlečení jiných vlivů jako odlišnosti ve tvaru (žádné nejsou, ale i tak), tlumení atd. Ty dva peaky vs. jeden jsou přímo na těch středobasech, viz měření v luftě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 12:34:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Machalík: nevím, které jsi myslel jako "lepší" a "horší", ale ty dva kusy s dvojitou rezonancí půjdou víc do hloubek a dal bych je na pozici dolů, k zemi.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 12:51:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem to přes zkreslení: ty dva levé (s dvěma peaky) mají i o něco horší zkreslení. Obecně víc odpovídají datasheetu ty pravé.

Dotaz: Ty, co budou dole, budou mít dominantnější odraz od podlahy než ty nahoře. Ten bude pravděpodobně i frekvenčně závislý (asfaltuju, když tak mě okřikněte). Vzadu na bedně jsou jak krokové řadiče na ladění úrovně celých pásem (ve výhybce), tak potenciometry-trimmery na ladění úrovní jednotlivých měníčů (před koncáky). Teoreticky by tak spodní reproduktory šly selektivně mírně ztlumit. Pomůže toto - plus naměřené rozdíly v měničích - odhadnout, které dát kam a jak je ev. přitlumit, aby se nejlépe kompenzoval ten odraz a ještě využilo toho rozdílu?

Jinak můj dosavadní plán je tyto trimmery dát všechny do roviny přes měření napětí na výstupu konců a následně to ještě ověřit a ev. mírně doladit na akustické straně, kdyby se třeba nějak projevily ty rozdílné základní impedance měničů (pravý střeďák je o pár desetin ohmu výš než levý, pravý-horní středobas je nad všemi ostatními, levý výškáč taky).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5953
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 13:43:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dve rezonancie indikujú nejaký problém. Odlepený kúsok závesu (prachovky), vrchlík, dotýkajúci sa prívodný drát k membráne. Nie je to normálne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 13:54:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusim ty repra jeste poradne prohlidnout jestli tam nebude neco videt.

BV napísal:
Dve rezonancie indikujú nejaký problém. Odlepený kúsok závesu (prachovky), vrchlík, dotýkajúci sa prívodný drát k membráne. Nie je to normálne.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20470

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 13:54:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Zvuk zřejmě vyzařuje přední i zadní strana planáru. Není tam nějaký mech. rozdíl? To je diferenční měnič? "Prachovka" tam asi nebude, ne?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2015 13:55:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Je sychravý podzim roku 1989. Pozdní listopad, těsně před půlnocí. V chladné podkrovní místnosti sedí na staré kancelářské židli zborcený Walter Fuchs. Ve vzduchu se vznáší kořeněný pach Strohu a deprese.

"Všechno je to v prdeli," říká znechucený Walter a podává poloprázdnou flašku přávě vcházejícímu Andreasovi Fischerovi, se kterým si v nerozvážné chvíli založil firmu na výrobu reprosoustav. "To nejsou repráky, ale alobal; nepekl bych v tom ani maso," ukazuje na osm set kusů planárních měničů Fostex naskládaných v rohu cimry. "Co jsme to koupili?" láme se hlas zoufalému šéfkonstruktérovi, který zastavil barák, aby prorazil na poli high endového zvuku.
"Takže se to potvrdilo?" ptá se společník Andreas. "Fakt se nedá nic dělat?"
"Nedá. Každej pes jiná ves, nejsou tam dva stejný. Soudil bych se s nima, ale nemám peníze ani na to. Dej sem tu flašku," bere neurvale lahev kolegovi a mocně si přihýbá.
V komůrce zavládne tíživé ticho, kostelní hodiny odbijí půlnoc. Zvuky hlasitých kapek korodujících plechový parapet přerušuje jen táhlé psí vytí.
"Mám nápad," řekne temně po notné chvíli ticha Andreas. "Ale nebude se ti líbit."
"Mně už je to jedno. Doma se se mnou nebaví už ani dveře," s obtížemi odpovídá ožralý Walter.
"Pojďme je všechny změřit a roztřídit. Třeba si budou aspoň občas nějaký podobný. Do deseti decibelů rozdílu to osadíme, zbytek jde do sběru," říká marketér Andreas, bere jeden planár do ruky a dívá se skrz dírku ve folii do žárovky. "Ti blbci stejně nic nepoznaj. Když tak tomu napálíme cenu; za draho se prodá všechno."

Následující měsíc a půl se z konstruktérského kumbálu ozývá jen pískání a šumění.
"Co říkala?" ptá se Walter Andrease.
"Že přestala slyšet na jedno ucho," popisuje Andreas výsledek setkání s domovnicí, u které jsou oba v podnájmu. "Dal jsem jí zase nový špunty a basu piv. Prej máme ještě týden, pak jdem na dlažbu."
"Nedivím se jí," škrábe se Walter pod obvazem na hlavě. Sám přestal slyšet vysoké tóny dva týdny zpátky.
"Jak to vypadá?"
"Mám to," ukazuje na několi hromad planárů rozházených po zemi. "Tahle kupa má jeden peak, tahle tři, tahle zkresluje jak prase, tyhle nehrajou vůbec."
"Jdem to teda zkusit," nenechá se zviklat Andreas a přihýbá si absinthu.

Třepajícíma se rukama osadí prototypální pár beden nejpodobnějšími měniči z jedné hromady. "Pusť tam něco. Jedno co," říká Walter Andreasovi a sedá si na zem. Andreas zakládá desku do gramofonu a podkrovím se rozduní vojenský pochod.
"Ty seš blb," kroutí hlavou Walter. "Ale je to jedno, slyším to až sem. Ten propad na čtyřech kilech by slyšel aji hluchej. Dyť je to o patnáct decibelů, kurva, jak tohle chceš srovnat?" ujedou mu nervy a vztekle hodí prázdnou flašku po pravé bedně.
"No... a co to proházet?" navrhuje opatrně Andreas a pro jistotu si stoupá za bednu. "Dát tam různý, nahoru a dolu."
"Cokoli," otevírá si Walter další kořalku. "Dělej si s tím, co chceš, já už stejně nic neslyším."
Následuje další přepojovačka reproduktorů. Z hromady č. 1 vybere Andreas dva nahoru, z hromady č. 3 dva dolů, střeďáky a výškáče osadí z úplně různých hromad.
"Hlavně už žádnej pochod, nebo dostaneš do huby," cedí Walter a ohmatává si levé ucho pod zažloutlou bandáží.

Andreas spustí hudbu.
Walter zaraženě mlčí a hledí na bedny.
"Co je?" ptá se Andreas a sahá po flašce.
"Pocem," drbe se na hlavě Walter.
Andreas usedá na zem vedle něj a zaposlouchá se. "To nám nikdo neuvěří," vydechne zdrceně. "Budem za totální blbce."
"Jak jim to chceš vysvětlit?" loká si pořádně Walter, až mu zelená pobryndá dávno strakatou košili.
"Nijak. Nic jim neřeknem. Kdo to nezměří, ten stejně na nic nepřijde."
"Ale vždyť--"
"A musíme to zdražit. Pětadvacet tisíc za pár. Aby se zaplatila tamta hromada," ukazuje Andreas na kupu měničů, které přišly orezlé už z výroby.
"To je v prdeli," uzavírá Walter. "Dej tam Floydy. A zhlas to!"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 19, 20, 21  Ďalšia
Strana 3 z 21

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist