Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Na návšteve u Zalána: Oppo HA-1, Yulong DA8, Gustard DAC-X10

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akcie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
bogino
Hifista - pokročilec


Založený: 05 september 2012
Príspevky: 386

PríspevokZaslal: St september 10, 2014 10:00:26    Predmet: Na návšteve u Zalána: Oppo HA-1, Yulong DA8, Gustard DAC-X10 Odpovedať s citátom

Oppo HA-1 vs. Yulong DA8 vs. Gustard DAC-X10 a niekoľko ďalších porovnaní

Ako to vzniklo

Cez týždeň mi Marek (Hopp) zavolal, že sa chystá na návštevu ku Zalánovi vypočuť si Oppo HA-1, že či aj ja nechcem prísť. Na Oppo som bol zvedavý a rovnako ma lákalo znova navštíviť Zalánovu posluchovú miestnosť, ktorá bola pre mňa naposledy veľkým zážitkom. Neváhal som. Napadlo ma zaangažovať do veci Riša, ktorý vlastní Yulong DA8 a bol som rozhodnutý zobrať so sebou aj môj Gustard DAC-X10. Aby som vedel, ako ho zaradiť, akú kvalitu som to vlastne kúpil. Zvedavý som bol samozrejme aj na všetku možnú Zalánovu techniku a v neposlednom rade na jeho názory. Keďže to inicioval Marek záujmom o Oppo HA-1 a Marek počúva zo stolového PC, zobral som so sebou môj notebook a USB drivery pre Oppo aj Yulong.

Oppo HA-1, testovanie so slúchadlami

Začalo to inštaláciou USB drivera pre Oppo HA-1, vyžaduje mať zariadenie pripojené cez USB. Oppo používa USB receiver chip XMOS, rovnako ako Gustard, takže postup inštalácie mi bol známy. Zoznámili sme sa s ovládaním Oppo či už priamo na prístroji, alebo cez diaľkové ovládanie. Je to komfort a kvalita zároveň. Začali sme počúvať najprv na slúchadlá, lebo Marekov záujem o Oppo smeruje ku sluchátkovému počúvaniu. HA-1 v sebe obsahuje diskrétny sluchátkový zosilňovač, pre moje uši veľmi dobrý. Mal som so sebou aj moje HiFiMan HE-500, Marek počúval cez jeho Beyerdynamic T1. Marek sa vyjadril, že tak dobre ešte HE-500 hrať nepočul. Naposledy ich počul na B.M.C. Audio PureDAC a predtým na jeho aktuálnom reťazci Arcam rDAC a Beyerdynamic A1. Na zdroji zvuku záleží a HE-500 ten rozdiel zahrajú, to je záver.

Ked kliknete na obrázky, otvoria sa vo vyššom rozlíšení.



HiFiMan HE-500, alebo Beyerdynamic T1?

Ohľadom porovnania HE-500 a T1, názory z minulosti sme nezmenili. Mne viac pasujú HE-500 s otvorenejším priestorovým podaním, o niečo väčšou scénou, jemným vyjadrením farebných odtieňov v stredoch, neagresívnymi vyššími stredmi a výškami. Marekovi viac sedia T1, konkrétne spomínal hlasy, kontúrnejší bas a presnejšiu lokalizáciu. Rišo myslím viac inklinoval ku T1, ale nie až tak silno ako Marek, ktorý je na ne zvyknutý. Zalán naopak preferoval HE-500. S nahrávkou z demo CD Bass Sampler Zalán ocenil, ako hlboko ich bas ide, hlbšie, než u T1, až v ňom posluch vyvolával dojem živého predstavenia. HE-500 sa mu viac pozdávali nielen v basoch. Vyjadril sa však, že ani jedni neznejú celkom prirodzene. Narážal tým myslím na HiFiMan HE-6, tie sú aj podľa mňa od oboch lepie slúchadlá. Teraz sme ich nemali k dispozícii.



O base HE-500 sme mali ďalšiu debatu. Marek sa opakovane vyjadruje, že ich bas je "mázlý", s dlhým dozvukom. Pritom však všetky merania ukazujú, že HE-500 sú rýchle slúchadlá. Zalán z "máznutým" basom nesúhlasil, tvrdil, že je to v nahrávke a že rozdiel robí to, že HE-500 poskytnú basu viac a že ide hlbšie. Jednoducho že T1 ho v takom objeme a tak hlboko nezahrajú. Môj názor je taký, že takmer všetky elektrodynamické slúchadlá majú problém s úplne najhlbším basom, vždy je tam dosť výrazný pokles. Stačí si pozrieť toto porovnanie a zistíte, že ortodynamicke slúchadlá majú lepšie predpoklady zahrať hlboký bas: https://docs.google.com/presentation/d/1wi8M-HSeK0JF33P-5ypydQjQ4OshRQhvWM0IX2h0NQ8/edit#slide=id.g25f83b2cd_061 Nakoniec z poklesu u elektrodynamických slúchadiel môže vzniknúť zvyk a predstava, ako má bas znieť. Nie každý znáša rovnaký objem basu a všetko to dohromady vplýva na to, že sa nám môže páčiť niečo iné. To je nakoniec aj záver z porovnania týchto dvoch dosť rôznych slúchadiel. Kvalitatívna trieda je rovnaká a u každého nakoniec zvíťazia jeho osobné preferencie, podmienené tým, ako počuje a na čo si za posledné roky navykol.



Reproduktorová zostava, posluchová miestnosť

Nato sme konečne pristúpili ku porovnaniu samotných prevodníkov. USB drivery pre Yulong DA8 som mal vopred nainštalované, inštalácia nevyžadovala mať zariadenie pripojené. DA8 nepoužíva XMOS receiver, ale riešenie, v ktoré vzniklo v spolupráci výrobcov Amanero a Yulong. Na analogóvej strane sme tentoraz zvolili počúvanie cez reproduktory, aby sme mohli počúvat všetci štyria naraz. Z prevodníka sme šli symetricky (XLR) do predzosilňovača Audio Research LS26, odtiaľ do monoblokov Electrocompaniet AW 400 a z nich nakoniec do reproduktorov Dynaudio C4. Podstatnú úlohu v posluchovom zážitku hrala Zalánova posluchová miestnosť. Akusticky je riešená elementami GIK Acoustics. Použité sú rezonátory GIK Scopus Tuned Trap, absorpčné panely GIK242, GIK244, GIK Monster, GIK Tri-Trap, GIK Versifusor a drevený difúzor N17. Napriek tomu, že je použitých veľa absorpčných panelov, miestnosť je pri počúvaní hudby akustický živá.



PC ako zdroj digitálneho zvuku

Keď už sme sa dostali ku posluchovému reťazcu, doplním informácie o zdroji digitálneho zvuku. Ide o notebook Fujitsu Lifebook E754, Intel i5-4300M, 2.6GHz, 8 GB RAM, Win8.1. Prehrávanie som nakonfiguroval pre Foobar2000 a HQPlayer, v oboch pre PCM aj DSD. Počúvali sme výlučne ripovaný CD materiál, buď upsamplovaný do 352.8k, alebo v reálnom čase prevádzaný do DSD128 alebo DSD256. Porovnávali sme, čo "hrá" pre naše uši lepšie. So Zalánom som sa zhodol, že konverzia do DSD prináša určité zlepšenie, hoci podľa Zalána ide o pomerne malé zlepšenie. Rozdiel medzi prehrávaním v režime PCM a DSD sa v prípade Oppo HA-1 javil byť o niečo menší, než v prípade DA8.



Posluchové porovnanie prevodníkov

Oppo HA-1 vyšiel z porovnania prevodníkov o niečo lepšie, než Yulong DA8, ale šlo o maličké rozdiely v rámci triedy. Oppo sa mi javil byť o niečo tmavší, jemnejší a mal o kúsoček viac prekreslený najjemnejší detail. Tonalita HA-1 mi na danom reťazci proste sedela o niečo viac. DA8 sa mi javil byť trošička svetlejší, jeho tonalita pre moje uši neznela tak prirodzene, napr. s trúbkami sa prejavoval drsnejšie a ostrejšie, avšak menej rozlíšene, než HA-1. Nakoniec som zapojil Gustard DAC-X10. V DSD režime hral celkom porovnateľne s predošlými dvoma, pričom Oppo sa mi javil byť o kúsoček lepší. Tie trúbky som hodnotil tak nejako medzi Oppo a Yulongom, ale na jasnejší záver by som potreboval porovnávať dlhšie. Všetci sme sa nakoniec zhodli na tom, že všetky tri prevodníky patria do tej istej triedy a že posluchové rozdiely medzi nimi nie sú veľké, môžu byť aj nepočuteľné, ako pre koho. Zalán sa vyjadril, že keby z posluchovky odmontoval 4 panely, rozdiel by bol väčší, než medzi týmito troma prevodníkmi.



Funkčné porovnanie prevodníkov

Porovnávané prevodníky sú v mnohom podobné. Všetky obsahujú ten istý DAC chip Sabre ES9018. Všetky podporujú v PCM rezime vzorkovacie frekvencie do 384k a všetky podporujú aj DSD stream. Všetky ponúkajú okrem nesymetrického RCA výstupu aj symetrický XLR. Všetky tri obsahujú displej a možnosť nastavovať nejaké tie fajnovosti, ako napr. prevodníkové filtre.

Mňa osobne potešilo, že moja investícia do DAC-X10 nebol prešľap. Je z testovaných zariadení najlacnejší, (mňa vyšiel 450 EUR), ale neobsahuje sluchátkový zosilňovač / predzosilňovač a jeho krabica a ovládanie sú riešené viditeľne lacnejšie (napr. displej a jeho podsvietenie). Na funkčnosti mu to však neuberá. DAC-X10 podporuje DSD výstup len v režime DoP, max. DSD128. Zaujme osobitnými zdrojmi pre analógovú a digitálnu časť a diskrétnym analógovým stupňom za prevodníkom.



Yulong DA8 sa dá zohnať v cene niečo nad 900 EUR. Okrem DAC obsahuje predzosilňovač / sluchátkový zosilňovač, ktorý však nie je riešený čisto diskrétnymi obvodmi ako má HA-1. Jeho ovládanie je na vyššej úrovni, než má DAC-X10, avšak nedisponuje diaľkovým ovládaním ako HA-1. Používa o niečo vyššie hodnotené USB riešenie, vytvorené v spolupráci s výrobcom USB prevodníkov Amanero. DSD podporuje cez DoP (DSD over PCM, zabalenie DSD dát do PCM obálky) do DSD128 a natívne (bez DoP) až do DSD512. Sluchátkový výstup je len nesymetrický (jack), avšak mnohí používajú symetrický XLR výstup predzosilňovača na pripojenie slúchadiel. V prípade takéhoto zapojenia je nutná výmena konektorov na slúchadlách (alebo treba použiť redukciu). Môže byť potrebné aj rekáblovanie slúchadiel.

Oppo HA-1 vyjde najviac, okolo 1500 EUR. Oplatí sa tento doplatok? V cenovom navýšení je obsiahnutých hneď niekoľko vecí: má najlepšie ovládanie vrátane diaľkového, obsahuje diskrétny sluchátkový zosilňovač a ako jediný ponúka okrem štandardného 6.3mm jacku aj balancovaný výstup na slúchadlá. Navyše, pre moje uši dával aj najlepší zvuk, hoci opakujem, rozdiely medzi prevodníkmi boli malé, ani jeden nesklamal a všetky 3 sa nachádzajú v tej istej triede. DSD podporuje natívne do DSD256.



Prehrávanie hudby z PC: Je to možná cesta, alebo znamená samé problémy?

Osobne ma potešilo, že ani Zalán, ktorý preferuje CD, nehodnotil výsledok prehrávania z PC nijako negatívne. Skôr mám pocit, že ho zvukovo výsledok týchto relatívne lacnejších DACov (na pomery High End), ako aj bezproblémové spojenie s PC príjemne prekvapili. Žiadne detské nedostatky sa nekonali - žiadne puknutie či iné výpadky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri prehrávaní cez USB, sa nevyskytli.

Porovnanie prehrávania z PC a z kvalitného CD playera

V závere sme sa venovali porovnaniu prehrávania z CD playera a z PC. Žiaľ, nemali sme so sebou rip nejakého CD, ktoré Zalán vlastní. Z Rišovho prenosného prehrávača iBasso DX50 som vykopíroval album Diana Kral, ten bol však stiahnutý z HDTracks.com ako 96/24 a počas kopírovania do iBasso bol downsamplovaný vo Foobare do 44.1k/16bit. Nie je tu istota toho istého masteringu, ako v prípade Zalánovho CD nosiča. Porovnávali sme z notebooku do Oppo HA-1 versus CD player Elektrocompaniet EMC 1 UP. Výsledok bol taký, že hoci tento starý CD player niečo ako DSD a najnovšie DAC chipy nepozná, zvuk bol jemnejší, farebne lepšie vyjadrený. Proste tento CD player za približne 5000 EUR Oppo HA-1 prehral. To je aj odpoveď na všeobecnú otázku, či môže byť počutý rozdiel medzi 1000 EUR a 5000 EUR DACom. Pre mňa môže. Zalán sa vyjadril, že rozdiel bol väčší, než medzi porovnávanými USB prevodníkmi. Aby som si aj ja bol istý takýmto tvrdením, musel by som porovnávať ešte s ďalšími nahrávkami. Avšak už minule mi u Zalána Electrocompaniet z analógového výstupu znel lepšie, než ako keď sme z neho šli digitálne a ako prevodník použili Sennheiser HDVD800.

Prevodníky za viac tisíc EUR dokážu mať spracovanie PCM signálu riešené naozaj špičkovo, lepšie, než lacnejšie kúsky. Novšie modely lacnejších DACov však môžu profitovať z jednoduchšieho spracovania DSD signálu v nich. V DSD režime môžu znieť o niečo lepšie, než v PCM režime a môžu takto v spojení s PC vytvoriť zaujímavú kombináciu v pomere cena / výkon.

Záver: Ktorý prevodník je lepší?

Vráťme sa ku porovnávaným USB prevodníkom. Ktorý je lepší? Jednoduchú odpoveď neposkytnem, pretože zvukovo patria do tej istej triedy. Snáď toľko, že cenové odstupňovanie vyjadruje rozdiely v ich dizajne, ovládaní a vnútorných riešeniach. Posluchové rozdiely medzi nimi boli malé. Podstatná vec vždy je, či poslucháč rozdiely počuje a ak áno, či mu počutý rozdiel stojí za navýšenie investície. Zlepšenia nad touto kategóriou sa často dosahujú až za investície v tisíckach EUR. Nakoniec vždy skončíme pri tom, že počúvanie hudby je subjektívny zážitok a každý sa rozhoduje podľa jeho osobných preferencií. Tak ako pri vyššie spomínanom porovnaní slúchadiel HE-500 a T1. S tým, že posluchové rozdiely medzi slúchadlami boli väčšie ako medzi prevodníkmi, lebo pri slúchadlách šlo aj o charakter zvukového podania. Rozdiely medzi DACmi boli skôr o jemnosti zrna a o drobných nuansách v tonalite.

Čo sme počúvali:

Porovnanie slúchadiel:
Brian Bromberg: Caravan
Marcus Miller: Power
Michel Jonasz: Le temps pass e

Porovnanie DACov
Patricia Barber: Regular Pleasures

Porovnanie CD player vs. PC
Diana Krall: S Wonderful

_________________
Moje testy: http://headaudio.weebly.com


Naposledy upravil bogino dňa Ut september 16, 2014 22:47:02, celkom upravené 19 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: St september 10, 2014 10:46:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Thumbs up Skvela reportaz! a fotky-momentky jsou super. Je videt, ze Zalan je spickovy fotograf.
_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
vlado222
Hifi expert


Založený: 10 február 2011
Príspevky: 1135

PríspevokZaslal: St september 10, 2014 12:22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Bogino super report. Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St september 10, 2014 19:39:50    Predmet: Odpovedať s citátom

HE-500 jsou podle mne lepší sluchátka než T1, ale ne na Beyerdynamic A1. Ten zesák není žádný zázrak, ale T1čkám přidá na basech a jejich kombinace je pak výborná. Třeba na Casea Lyra, ale jasně vyniknou výhody 500vek proti T1, jak jsi popsal. Stručně řečeno, basy maže A1, ne HE-500.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: St september 10, 2014 22:09:23    Predmet: Odpovedať s citátom

...fajn report Wink ... inak HE500 sú vynikajúco zvukovo vybalancované sluchátka a rád na ne počúvam muziku, no nie som si úplne istý, či sú práve najvhodnejšie na nejaké kritické porovnávanie prevodníkov/zosilovačov
_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne október 19, 2014 15:14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Paráda, ďakujem Thumb up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
aliana
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 31 august 2020
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: St september 02, 2020 14:01:24    Predmet: Odpovedať s citátom

A lot of people having an incorrect image about the cash advance loans or sometimes refer it as bad credit payday loans. https://royalcbd.com/west-virginia/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aliana
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 31 august 2020
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Ut september 22, 2020 14:19:15    Predmet: Odpovedať s citátom

definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! Bottle labels
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vehade9002
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 01 september 2020
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: St september 23, 2020 10:43:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Incredible articles and awesome design. Your blog entry merits the greater part of the positive input it"s been getting. 먹튀
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akcie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist