Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

CFB zesilovač 20MHz, saturace, danhard a další vítáni
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 11:15:51    Predmet: CFB zesilovač 20MHz, saturace, danhard a další vítáni Odpovedať s citátom

Na obrázku je zesilovač signálu cca linkové úrovně, zisk 10x, šířka pásma 20MHz. Má někdo tip, jak řešit saturaci? Problém je ve změně střídy při přebuzení. Diody mezi +IN a -IN??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 12:14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Něco už mám:
Jiný nápad?

EDIT: je to tím VYŘEŠENO, díky Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 13:57:25    Predmet: PMA Odpovedať s citátom

Jestli se můžu zeptat, jak je u takového obvodu zajištěna stabilita pracovních bodů, zejména s ohledem na teplotu?
Ber mě prosím s rezervou, jak tam nevidím proudové zdroje nebo zrcadla, stává se pro mě schéma trochu nečitelné Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 14:03:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to bez problémů, jde o fungující, používaný obvod.

DC mezi +IN a -IN je dáno 4 přechody PN a pěkně se to odečte. DC na výstupu je V(+IN) - V(-IN) x zisk.

Zrcadla nejsou u obvodu 20MHz nutně výhodou, a ani u audio zesilovače ne. Jsou bezvadná do čipové struktury OZ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5950
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 14:14:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Výstupná impedancia asi nebude malá ("slepá schéma")??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 15:41:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Výstupní impedance je řádově v desítkách ohm, ale pod 40.V této aplikaci o to nejde, sériovým odporem se doplňuje na Zv kabelu.

Z toho prvního obr. se dá odnadnout. Je tam přeci NFB (R20/R19). Ta saturace už je vyřešená. Kdyby to někonu k něčemu bylo, linkový stupeň se s tím udělá. Pak ale ty diody vyhodit, jedině nechat pro velký zisk a malé Vin.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 19:24:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak já nevím, asi jsem opravdu trouba, ale já si fakt neumím představit, jak by tohle mohlo fungovat. Jestli se nepletu, tak první čtyři tranzistory jsou vlastně diamond transistor ošizený o proudové zdroje. Uhlídat teplotní stabilitu klidového proudu bez emitorových odporů ve druhé dvojici a dokonalé teplotní vazby se mi fakt nepodařilo, to není spekulace, to jsem si odbastlil. A stačí změna 15-20 %, aby se napětí na odporu v bázi koncového tranzistoru změnilo o 100mV a tedy proud tranzistorem o řád. Takže podle mě budou buď ty tranzistory zavřené (v lepším případě), nebo se otevřou a ani 2,7 Ohmu je nezachrání před destrukcí.
Tohle je jenom simulace, nebo jsi to fakt postavil?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 19:50:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Dej tam dvě diody, jako jsou v DPA...jednu mezi kolektory Q3 a Q5 ( v závěrným směru ) a druhou mezi kolektor Q3 a bázi Q5 ( v propustným směru... ), pochopitelně v opačný polaritě obráceně....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 20:47:59    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Tak já nevím, asi jsem opravdu trouba, ale já si fakt neumím představit, jak by tohle mohlo fungovat. Jestli se nepletu, tak první čtyři tranzistory jsou vlastně diamond transistor ošizený o proudové zdroje. Uhlídat teplotní stabilitu klidového proudu bez emitorových odporů ve druhé dvojici a dokonalé teplotní vazby se mi fakt nepodařilo, to není spekulace, to jsem si odbastlil. A stačí změna 15-20 %, aby se napětí na odporu v bázi koncového tranzistoru změnilo o 100mV a tedy proud tranzistorem o řád. Takže podle mě budou buď ty tranzistory zavřené (v lepším případě), nebo se otevřou a ani 2,7 Ohmu je nezachrání před destrukcí.
Tohle je jenom simulace, nebo jsi to fakt postavil?


Vláďo, ty jsi nezmar. Je to zesilovač pro PIN fotodiodu a běhá mi to dlouhodobě na stole. Původně jsem zkoušel AD810, 844 a 829 (potřebuju jen rychlost, kdyby snad byly rady že mám vzít jiné prvky), ale právě kvůli saturaci ty OZ nešly použít, do struktury OZ nesáhneš. OZ se zhroutí, pro mě je 100ns mrtvo nepoužitelné. Jinak musím překlenout cca 15dB rozdíl v možných úrovních vst. signálu. Tato diskrétní varianta to zvládá a s přidanými diodami zvládá i saturaci.

Pavle, díky, zkusím to, uvidíme jestli to bude lepší, než diody na vstupu. Zde rozhodují časy cca 10-20ns.

P.S.: jinak se prosím zdržte rad ohledně modulů s PIN fotodiodami a podobně, mám důvody, proč to musím řešit takto a nemám v úmyslu o nich rozpoutat debatu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 20:53:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Já to uvedl tím, že jsem asi trouba. Ale prosím řekni mi, kde je v té mojí úvaze chyba? Když Ti to běhá, tak tam mám nějakou botu jak hrom. Klidně budu za blbce, jenom bych na to rád přišel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 21:04:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro tu aplikaci, co mám, nemusím moc otvírat koncový stupeň, a ani teplotní změna jej neuvede do "odjezdu". To před koncovým stupněm není kritické. Takže máš svým způsobem pravdu, jen jsi nevěděl, na co to používám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 02, 2007 21:10:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Alespoň že tak. Díky. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 08:14:30    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Dej tam dvě diody, jako jsou v DPA...jednu mezi kolektory Q3 a Q5 ( v závěrným směru ) a druhou mezi kolektor Q3 a bázi Q5 ( v propustným směru... ), pochopitelně v opačný polaritě obráceně....


Pavle, takto připojené diody ve zde diskutovaném obvodu a v jeho frek. rozsahu/spínacích časech nepomáhají. Jediné, co pomáhá, je nakresleno v druhém obrázku na začátku vlákna.

Děkuji za radu ohledně polarity diod Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 13:56:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Teoreticky by pomáhat měly, ale záleží, jaký jsi použil....20 nsec 1N4007 nezvládne... Laughing A s tou polarizací to je těžký, asi jsem z těch idiotfest návodů trochu pošahanej.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 14:00:09    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Teoreticky by pomáhat měly, ale záleží, jaký jsi použil....20 nsec 1N4007 nezvládne... Laughing A s tou polarizací to je těžký, asi jsem z těch idiotfest návodů trochu pošahanej.... Laughing


To si děláš prdel s tou 1N4007??

Milý Pavle, odvody náboje v časech cca 10 - 50ns v audio zesilovačích při měření vůbec nevidíš. Při buzení DPA obdélníkem 5MHz toho hádám na výstupu mnoho nezbyde. Navíc jde o přebuzení několikanásobkem jmenovitého vstupního napětí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 15:35:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasněže si dělám prdel... Laughing Ale vážně : jestliže to v nf s běžnejma rychlejma diodama funguje a k saturaci tam nedochází, musí to s lepšíma ultrarychlejma diodama na tebou požadovaným kmitočtu fungovat taky....je ovšem možný, že se takový diody nevyrábí a pak holt nebude...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 16:43:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, myslím že ne, jelikož tu jde o hlubokou saturaci a dobu potřebnou pro odvod náboje. Nějakých 0.2 - 0.5 us u audio zesilovače nemáš moc šanci zjistit, nejde to navíc ani tak rychle vybudit. Tady je prodloužení (ono to v treálu vyjde jako zpoždění jedné hrany) nad 50ns neakceptovatelné. Ale je to vyřešené, tu otázku jsem položil dřív, než mě napadly ty diody, jak jsem je tam dal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 17:35:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč pořád mluvíš o nějakým nf zesilovači ? Ty diody v tomhle zapojení fungují jako spínací prvek, který při jistý úrovni skokově změní zesílení napěťovýho zesilovače, takže saturace je podstatně menší. A díky posunu jednou diodou k sepnutí dojde ještě při lineárním buzení, kdy saturace ještě nenastala...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 18:46:18    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Proč pořád mluvíš o nějakým nf zesilovači ? Ty diody v tomhle zapojení fungují jako spínací prvek, který při jistý úrovni skokově změní zesílení napěťovýho zesilovače, takže saturace je podstatně menší. A díky posunu jednou diodou k sepnutí dojde ještě při lineárním buzení, kdy saturace ještě nenastala...


To je příšerně zjednodušený. Abys pochopil, jak to v polovodičích funguje, musíš buď postavit zesilovač který zpracovává takto krátké časy, nebo použít simulátor s věrohodnými modely. Je to už o fyzice polovodičů. Ve stejném zapojení se jinak, co se týče zpoždění a zotavení chovají BC, BF a KSY. Ty diody, co radíš, jsou řešení pro časy v řádu mikrosekund, ne nanosekund.

Navíc přenášíš zkušenosti z obvodu, který funguje už v principu úplně jinak.
Abych to řekl úplně narovinu, v tomto zapojení nemají diody umístěné podle doporučení vůbec žádný přínos.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 19:25:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozhodně Ti nehodlám radit v oblasti 20 MHz. Ale vzpomněl jsem si na něco, co by Tě třeba mohlo inspirovat. V datasheetech rychlých operáků bývá uvedeno zapojení, ve kterém se měří (osciloskopem) doba ustálení. V podstatě je to naše oblíbená diferenční metoda. Aby nedošlo k přebuzení vstupu osciloskopu v době, kdy je operák "za rohem", jsou tam nějaké docela speciální diody, které ten signál omezí. Tuším, že výrobce je HP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 19:44:01    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA: i tady by šly použít BAT. Tu jde o to, že musí být na jiných místech. Ale už jsem se asi čtyřikrát pokusil vysvětlit, že je to vyřešené diodami u vstupů, a žádný z jiných umístění nebude tak účinné.

BTW, vyzkoušel jsem AD810, AD844 a AD829. Všechny nepoužitelné, ač všechny OK v lineární oblasti. Tady s tímto jsem se dostal na SR cca 300V/us při napájení +/-5V, což mi stačí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 19:45:33    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Št jún 03, 2010 20:26:09, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5938
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 19:45:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono tady nejde o saturaci v konci, ale o zahlceni toho daimondbufferu do zavreni, jako by jsi to OPA neznal Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 19:47:47    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, že jsem se vůbec snažil...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 21:11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Ono tady nejde o saturaci v konci, ale o zahlceni toho daimondbufferu do zavreni, jako by jsi to OPA neznal Smile


Pravda, máš dobrou paměť Smile A to bylo jenom na 1 MHz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 21:34:06    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Ono tady nejde o saturaci v konci, ale o zahlceni toho daimondbufferu do zavreni, jako by jsi to OPA neznal Smile


Abych se přiznal Vašku, myslel jsem, jestli jsi na něco podobného nenarazil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 21:36:29    Predmet: Odpovedať s citátom

coffee napísal:
a co například operáky založený na quad core ??? AD8074 apod.


To je jedno. Není to stavěné na to, aby to pracovalo s 15dB přebuzením. Dojde ke zpoždění odběžné hrany. Jevy jsou už v samotných tranzistorech (impulsová technika, pokud se to ještě učí).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: St október 03, 2007 21:39:05    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Št jún 03, 2010 20:26:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Št október 04, 2007 07:51:15    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Dej tam dvě diody, jako jsou v DPA...jednu mezi kolektory Q3 a Q5 ( v závěrným směru ) a druhou mezi kolektor Q3 a bázi Q5 ( v propustným směru... ), pochopitelně v opačný polaritě obráceně....


Pavle, zkus to zrevidovat, takhle to zapojit nejde.

Jinak včera v noci už jsem obvodářsky poněkud blouznil, takže přikládám opravený worst-case případ, diody jsou na vstupu viz druhý obr. na začátku vlákna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Št október 04, 2007 08:01:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro mírné přebuzení:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist