Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ABX poslechové testy
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Měl bych zájem o podobný ABX test preampů
Ano
77%
 77%  [ 7 ]
Ne
22%
 22%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 9

Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi november 29, 2013 11:39:05    Predmet: Re: Možný příští test Odpovedať s citátom

Co to bylo za dither ?
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi november 29, 2013 11:47:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Hele nenapovídej. Na to je ještě čas Very Happy

Máš SZ.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 29, 2013 23:52:45    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zůčastní se někteří, kteří v minulosti volali po ABX testech? Napadá mě např. OPA.

Pavle, je to skvělý test, ale byl jsem skoro dva týdny na cestách a nestíhám...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 09:46:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Další troška do mlýna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 10:14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky!
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 14:17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Měli jste při poslechu souborů 192_3 a 192_4 nějaké zvukové postřehy nebo preference? Samozřejmě přikládám mnohem větší váhu těm, kdo uspěli v ABX testu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
ja-kub
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2007
Príspevky: 506
Bydlisko: Dolný Kubín

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 14:36:39    Predmet: Odpovedať s citátom

tu je výsledok.... AKG K 701, DAC Sirius synchro, preamp BV audio P1SE +BV Headamp
Rozdiel počujem hlavne na začiatku skladby
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 14:41:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 20:06:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Máme už docela slušnou úspěšnost v rozpoznávání slepým testem, tady si můžete poslechnout "zvuk" rozdílu mezi soubory.

https://www.dropbox.com/s/j9tsyo2vqxnziwo/test192_4-test192_3.wav

Předběžně, z rozdílového souboru se prakticky nedá soudit na to, jestli 2 zvukové soubory budou sluchem rozeznatelné. Je to o hodně složitější.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 22:54:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna z nich byla výrazně méně detailní (jakoby trochu rozostřená). Bohužel nedokážu říct která, jsem teď mimo bydliště/práci a nemám k dispozici nic jiného než integrovanou zvukovku a špunty (a při ABX testu jsem nevěděl co poslouchám). Osobně bych si tipnul, že obě byly ve výchozím stavu stejné a jedna měla přidaný nějaký dithering nebo přímo šum. Na plnou 24bit nahrávku bych netipoval ani jednu.

Naposledy upravil gnat dňa Ne december 01, 2013 00:17:05, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TomasN
Hifi obsluha


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 32
Bydlisko: Černošice

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 23:32:21    Predmet: Odpovedať s citátom

AKG K-701, M-DAC. Spatna byla 2. a 3. odpoved
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: So november 30, 2013 23:41:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Počúval som cez PC s Julkou, preamp L.V. a Big Bobo, Sennheiser HD 520 II.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 01, 2013 10:42:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za další výsledky.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 01, 2013 10:59:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozdíl mezi soubory:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 01, 2013 19:41:45    Predmet: Re: Možný příští test Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Co to bylo za dither ?


Jeden z těch souborů, říkejme mu "A", je ve formátu 44.1kHz/24bit.
Druhý soubor, "B", je konvertovaný do 16 bitů s použitím ditheru typu ATH, s noise shaping. Pak je "B" převedený z 16 bitů zase na 24 bitů, jinak by srovnávací test byl nekorektní. Oba soubory pro test jsou tedy ve 24 bitech ale jeden má skutečnou bitovou hloubku jen 16 bitů.

Použitý ATH dither je v příloze a je tam v jednom obrázku srovnání s TPD ditherem, na tńu -80dBFS. Druhý obrázek ukazuje tón -80dBFS při bitové hloubce 24 bitů.

Tak co, který soubor tipujete sluchem na 16 bitový a který na 24 bitový?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 01, 2013 19:50:18    Predmet: Odpovedať s citátom

A tohle je spektrum rozdílu a pak největší rozdíl v časové oblasti mezi testovaným 24-bit a 16-bit souborem, izolovaný rozdíl (spektrální) je víceméně onen dither. Ale není to tak jednoduché, jelikož jde o zprůměrovanou hodnotu za nějaký čas a okamžitá hodnota rozdílu konstantní není, což zřejmě je důvod dost dobře identifikovatelných zvukových rozdílů mezi těmito 2 soubory.

Ty rozdíly co do amplitudy jsou nicméně VELMI malé.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 02, 2013 08:20:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Prozatimní výsledky obou ABX testů:
(v řádce "neslyším rozdíl" je počet těch, kteří neposlali screenshot ale jen řekli, že neslyší rozdíl)

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 08:56:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohu poprosit o bližší popis měřícího řetězce? Ten výsledek je velice užitečný, řekl bych spíše unikátní či přelomový. Podobné testy již byly prováděny s negativními výsledky. Zřejmě neměli dostatečně kvalitní nahrávací řetězec, tak by mě zajímalo, jaké vybavení je potřeba k provádění podobných testů s takovýmto rozlišením. Ten princip "kvalitně nahraju vzorky a nechám ostatní, aby jednoduchým způsobem a přitom prokazatelně na férovku testovali a zveřejňovali screenshoty foobaru" mi přijde hodně užitečný.

Díky moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 09:33:44    Predmet: Odpovedať s citátom

1) test 16 bit x 24 bit již byl detailně popsaný. Jde o pouze převody na úrovni dat, bez dalšího hardware.

2) Test kiwi x mango, tj. drát x preamp
Schéma je v příloze. Jako D/A je Asahi Kasei AK4396, nastavený na 96/24. Měřením mi vyšlo, že se potom "nejčistěji" chová skutečně jen tehdy, pokud dostává 96/24 data. 48/24 poněkud degradovalo výsledky. Proto byl zvukový testovací soubor, i když byl ve formátu 48/24, přehrávaný ve foobaru s nastaveným resamplerem na 96kHz, 24-bit a zapnutým tzv. "ultra mode". Pokud se "ultra mode nezapne, tak SRC foobaru vyrábí nadakustické složky nad 30kHz.
A/D byl Cirrus Logic CS5351 nastavený na 48/24. Záznam byl provedený ve Wave Studio 7. Celý D/A --> A/D řetězec byl nejprve otestovaný přehráváním testovacích signálů ve foobar a nahráváním do Wave Studia a potom analýzou FFT nahraných signálů, aby se vyloučily případné chyby způsobené přehráváním a nahráváním. Dost jsem se na tom naučil Smile , ladění metody trvalo cca 2 týdny, pochopitelně ne 24 hodin denně Smile .
Hlasitost preampu byla Alpsem srovnaná s hlasitostí drátu na několika kmitočtech s výslednou přesností skoro 0,01dB. Preamp má mírný pokles na nejnižších basech, způsobený vazební kapacitou. Takto malý úbytek basů ale sluchem nelze zjistit. S hlasitostí záznamu z preampu nebylo nijak digitálně manipulováno, je dosažená pouze přesným natočením potenciometru.

Podle mě se v hardwarovém slepém testu s přehazováním přístrojů nebo přepínacím boxem dá obtížně docílit to, co s ABX komparátorem ve foobaru.[/b]

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 11:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Podle mě se v hardwarovém slepém testu s přehazováním přístrojů nebo přepínacím boxem dá obtížně docílit to, co s ABX komparátorem ve foobaru.[/b]


Prepinaci box ovladany cez seriovy port ABX nastrojom v PC... ;-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 11:48:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud se zaručí zcela nezarušené provedení a nejprve bych žádal vidět měření takové přepínací škatulky samotné. Jakmile tam budou ve větší míře nějaké digitální artefakty nebo produkty síťového rušení, tak to neberu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 15:25:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Dokážu si představit provedení takového boxu s bistabilním relé, které bude losovat přiřazení AB na XY na začátku tím, že provede pár překlopení. Pak by přepínání šlo řešit jen mechanickými přepínači.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 15:54:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale to já si provedení dokážu představit taky Very Happy

Důležitá je realizace a to taková, aby nepřidávala žádné složky násobků síťové frekvence ani digitální smetí zatažené z PC. Tyto produkty dokážou test zcela znehodnotit a zamaskovat, a na spoustě loopback meření zde na slovanetu je vidíme. Test drát x preamp je nesymetrický loopback a jako takový se musí docela pečlivě ošetřit, zejména v případě preampu. Nebyl použitý žádný provizorní bastl, ale pečlivě provedený předzesilovač.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 17:28:35    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Jako D/A je Asahi Kasei AK4396,...
A/D byl Cirrus Logic CS5351 ...


Díky moc, mohu ještě poprosit o konkrétní model zvukového HW? Předpokládám, že nešlo o DIY. Jde mi o informaci, co za HW je potřeba, aby bylo možné realizovat obdobný test variant s minimálními rozdíly a přitom pozitivními výsledky. Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 03, 2013 17:49:09    Predmet: Odpovedať s citátom

SB USB X-Fi HD. Je nutné mainstalovat ovladač (nestačí ten který si najde ve windows), v ovladači je nutné definovat 96/24 nebo 48/24, raději 96/24. Nelze testovat na souborech 44.1/16 ani 44/24, jelikož karta má hodiny jen pro 96kHz/48kHz a na 44.1kHz provádí svůj resampling, který je příšerný (mám snad stovky měření, ale je to všechno hodně časově náročné, takže už to sem dávat nebudu). Je nutné vhodně nastavit úrovně. Je nutné v ovladači vypnout všechny nesmyslné zvukové funkce, které umožňuje. Pro 44.1 je nutné používat SW resampling na nejlépe 96, vyhoví i foobar.

Je nutné měřit měřit a zase měřit, jinak ta práce nemá smysl. Ale díky tomu že ta karta je externí, tak lze docílit dost čisté soubory nekontaminované digitálním smetím a násobky padesátky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
luta
Hifista


Založený: 13 marec 2010
Príspevky: 205
Bydlisko: Rosice u Brna

PríspevokZaslal: Št december 05, 2013 15:16:42    Predmet: Odpovedať s citátom

z jakeho duvodu zrovna AKM ?
_________________
USBDAC2
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št december 05, 2013 15:22:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Což takhle screenshot? Test z tohoto vlákna je pouze na základě dat (bitová hloubka 16 x 24bit, ale oba soubory jsou ve 24bit), žádný D/A v nich není použitý.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po január 13, 2014 17:17:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro zajímavost, zkoušel jsem data od Linn Records, flac 96kHz/24bit proti AAC 289kbps. Poslech na bedny, bedny v obýváku, sedím o místnost vedle u PC a poslouchám přes dvoje otevřené dveře. Výsledek 10/10, dál mě to nebavilo ...
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po január 13, 2014 19:11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebude tam nejaky problem s tym AAC - napriklad iny zdroj? Ci ten AAC si si vyrobil sam z toho FLACu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut január 14, 2014 09:34:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jde o stejnou výchozí nahrávku, AAC (m4a) je z iTunes, data si koupil syn. Trochu jsem si s tím ještě pohrál, srovnal úrovně - a hlavní rozdíl je v tom, že pro iTunes snížili dynamiku nahrávky ...... Takže pokud kupujete klasickou hudbu z iTunes, věřte, že vydavatel již myslel na "vaše dobro" a provedl nejen ztrátovou kompresi, ale i kompresi dynamiky. Rozdílový soubor zní příšerně, jako "hudba sfér". Opět ale mám obavu, že by řada lidí preferovala ten dynamicky komprimovaný soubor, jako preferovali kazetu proti CD a mp3 proti originálu (i když mp3 nebyl komprimovaný dynamicky).
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist