Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ochranné obvody do zosilňovača
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar

Založený: 26 január 2007

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2007 07:15:41    Predmet: Ochranné obvody do zosilňovača Odpovedať s citátom

Riešenia sú docela jasné a dostupné Eliot, EZK a asi najkomplexnejšie v AR pre DPA.
Mňa však momentálne zaujalo riešenie firmy YORKVILLE, ktoré tu http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=724&postdays=0&postorder=asc&start=60
vyvesil Danhard pri inej príležitosti v tomto vlákne tu http://www.yorkville.com/downloads/servman/smap2020.pdf ale aj v silnejšej AP4040.
Ochrana reprákov pred DC je riešená tvrdým skratovaním výstupu triakom pomocou 8,5V Diaku - niečo podobné ako v nám známom DPA110. Pri štarte ale aj samotnom zatiahnutí ochrany je následne odstavené budenie posledných stupňov za napäťovým zosilnením. Pri nedeštruktívnej poruche s dc na výstupe musí bezpečne zareagovať nadprúdová ochrana. Zosilňovač je chránený až tepelnou poistkou na primárnej strane transformátora. Tavnou poistkou na sekundáre by to asi ani nešlo pri týchto výkonoch. Aký je Váš názor na toto riešenie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pepa
Nádejný hifista

Založený: 06 marec 2007

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2007 09:33:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro někoho může být řešením ochrana Protect V z Aldaxu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar

Založený: 19 január 2007

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2007 10:19:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdalipak víte, kdo je autorem Yorkwilů ? Surprised)
Návrat hore
danhard
Hifi inventar

Založený: 17 február 2007

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2007 15:27:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jirka Krampera ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Pi apríl 06, 2007 17:03:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Bingo ! Cool
Návrat hore
coffee
Hifi expert

Založený: 04 október 2006

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 14:25:43    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil coffee dňa St jún 02, 2010 20:32:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

Založený: 04 február 2007

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 15:39:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Udělejte si nejdřív jasno, co proti čemu chcete chránit. A proti blbcům je to beznadějné, neboť blbci jsou vynalézaví.
opa
Hifi inventar

Založený: 24 február 2007

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 17:32:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ochrany mají chránit připojené reproduktory. Proti:
1. Přechodové jevy při zapnutí, náběh softstartu
2. Přechodové jevy při vypnutí
3. DC na výstupu (průraz koncáků)
4. DC na výstupu (výpadek jedné napájecí větve)
5. Přehřátí koncových tranzistorů
Toto vše pomocí dobře dimenzovaného relé na výstupu.

6. Ochrana proti zkratu na výstupu chrání zesilovač proti přetížení
pomocí limitace výstupního proudu (součást zapojení koncového stupně)

Zkuste něco doplnit.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:21:39    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Ochrany mají chránit připojené reproduktory. Proti:
1. Přechodové jevy při zapnutí, náběh softstartu
2. Přechodové jevy při vypnutí
3. DC na výstupu (průraz koncáků)
4. DC na výstupu (výpadek jedné napájecí větve)
5. Přehřátí koncových tranzistorů
Toto vše pomocí dobře dimenzovaného relé na výstupu.

6. Ochrana proti zkratu na výstupu chrání zesilovač proti přetížení
pomocí limitace výstupního proudu (součást zapojení koncového stupně)

Zkuste něco doplnit.

ad 1. a 2. - není problém udělat ochranu, která připojí výstup se zpožděním po zapnutí a vypne ho bez zpoždění. To už jsem vyřešil před hodně lety.

ad 3. a 4. - není problém doplnit ochranu podle 1. a 2. tak, aby současně hlídala DC na výstupu. Otázka je jen, jak definovat DC. To říkám proto, aby si náhodou někdo proboha nemyslel, že taková věc se dá udělat "bez zpoždění" - sensing potřebuje nějaký čas, aby poznal, že to je DC a ne užitečný signál s nízkou frekvencí.

ad 5. - není problém doplnit ochranu podle předchozích bodů tak, aby hlídala i teplotu někde. Těžko asi přímo tranzistorů, ale snímání na pouzdře popř. na chladiči dostatečně blízko pouzdra by nepochybně stačilo. Podle normy stejně teplota částí přístupných dotyku nesmí překročit 60 stupňů (Upupa to určitě ví líp než já).

To vše s pomocí dostatečně bytelného relé.

Ochranu koncáků proti přetížení mám taky vyřešenou (šroubovák přes svorky při plném výkonu neublíží), stejně je ale nutné nějaké předimenzování. Přitom v neporuchovém stavu ochrana dle mého vynálezu nemá absolutně žádný vliv na kvalitu signálu. Tím se ještě časem budu zabývat, jsou k dispozici modernější součástky, ale upozorňuju, že zadarmo to ode mne nikdo nedostane. Přinejmenším mi to zaplatí Rí Audio a tím pádem to bude jeho výhradní majetek, jak je tomu vlastně už nyní.

jmd
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:28:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím že si to pomenoval všetko podstatné. Ešte UE sa raz vyjadril ale aj VB že by to malo chrániť aj proti neneprekonateľnej omezenosti prevádzkovateľa, ktorý napríklad len aby odohral ešte jednu skladbu je ochotný sedieť pri vypínači a šťukať doň aj desaťkrát namiesto toho aby sa zamyslel že to pre žiadnu srandu len tak neodštartuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:38:58    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Bingo ! Cool

Zajímalo by mne, proč na koncích použil tak pomalé tranzistory. Fakt je, že svoje současné produkty (KV2) už dělá dost jinak.

jmd
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:43:06    Predmet: Odpovedať s citátom

YORKVILLE sa mi páči že nepoužil výstupne rele. Výstup je tak či tak potrebné dostatočne dimenzovať. Len tie lupance tu pravdepodobne budú prítomné.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:44:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by stálo za to doplnit ochranu proti dlouhodobému zneužívání maximálního výkonu, třebas ještě programovanou podle frekvence. Určitě by to nejedné reprobedně prodloužilo život.

Jo a uznávám pouze vratné ochrany s hysterezí a zpožděním návratu - pak ať si do toho šťouchá kdo chce jak chce. Když je blbej, nezahraje si.

jmd
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:51:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tepelná ochrana na primárnej strane ak si to zapojenie dobre pamätám je vratná a jednoduchá. Surfujem cez mobil.

Naposledy upravil jmd dňa Po apríl 09, 2007 18:53:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:52:54    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
YORKVILLE sa mi páči že nepoužil výstupne rele. Výstup je tak či tak potrebné dostatočne dimenzovať. Len tie lupance tu pravdepodobne budú prítomné.

Pokud jsem to pochopil, tak je tam elektronicky řešený náběh. Bohužel tímto způsobem se dá udělat jen zpožděný náběh při zapnutí - rychlý odběh při vypnutí sice jde udělat taky, ale velmi obtížně se v tomto případě odstraňuje přechodový jev. A proti případnému průrazu koncáku je to chráněné jen tak, že v takovém případě shoří všechno, uhoří emiterové přívody uvnitř pouzder a je ticho. Bohužel ani takto asi není zaručená bezpečnost měničů, poněvadž to všechno přece jen neshoří hned. Nejmenší zlo je asi tavná pojistka v přívodech koncových tranzistorů - v žádném případě ne ve výstupním vedení. Před kontraprůrazem sice stejně neochrání, reprák to ale těch pár milisekund zpravidla vydrží (samozřejmě asi ne vysokotónová kalota).

velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 18:57:06    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S. Pokud je zesilovač opravdu zkratuvzdorný, pak ochrana repráků zkratem přes rychlý triak nebo IGBT či tyristor v diagonále můstku je docela dobré řešení, i když jen na tom bych to stejně asi radši neponechával.
kazzatel
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 19:09:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč ultrapomalý transistory ? Nezapomeň, že to bylo vyvíjený před asi dvaceti lety a jak mi říkal, ta firma byla velice " šetrná "...vzpomínal, jak se s nima musel hádat o každý odpůrek " navíc ", inu hrabiví kapitalisti... Laughing
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 19:55:22    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Proč ultrapomalý transistory ? Nezapomeň, že to bylo vyvíjený před asi dvaceti lety a jak mi říkal, ta firma byla velice " šetrná "...vzpomínal, jak se s nima musel hádat o každý odpůrek " navíc ", inu hrabiví kapitalisti... Laughing

To bych právě rád věděl - možná to bylo levný řešení v TO3, poněvadž tam byly použitý už i rychlý 1302/3281, ovšem v plastu ... já bych to nazval "nevyvážené řešení", i když ty to jistě budeš považovat za rouhání.

kazzatel
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 21:36:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle schema je nějaká novější mutace původního, s tou asi už neměl nic společnýho...jinak já měřil v třiadevadesátým jeho jeden kousek a ten chodil excelentně...
Návrat hore
opa
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 21:45:33    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

ad 3. a 4. - není problém doplnit ochranu podle 1. a 2. tak, aby současně hlídala DC na výstupu. Otázka je jen, jak definovat DC. To říkám proto, aby si náhodou někdo proboha nemyslel, že taková věc se dá udělat "bez zpoždění" - sensing potřebuje nějaký čas, aby poznal, že to je DC a ne užitečný signál s nízkou frekvencí.

Proto rozděluji DC podle příčiny. Na výstupu to musí být zpožděné filtrem, to je jasné. Ale reakce na výpadek napájení může být okamžitá.

A u aktivů může být ten filtr kmitočtově posunutý v konci pro výškáč, aby reakce byla rychlejší.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Po apríl 09, 2007 23:26:57    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Proto rozděluji DC podle příčiny. Na výstupu to musí být zpožděné filtrem, to je jasné. Ale reakce na výpadek napájení může být okamžitá.

A u aktivů může být ten filtr kmitočtově posunutý v konci pro výškáč, aby reakce byla rychlejší.

Reakce na výpadek dokonce musí být okamžitá, musí být odvozená přímo ze sítě, nikoli z napětí zdroje, jinak to dá do výstupů skoro vždycky hroznou prdu - což ostatně dá zpravidla tak jako tak, pokud není primár trafa odrušený alespoň sériovým RC článkem.

opa
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2007 10:23:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Nenapsal jsem to dobře. Nemyslel jsem výpadek sítě, mimochodem, při tom by se přeci měl zesilovač zachovat jako při každém normálním vypnutí.
Ale šlo mi o výpadek jenom jedné z napájecích větví (prdlá pojistka), to je dost blbá "závada" a pro tento případ může být ochrana bez zpoždění.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2007 18:01:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud vypadne jedna větev napájení tím, že odejde pojistka v přívodu ke koncům a zbytek napájení má (jakž by to mělo být), tak není co řešit - zpětná vazba druhou větev výstupu odstaví a výstup se prakticky zablokuje. Pokud ovšem nějaký vůl udělá přes společné pojistky napájení celého konce včetně front-endu, tak to může jít do kopru. Ale cizí blbost neřeším.
opa
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2007 19:37:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Já nevím, jestli vůl. Kdo může zaručit, že se neprošvihne budič nebo třeba stabilizátor pro vstupní obvody. Nějaké jištění tam být musí. Jistit pouze koncové tranzistory je podle mého nedostačující.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2007 21:24:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Vláďo, nezlob se, ale tohle jsi přehnal. Budič samozřejmě na společném jištění být může, ale jistit stabilizátor pro vstupní obvody ? Kdybys na to šel takhle, tak by v každém obvodu muselo být málem tolik pojistek co ostatních součástek.
opa
Hifi inventar

PríspevokZaslal: Ut apríl 10, 2007 22:29:07    Predmet: Odpovedať s citátom

A víš, že ani nevím, jak by to šlo udělat? Musím mít jištěn sekundár trafa proti proražené usměrňovací diodě. A když vypadne tahle pojistka, celá větev spadne tak jako tak.
Návrat hore
velky bobo
Big Audio Druid

PríspevokZaslal: St apríl 11, 2007 16:34:16    Predmet: Odpovedať s citátom

A co takhle vlastní hromosvod (pardon, bleskosvod) ? Proč proboha jistit sekundár proti proražené diodě ? To ti uhlídá pojistka i na primáru - a pokud ti jde o riziko přepólování, tak rychle, aby se tam nějaké neobjevilo, to neuhlídá žádná pojistka, poněvadž pokud to nemá vyhořet při každém zapnutí, tak ta pojistka stejně musí být pomalá (což mimochodem neplatí o pojistkách v přívodech ke koncákům, což je výhoda tohohle způsobu).
danhard
Hifi inventar

Založený: 17 február 2007

PríspevokZaslal: St apríl 11, 2007 17:26:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli OPA nemyslel jisteni v pripade nekolikanasobneho sekundarniho vinuti.
Pomocne vinuti pro predek jaksi ta pojistka na primaru neochrani.
Návrat hore
opa
Hifi inventar

PríspevokZaslal: St apríl 11, 2007 17:32:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to přesně tak. Pro aktiv bude jedno trafo společné pro tři kanály, to je šest sekundárů. To pojistka v primáru nezvládne.
Návrat hore
jardag
Hifista - zaslúžilec

Založený: 05 október 2006

PríspevokZaslal: St apríl 11, 2007 18:56:43    Predmet: Odpovedať s citátom

A není to málo ? Very Happy Já tomu hovno rozumím, ale fakt to má cenu ? Já bych dal jen jeden sekundár s vyvedeným středem, pokud by nevadila velikost napájecího napětí a to by neměla. Akorát u stereozesu jsem nechal motat oddělené sekundáry. Snad to trochu omezí přeslechy. trochu asfalt možná
Návrat hore
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

Prejdi na: