Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

B 116 - kolísanie rýchlosti posuvu

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Staré stroje
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
feromarcin
Hifi obsluha


Založený: 02 január 2012
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 15:45:48    Predmet: B 116 - kolísanie rýchlosti posuvu Odpovedať s citátom

Dobrý deň,

asi 6 rokov vlastním tento tape deck, ktorý som zachránil z kopy zberného dvora. Okrem utrhnutej šnúry a zopár odlomených knoflíkov na potenciometroch mal len jediný problém - pretrhnutý remienok na zotrvačník. V núdzi som ho zlepil, pretože náhradný som nemal a magnetofón takto vydržal ísť niekoľko stovák hodín. Teraz chcem dať mašinu dohromady, pretože ju potrebujem použiť na nahrávanie a to pri rýchlosti 19. Pri skúšobnej nahrávke bola kvalita zvuku výborná, ale bolo veľmi výrazne počuť kolísanie tónu, najmä pri nahrávke skúšobného tónu 1 kHz z generátora. Okrem toho som si všimol mierne trhavý pohyb pásky cez páskovú dráhu, ktorý najlepšie vidno na tom drôte, ktorý vypína pohyb pásky na konci a pri pretrhnutí. Chcem sa preto spýtať, kde by som zohnal nové remienky (ten okrúhly sa už asi nevyrába) a čo spôsobuje kolísanie rýchlosti, resp. čo treba urobiť. Nechcem zasa rozhádzať celú mechaniku. Domnievam sa totiž, že problém nespôsobuje len tento remienok, pretože zvuk akoby kolísal až po niekoľkých obehoch remienka, resp. akoby niektorá z cievok kládla premenlivý odpor pásu. Pri prerušení chodu pásky (Pause) sa problém na chvíľočku vytratí a postupne sa zasa začne prejavovať. Pri prehrávaní pások z iného stroja sa tento problém (takmer) neprejavuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rOn
Nádejný hifista


Založený: 18 september 2010
Príspevky: 68
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 17:20:06    Predmet: Odpovedať s citátom

neviem či je to presne to čo hľadáš, ale mrkni sem:
3x.řemínek motoru B-113.115.116.

_________________
CA 640C + 840A, Tannoy DC6T Signature, Almarro A318B, Squeezebox + CA dacMagic, microSeiki dd40 & ma505
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
feromarcin
Hifi obsluha


Založený: 02 január 2012
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 19:00:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne toto to asi nebude, ale zato som tam našiel celú sadu remienkov, takže vďaka za odkaz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hugo2
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 august 2010
Príspevky: 579
Bydlisko: Zilina

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:03:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Najmenší problém je s okrúhlym remienkom - ako náhrady sú vhodné O krúžky. Kúpiš všade tam kde sa predávajú aj guferá alebo klinové remene.
Cenovo idú asi 20 centov za kus.

Ak bol nájdený medzi odpadom tak sa generálke všetkého točiaceho sa asi nevyhneš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
feromarcin
Hifi obsluha


Založený: 02 január 2012
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzeralo, že tam bol čerstvo donesený, lebo bol položený normálne, ešte aj páska bola na cievkách. Vďaka za radu, musím to vyskúšať, ani ma tie guferá nenapadli Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvé řadě zkontroluj mazání a lehký chod setrvačníku, unašečů (po odblokování brzd) a kvalitu přítlačné kladky. Jeden kus mi podivně kolísal, proto jsem ho provozoval pár dní bez krytů, aby byl přístup k mechanice, až to začne kolísat - nakonec byla na vině přítlačná kladka, která občas nepravidelně drhnula.
B113 a spol je dost háklivá na materiál opásání levé brzdy, původní filc se dost často kousal a regulace se rozkmitávala.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hippo007
Nádejný hifista


Založený: 17 november 2009
Príspevky: 89
Bydlisko: Šumpersko

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:30:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš tip, čím nahradit filc?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:35:52    Predmet: Odpovedať s citátom

No to je docela boj - zkoušel jsem na kovový pásek namotat proužek bavlněné tkanice a taky nějaký jekor. Kolegovi se osvědčilo použít nějaký filc na opravu klavírů nebo samet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
feromarcin
Hifi obsluha


Založený: 02 január 2012
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:53:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Filc v Prešove bežne dostať - napr. predajňa Rempo. Ceny sú naozaj rozličné, podľa druhu a pod. Menšie kúsky filcu dostať občas aj v kreatívnych potrebách pre umelcov (Reproma napr.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hippo007
Nádejný hifista


Založený: 17 november 2009
Príspevky: 89
Bydlisko: Šumpersko

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 21:55:20    Predmet: Odpovedať s citátom

B90 měla místo pásku filcu jen šňůrku (z bavlny nebo lnu) a to bylo ještě horší.
I s filcem se kmitání objevuje i u zánovních unašečů a brzd a nastavit to aby brzda brzdila a nekmitala je utrpení. Ten samet by mohl být dobrý, vyzkouším ho.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
feromarcin
Hifi obsluha


Založený: 02 január 2012
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 22:00:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Kladka je ok, zotrvačník sa krásne točí (teraz je gumička dole, tak sa to dá veľmi objektívne zhodnotiť), ľavý unášač mám dojem, že snáď ide rovnomerne, ale aj pri uvoľnenej brzde (a vypnutých prevodoch na motor) počuť slabé šušťanie, skrátka to trochu trie. Môže byť teda problém v tom, že brzda slabučko pribrzďuje aj pri uvoľnení, alebo je to tak správne? Pravý unášač myslím ide o čosi voľnejšie, po roztočení spraví zopár otáčok, ľavý sa zastaví rýchlejšie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Po január 02, 2012 22:06:30    Predmet: Odpovedať s citátom

U té regulace je IMHO velká strmost převodu mezi polohou konce brzdy a brzdící silou, chtělo by to asi mít materiál s menším součinitelem tření a taky nějak zatlumit vlastní pohyb konce brzdy. Kdysi byly v AR nějaké úpravy, pro mne je to už historie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut január 03, 2012 09:49:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Skús ľahko krajčírskou kriedou pretreť oba filce. Samozrejme chce to potom nastaviť brzdy nanovo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
feromarcin
Hifi obsluha


Založený: 02 január 2012
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: St január 04, 2012 15:07:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak remienok vymenený za O-krúžok (ďakujem za radu, síce to ideálne nie je, ale vlastne sa celý problém odstránil), filce veľmi pretrieť kriedou nepomohlo, kvapol som kvapku oleja do čapu toho snímača pásky, a zistil som, že problém bude asi v spojke na pravom (navíjacom) unášači. Prejavuje sa to tak, že keď je cievka ešte prázdna a teda otáčky vyššie, tak počuť taký kovový škrípot z unášača. Najprv som myslel, že to robí to kovové lanko na počítadlo, ale príčinou je spojka. Zároveň v určitej polohe (keď spojku pritlačím, resp. mierne uvoľním rukou) prestane. Pravdepodobne sa dlhým prestojom zdeformovalo obloženie. Potešujúce je, že kolísanie rýchlosti takmer zaniklo, ale chcel by som vyriešiť aj tú spojku. Vie mi niekto poradiť, ako na to? Všimol som si ešte jednú vec a to je veľká vôľa unášačov, ktorá spôsobuje nerovnomerný návin pásky. Je to normálne? Poistné krúžky sú síce zatreté farbou, ale časom sa mohla stenčiť nejaká podložka a pod. Radšej sa pýtam, akoby som mal spraviť nejakú hlúposť, napr. že zoderiem malou vôľou unášače.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: St január 04, 2012 17:54:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak poměrně velká vůle unašečů byla snad u všech Tesel, časem jsem tam dával teflonové podložky z nějakých videorekordérů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hugo2
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 august 2010
Príspevky: 579
Bydlisko: Zilina

PríspevokZaslal: St január 04, 2012 21:07:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Unášače majú vôlu v predozadnom smere ? Zozadu každého z nich sú segerky... Tá spojka na pravom unášači visí na pružinke aj tá môže byť príčinou "škripotu" . Aj gumové obloženie spojky môže byť po záruke....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: St január 04, 2012 21:23:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Než to sypat křídou (filc), spíš bych řekl, že pomůže mastek (talek).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St január 11, 2012 09:40:33    Predmet: Odpovedať s citátom

mastek ( parfémovaný ) je pudr.
Teslastroje měly ( občas) použité obložení z průsvitného materiálu medové barvy, nemá životnost jeko guma- zhoršuje se, až se ( u mne 15 let) rozsype.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Staré stroje Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist