Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Doppler efekt
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Zkoušel jsi odhadnout, kolik mm se ti hýbou středobasáky při tvé běžné hlasitosti a při tv ých limitních? Já si nemůžu pomoct, ale ať tam pouštím co chcu ze svého bigbítu (!) a i dost hlasitě (na mně!), tak se k nedostanu ani k centimetru rozkmitu od do ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20491

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:26:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Výchylka je velmi malá, téměř neznatelná. Když to srovnám s předchozí bednou, která byla uzavřená, tak tam byla výchylka často 5 - 10mm.

Výchylka je otázkou měniče a ozvučnice (bassreflex). Výsledky simulace výchylky mám, ale ne teď u sebe, večer.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:36:04    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Linkwitze jsem pročítal jako jedno z prvních, a protože ne všemu jsem hned rozuměl, tak se vyptávám, kde to jde, třeba zde.

Momentálně mě víc než nějaký neodstranitelný Doppler zajímá podobný neodstranitelný problém flux modulation - modulace permanentního magnetu kmitací cívkou a zvukový přínos elektromagnetu.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:37:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Protože fluk modulation je jedním z hlavních zdrojů imtermodulčního a harmonického zkreslení reproduktorů. Doppler je šměšná záležitost.
_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20491

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 12:38:17    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut napísal:


Shrnuto. Pro mé současné preference je faktický Dopplerův jev u mých pidibudek evidentně naprosto nepodstatný parametr. A když se někdy vydám směrem k sw basům, vytratí se docela a to pro jakoukoliv hlasitost - na rozdíl od třípásma s děličkou plus mínus 350Hz. Tož tak asi Smile

Setrvávám na pozici 2p+sw = má definitiva(popřípadě "štíhlé" 3p/sw)


Jednoduchý příklad, 2p a 3p jak uvádíš. Podle Linkwitze je rozeznazelnost nad 500Hz od 0.35% rel. změny (poslední sloupec, K).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 13:13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: díkec moc ... a já furt blbec pokládal ta % jako výsledek převodu frekvenční modulace na jakési zkreslení typu thd Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20491

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 13:24:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď jsi to pochopil správně, je to jen (dF/F2)*100%, a rozlišitelnost je podle Linkwitze od 0.35% při F2 větší než 500Hz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 14:33:50    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:21:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20491

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 15:28:44    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW napísal:
PMA
Linkwitze jsem pročítal jako jedno z prvních, a protože ne všemu jsem hned rozuměl, tak se vyptávám, kde to jde, třeba zde.

Momentálně mě víc než nějaký neodstranitelný Doppler zajímá podobný neodstranitelný problém flux modulation - modulace permanentního magnetu kmitací cívkou a zvukový přínos elektromagnetu.


http://www.linkwitzlab.com/frontiers_3.htm

P.S.: jde o modulaci magnetického toku (ne "permanentního magnetu"), odtud zřejmě nedorozumnění MSW - coffee


Naposledy upravil PMA dňa Št február 15, 2007 18:54:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20491

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 17:02:37    Predmet: Odpovedať s citátom

No vidím, že je takový zájem, že jsme Siegfriedovi přetížili server ... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 20:17:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně to pochopil, uff :) Díky, PMA.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 21:16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Machalíku, seber odvahu a změř si při své oblíbené hlasitosti na 30Hz rozkmit basáku .. já ti to tvoje K rád vypočítám Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavel_P
Hifista


Založený: 07 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Liberec

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 22:46:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Merhaut - Mě by jen zajímalo, proč pořád porovnáváš doplera a rozkmit membrán u dvoupásma hrajícího potichu a třípásma hrajícího hodně nahlas. Porovnat lze přeci jen ve stejném akustickém tlaku, kdy je naprosto jasné, že větší membrána bude mít na stejné frekvenci a stejném akustickém tlaku menší rozkmit. Dle materiálů od Vekého Boba (Stavíme reprodukotrové soustavy, díl první, stáhnutelné na Czechaudiu) si můžeš spočítat, jak se rozkmit mění společně s plochou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Št február 15, 2007 23:52:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavel_P - To je jednoduché, protože já hraju poměrně potichu bigbít a machalík extra hlasitě klasiku ... proto tvrdím, že on si v reálu "užívá" většího dopplera než já Smile

Dopplerův princip je mi znám 35 let ... dnes jsem si díky PMA dokonce oprášil některé zapomenuté vzorečky ...

Celé to zde vzniklo z důvodu neustále se opakující démonizace dopplera coby důvodu, že dvoupásma údajně nemůžou z principu hrát dobře, nyní se potvrdilo, že je to jinak ... mimo limitní stavy se doppler zvukově neprojeví ani u klasického dvoupásma a u limitních stavů se projeví i u klasického třípásma, neprojeví se principiálně u 4 a vícepásem a u řešení typu dole ořízlé 1 / 2 pásmo + subwoofer(y) - to z těch vzorců, vypočtených i předpokládaných výsledků prostě jednoznačně vyplývá ...

Jo a speciálně kontrolní otázka pro BK: Co doppler u 2.pásma Šroll a u Kramperova PA 2.pásma se subem ? Byl, nebyl slyšitelný? A proč? Oba systémy jsou pro BK zvukové extraklasse, nebo snad ne?

Jestli pro červenej hadr před očima někomu neunikají souvislosti ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 00:40:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Merhaute Merhaute, tvé procento úspěšnosti tref je opravdu mizivé :) Já klasiku prakticky vůbec neposlouchám, poslouchám prog a bigboš apod., většinou při hlasitosti střední, ale když mám náladu, tak chci, aby můj systém zvládl i hlasitost vyšší, doppler nedoppler, asi sis mě s někým spletl. Rovněž dvoupásmo Šroll nikdy nebylo BK považováno za žádný etalon, vždy mělo svoje problémy, ať už zvukové (basy, drive) nebo realizační (že ve skutečnosti neexistuje). Nevím, co to plácáš. Co se Kramperova Class A týče, tam měl basák 45 cm a byl usazen v obrovské bassreflexové skříni, tedy rozhodně nesplňoval tvoje parametry subwooferu jak ho chápeš ty, malé kostičky s objemem pod 70 l, a střeďák toho systému měl v průměru 30 cm a výškáč byl v horně, prostě tak, jak se to ve studiové technice dělá, takže ZASE jsi mimo, zase se nejednalo o to tvoje dvoupásmo se subem, a zase tam nejspíš žádnej doppler nebyl, protože to bylo třípásmo s obrovskejma reprákama a tím pádem malejma výchylkama. Těch tvech střel vedle už je tolik, že se na to nedá ani rozumně reagovat, asi toho budu muset nechat.

Tys geniálně přišel na to, že velká bedna hrající nahlas má většího dopplera než malá hrající potichu, no k tomu ti teda gratuluju, to vysloveně vyžadovalo kapacitu rovnou té tvé.
Jinak dobře jsi otočil od svých prvních příspěvků, kdy jsi hlasitost v zásadě nezohledňoval, prostě ti bylo jasné, že velký basák má paušálně většího dopplera než malý středobas. Teď už jsi i tu hlasitost začal zohledňovat, což je prima, protože věty typu "na 30 Hz má můj středobas výchylku 2 mm", které jsi mi psal do pošty, se opravdu nedaly číst. Jde ti to pomalu, ale jde to, to je fajn. Keep goin'.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 00:55:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Machalíku, sundej si červenej hadr, seber odvahu a změř svou maximální baso úchylku ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavel_P
Hifista


Založený: 07 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Liberec

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 11:53:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Brát Šrollovo dvoupásmo jako standartní dvojpásmo je tedy pěkná blbost. Nevím kde má děličku, ale určitě ne u 2Khz. Ten páskový měnič hraje výšky i středy, basáky jen basy. Navíc jejich celková plocha asi vydá na slušný měnič, takže výchylka zase nebude nijak extrémní. Ach jo....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 12:03:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Coffee, PMA

Ano, myslel jsem modulaci magnetického toku a zvýraznil jsem ten permanentní magnet, protože o něm to je, je to o struktuře magnetického obvodu, o konkrétním tvaru polových nástavců v každém jednotlivém místě štěrbiny a jejího okolí, o magnetických vlastnostech pólových nástavců a samotného magnetu nebo magnetů.

Dneska skoro všichni poslouchají feritové střeďáky, kde je magnetický tok značně modulovaný a neodymové výškače, kde může docházet k tomu samému díky poddimenzování magnetu.

Dneska už nikdo neví, jaký je slyšitelný rozdíl mezi feritem a ALNICO.

Možná, že to jsou všechno zanedbatelné vlivy, možná také ne. Většina světa na tohle nehledí.

Danish sound technology, ATC, JBL a omezený počet dalších mají úspěch s měniči, kde potlačili vlivy vylézající cívky, vířivé proudy a právě i stabilizovali tok.

Moc dobře vědí, že dobrý motor není ten s kusem mědi na pólovém nástavci, ale je to složitější.

Každý kus jejich repráku má nejnižší možné zkreslení jen v určitém úzkém pásmu a stále nejsou schopni to konzistentně dodržet v celém pásmu.

Dneska už nikdo neví, jak hraje reprák s elektromagnetem, v čem je lepší a v čem horší.

Dneska se popírá základní fakt, že nejlepší reproduktor je ten s nekonečně lehkou membránou a nekonečně silným magnetem.

Dneska v době honění hertzů v PASIVU málo koho nezajímá, že jakostní bas je z basáku s nejnižším činitelem jakosti, připojeného na co nejvyšší činitel tlumení zesilovače.

Ale snad se to v době AKTIVU změní a přestane konečně být standardem ubohých 1 Tesla.

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 12:30:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavel_P: řešení 2.pásma s dělícím kmitočtem 100-200-300Hz není až tak nestandardní, není to jenom Šroll kdo to takhle používá, třebas Manger a další a další ...

To vychvalované PA 2+2 z Brna mělo nastavené jaké dělící kmitočty a mělo vřazené spodní kmitočtové omezení pro ten středobas? Dá se to zjistit, nebo ví to někdo z BK?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 12:33:11    Predmet: Odpovedať s citátom

MSW: Vymezuje se firma Manger nějak vůči dopplerovi, zdůrazňuje svůj princip jako výhodu z tohoto úhlu pohledu, nebo jim to nestojí za to, neboť třebas považují dopplera za podružný problém?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Machalik
Hifi expert


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 1624

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 12:45:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Merhaute, ty seš tak mimo, až to bolí.
To PAčko nebylo žádný 2+2, byla to prostě normální profi 3p aparatura, kde byly basy v odděleným boxu, což je běžná praxe nejen v profi, tvýmu vysněnýmu dvoupásmu se subem se to ale blížilo asi stejně jako Matrix 800 nebo 801 nebo Utopia nebo další a další bedny tohohle typu, který mají taky nakonec mezi basovou a středovou sekcí škvíru.
Už by ses na to mohl vykašlat, dopplera jsi snad pochopil, že nejvíc se uplatňuje u beden, jaký se líbí tobě a jaký máš doma, a zbytek té onanie je zbytečnej.


Naposledy upravil Machalik dňa Pi február 16, 2007 15:28:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 14:02:30    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:21:37, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 14:03:34    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 21:21:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 16:46:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Mimochodom najvačší elektromagnet (myslím) je umiestnený v komplexe známom ako CERN,
má výšku 25m dlhý je 46m a dosiahnuteľná magn. indukcia je 4T!!!!A myslím že to bude vďaka 8mim supravodivým cievkam,cez každú tečie 21000A.Tak len na porovnanie 1T, 1.7T a 4T Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20491

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 18:21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

coffee napísal:
pavel-p

tuším že šroll dělí na 150Hz.Z tohoto a jiných důvodů je sound garden naprosto vybočující,ad all :vůbec bych ho nezmiňoval........a už vůbec ne ve spojení s dopplerem Wink


Opravdu na 150Hz??
Jinak těžko se k tomu repro vyjadřovat, podle mě je to dost problematické na středech a zbývá ještě spousta práce .....
Já zatím všeobecné nadšení z této reprosoustavy rozhodně nesdílím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pavel_P
Hifista


Založený: 07 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Liberec

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 21:33:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě taky moc nezaujala a Brňákům se taky nelíbí. Ono to nadšení není až tak všeobecné....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 21:37:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavel_P: dají se tedy zjistit dělící kmitočty a "režim" (frekvenční omezení, neomezení dole) toho středobasu u toho PA systému 2+2 z brněnského podzimu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavel_P
Hifista


Založený: 07 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Liberec

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 22:01:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, já u toho ani nebyl. Jedině snad na tom koncertě. Nicméně, hrálo to dobře, na živáku doplera neřešíš .o)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 22:04:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, omlouvám se, já myslel že ano ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
simon
Hifista


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 222
Bydlisko: Dolni Kounice

PríspevokZaslal: Pi február 16, 2007 22:48:10    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut, nejak sem si na tebe vzpomnel pri dnesnim poslechu mussorgsky(ravel): obrazky z vystavy (ancerl gold edition), celkem by me zajimalo co na tech malych bednach slysis pri poslouchani Bydla Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist