Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Čím ideálně vytlumit subwoofer -rouno DEXON,vatelín?molitan?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ball
Hifi obsluha


Založený: 26 december 2013
Príspevky: 40

PríspevokZaslal: St január 15, 2014 00:43:18    Predmet: Čím ideálně vytlumit subwoofer -rouno DEXON,vatelín?molitan? Odpovedať s citátom

Ahojte potřebují poradit jak 'ideálné' za rozumný peníz vytlumit sub .jestli tlumicí rouno od Dexonu ...přijde mě to ale dost předražené...339 Kč šíře 2m ,dále jsem našel rouno na Conrad to je levnější .
Skelná vata atd ...o tom ani neuvažují radši... Obyč vata je prý taky fajn ale to by stalo majlant do velkych beden(subu)
nebo jestli bude stačit vatelín cca 60 Kč za metr
Případně molitan..nebo to nějak rozumně na kombinovat. ..prý se ma tlumit hlavně uprostřed bedny
Můj návrh -po stěnách jen 2cm jemný molitan a zbytek 'napěchovat třeba ten vatelin ...předpokládám ze ten splní stejnou službu jako to rouno od dexonu..ale třeba se pletu ta gramáž ne u dexonu větší takze to bude asi vice pohlcovat...
A polepit i vnitřní vystuhy?

..NEbo jak pridelavate ten vatelin na steny ??? Nějaký rysovacky ?lepidlo asi ne ze?
Díky za rady
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Po január 20, 2014 10:45:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Sub tlumit netřeba. Pokud ano, bude něco špatně jinde a je třeba to spravit tam. Vycpáváním ozvučnice se tlumí stojaté vlny uvnitř, které ale vznikají jen na frekvencích, které pevně odpovídají jejím rozměrům. Aby vznikla stojatina, kterou je třeba tlumit, ta vlna se tam zkrátka musí nejdřív vejít. Nejnižší taková frekvence odpovídá svou vlnovou délkou zhruba dvojnásobku nejdelšího rozměru bedny (např. pro 50cm je to okolo 340Hz). Jde o to, že to by mělo být už dostatečně vysoko nad pracovním pásmem typického subu (pokud není vyloženě obrovský), aby to mohlo vadit. Pokud vadí, je třeba sub oříznout strměji, nebo aspoň níž - takové frekvence tam nemají co dělat v první řadě.

No a pokud to subjektivně duní, vnitřní tlumení s tím nic neudělá, krom snížení účinnosti. To je pak věc stojatých vln v místnosti. Na ty je třeba jít aspoň ekvalizací před subem - subwoofer samotný za to nemůže, ani s tím nic nezmůže. Samotné jeho umístění na má však zásadní vliv na jejich vybuzení nebo nevybuzení.

Jediná situace, u které mě napadá "potřeba" zatlumit vnitřní prostor subu, je případ, kdy ven prolézají různé pazvuky, vyluzované buď samotnou mechanikou reproduktoru, turbulencemi, apod. U takového subu je ale pak každá rada drahá Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ball
Hifi obsluha


Založený: 26 december 2013
Príspevky: 40

PríspevokZaslal: Po január 20, 2014 18:44:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za reakci .. rozumím asi na tom něco je ..dobře ale proč mě všichni radí (Dexon -Toman) a dalsi Vytlumit hodně rounem .. a proč jsou doslova "napechovany" tlumicim rounem špičkové subwoofery např studiovy Klein and Hummel za cca 60000 ktery jsem videl na vlastni oči rozdelany . a spoustu dalsich zvucnych jmen ..Vincent . Focal ...atd atd
ps : Muj sub tedy dva je cca 41x92x53 vpodstate velky sloup s 12 "repro
vpodstate je jeste ve stolarne nedodelany:) ale tak at vim
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Po január 20, 2014 19:00:44    Predmet: Odpovedať s citátom

A jak to u subu zdůvodňuje Dexon - Toman?

U KH bych se nedivil tomu, kdyby to bylo prostě proto, aby si nikdo neřekl "za ty prachy to ani nevytlumí"...

Jak už jsem psal, záleží na velikosti bedny, pracovnímu pásmu a eventuelně zvukům, které to může vydávat vlivem nelinearit a turbulencí. Čím kvalitnější subwoofer a jeho použití, tím méně tlumení by měl potřebovat, to je zřejmé (netýká se uzavřených ozvučnic). Tlumit můžeš klidně rounem (vatelín), uvidíš co to udělá nebo neudělá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ball
Hifi obsluha


Založený: 26 december 2013
Príspevky: 40

PríspevokZaslal: Po január 20, 2014 19:07:59    Predmet: Odpovedať s citátom

jj díkec .Toman -tlumit stojate vlny doporucuje vice jak jednu tretimu ale zase nepřetlumit bedny...
ok asi je fakn nejlepsi poslechnout první bez a pak se uvidi. Jinak suby si myslym mám udelany fakt poctivě komplet MDF steny 3,2 cm ,předni dokonce skoro 6cm , vystuhy ..slepene ,rezane na pokos s vlozenym "perem"
kouty poctive vylite lepidlem . Tak snad to bude hrat Smile ...jinak se jdu oběsit Smile

ps: když tak pročítam ruzny recenze subu jak ve Stereo Video a jine... tak větsinou vzdy je tam tlumeni . snad jen jediny vyrobce konkretně česky SHAN model Apollo tusim ten byl komplet nevytlumen a hodnotily ho velice dobře.. takze asi mas pravdu . Jinak já co jsem se do svych studiovych beden koukal tak je tam taky -jemny molitan po stenach nalepeny... ......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12671

PríspevokZaslal: Po január 20, 2014 19:11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Relativně snadno se to dá změřit. Pak víš konkrétně, na čem jsi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ball
Hifi obsluha


Založený: 26 december 2013
Príspevky: 40

PríspevokZaslal: Po január 20, 2014 19:12:34    Predmet: Odpovedať s citátom

jj dikec
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist