Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Audio-video prepojenie - problém s brumom.

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Video
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 08:16:54    Predmet: Audio-video prepojenie - problém s brumom. Odpovedať s citátom

Vo vedlajšom vlákne "Plazma alebo LCD" som rozoberal kúpu plazmy od Panasonicu. Niekto mi tam poradil že DVD je lepšie prepojiť kompozitne ako cez scart, že to dáva lepší obraz. Momentálne mi cez scart ide do TV mierne brumendo. Obraz je inak podla mňa celkom v pohode. Problém môže byť v dĺžke kábla - neviem to presne, ale odhadoval by som to na nejakých 6m. Skúšal som aj či to nemôže spôsobovať to že TV a DVD nie sú na tej istej zásuvke, ale ani po použití jednej zásuvky (za pomoci predlžovačky) som žiadnu počutelnú zmenu nepostrehol. Takže problém, bude niekde asi inde.
Zaujímavé že pri starom CRTčku som si nič také nevšimol. Teoreticky by tu bola možnosť dať to DVD pod TV a prepojiť to kompozitne kratšími káblami. Musel by som ale vymyslieť nejakú poličku pod TV čo by asi nevyzeralo moc esteticky, na druhú stranu by mi vzniklo miesto v stojane na prípadný tuner (plánujem časom vymeniť AV reciever za stereo reciever, alebo zosík + tuner).
Toto riešenie ale zase nerieši problém s brumom - lebo zase by som ťahal audio tých cca 6m od DVD/TV k recievru či budúcemu zosíku. Tu je problém že mne už brumia aj nezapojené káble tej dĺžky. Skúsil som natiahnuť jeden kábel krížom cez miestnosť aby som vylúčil nejakú interakciu s ostatnými káblami, ale ten brum tam stále je. Tak neviem čo s tým. Ostatné komponety zapojené nakrátko žiadny počutelný brum neprodukujú (nepoužívam žiadne špeciálne káble). Môže byť problém v recievry?
Ešte ma teraz napadlo či nemôže niečo vyžarovať spínaná prepäťová predlžovačka, čo je kúsok od recievra. No ale takto to už mám pozapájané pomerne dlho a mal som to pozápajané aj kadejako krkolomnejšie a doteraz som žiaden brum nepostrehol.
Čo mám ešte s tým skúsiť urobiť? Drahé riešenia v podobe nejakých extra-špeciál káblov teraz neprichádzajú do úvahy. Tak isto umiestnenie komponetov voči TV je momentálne nemenné. Nanajvíš by som si vedel predstaviť premiestniť to DVD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2095
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 11:30:14    Predmet: Odpovedať s citátom

problem je v tej dlzke kablov a aj v tom, ze nepouzivas ziadne lepsie kable...6 m na obycajne cinch kable je naozaj vela Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 11:51:13    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado.ba napísal:
problem je v tej dlzke kablov a aj v tom, ze nepouzivas ziadne lepsie kable...6 m na obycajne cinch kable je naozaj vela Idea

Toho som si vedomý že to nie je to pravé orechové. Len nerozumiem tomu že som si pred kúpou tej plazmy nič nevšimol. A to k VHSku som svojho času mal ešte dlhšie obyčajné cinche (ešte k tomu aj nastavované spojkami). Tie som kvôli zjednodušeniu cesty zrušil a ťahal som zvuk rovno z telky (VHS - TV išiel cez scart). Nerozumiem tomu. Od tých čias sa zmenila iba telka a mám nové repráky. Žeby tá velká obrazovka vyžarovala niečo čo pôsobí rušivo?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 13:56:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak má tvoje DVD-čko HDMI a optický výstup, tak to je ideálne prepojiť s telkou cez HDMI a optický výstup z DVD strčiť do receivera.
_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 14:14:31    Predmet: Odpovedať s citátom

jupol napísal:
Ak má tvoje DVD-čko HDMI a optický výstup, tak to je ideálne prepojiť s telkou cez HDMI a optický výstup z DVD strčiť do receivera.

Žiadne také prepojenie nemá ani DVD ani AVR (ktorý bude dúfam že v dohladnej dobe vymenený za čisté stereo kde predpokladám tak isto absenciu takýchto prípojok)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jupol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 marec 2011
Príspevky: 807
Bydlisko: KE, SVK

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 15:18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak to máš už staršie mašinky, HDMI sa začali dávať cca pred 10 rokmi ...
a optika ešte skôr.

_________________
Accuphase Laboratory, Focal Electra Be,
Casea Orion, Pro-Ject, Benz Micro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 17:54:41    Predmet: Odpovedať s citátom

jupol napísal:
No tak to máš už staršie mašinky, HDMI sa začali dávať cca pred 10 rokmi ...
a optika ešte skôr.

Ano, dosť staré.

Inak už môžem vylúčiť vplyv tej prepäťovej predlžovačky - skúšobne som ju obišiel a brum ostal. Postupne som vyskúšal všetky káble čo sa mi válali doma a čím bol dlhší, tým viac brumel (dĺžky nad 4m, kratšie nebrumeli). Pri 4 metrovom to bolo najslabšie, ale po pripojení k telke sa to zosililo.
Takže niečo v tom spojení nie je OK.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 18:12:30    Predmet: Odpovedať s citátom

J napísal:
A to k VHSku som svojho času mal ešte dlhšie obyčajné cinche (ešte k tomu aj nastavované spojkami).


Skus tam dat naspat tie stare CINCH, mozno to nove spojenie nema tienenie a tak to chyta 50Hz zo "vzduchu".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 19:29:56    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
J napísal:
A to k VHSku som svojho času mal ešte dlhšie obyčajné cinche (ešte k tomu aj nastavované spojkami).


Skus tam dat naspat tie stare CINCH, mozno to nove spojenie nema tienenie a tak to chyta 50Hz zo "vzduchu".

No veď práve že som to skúšal s tými starými káblami. Iné nemám. A predtým som s nimi ten brum nemal. Teda aspoň nie postrehnutelný. Preto špekulujem či mi tam nepribudlo niečo čo ho nejakým spôsobom negeneruje. Napadá ma tá telka - ale brumí to aj keď je vypnutá (aj gombíkom, nie len dialkovým). Tak už fakt neviem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 19:57:28    Predmet: Odpovedať s citátom

skus receivru otocit napajaciu vidlicu v zasuvke, teda ak tam ma dvojkolik. a pripadne i ostatnym el. zariadeniam, ktore su s nim prepojene.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 20:15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
skus receivru otocit napajaciu vidlicu v zasuvke, teda ak tam ma dvojkolik. a pripadne i ostatnym el. zariadeniam, ktore su s nim prepojene.

Zajtra ak budem mať čas, tak skúsim. Dík.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Po november 18, 2013 21:32:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Skusal si namiesto SCARTu pouzit komponentne kable ? (3x RCA na video, 2x RCA na audio - optimalne viest audio priamo do zosilnovaca/AVR). Scart vacsinou za nic nestoji, obzvlast, ak sa pouzije nejaky lacny kabel, mas tam vedenych 21 tenuckych vodicov vedla seba.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 07:04:35    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
Skusal si namiesto SCARTu pouzit komponentne kable ? (3x RCA na video, 2x RCA na audio - optimalne viest audio priamo do zosilnovaca/AVR). Scart vacsinou za nic nestoji, obzvlast, ak sa pouzije nejaky lacny kabel, mas tam vedenych 21 tenuckych vodicov vedla seba.

Ano skúšal - tými dlhými RCA. V obraze čo si pamätám nejaká výrazná zmena nenastala a či bol vo zvuku brum si už nepamätám. Priznám sa že už som z toho skúšania taký zblbnutý, že pomaly ani neviem aké výsledky čo dalo. Budem si musieť asi začať písať denníček. Laughing
Pri púšťaní cez scart v telke mierny brum je. Samozrejme že ak ženiem zvuk cez AVR (priamo z DVD) tak je to OK. Tu nastáva problém že pokial by som na to prepojenie išiel kompozitne (RCA), tak by som kvôli kratšej ceste chcel dať DVD pod TV (tu nastáva už vyššie spomínaná komplikácia s výrobou/kúpou nejakej poličky) a tu je už zase problém tej dlhej signálnej cesty do AVR. Nehovoriac o tom že by som možno občas rád pustil zvuk cez bedne (prostredníctvom AVR) priamo z telky. Čiže by som viedol až dva dlhé káble k AVR. Čo mi neprekáža, kludne aj 10 káblov, len nech to nebrumí. Každopádne skúsim ešte nejaké pokusy porobiť s polarizáciou tých zásuviek. Ak budem mať nejaké výsledky, dám vedieť. Len neviem či sa k tomu dnes dostanem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 07:31:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak zvládaš angličtinu, odporúčam prebehnúť toto:
http://web.mit.edu/~jhawk/tmp/p/EST016_Ground_Loops_handout.pdf

Je tam vysvetlený vznik zemných slučiek; prečo v dôsledku nich preniká do užitočného signálu brum (nenulová spoločná impedancia); postupy, ako nájsť problematické miesta a ako sa to dá riešiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 08:16:16    Predmet: Odpovedať s citátom

cestmir napísal:
Ak zvládaš angličtinu, odporúčam prebehnúť toto:
http://web.mit.edu/~jhawk/tmp/p/EST016_Ground_Loops_handout.pdf

Je tam vysvetlený vznik zemných slučiek; prečo v dôsledku nich preniká do užitočného signálu brum (nenulová spoločná impedancia); postupy, ako nájsť problematické miesta a ako sa to dá riešiť.

Obávam sa že toto by bol pre mňa tvrdý oriešok aj v rodnej reči.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 08:50:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nějak. Bude tam zemní smyčka, s největší pravděpodobností způsobená připojením kabelové televize, společné antény atd. Zmizí to po odpojení?? Pokud ano, tak pomůže jedině kapacitní izolátor kabelového přívodu, ale ten nemusí nechat projít všechny tel. kanály.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 09:02:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže skúsim:
a) prehodiť opačne zásuvku/zásuvky
b) odpojiť anténny kábel - to ale nerieši prečo je brum aj v kábli nezapojenom do Tv (ale je topokus jednoduchý, takže vykonám)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 13:50:48    Predmet: Odpovedať s citátom

J napísal:
Samozrejme že ak ženiem zvuk cez AVR (priamo z DVD) tak je to OK.


A co potom riesis?


J napísal:
Nehovoriac o tom že by som možno občas rád pustil zvuk cez bedne (prostredníctvom AVR) priamo z telky.


Tie dostanes von jedine cez 1) SCART (potrebujes takyto prevodnik), alebo 2) cez SPDIF (Toslink) - a tvoj AVR nema takyto vstup (cize opat dalsia krabicka, pokial by si chcel robit konverziu z digitalu na analog).

V prvom pripade to bude zrejme len zvuk z interneho tunera (treba odskuat, vacsina TV to takto ma).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Ut november 19, 2013 14:36:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Zde je výstižná odpověď k tématu: http://www.nefunkcni.cz/nefunguje-mi-android-nebo-jina-mobilni-aplikace-f8/je-televizor-lg-pripojen-dvoudratove-nebo-tridratove-t19083.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 20, 2013 07:50:46    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
A co potom riesis?

Ten výstup z telky na ktorý reaguješ nižšie. Smile
Nepozerám (a nepočúvam) iba DVD. Napríklad niekedy chcem využiť USB vstup na TV na prehratie nejakej MP3. No a keď si občas pustím hudobné VHS - zase to pôjde cez TV.
No a pokial by som dal DVD k TV, tak tak mám zase tú dlhú signálovú cestu.
Takže to riešim.
vivi napísal:
Tie dostanes von jedine cez 1) SCART (potrebujes takyto prevodnik)

Podobnú fičurinku mám už dávnejšie, rozdiel je iba v tom že má aj scart výstup, čiže je akýmsi medzičlánkom. Problém je že po pripojení na AVR chytá brum aj keď nie je zapojený do telky (a aj keď je). Teraz ma napadlo že som to mohol skúsiť s krátkym káblom, či by to robilo to isté. Možno to zo srandy večer zrealizujem.

No ale teraz hlavná správa dňa - po odpojení recievra od káblovej antény je brum čiastočne preč. Prečo čiastočne? Nuž za použitia jedného konkrétneho kábla (vizuálne nerozoznatelného od iných) natiahnutého krížom cez obývačku sa brum celkom stratil. Po zapojení do tej vyššie spomenutej "fičurinky" to ale brumelo. Ale po zapojení do slúchadlového výstupu z TV (cez redukciu cinch/jack) ostal zvuk bez počutelných vád. Hlasitosť toho výstupu som fixne nastavil zhruba na úroveň výstupu z DVD (porovnával som prepínaním vstupov na AVR). Takže tadialto zdá sa že môže viesť cesta. Len neviem čo by to spravilo keby som ten (nebrumiaci) kábel dal k stene do lišty s odtatnými káblami (káble: od reprákov, káblovka, scart, doteraz aj káblovka-rádioanténa). Moja obava vyplýva z toho že zatial tam ostal pôvodný RCA kábel čo išiel z TV a ten brumí naďalej aj po odpojení tej antény. Ak budem mať niekedy čas tak to budem musieť celé prekopať a preusporiadať/povymieňať.
A aby som nezabudol - tak isto sa stratil počutelný brum z TV keď do neho ide signál cez scart z DVD. Takže tá rada že to môže byť záležitosť antény bola dobrá trefa. Tých nežiaducich vplyvov tam bude asi viac, ale zatial sa aspoň čiastočne problém vyriešil a hneď som mal pokojnejší spánok. Ešte som sa stále nedostal k pripojeniu VHSka tak dúfam že mi tam nevyskočí zase nejaký ďalší problém.
Čo sa rádia týka - tak napriek tomu že v načej domácnosti nie je bohvieaký príjem, tak na "drátikovú anténu" chytím prakticky to isté ako cez káblovku, takže tam žiadnu stratu po odpojení kábla nepociťujem.
Takže zatial srdečná vďaka všetkým za rady. Fóra ako toto a tomuto podobné sú priam požehnaním pre menej šikovných či menej rozhladených jedincov. Cheers
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1320
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 25, 2013 08:45:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže som mal čas to trochu prekopať a porobiť poriadok s káblami = vyhádzal som všetky nepoužívané a natiahol cez lištu ten nebrumiaci (zapojený do sluchátkového výstupu z TV). Pri púšťaní hudby cez USBčko som postrehol trochu skreslený zvuk na basoch. Stačilo znížiť úroveň hlasitosti toho výstupu na 30% (predtým som mal 70%) a hneď je to v pohode počúvatelné. Tu ma trochu mrzí že sa nedá vypnúť pri púšťaní hudby obrazovka, teda aspoň som zatial neprišiel na to ako ju vypnúť. Zdá sa mi zbytočné aby mi to tam svietilo pri prehrávaní hudby. Nie je to ideálene, no ale kým si nekúpim CD prehrávač s USB vstupom, tak to sem tam asi využijem.
Príjemne ma prekvapila kvalita obrazu z VHSka. Dal som s deckami ich (a aj moju oblúbenú) Žltú ponoru. Ten film je neskutočný, vždy tam nájdem nejaký ďalší vtipný moment. Po zvukovej stránke je to tiež lahôdka. Pripojenie VHSka riešim zatial manuálnym prehodením scartu. Púšťame ho ojedinele, takže ma ten úkon nejak zvlášť neobťažuje. Až niekedy nebudem vedieť vymyslieť ako rozumnejšie naložiť s peniazmi, tak kúpim kábel na kompozitné prepojenie.
Teraz stále ešte uvažujem či sa dať na tú digitálnu káblovku. Ja som už takmer 100% nalomený, len manželka stále pindá nech sa neupisujeme platiť ďalšie 4 eurá mesačne na 2 roky, keď teraz človek nevie či bude mať o pol roka robotu. V tomto jej dávam síce za pravdu, ale na druhú stranu pokial to prinesie lepšiu kvalitu obrazu a aj zvýšený komfort, tak ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Video Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist