Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

PRE1
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 13:32:21    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ešte jeden dosť podstatný rozdiel, v PRE1 je regulácia budená z aktívneho stupňa, so známymi vlastnosťami, ktorý takúto záťaž bezpečne zvládne a pritom nezaťažuje zdroj signálu, nie priamo z výstupu zdroja signálu cez kábel medzi komponentmi, zlepší sa priestor (presluchy) aj deka hore zmizne...
Inak keď som už dávnejšie napísal, že linkový zosilňovač s potenciometrom na vstupe , priamo budeným zo zdroja signálu nie je najlepšie riešenie, tak to bolo "sprdnuté"...


Možná je to nedorozumnění, pokud buffer předřazený před regulátor hlasitosti nevnese subjektivní zhoršení, tak je řešení s bufferem na vstupu určitě lepší! Mně se to v testech před 8 lety nepodařilo, vždy jsem vnímal předřazený OZ negativně. Pre standard one byl přece řešený s předřazeným bufferem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 13:54:55    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Št júl 26, 2012 21:06:14, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 14:03:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Potenciometr má samozřejmě svá omezení, zejména v přesleších a souběhu při velkém útlumu. Výhoda je jen jednoduchost, a projekt Dispre byl od počátku řešený jako jednoduchý. Modrý Alps je jako potenciometr velmi slušný, samozřejmě existují lepší metody regulace hlasitosti. To jsme si ověřili opět před 8 lety, kdy subjektivně nejlepší byly fixní děliče v krabičkách. Jedna krabička = jeden útlum. Bylo to kdysi popsané na Lopuchu. Jen je to DOST nepraktické. Řešení BV bude zřejmě optimem, gratuluji.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 15:07:57    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
BV napísal:
komponenty budú vizuálne identické. Cool


To je dobrý nápad, takové testy se mi velmi osvědčily, ale posluchač musí mít možnost si změnit komponent podle vlastní úvahy a vjemu, nikoliv stylem klik - klik - A - B - X, který je X?


Ten přepínač může mít v ruce sám posluchač a je na něm, jestli přepíná po patnácti vteřinách, nebo po hodině.

Nicméně moje představa je taková, že rozhodující pro posouzení je okamžik přepnutí a význam časového úseku před a po přepnutí se s narůstajícím časem limitně blíží nule.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 15:22:44    Predmet: Odpovedať s citátom

To je, podle mých zkušeností, přesně opačně. V momentě, kdy se soustředíš na okamžik přepnutí, tak nejsi schopen vnímat nuance jako prostor, detail atd. Mě vychází nejlépe porovnávání úseků o délce cca 30s. Souhlasím s tím, aby si délku a moment změny určoval posluchač, ale musí znovu poslechnout celý úsek. Už jsme to řešili 1000 + 1x, a nejen tady.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 17:37:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
Dokonca som potom neskôr využil aj prepínanie vstupov z PRE1, relátkovú reguláciu z PRE1 a za tým D2JFET.

Takže sa nám stretli BV a PMA "v jednej krabici"...a vôbec sa nehádali. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 18:37:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Když se potkáme, tak se nikdy nedohadujeme. Nikdy se to nestalo, navzdory "debatám" na webu Very Happy
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ne december 04, 2011 19:38:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten internet je totiž uplně ideální prostředí na blbý chování, v reálu to často nedá ani mně Smile
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Oscarossa
Hifista - pokročilec


Založený: 01 január 2010
Príspevky: 316
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 00:12:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Fajn, tak do tretice ja... V prvom rade veľký dík Slimakovi a jeho rodine za trpezlivosť, pohostinnosť a veľmi milé prijatie v ich domove (v neposlednom rade aj susedom, chvíľami sme to mali "osolené" na hlasitostiach, na ktoré v mojich domácich podmienkach nemôžem ani pomyslieť...). Aj moje dojmy z posluchu sú podobné ako už uviedli chlapci, viac-menej sme sa zhodli. Zásadný rozdiel v komponentoch nie je, môj celkový dojem bol v prospech PRE1, a to práve vďaka podaniu priestoru a otvorenosti horného pásma. Celkovo to na mňa pôsobilo uvoľnenejšie a vzdušnejšie.
_________________
Tidal+local->Roon->Dirac DLP standalone mode->RME-ADI-2-DAC->DPA 330 mkIV->Acoustic Energy NEO 3, XLO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 10:09:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenom postřeh, Dispre jfet i Hypa mají regulaci hlasitosti řešenou podobně (10k/G Alpsem) a bez vstupního bufferu, přesto jsou rozdíly ve zvuku markantní.

Naposledy upravil AlesK dňa Po december 05, 2011 11:30:16, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 10:34:20    Predmet: Odpovedať s citátom

To potvrzuji, několikrát jsem je slyšel oba vedle sebe. Zpětnou vazbu od posluchačů mám takovou, že preference se dělí mezi oba dva.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 10:51:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Dělí se to na dva tábory Very Happy
Ovšem to má jenom jedno logické řešení, oba zvuky nejsou rovnocenné, tj. přímá logická dedukce, oba nemohou být současně ty správný, nejsprávnější Very Happy
Z toho opět čistě logická dedukce: těžko rozhodnete i to, který je ten správnější, to už je značně subjektivní záležitost.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 11:09:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Otázka je jak by se to změnilo, pokud by se do obou vstupní buffer doplnil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 14:26:28    Predmet: Odpovedať s citátom

STEVE napísal:

Priestorovost je u PRE 1 citelne lepsia a detailnost vo vyssich pasmach je taktiez lepsia. Ja som to pri posluchu nazval " zacalo to krasne dychat " .
Ale ani pri stroji od pana Macuru nic z detailnosti a kontroly nastrojov nechyba.


Když už jsme u otevřeného (subjektivního) hodnocení předků, tak podobně jako Steve, já vnímám rozdíl mez D2jfet a Hypou, ve prospěch té druhé. Ještě bych dodal, že na spodku pásma je pevnější a jde níž. U D2jfet se mi to zdálo celé plošší a roztažené do stran, barva nástrojů nebyla přesná a dozvuky strun utopené, sykavky trochu nepřirozené a jakoby zašišlané. U Hypy k tomu nemám jedinou výhradu, a to ať už poslouchám starší bigbít (P.Floyd, D.Straits), Dana Bártu nebo Nohavicu.


Naposledy upravil AlesK dňa Po december 05, 2011 15:23:33, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 14:46:18    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Št júl 26, 2012 21:05:30, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 14:52:45    Predmet: Odpovedať s citátom

To samozřejmě nemůžu vyloučit, ale k porovnání jsme měli pro eliminování chyby dva předky D2jfet se stejným výsledkem.
Pokud vadí OT nebo hodnocení, smažu to. (stačí naznačit)


Naposledy upravil AlesK dňa Po december 05, 2011 15:31:47, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Quart
Hifi expert


Založený: 26 december 2008
Príspevky: 1377
Bydlisko: Litoměřice

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 15:00:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Byla použita stejná propojovací kabeláž jak pro D2 tak pro HYPA?
_________________
www.facebook.com/SPaudioCZ
www.SPaudio.cz
www.CustomWorks.cz
www.revize-hc.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 15:04:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano. Jen doplním, že moje cd nemá na výstupu buffer.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 15:49:23    Predmet: Odpovedať s citátom

To je celkem fuk, pokud měly oba předky přímo na vstupu 10k pot, zátěž byla rovnocená a výsledek porovnatelnej... ale už se to tu trochu zvrhává do OT.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 19:00:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jde asi o to, porovnávali jste jisté "niance", ale výsledek těch srovnání by měl být: jo tohle je špatně, to to nějak zhoršuje, to je špatně !
Já se ptám, došli jste k nějakému takovému poznání ?

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po december 05, 2011 19:18:22    Predmet: Odpovedať s citátom

To je jako bys chtěl posoudit, Vašku, kterej prd je voňavější...je jasný, že ten vlastní...i zde to stoprocentně platí... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlesK
Hifista - pokročilec


Založený: 31 január 2007
Príspevky: 458
Bydlisko: Tábor

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 14:12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard: Porovnání sloužilo pouze pro moje posouzení, který předek se mi bude víc líbit s ohledem na osobní představu zvuku. To, že by něco zhoršovalo zvuk nebo bylo špatně bych si netroufl tvrdit. Úplně to nejjednodušší je, aby si to každý vyzkoušel a posoudil sám. Není nad možnost porovnat dva (jakékoliv) přístroje v sestavě doma vedle sebe, při přímém srovnání a za stejných podmínek. Výsledek je pak jednoznačný - rozdíl buďto neslyším žádný, a nebo tenhle z těch dvou se mi líbí víc. Jak prosté Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Dafidko
Hifista


Založený: 10 marec 2009
Príspevky: 184

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 16:05:50    Predmet: Odpovedať s citátom

BV gratulujem k dobremu vysledku.
Predpokladam, ze vasa koncepcia bude asi vychadzat z myslienky, ktoru ste pisali v inom vlakne : nemam rad "unobtainium" a vyber z 50ks... Tak isto, ak su na vstupe pouzite BJT a aj CS, tak je to super vysledok a vyvracia to(alebo vytvara polemiku alebo alternativu) o niektorych tvrdeniach ohladne CS a J-FET na vstupe pristrojov...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 16:57:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Dafidko napísal:
Tak isto, ak su na vstupe pouzite BJT a aj CS, tak je to super vysledok a vyvracia to(alebo vytvara polemiku alebo alternativu) o niektorych tvrdeniach ohladne CS a J-FET na vstupe pristrojov...


Zatím je známý poslechový názor jen několika jedinců (a test se dělal na jedné jediné sestavě ...), takže se závěrem ohledně JFET x BJT pro vstup bych počkal. Jak PD, tak já i další jsme srovnání JFET x BJT dělali (nikoliv porovnáním zcela různých předzesilovačů) a BJT nám nevyšel jako rovnocenná náhrada. Zkoušelo se to ve velkém množství řezězců, s různými výkonovými zesilovači a reprosoustavami. Zloušek bylo tak o 2 řády více, než ty zde popsané.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 17:23:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry, ale robiť v jednom prístroji výmenu BJT za Jfet alebo naopak, bez úpravy pracovných bodov (prúd dif. dvojicou,a napr. degenerácie vstupu pre bipolár) hovorí len o tom, že dané zapojenie je optimalizované pre jeden typ, nič viac. Každý typ chce "niečo" iné, ak sa mu to dá, tak výsledky sú plne zrovnateľné ( ale budú to naozaj úplne odlišné predzosilňovače..), aj meraním (za realistických podmienok, ktoré zodpovedajú predpokladanému použitiu..) aj posluchom, ktorý je rozhodujúci. Aby si utvorilo názor viac ľudí, tak pozývam prípadných záujemcov prísť si PRE1 úplne nezáväzne vypočuť do Trnavy, alebo v Prahe do štúdia Nirvana, aby si urobili názor. K nám si prípadne môžu priniesť svoj preamp, aby mali zrovnanie so svojou referenciou.
Dafidko
Ďakujem, je to presne v tom duchu. A dovolil som si tam viac "neslýchaných" vecí, ktoré údajne vylučujú dobrý zvuk. . Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dafidko
Hifista


Založený: 10 marec 2009
Príspevky: 184

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 17:26:26    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA ziadne zavery by som si neodvazil robit. Len je zaujimave, ze pri porovnavani D2 BJT a D2 J-Fet boli referencie v prospech fetov na vstupe. Teraz sa stretla ina koncepcia BJT s D2 J-fet a vysledok povedzme, ze nie je tak jednoznacny (aby to bolo formalne spravne) aj ked natom maju urcite aj dalsie vplyvy popisane vyssie (koncepcia : aktivny stupen + rele riadenie hlasitosti + aktivny stupen)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 18:49:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som pocul PRE1 s poloaktivom F3B v Trnave u p. Buntu. Mozem povedat za seba len tolko, ze sa mi to pacilo. Zrovnavat ale nemozem, nakolko nebolo s cim (a to ani nebol vtedy ciel mojej navstevy).
Kto uvazuje o poloaktive v danej cenovej kategorii - smelo odporucam. Minimalne za vypocutie to urcite stoji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 19:09:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Největší slávu získaly J-FET v době, kdy se jimi nahrazovaly v zesilovačích DPA vstupní BJT bez degenerace a navíc v situaci, kdy použité kompenzace zdaleka nebyly optimální (jak se nedávno ukázalo). V tom případě je velmi pravděpodobné, že výrazně menší strmost a naopak větší linearita J-FETů znamenala slyšitelný přínos.
Za druhé, v drtivé většině konstrukcí je zcela ignorován požadavek, aby BJT měly na obou vstupech (inv. i neinv.) shodnou a pokud možno nízkou impedanci. Pokud je ve vstupu potenciometr 10kOhm, je pravděpodobné, že J-FET jsou ve výhodě. Ostatně ta DéPéÁčka měla svého času ve vstupu taky poťák, i když tuším jen 5kOhm.
No a nakonec, konstrukce z BJT jsou neperspektivní i z obchodního hlediska. Když unikne zapojení, nebo nedejbože topologie DPS, může si to za pár korun postavit každý trouba z běžně dostupných součástek a bez složitého párování a nastavování pracovních bodů. To je nepřijatelné !

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 22:11:07    Predmet: Odpovedať s citátom

V TYA mám vstup na samostatném modulu, takže ho můžu osadit čímkoliv a s libovolnými deg. odpory....nemůžu si pomoct, ale jfety jsou vždycky lepší....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Ut december 06, 2011 22:11:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Opo opo Smile Ale tu výměnu slyší fakt i hluchej Smile

BV: Pokud se nepletu, tak v DPA je to proudově optimálnější spíš pro BJT a přes to je preferován Jfet...

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Strana 4 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist