Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Má Frank Zappa CD podobné One Size Fits All?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Jazz
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut október 09, 2012 19:22:08    Predmet: Má Frank Zappa CD podobné One Size Fits All? Odpovedať s citátom

Dovolím si poprosit o radu zejména "Zappofily". Přiznám se, že mi Zappova hudba moc nesedí, což je samozřejmě dáno i mým (pokřiveným?) vkusem - nesedí mi Jazz (třeba do něj jednou "dospěju" ...).

Zappova hudba sice není čistý Jazz, ale nejspíš Jazz Fusion (na škatulky nejsem odborník), ale "hozená do Jazzu" je.

Nedávno jsem si půjčil o kamaráda asi 10 Zappových CD (bohužel jsem si neudělal seznam) a pustil jsem si je několikrát, a jediné, které mě zaujalo a líbí se mi moc, je od ostatních značně odlišné (alespoň pro moje zakřivené uši) album "One Size Fits All":
http://www.youtube.com/watch?v=ulTDU0QYVBM

Zdá se mi laicky řečeno vystavěné spíš na Rockovém než Jazzovém základu. Co mě ale na tomto albu baví nejvíc, je určitá hravost, lehkost a "hudební komika" plná nečekaných zvratů a kotrmelců. Ostatní jeho alba jsou taky samozřejmě plná zvratů (žádná standardní šablona sloka refrén sloka refrén sloka refrén sólo refrén závěrečný virbl), ale jsou buďto "hodně hozená do Jazzu", nebo jsou to jenom různě se měnící "kakofonické směsice pazvuků a skřeků".

Nemá Zappa ještě další podobné album, které mi uniklo? Díky ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Ut október 09, 2012 22:37:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne osobne sa najviac paci "Joe's garage".

http://www.amazon.com/Joes-Garage-Acts-II-III/dp/B008PPUMVY/ref=sr_1_1?s=music&ie=UTF8&qid=1349818717&sr=1-1&keywords=zappa+joe%27s+garage
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lynxtwo
Nádejný hifista


Založený: 21 apríl 2010
Príspevky: 59

PríspevokZaslal: Ut október 09, 2012 23:06:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud se zalíbil trochu rockovější charakter, tak třeba Zoot Allures.
Pro nejkompetentnější rady bych doporučil klub Frank Zappa na Lopuch.cz nebo http://zappa.mypage.cz .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St október 10, 2012 01:49:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky vám oběma za tipy.

Joe's Garage znám a mě osobně zkrátka nesedí. Sice je tam spousta příjemných hudebních pasáží, ale řekl bych, že nijak objevných (připadá mi to na jedno kopyto jako spousta jiných Zappových desek), a hlavně je tam moc pro mě nestravitelného zbustrovaného kecání, pitvořivého "komixového" zpěvu a protivných pazvuků. Zamlada jsem takovéhle "pakárny" poslouchal běžně, ale čím jsem starší, tím víc se odkláním od "iritující" muziky a tíhnu k muzice "laskavé".

Zoot Allures je naopak veliká pohoda - to beru!
http://www.youtube.com/watch?v=SPWRksTFAyM
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St október 10, 2012 08:44:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Zožeň si knižku od Dorůžku "Plný šuplík Zappu" Vyšla asi pred dvadsiatimi rokmi. Tam nájdeš o Zappovi a hlavne o jeho tvorbe dosť veľa. Apropo, One size fits all je považovaný za jeden z najlepších Zappových albumov. A ešte jedna poznámka. Zappa nikdy nehral jazz a ani k nemu neinklinoval. To, že v jeho kapele fungovali vynikajúci muzikanti s jazzovými koreňmi sa samozrejme na jeho hudbe trochu podpísalo. Joes Garage to je taká trochu paródia s mnohými bizarnými nápadmi a textami (Why does it hurt when I pee, Stick it out, Catholic girl atď ), ostatne ako väčšia časť jeho tvorby. Myslím si, že keby bol smeroval svoj vývoj menej "undergroundovo" a spracovával hudobne aj vážnejšie témy, že by si bol získal väčšie uznanie. Ale to by už asi nebol on ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St október 10, 2012 09:39:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za tip, ale přiznám se bez mučení, že tak cílevědomý, abych si pořídil o Zappovi knížku a pokusil se podle ní najít ještě nějaké další pro mě poslouchatelnější album, bohužel nejsem. A vzhledem k tomu, že je One Size Fits All jedno z nejlepších, tak už vlastně ani nic lepšího najít nemůžu.

S tou "Jazzovostí" jsem to myslel tak, že spousta jeho hudby zní kakofonicky, jako kdyby každý muzikant hrál úplně jinou skladbu, nebo jako když ladí orchestr - a tenhle "princip", že každý muzikant hraje úplně jinou skladbu, je i základem Jazzu. Wink

Navíc se v textech o Zappovi slova jako Jazz, Fusion, Jazz-Rock a spol. vyskytují často. Tím ti nechci oponovat, ale vysvětlit, jak jsem k tomu mylnému názoru přišel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št október 11, 2012 06:48:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni, mňa Zappa doposial nijak neoslovil, ale vypočul som si ten Zoot Allures a už viem čo chcem od ježiška Smile .
Vďaka za podnetnú diskusiu.

P. S. - k Tomu prirovnaniu k jazzu. Pri niektorých ukážkach som mal pocit že v tom trochu počuť štýl Milesa Davisa, takže by som sa nebál povedať že je to miestami trochu šmrncnuté jazom (aj keď Davis je sem tam tiež trochu šmrncnutý kadečím Smile ).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Št október 11, 2012 08:46:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa páči Yellow Shark.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MB
Hifista


Založený: 15 január 2007
Príspevky: 166
Bydlisko: Stockholm, SWE

PríspevokZaslal: Št október 11, 2012 11:04:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Musim povedat, ze ja okrem Joes Garage a komplilacii Strictly Commercial Zappu moc nepočúvam, ale ten Zoot Allures sa mi už druhý den zarýva z toho YT linku v práci do uší, výborné, výborne. Dakujem
_________________
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,Denon AH-D2000+Sennheiser HD800+Creek11SE
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št október 11, 2012 16:30:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Poslouchal jsem Yellow Shark, Joe's Garage a Bongo Fury a prostě mi to "drhne". Nezvládám to, jak se tam střídají pasáže fakt parádní muziky s pasážemi, které mě vytrhávají z pohody - vyprávění zbustrovaným hlasem, spousty "protivných nehudebních pazvuků" nebo (pro mě) naprosto nepochopitelného hudebního zmatku. Navíc mi to už ani nepřipadá vtipné podle hesla "opakovaný vtip není vtipem", protože tyhle záležitosti se prolínají prakticky celou Zappovou tvorbou.

Nerad bych ale, aby to vyznělo jako kritika Zappovy tvorby nebo jeho fandů - píšu to spíš jako přiznání se k vlastní nechápavosti ... Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št október 11, 2012 16:59:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno máš trochu pravdu. Niektoré albumy sú plné nápadov a vynikajúcej muziky. Iné, alebo ich časti sú trochu otravné, ja napríklad druhé cédečko z Joes Garage počúvam málokedy. No napriek tomu, Zappu považujem za hudobného génia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Št október 11, 2012 17:07:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono taky naplnit 62 alb vždycky něčím objevným a převratným není žádná sranda - hlavně tím jeho způsobem, kdy je v každé skladbě tolik zásadních hudebních zvratů, že by hudební nápady z jedné dvou jeho skladeb by spoustě "umělců" vystačily na celé album ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi október 12, 2012 11:12:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedávno som zabrowsoval na jeho stránky. Zaujímavé je, že jeho syn Dweezil pokračuje vo vydávaní starých vecí (prečo nie keď sa to predáva), remastrujú ich (a tuším sa to prevádza aj do 5 kanálu, buhužiaľ). Okrem toho vydávajú posmrtne aj doteraz nevydané albumy, resp. ich mixujú zo starých pracovných záznamov, ktoré sa doplňujú v štúdiu. V tej Dorůžkovej knihe sa ešte spomína, ža Zappa kúpil zariadenie ktoré sa používalo vo filmových štúdiách na vytváranie a mastrovanie zvukov, už si na detaily nepamätám, je to dosť dávno čo som to čítal. Vraj si hodne potrpel aj na zvukovú kvalitu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi október 12, 2012 11:30:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky se mi zdá, že ta alba, co jsem poslouchal, mají slušný zvuk.

Otázka ale je, zda to vybavení z filmových studií kupoval kvůli kvalitě zvuku, nebo jiným schopnostem toho vybavení, protože na jeho albech se kromě zvuku hudebních nástrojů a lidských hlasů dost často vyskytují i "nehudební" zvuky.

Jeho hudba totiž v některých pasážích zní jako když se například kutálí Terminátor z ocelových schodů - a to nejen zvukem, ale i rytmem a melodií Twisted Evil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So október 13, 2012 09:08:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Môžem to v tej knihe vyhľadať, ale nie je to encyklopédia, takže ju asi budem musieť znova prečítať. Myslím, že ten "kinoprístroj" slúžil na emuláciu rozličných zvukov a je to na Zappových nahrávkach aj počuť Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 08:55:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak Zoot Allures je doma. Je to tak akurátne dekadentné. Pri správnej nálade to poteší, ale myslím že od tohoto pána si vystačím s týmto jedným albumom. Ale snažím sa nikdy nehovoriť nikdy. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 09:47:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď som prvý raz počul Zappu tiež som z toho mal v hlave guláš. Potom sa ti to uleží a začneš v tom hľadať niečo viac a už to nepustí. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi december 14, 2012 10:08:05    Predmet: Odpovedať s citátom

To rozhodně není můj případ/problém. One Size Fits All jsem poprvé slyšel před víc jak čtvrt stoletím a chytlo mě hned na první poslech - a pokud se nepletu, tak to bylo první Zappovo album, které jsem poslouchal pozorně a slyšel ho celé. Od té doby jsem zkoušel najít nějaké další album, které by se mi líbilo podobně "intenzivně", ale bez úspěchu. Úspěch se dostavil až s Zoot Allures ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi december 21, 2012 11:57:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes by sa Frank Zappa dožil 72 rokov.


Frank Zappa.jpg
 Description:
 Filesize:  17.1 KB
 Viewed:  440 Time(s)

Frank Zappa.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Jazz Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist