Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Symetrický vstup predzosilnovača s DC ochranou pre slúchadlá
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 00:22:53    Predmet: Symetrický vstup predzosilnovača s DC ochranou pre slúchadlá Odpovedať s citátom


Prosím Vás rád by som sa poradil k tomuto návrhu. Chcem si doma postaviť cez víkend malý jednoduchý ale kvalitný predzosilňovač so symetrickým vstupom tak aby som mohol plne využiť výstup E-MU 1212M. Neviem ako riešiť vstupnú filtráciu VF bordelu prípadne DC oddelenie väzobným kondenzátorom. Je potrebné ešte raz buferovať výstup z prvého stupňa ešte pred potenciometrom, tak že by som v tomto druhom stupni riešil tie filtrácie 1uF v sérii s 330ohm a paralélne 1nF so 100kohm voči zemi? Posledný stupeň bude LM6172 a nerád by som dával tieto filtrácie až za potenciometer pred týmto LMkom.
Nechám si ešte rád poradiť, ktorý OZ na akú pozíciu? Tu je súpis toho čo mám doma k dispozícii: OPA2134, AD744, LM6172, NE5532, LM833, OPA27. Prvý môj nástrel je OPA2134 vstup a LM6172 výstup.

Ďakujem za kažkú prínosnú radu, hlavne ak tam mám nejakú botu ktorú si v tejto chvílli nejak neuvedomujem Cool


Naposledy upravil jmd dňa So február 10, 2007 17:00:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 01:47:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Je zcela zbytečné vybavovat sluch. zes. DC ochranou. Míníš-li X5 diak, pak tento patnácti volty nesepne a proto ochrana nebude fungovat...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 12:38:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi by som tam dal antisériovo zenerky alebo nieco s tranzistormi. Nemám to ešte premyslené do detailu, aj ten busherot je len odhad. Trápi ma hlavne tá DC väzba, pokiaľ by som nevolil ďalší bufer do 2 stupňa. Ani ta filtracia VF ma až tak nemusí netrápiť, veď ten prvý stupeň je na to nastavený. Horšie je že nemám takto istotu či sa mi tam nedostane DC z niečoho predtým.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 15:17:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako základní problém bych viděl to, že stejnosměrně není oddělený poťák - takhle to téměř určitě bude chrastit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 15:39:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Bude bude, navíc to při výpadku kontaktu běžce odletí stejnosměrně k railu /dát velký odpor z běžce na zem/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 16:16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem, to všetko je pravda a hneď som to aj v úvodnom obrázku napravil.
Ktorú z týchto dvoch verzii by ste preferovali?

Môže byť ten posledný stupeň invertujúci, neublíži to chúlostivému predskokanovi OPA2134? Inak ak by bolo potrebné zosilnenie signálu, tak by som ho realizoval do toho buferu (OZ druhý v poradí od vstupu). A to tak aby boli zhodné + aj - vstupná impedancia čiže cca 2k2//390ohm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 18:00:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Potenciometr 10k, ne 100k. Tudíž patřičně zvětšit vazební kondenzátor.

Velká hodnota potenciometru má několik nevýhod, mj. šum a zkreslení následujícího stupně (buzení z velké impedance v režimu CMV).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 18:00:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem ale myslím že sledovač s opa2134 pred lm6172 sa kľudne može vynechať-zbytočne veľa operákov...či nie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 18:11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavně to napojení X7 na X10 je děsný kiks, Bohdane, zamysli se nad tím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 18:13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

A dál, ten triak se dá sepnout mikroampéry??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 18:41:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne to X7 a X10 nejak nesedelo hneď ako som to uložil ale až po tvojej výtke mi to došlo, vďaka.
Tých 100k je v lepších zapojeniach neprípustných aj u pevných odporoch - vstupnej impedancie na veľmi krátkej vzdialenosti? Mne sú nesympatické tie veľké obludy 10uF.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 18:46:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Krátké vzdálenosti nehrají roli, šum je přímo úměrný hodnotě odporu, a u většiny OZ roste zkreslení se zvětšením impedance zdroje signálu, vlivem nelinearit vstupu. Zejména v zapojení jako sledovač, tam je vysoké common mode voltage.

/ad X7 - napěťový výstup X10 pracoval do virtuální nuly vstupu X7/

A ten potenciometr na DC tam vidím ještě jeden.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 19:47:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz tá DC ochrana začína strácať význam nakoľko je tam už kondenzátor na oddelenie DC väzby. IMHO Ten triak by nemusel mať ani tie dve anti seriovo zapojené nízkonapäťové zenerky, preto že ak si dobre pamätámám otváracie napätie je od 2V. 1mA ho už snáď otvorí.

Terz ma na pozícii X10 za potenciometrom (schéma nižšie) trápi ten OZ. Nemá rovnaké vstupné impedancie pre + a -. Bolo by lepšie tam dať tú AD744? Alebo TT článok s konštantnou impedanciou Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So február 10, 2007 20:10:32    Predmet: Odpovedať s citátom

stephunk
Buď by sa otočil OZ na výstupe (na neinvertujúci) podobne ako je to v jednoduchšiej schéme vyššie, alebo by sa muselo počítať s potenciometrom, ktorý by menil zosilnenie invertujúceho koncového OZ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne február 11, 2007 23:40:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Minimálnu konfiguráciu máme v prvej hornej schéme. Môžem poprosiť o komentár k tej druhej dole. Mala by mať najvyššie ambície pri použití OZ. Na vstupe to pripomína INA217 s nastaveným zosilnením. Neviem posúdiť kde by mohla byť hranica použitia tohoto OZ. Alebo oželieť CMR 100dB ale zato získať fet na vstupe a VF filtraciu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 00:32:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Neprožívej to tolik, sluchátkovej zesilovač nepotřebuje CMRR 100 dB....I kdybys udělal kdovíco, Stax z toho stejně neuděláš.... Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 01:05:37    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:27:43, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 08:41:49    Predmet: Odpovedať s citátom

S tými Stax si to netrafil hoci elektrostat na ušiach mozem:-)
Jakmilé som dal do väzby C tak tú ochranu som prestal riešiť. Tých možností je veľaWink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 10:46:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Bol by som rád keby sa tento projekt rozvinul, aby myšlienky z projektu nám pomohli v širokom zábere sa aspoň čiastočne zorientovať. Načrtnúť k akým diametrálne odlišným záverom sa dopracujeme pri dvoch cieľoch : minimalistický a HIGH-END. Hovorme prosim o predzosilňovači s vysokými nie komercnymi ambíciami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 11:23:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Když to budeš chtít udělat nekompromisně, použij TPA 6120...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 11:46:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno TPA je výborná voľba na poslednej pozícii. Potrebujem však regulovať hlasitosť a zároveň tomuto obvodu svedčí budenie z nízkej impedancie takže sa hodí ten buffer. Rovnako by sme mohli uvažovať aj s CFA OZ s vyvedenou kompenzáciou so zaveseným diskretnym koncom. Na konci môže byť aj niečo "slabšie" a využívať ho ako linkovy predzosilňovač.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5959
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 12:03:06    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd
Možno napr. takto,
,na konci alternatívne LM6172 alebo TPA...


Naposledy upravil BV dňa Po február 12, 2007 17:29:22, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 13:54:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno ďakujem, presne podľa mota "tak jednoducho ako je to možné, ale nie jednoduchšie". Ušetríme OZ pričom zároveň invertormi dosiahneme vyvážené vstupné impedancie na OZ. Teraz mi až došlo že môžem presunúť C za potenciometer a nič nezhorším dokonca môžem použiť 1uF.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 14:00:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych to udělal takto:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 14:39:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Posledný stupeň je myslený ako dva monolytické OZ a buffer? Alebo je to OZ a za ním diskretny buffer.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 14:46:53    Predmet: Odpovedať s citátom

X1, X2, X3 je jeden obvod (INA117), v obrázku je to napsané.
X4 je OZ.
X5 je BUF634T (nebo LT1010CT).

Další možnost by byla:
X1,X2 OP275.
X3,X4 OP275.
X5 BUF634T (nebo LT1010CT).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 15:46:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne pri detailnom pohľade vadí nerovnováha +/- vstupných impedancii OZ prvých stupňov. Neviem nakoľko je dôležitá problematika rozdielnych vstupných impedancii. Z tohto dôvodu sa mi viac páči riešenie BV. Tam ma zas zneisťuje tá zmena zosilnenia OZ potenciometrom.

Naposledy upravil jmd dňa Po február 12, 2007 15:59:01, celkom upravené 4 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20483

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 15:53:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak jsi na to přišel? Impedance +IN a -IN vstup jsou stejné, vždy't je to přístrojový zesilovač.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 16:15:10    Predmet: Odpovedať s citátom

To máš pravdu tam je to úplne dostatočne dokonale zhodné, vid aj dokonalé CMRR. Ja som mal na mysli nedokonalú symetriu dielčích OZ pre jednotlivé vetvy hot a cold a ich +/- vstupy. Na intertore je skoro nulová imp. a na neinvertorujúcom vstupe viac odporov a neznáma výstupná imp. zdroja.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po február 12, 2007 16:25:49    Predmet: Odpovedať s citátom

To máš pravdu tam je to úplne dostatočne dokonale zhodné, vid aj dokonalé CMRR. Ja som mal na mysli nedokonalú symetriu dielčích OZ pre jednotlivé vetvy hot a cold a ich +/- vstupy. Na intertore je skoro nulová imp. a na neinvertorujúcom vstupe viac odporov a neznáma výstupná imp. zdroja.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist