Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

porovnanie zvukovych formatov

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Resampling, upsampling, komprimacia zvuku
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
janooo
Hifi obsluha


Založený: 21 november 2010
Príspevky: 22

PríspevokZaslal: Pi november 18, 2011 11:21:43    Predmet: porovnanie zvukovych formatov Odpovedať s citátom

Pokusil som sa o porovnanie spektier zvukovych formatov wav, mp3, aac, he-aac, ogg, flac, ape s roznymi nastaveniami. Inspiroval som sa tymto clankom:
http://www.stereophile.com/features/308mp3cd/index.html

Postup bol takyto:
- v goldWave som si urobil 30sec testovaci signal s 20timi sinusovymi frekvenciami (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20kHz / 44100Hz samplovacia frekvencia, stereo)
- z neho som vytvoril wav subor
- nasledne som v Easy CD-DA extractore previedol wavko do jednotlivych formatov
- dalej som vsetky vzniknute subory previedol naspet do wav a vykreslil ich spektra
- na vytvorenie spektier som pouzil program Wave Spectra (vie citat/prehravat wav a vykreslit jeho spektrum)

Necitim sa na nejake slovne zavery, kazdopadne kto si chce vysledne spektra pozriet a urobit si vlastne zavery, mozete stahovat a analyzovat Smile
http://www.ulozto.cz/11129252/png-zip

pozn:
- archiv okrem screenshotov spektier vo formate png obsahuje aj obrazky so zoznamom (velkostami suborov) ako aj nastavenie FFT
- u ogg sa neudava bitrate ale kvalita - bitrate v nazve suboru je len orientacny - udava ho Easy CD-DA Extractor
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 18, 2011 13:00:47    Predmet: Odpovedať s citátom

nedival som sa na obrazky, no myslim si ze treba porovnavat nejaky zlositejsi signal ... a idealne premenlivy. dobry kodek zvladne sinus bez problemov, teda ak prejde dolnou priepustou, ktora byva bezne u stratovych kodekov nastavena na cca 16kHz.

a predpokladam, ze wav, ape a flac vysli uplne narovnako, kedze su to bezstratove kodeky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janooo
Hifi obsluha


Založený: 21 november 2010
Príspevky: 22

PríspevokZaslal: Pi november 18, 2011 13:22:35    Predmet: Odpovedať s citátom

skusim zopar postrehov:
- jj flac = wav = ape Smile
- mp3 - ako nevyhodu by som videl orezavanie frekvencii (napr 128 nad 10kHz, ale aj 320tka zmrsi signal okolo 20kHz)
- he-aac - mal by byt najlepsi stratovy format - ale nechapem preco su frekvenciu bliziace sa k 20kHz "posunute" - spicky maju inu frekvenciu ako v povodnom wav, navyse su tam aj spicky nad 20kHz (21,22kHz) - kde sa zobrali fakt netusim, najskor som myslel, ze robim dakde chybu, tak som specialne he-aac urobil opet, ale posuv frekvencii a "falosne" spektralne ciary tam boli opet
- ogg - uroven sumu je asi najnizsie, ale okolo hlavnych frekvencii sa nachadza dost "falosnych" spektralnych ciar
- aac - mi pride ako taky najlepsi kompromis...

PS: tazko popisovat slovami, najlepsie vidiet Smile
PPS: zlozitejsi signal - urcite by bolo korektnejsie pouzit signal z nejakej skladby, asi aj vyskusam, ale kto to potom porovna Very Happy, len tipujem - take spektrum bude docela chaos a porovnavat ho bude problem, ovela jednoduchsie je to porovnavat s jednoduchym signalom kde presne viem co by malo vyjst a navyse pre predstavu o urovne sumu/skreslenia to myslim staci Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Resampling, upsampling, komprimacia zvuku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist