Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Projekt "1518"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: St marec 14, 2018 08:00:24    Predmet: Re: Kompletní stolařina na 1518 Odpovedať s citátom

Michal_jbl 250ti jubilee napísal:
Přes Bartoliho jsem se dostal k poslechu jeho 1518 (momentálně ještě vlastním JBL 250Ti Jubilee) a mám na Vás dotaz. Zvuk 1518 mě skoro zaskočil... Čekal jsem zlepšení, ale ne tak výrazné. Poslouchám klasiku a na těch smyčcích a hlasech je to obrovský rozdíl.

Já nevím, jestli se takový věci tady smí ještě psát Laughing

Nechceš se přidat tady? - http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25319
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: St marec 14, 2018 15:07:16    Predmet: Nesmí psát? Odpovedať s citátom

Díky za tip... nastuduju a dám vědět. Ale... mně se prostě nějak zalíbil ten koncept dvoupásma v jednoduché skříni s velkým zvukovodem a krásně velkým basákem a to i vizuálně...

Co se týče konstrukce té 1518 ozvučnice, je to reálné, že by to někdo svedl za úplatu stvořit? Přinejhorším samozřejmě seženu nějakého stolaře... ale má to své nevýhody...

No a stran kvalit 1518: já doufám, že snad ještě některým lidem zde jde o zvuk především... o to, občas se někam posunout... já jsem měl první "hi-fi" asi v deseti letech... z produkce Tesly Smile bastlil to tatínek (už tehdy jsme měli tlakové repráky s velkým zvukovodem poněkud jiného tvaru Tesla ART481...)... po revoluci se to trochu rozjelo, bohužel i s hadími olejíčky a kosmickými super-trouper kabely etc. Delší dobu jsem oprávněně považoval JBL 250ti jubilee za super bedny... mají svá pozitiva i dnes... no a teď jsem poslouchal 1518 a je to pro mé uši a mou hudbu opět kvalitativní skok... navíc velmi dobře technicky zdůvodněný a předvídatelný. Tohle doufám nemůže nikdo považovat za nějaký flame Smile



Tesla-ART-481.jpg
 Description:
 Filesize:  247.88 KB
 Viewed:  162 Time(s)

Tesla-ART-481.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St marec 14, 2018 18:16:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějak jsem se v tom zase ztratil. Dělal někdo měření ND3T , s nějakým kruhovým zvukovodem a taky mimo osu ? Poté, co jsme dělali měření s NSD1480N, jsem trochu ztratil důvěru v 1,4" drivery. A to podle datasheetu má NSD nad 10 kHz cháru podstatně civilizovanější než ND3T, přitom kolem 14 kHz na cháře je díra jak Barazdaláš, která je v datasheetu jen naznačená. Co tam potom má ND3T ?

BTW, pokud se pamatuji správně, tak 1815 má driver 1". DE500 se už ale nedělá, i když v nabídce některých prodejců ještě je. Výrobce doporučuje jako náhradu DE502, která podle datasheetu vypadá velmi dobře (???). Ale když se obětuje trocha příkonu, najdou se z hlediska ax cháry i lepší, třebas DE14TN. Potíž je v tom, že nazáleží jen na osové cháře, která je v datasheetech, ale taky na směrovosti. A tady bych si dovolil připodotknout, že pro frekvence, kde průměr výstupu je větší než lambda půl, už je směrovost určená převážně jen samotným zářičem. Z tohohle hlediska drivery 1,4" IMHO nejsou pro zde prezentované projekty (90° zvukovod) žádná velká výhra. Co k tomu zde můžete kdo říci ? Zajímá mne hlavně, co si myslí MaBat, poněvadž ten tomu jako jeden z mála rozumí. Ocenil bych, kdyby shrnul to, co tady publikoval dřív, některé poznatky byly opravdu velmi zajímavé, ale blbě se to hledá.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 06:13:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ne, že bych tomu úplně rozuměl, ale základní poznatek je ten, že 1,4" driver nemusí ještě ani v 90° horně směrovat v přenášeném pásmu nikterak významně víc, než třeba 1". Jak to chápu: Záleží na tvaru výstupní vlnoplochy a na tvaru horny. V nekonečném válci nebude nijak směrovat sebevětší membrána (tj. produkovat tam cokoliv jiného, než rovinnou vlnu), dokud bude sama vytvářet rovinnou vlnu přes průřez toho válce. Jak se bude ten válec od hrdla rozevírat (řekněme) v rotační hyperboloid, bude se v něm rovinná vlna přetvářet ve sférickou, a na průměru hrdla a na úhlu rozevření bude záležet, na jakých frekvencích tam začnou vystupovat vyšší vyzařovací módy, které pak mají nějaký vliv i na výslednou směrovou závislost. Není to ale tak, že by tomu driveru bylo od nějaké frekvence jedno, jaká je kolem něj hranice. Naopak, vhodný zvukovod to dokáže rozevřít i víc, než jaká by byla na dané frekvenci šířka svazku třeba v desce - ten tvar je prostě takový, že na své hranici dokáže tu vlnu patřičně přeformovat, pokud je vlna na vstupu sama dostatečně ukázněná. Což se tu taky děje, a proto to má taky tak vyrovnanou směrovost tak vysoko. Mluvím tedy o tom rotačním hyperboloidu, jiné tvary jsem moc nezkoušel - něco ano, ale bylo to vždy horší. Takže jediný kompromis z mého pohledu zbývá v tom obecně horším chování těch větších driverů nahoře (Barazdaláš), ovšem výměnou za rozšíření dolního hranice použitelného pásma. To je otázka. Pokud by to bylo dobré do 14 kHz, byl bych asi klidný.

ND3T jsem ještě neměřil, zatím není v čem. Viděl jsem měření ND3ST ve Voice Coil (odkaz), což vypadalo i v té jejich horně ještě docela použitelně. A věřím, že i DE502 bude velmi slušný, o DE14TN nevím už vůbec nic - nepůjde ale tak nízko, jak bych si představoval. Stejně jako většina bastlířů, nemám možnost koupit deset driverů a všechny si je nejdřív změřit, každý ještě pokud možno v pro něj optimální horně. V tomto ohledu je to pořád trochu střelba naslepo - zas by mě nebavilo upnout se na jeden typ. NSD řada 18Sound mě nepřesvědčila.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
reta
Hifista


Založený: 18 marec 2014
Príspevky: 191
Bydlisko: Pce

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 09:54:30    Predmet: Re: Kompletní stolařina na 1518 Odpovedať s citátom

Michal_jbl 250ti jubilee napísal:
Krásný podvečer všem. Přes Bartoliho jsem se dostal k poslechu jeho 1518 (momentálně ještě vlastním JBL 250Ti Jubilee) a mám na Vás dotaz. Zvuk 1518 mě skoro zaskočil... Čekal jsem zlepšení, ale ne tak výrazné. Poslouchám klasiku a na těch smyčcích a hlasech je to obrovský rozdíl.

Protože nedisponuju stolařskou dílnou... ani jejím náznakem, rád bych se zeptal, jestli by někdo nebyl schopen zhotovit na míru celou ozvučnici, včetně zvukovodu. Nemá smysl nosit dříví do lesa a lámat si zuby na něčem, co budu dělat poprvé bez zkušeností a se všemi neduhy.

Potřeboval bych pouze stolařinu komplet - hotovou ozvučnici o zde prezentovaných rozměrech... tj cca 130 litrů. Stačí mi velmi jednoduchá konstrukce bez odděleného přední rámečku v provedení MDF. Vyvedení BR dolů. Povrchovou úpravu si udělám sám, to ještě zvládnu... snad Smile Výhybku a ostatní zvládnu rovněž.

Pokud byste tedy někdo byl ochoten a schopen, prosím o nabídku.



Pokud budu vědět co mám vyrobit (model) tak vyrobím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 12:09:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Já už se tomu znovu věnovat nechci, ani nevím, jestli bych dohledal souřadnice původního WG (nebo to někdo máte?). Jestli chcete někdo ještě stavět z čisté vody "1518", udělejme tomu nový zvukovod s DE502. DE500 sice ještě pořád jsou, ale už se nevyrábí. Případně 18Sound ND1050, což byl původně jeden z adeptů. Každopádně stále by měl být mezi lidmi nějaký materiál na stavbu - těch zvukovodů jsem udal x párů, třeba by to někdo prodal. Nově by se to samozřejmě muselo celé znovu změřit a patřičně upravit výhybka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 12:21:39    Predmet: 1518 kopie Odpovedať s citátom

Já bych chtěl prostě kopii toho, co jsem slyšel... jsem konzervativní a opatrný Smile jen v bedně o objemu pro basák okolo 130 litrů. Pokud k tomu jsou pořád plány... především k tomu zvukovodu... ještě se podívám na nový projekt band pass ozvučení, ale asi nejsem až tak aktivní, abych se mohl zapojit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 12:44:05    Predmet: Zvukovod Odpovedať s citátom

Otázkou je, jestli tedy ještě někdo má zvukovod k 1518 nebo jej umí a chtěl by vyrobit na zakázku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 20:12:45    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Ne, že bych tomu úplně rozuměl, ale základní poznatek je ten, že 1,4" driver nemusí ještě ani v 90° horně směrovat v přenášeném pásmu nikterak významně víc, než třeba 1". Jak to chápu: Záleží na tvaru výstupní vlnoplochy a na tvaru horny. V nekonečném válci nebude nijak směrovat sebevětší membrána...


Dovolil bych to trochu připomínkovat - pokud je možné vstup zvukovodu považovat za bodový resp. dostatečně malý (jak to vypadá, tak pro 1" je to do cca 18 kHz a pro 1,4" cca 13 kHz) a na stěnách není nic, co by mělo difrakční efekt, tak podle Huygensova principu se např. v konickém zvukovodu vyvine sférická vlna (ve válcovém zvukovodu je to sférická vlna s nekonečným poloměrem=rovinná vlna). To ovšem neznamená, že směrová charakteristika bude určená pouze výstupním úhlem. O směrové charakteristice totiž rozhoduje také rozložení hustoty energie na vlnoploše, které zdaleka nemusí být konstantní. U zvukovodů s křivočarými řezy je to složitější, vždycky však platí, že vlnoplocha na kontaktu se stěnou je ke stěně kolmá, dá se ale celkem snadno odvodit, že nebude sférická (evolventa profilové křivky). A samozřejmě už vůbec ne rovinná, jak to předpokládá odvození Websterovy rovnice. A intenzita se na vyšších frekvencích ve všech prakticky významných případech bude koncentrovat k ose. Vidím to tak, že vyzařovací úhel pro nějakou vlnovou délku je určen úhlem otevření zvukovodu v tom řezu, kde průměr bude v patřičném poměru k vlnové délce. Ten poměr bych odhadoval na hodnotu někde mezi 0.5 a 1, samozřejmě žádné ostré ohraničení. Nejlépe je to pod kontrolou u kónického zvukovodu, kde je úhel otevření víceméně konstantní (až na přechod u u hrdla a protidifrakční zakončení). Tzv. CD horny jsou CD jen podle tvrzení výrobců.

Pro vyzařovací úhel nad tou jakousi hraniční frekvencí driveru je i v kombinaci se zvukovodem rozhodující, jaké pole vytvoří sám driver na svém ústí, a to nejen kvůli tvaru vlnoplochy, ta bude v hrdle rovinná nebo mírně sférická, nýbrž také kvůli rozložení intenzity zvuku na vlnoploše v hrdle. Obé je dáno konstrukcí driveru a zvukovod už to moc neovlivní, jen díky Huygensovi se to oproti výstupnímu úhlu hrdla driveru trochu roztáhne.

Omlouvám se za mírně blábolný charakter tohoto příspěvku. Asi bych to nedokázal vyjádřit exaktně, k tomu by bylo zapotřebí řešit vlnovou rovnici s patřičnými okrajovými podmínkami. Ale tohle mi vychází ze zjednodušených úvah a tak trochu i ze zkušenosti. Ostatně, Martine, ty jsi tady někde poukazoval na směrovku dvoupásmového driveru GMS, která nebyla nic moc, ačkoli konstrukčně to vypadalo velmi noblesně.

Mně tohle všechno zajímá hlavně proto, že bych rád někdy vytvořil bednu, která by bez kompromisů utáhla symfoňák i varhany. Pro varhany by těch 14 kHz asi stačilo, ale s houslemi, pikolou nebo trianglem je to trochu horší...

... a po všech těchhle úvahách si nevyhnutelně musím položit otázku, jaký smysl má čarování s přechodovými oblouky u vstupu a výstupu zvukovodu. Vlnové podmínky se tam stejně korektně splnit nedají, takže co kdyby někdo zkusil udělat hornu s ostrými zlomy ? U hrdla to pro velké vlnové délky nemá vliv a pro malé všechno určuje hlavně driver. U výstupu hrana sice na výškách nějaké ty difrakce udělá, otázka ovšem je, jaký to znamená výkonový příspěvek (tuším, že možná tím menší, čím větší je poměr průměrů hrdlo vs výstup). Kdyby to fungovalo, krásně by se tím výroba horen zjednodušila.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 20:39:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Vím, měl jsem napsat i něco jako rozložení intenzity. Váhal jsem, jak moc se to snažit popsat nějak exaktně, nakonec jsem se na to vybod a napsal prostě tvar Embarassed Na výsledku to ale nic nemění, funguje to dobře, i s běžně dostupnými drivery se všemi jejich nedostatky (letitý a ne nutně optimální přístup k návrhu phase-plugu, atd.) řekl bych uspokojivě. Pro tu hyperbolu právě existuje exaktní analytické řešení. Za bodový zdroj si ale nejsem jistý, jestli by bylo korektní to na vstupu považovat.

Hranatý zvukovod mi přijde v principu stejný kompromis, jako hranatá bedna - může to IMHO jen uškodit. Co se týká výroby, já takhle někomu pošlu 3D model, který mi spočítá software, a někdo to vyfrézuje - pro mě to není na výrobu složité Smile Daleko horší by pro mě bylo řezat to z desek pod přesnými úhly...

DE500 je fakt dobrej, nevím, jestli se povede najít ještě něco lepšího - jde celkem hladce nad 20 kHz, měření tu někde je. Má taky velmi krátký výstup, což jistě taky hraje svou roli pro celkový úspěch. A samozřejmě vycházím v těhle svých, možná stále velmi nepřesných, představách z práce jiných, nejsem žádný expert, natož věděc, ale jen zástupce lidové tvořivosti - http://www.gedlee.com/Books/AudioTransducers.aspx (zejména kapitola 6). Dřív jsem tím dost žil (třeba tu knížku, než byla volně ke stažení, jsem si kdysi koupil asi za $70), teď už toho času není zdaleka tolik, a je to možná dobře. Takže teď pokud už něco dělám, což považuju už trochu za vzácnost, vsázím prostě na to, co už se jednou povedlo. Tedy až na ty drivery - ty mě pořád baví zkoušet různé - možná v naději, že se najde nějaký opravdu dokonalý...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 21:23:24    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
..., takže co kdyby někdo zkusil udělat hornu s ostrými zlomy ? U hrdla to pro velké vlnové délky nemá vliv ...

Tak takhle jednoduché si myslím, že to nebude. Kdyby se vzal čistě kónický trychtýř a napojil se na driver s ideální rovinnou vlnou na výstupu, bude z toho v tom trychtýři IMHO pěknej maglajz, takhle prudký zlom neudělá tak kultivovanou sférickou vlnu, šířící se dál hornou, jako když to bude třeba ta hyperbola, o tom jsem celkem přesvědčený. Ostatně takové simulace se dají ještě docela snadno udělat. Ta hyperbola by měla být právě ten tvar, který je ta vlna (na vstupu rovinná) schopná ještě minimem difrakcí sledovat. Aspoň tak si to vysvětluju.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 21:37:27    Predmet: Odpovedať s citátom

No, já bych se - když už - přece jen držel radši té lemniskáty nebo aspoň nějaké její splajnové aproximace. Má to výhodu v tom, že se dá začít i skončit s nulovou křivostí. U kolejových oblouků se používá taky nějaká semikubická parabola a našlo by se toho určitě vic. Klotoida je fajn, ale dost komplikovaná. Samozřejmě rozhodující je vyrobitelnost, o tom žádná.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 21:39:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale v tom je právě ten fór. Jakmile začnete s něčím ze začátku pozvolnějším, už to začne o to víc směrovat... To byste mohl skončit třeba u exponenciálního profilu, ten je taky hezky pozvolný, ale směruje jako divý. Hyperbola je optimální tvar pro konstantní směrovost s minimální mírou difrakce - to je myslím z té teorie hlavní mesidž.

Nebo jestli jste myslel jen to zakončení, tak klotoidu jste mi poradil vy - a já naslouchám, ne že ne Very Happy A zas tak složitá není, počítači je jedno, když si trochu započítá. Celková hladkost mi takhle každopádně vyhovuje. Je to takhle určitě nejlépe, jak jsem to zatím dělal. Někdo tam prostě frkne kružnicový oblouk, a taky to hraje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 22:01:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Já vidím problém hlavně v tom, že ty složitější tvary se do hrdla prostě nevejdou. Zkoušel jsem to a nešlo to - vzhledem k tomu, že pro ten přechod hrdla jsou k dispozici tak dva tři centimetry, tak se tam moc vyčarovat nedá. Právě proto by mne zajímalo, co by se stalo, kdyby tam byl prostě zlom. Když se tam nacpe kus lemniskáty, tak rozdíl oproti hyperbole jsou milimetry. Když jsem to navrhoval, tak jsem tam stejně namastil splajn a bylo to, soft na trasování křivek nemám a i kdybych měl, byl bych línej se s tím nimrat. V CorelDraw se udělá Bezierka se třemi vertexy a taky to je. Jen to chce pevnou ruku na myši.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 22:06:42    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S. Kdyby se udělal expo hluboký 10 cm se začátkem na průměru 1" a vyustění na 10", tak by myslím moc nesměroval. Ale měl by dost velký úhel hrdla, takže nevyhnutelně zlom. To by se mohlo hodit k přilepení na kalotu, možná ... Twisted Evil ... s tím se blbne o sto šest.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št marec 15, 2018 22:24:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Je fakt, že některé ty mělké "zvukovody" na kalotách u různých studiových monitorů fungují až překvapivě dobře. Vysvětluji si to tak, že to jednak trochu zúží svazek na středech, s tím, že nahoře to při tom rozevření opravdu už moc vliv nemá, a také to ale celkem efektivně odstiňuje od difrakcí na vnějších hranách ozvučnice. To zjevně stačí na to, aby když se to dá dohromady, z toho vyšla docela dobrá věc. Jen se to nesmí přehnat, aby to zas nesměrovalo víc, než je zdrávo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi marec 16, 2018 07:16:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Dohledal jsem to měření 1" DE500 a 1,4" ND1460A, zvukovody podobné - dva příspěvky zde: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=291897#291897
(A koukám, že už jsme to minimálně jednou probírali.)

velky bobo napísal:
MaBat napísal:
Ne, že bych tomu úplně rozuměl, ale základní poznatek je ten, že 1,4" driver nemusí ještě ani v 90° horně směrovat v přenášeném pásmu nikterak významně víc, než třeba 1". Jak to chápu: Záleží na tvaru výstupní vlnoplochy a na tvaru horny. V nekonečném válci nebude nijak směrovat sebevětší membrána (tj. produkovat tam cokoliv jiného, než rovinnou vlnu), dokud bude sama vytvářet rovinnou vlnu přes průřez toho válce. ...

Dovolil bych to trochu připomínkovat - pokud je možné vstup zvukovodu považovat za bodový resp. dostatečně malý (jak to vypadá, tak pro 1" je to do cca 18 kHz a pro 1,4" cca 13 kHz) a na stěnách není nic, co by mělo difrakční efekt, tak podle Huygensova principu se např. v konickém zvukovodu vyvine sférická vlna (ve válcovém zvukovodu je to sférická vlna s nekonečným poloměrem=rovinná vlna). To ovšem neznamená, že směrová charakteristika bude určená pouze výstupním úhlem. O směrové charakteristice totiž rozhoduje také rozložení hustoty energie na vlnoploše, které zdaleka nemusí být konstantní.

O ou, myslel jsem podobu vlny přes vyústění na výstupu driveru (a nezdůraznil tedy i rozložení intenzity). Nemyslel jsem výstup ze zvukovodu. Ten je tím naopak daný, tj. tvarem zvukovodu a definicí vlny na jeho vstupu. Takže nevím, jestli jsme se úplně pochopili. Ale asi nakonec jo.

A taky se dá dopočítat pozpátku, jaké by muselo být rozložení akustické (objemové) rychlosti přes ústí driveru, aby daný zvukovod vyzařoval v požadované směrové závislosti (a ukazuje se, že ideální rovinná vlna nebude ani pro tu hyperbolu optimální). Ne, že bych to uměl, ale viděl jsem to. Tedy ono je to stejně úplně bezpředmětné, protože drivery jsou k dispozici takové, jaké zrovna jsou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Pi máj 18, 2018 12:46:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Novy majitel 1518 by chtel videt i mereni 0° = v ose pro 1518.
Nasimuloval vyhybku softwareove a vyslo mu tam to osove zvlneni v ose +-5 dB.
Co jsem koukal na polary tak tam zacina mereni na 10° mimo osu.
Prehledl jsem to a taky me to zajima.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi máj 18, 2018 12:55:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Musím to dát nějak dokupy, je toho hodně a už jsem to dlouho neviděl. Pošlu mu, co mám, včetně těch filtrů, které chtěl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi máj 18, 2018 16:05:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Abych pravdu řekl... ani ta měření nepotřebuji Smile Věřím, že je to udělané dobře... páč to mimo osu 10 stupňů už ukazuje, jak cca to bude pokračovat na osu... a to odpovídá návrhu výhybky. Návrh těch filtrů už mám od Mabata slíbený. Zatím to nespěchá, stačí v horizontu 14 dní. Těším se na pokusy s dalším nastavením filtrů Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi máj 18, 2018 16:34:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je surové měření driveru v horně (0 - 90°, shora na 2 kHz), můžete si z toho udělat obrázek, jak se to chová.
Je to tedy měřené mírně pod osou horny (asi ze dvou metrů), takže lze očekávat, že to zvlnění bude přímo v její ose ještě krapet výraznější.



wg_1518.png
 Description:
 Filesize:  53.95 KB
 Viewed:  148 Time(s)

wg_1518.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So máj 19, 2018 00:30:08    Predmet: Propad Odpovedať s citátom

Nedá mi... když už se na ty křivky dívám... jak je možné vysvětlit propad mezi 2 a 3 kHz... podle barvy 20 stupňů mimo osu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: So máj 19, 2018 05:40:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak teď vůbec nevím, co myslíš. K tomu zvlnění v 0° můžu říct s jistotou asi jediné - pomůže ho eliminovat narušení rotační symetrie.
Ale to zvlnění tam při poslechu mimo osu opravdu ničemu nevadí. Ty bedny jsou od začátku myšlené tak, že se optimálně poslouchají natočené hodně dovnitř - až tak, že se osy protnou před posluchačem, který pak sedí v těch cca 20°. Vliv na celkový vyzářený výkon to má naprosto nicotný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michal_jbl 250ti jubilee
Hifista - pokročilec


Založený: 16 február 2018
Príspevky: 335
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So máj 19, 2018 09:03:12    Predmet: Zvlnění Odpovedať s citátom

Myslím pokles na modré čáře, asi odpovídá 20 stupňům (podle barvy odhaduji), mezi 3 a 5 kHz. Je zajímavé, že jiné čáry to nemají... Omlouvám se, prve jsem chybně uvedl mezi 2 a 3 (koukal jsem na to bez zvětšení). Vypadá to jako nějaká chyba měření... nahodilá, protože jinak ty průběhy jsou si velmi podobné s jistým trendem. Ten jeden nahoře se tomu vymyká.

Ty bedny opravdu výborně hrají, mám je poslouchané desítky hodin. To, že zvlnění v určitém místě, úhlu, je nicneříkající jsem dávno pochopil. Jde o celkový akustický výkon, který se dostane do našich uší... ten by měl bych frekvenčně nezávislý. Jen ta anomálie v modrém průběhu mi přijde velmi zajímavá a neumím ji fyzikálně vysvětlit... vliv prostředí měření?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So máj 19, 2018 17:36:37    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Tak teď vůbec nevím, co myslíš. K tomu zvlnění v 0° můžu říct s jistotou asi jediné - pomůže ho eliminovat narušení rotační symetrie.
Ale to zvlnění tam při poslechu mimo osu opravdu ničemu nevadí. Ty bedny jsou od začátku myšlené tak, že se optimálně poslouchají natočené hodně dovnitř - až tak, že se osy protnou před posluchačem, který pak sedí v těch cca 20°. Vliv na celkový vyzářený výkon to má naprosto nicotný.


Není to mezi 2 a 3, alebrž na cca 3,7 , potom na 8 (cca dvojnásobku) a ještě na cca 14 (velmi zhruba čtyřnásobek), což celkem sedí na interferenci na délce cca 19 cm (půlvlna), jen mi není jasný mechanismus, zdali je to difrakce na průměru - okraj - nebo vliv délky zvukovodu. Ale je jisté, že když se to neobjevuje off-axis, tak to na výkon a tudíž na zvuk v nepřímém poli bude mít zanedbatelný vliv. Přechod na kulatý čtverec by to asi potlačil, jen bych se přimlouval za to udělat ho jako conical flare s úhlem řekněme 90° přes šířku a přes diagonálu trochu víc.

Konkrétní tvar přechodu k vyústění myslím není kritický, hrátky s klotoidou apod. jsou sice zajímavé, ale určitě postačí nějaká rozumná aproximace, která se v CADu dá vytvořit dostupnými nástroji (spline apod.), což bohužel ve 3D neumím, ale jistě se najde někdo, kdo to zvládne. K něčemu takovému bych se možná v realizaci pro 1" i přidal (driverům 1,4" nad 13 kHz moc nevěřím), jen bych nechtěl jít cestou dvoupásma anebo když už, tak jako výškostředobas - nástavba nad 18". Domů bych si to nepostavil, nemám kam, ale pro kvalitní ozvučování (varhany s trianglem) to má určitě perspektivu. Asi by se na to mělo svolat nějaké kolokvium, přes fórum se to nedovyřeší a kompromis je nutný.

Apropos, pro domácí hraní by se mohlo dvoupásmo udělat, pokud by se našel basák 10" nebo 12" schopný zahrát do kila s rovnou chárou, ale to je trochu problém. V tomhle jsem docela neúprosný vzhledem k tomu, že občas řeším i prostorovku. Pokles vyzářeného výkonu o 3 dB na 1 kHz odpovídá průměru membrány cca 23 cm, což je přibližně 10" jmenovitý a pro 12" se to ještě dá vzhledem k tomu, že u okraje už obvykle membrána vyzařuje míň. Přičemž pro plnohodnotný bas je 12" na ozvučování málo.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: So máj 19, 2018 18:31:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Přechod na kulatý čtverec to určitě potlačí, to už máme vyzkoušené - viz (str. 4, 5): Smooth Transition Horn.pdf

Spolu s kolegou Zeleným (zdejší nick) jsme vyvinuli nástroje, kterými jde takový zvukovod jednoduše vyrobit - od vygenerování tvaru podle zadání rozměrů, až po program pro CNC. Kdybyste měl zájem, je teď ideální příležitost, dokud se tím Zelený aktivně zabývá - on má stroje, já jen ideu.

- Teď nevím, jestli jste zaregistroval bedny STH12 ve vedlejším vlákně, doporučuji ke zhlédnutí: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25743
Petr tam vybral tu 12" Sicu, mně by se tam možná skoro víc líbil Dayton DSA315-8, tedy na doma. S Tritonií jsem trochu pozadu, takže na 1,4" ND3T v podobném zvukovodu bude potřeba si ještě chvíli počkat.



wg-mpoints-1024.jpg
 Description:
Tritonia
 Filesize:  170.36 KB
 Viewed:  141 Time(s)

wg-mpoints-1024.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zelený
Hifista - pokročilec


Založený: 11 február 2018
Príspevky: 434
Bydlisko: Podkrkonoší

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2018 09:21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako nástupce projektu 1518 by mohl vzniknout projekt STH15, ne? Třeba DE250
(DE502) s STH a k tomu ten SICA 15 S 3 PL, který navrhoval Pet007. Jestli to bude chtít někdo změřit a navrhnout výhybku, tak udělat čelo se zvukovodem není problém. Na to už mám celkem funkční generátor čel. V dohledné době bych to rád dodělal tak, aby z toho byl kompletní parametrický generátor ozvučnic.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pet007
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2015
Príspevky: 551
Bydlisko: Jablonec n.N.

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2018 09:55:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak prave jsem si venku omeril 15" RCF Smile No do tech 800Hz by mohl jit pekne Smile

Edit: Pripadne STH15 ale urcite uz nebudu ladit na svoje naklady. Jedine kdyz si to nekdo zainvestuje a pomuze mi s tahanim bedny pri mereni. Delat to sam u takovydle bedny (110-150L) je ocistec. Nehlede ceny menicu uz tez nejsou za hubicku.



rcf15_merenisss.jpg
 Description:
 Filesize:  93.59 KB
 Viewed:  145 Time(s)

rcf15_merenisss.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bartoli
Hifi inventar


Založený: 24 jún 2008
Príspevky: 4089

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2018 13:05:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Dotaz k miniDSP: novy majitel 1518 by chtel pouzit misto mini DSP 4x10 variantu s externimi DACany Toopping 50.

Jako DSP procesor by se pouzil nanoDIGI 2x8 a navesil by za to 2 x 2 kanalovy DAC Topping D50.

Imho je to 4 kanalovy aplikace 1518 snesitelne financne i pocet krabic se navysi jen o ty 2 maly DACany.

Jak udelat elegantne regulaci hlasitosti?

Resime to stejne tema i s Kukinem pro STH12....ve hre je u Kukina varianta miniDSP 10x10 nebo ta 2. varianta co chce novy majitel 1518.

Otazka je hlavne zda to cele komplikovane veseni 2 DACAnu za DSP vyhybku ma smysl?

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/nanodigi-2x8-b

http://en.tpdz.net/products_detail/productId=37.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
misog
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 apríl 2013
Príspevky: 614
Bydlisko: Vajkovce

PríspevokZaslal: Ne máj 20, 2018 13:51:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak som rozmyslal i ja digi hlasitost alebo najdu s usb vztupom priamo od vyrobcu cena cca 650e
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89  Ďalšia
Strana 85 z 89

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist