Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Anténa pre príjem AM/FM
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2014 18:58:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Zmyslom každej antény je prijímať a prípadne zosilniť tzv. užitočný signál v smere od vysielača, a zároveň potlačiť odrazené signály z boku a zozadu, ktoré sú oproti užitočnému signálu časovo (fázovo) posunuté a zhoršujú príjem.
Z tohto hľadiska je kruhový dipól to najhoršie riešenie. Opodstatnenie by mohol mať v oblasti s veľmi dobrým signálom, ak je potrebné zabezpečiť príjem z viacerých strán - rôznych vysielačov.

Príjem miestneho FM vysielania bude určite zabezpečený len z jedného vysielača, preto by som volil radšej klasický dipól (bez zakrivenia, nie kruhový), ktorý sa dá aspoň trochu nasmerovať.


Výhodnejšia by bola klasická anténa, ktorá dokáže potlačiť odrazy zo zadu (zadné prvky - reflektor) a bočné odrazy (prvky pre dipólom - direktory). Tým sa zároveň zvýši smerovosť antény a zvýši sa aj zisk užitočného signálu. Pri dostatočnom signáli nie je potrebné ani použiť prezosilňovať. Anténny zosiňovač (prezosilňovač) zosilňuje všetok signál - užitočný aj neužitočný (šum), preto pri nekvalitnej anténe aj tak nepomôže. Anténa je vždy základ.


Naposledy upravil MaG dňa So november 22, 2014 15:42:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Ut november 18, 2014 20:11:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je pokojová anténa typu parohy, sice hlavně pro příjem TV ale změnou délky prutů a polohy obsáhne kompromisně i FM rozhlas. Vypadá celkem dekorativně...


23783-antna-tv-pokojov-vhf-uhf-vstup-75ohm-150x150.jpg
 Description:
 Filesize:  4.56 KB
 Viewed:  20574 Time(s)

23783-antna-tv-pokojov-vhf-uhf-vstup-75ohm-150x150.jpg



_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: St november 19, 2014 11:29:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si pridať pár poznatkov z vlastnej praxe. Kruhový dipól by som nepoužil, má veľké neprispôsobenie (PSV). Overené vlastným meraním pred pár rokmi. Niekde v "papierovom" archíve mám aj namerané hodnoty, ale musel by som to dlho hľadať. Skorej by som na takýto účel odporúčal nténu HB9CW. Pôvodne je síce táto anténa určená pre amatérske pásma, ale je veľmi dobre použiteľná aj v pásme VKV FM (overené vlastnou skúsenosťou). Použitie pre celé pásmo 88 -108 Mhz je síce už trošku kompromis, ale pokiaľ sa použije na príjem v užšom pásme, prípadne na jeden konkrétny kmitočet, tak je jednoznačne vynikajúca. Hlavnou výhodou sú jej rozmery a jednoduchá konštrukcia. Jediná nevýhoda je tá, že ju treba vyrobiť doma. Nuž ale hádam každý, kto si na to natrúfa, má dákeho šikovného kamaráta, ktorý v takom prípade pomôže. Prikladám aj pár odkazov.

Najprv trošku osvety
http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm

Konštrukčný návrh na tomto fóre, publikoval nick Kozousch
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=17178&sid=84381f969c0838adcd26392157f8da8e

Šikovný programček na výpočet
http://www.mlc-clan.estranky.sk/clanky/antena-na-prijem-vkv---hb9cv.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
papa
Hifi obsluha


Založený: 17 november 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: KN

PríspevokZaslal: St november 19, 2014 12:52:31    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
Dovolím si pridať pár poznatkov z vlastnej praxe. Kruhový dipól by som nepoužil, má veľké neprispôsobenie (PSV). Overené vlastným meraním pred pár rokmi. Niekde v "papierovom" archíve mám aj namerané hodnoty, ale musel by som to dlho hľadať. Skorej by som na takýto účel odporúčal nténu HB9CW. Pôvodne je síce táto anténa určená pre amatérske pásma, ale je veľmi dobre použiteľná aj v pásme VKV FM (overené vlastnou skúsenosťou). Použitie pre celé pásmo 88 -108 Mhz je síce už trošku kompromis, ale pokiaľ sa použije na príjem v užšom pásme, prípadne na jeden konkrétny kmitočet, tak je jednoznačne vynikajúca. Hlavnou výhodou sú jej rozmery a jednoduchá konštrukcia. Jediná nevýhoda je tá, že ju treba vyrobiť doma. Nuž ale hádam každý, kto si na to natrúfa, má dákeho šikovného kamaráta, ktorý v takom prípade pomôže. Prikladám aj pár odkazov.

Najprv trošku osvety
http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm

Konštrukčný návrh na tomto fóre, publikoval nick Kozousch
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=17178&sid=84381f969c0838adcd26392157f8da8e

Šikovný programček na výpočet
http://www.mlc-clan.estranky.sk/clanky/antena-na-prijem-vkv---hb9cv.html


Profesionálny príspevok. Ďakujem.

papa
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 12:11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
Dovolím si pridať pár poznatkov z vlastnej praxe.....

Ďakujem všetkým a zvlášť za tento príspevok, veľa som sa dozvedel. Ako som už písal, umiestniť anténu na strechu nie je možné, skúsim ale balkón, hoci je obrátený práve na strane od vysielača, teda medzi ním a anténou bude bytovka. Skúsim podľa návodu v príspevku JC zhotoviť anténu s cieľom obsiahnuť to pásmo, v ktorom počúvam najviac staníc. Časovo to vidím na budúci týždeň. Zmenu v sile signálu neviem presne merať, iba podľa ukazovateľa na tuneri. Ešte mám otázku ku koaxiálnemu káblu, ktorého dĺžka bude 7m. Mohli by ste mi odporučiť nejaký konkrétny typ? V našom železiarstve majú "zelený" a "biely" Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 12:25:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Kdo se s tím nechce patlat doporučuju toto:
http://www.altronik.cz/antena-vkv-4-5db
celkem přijatelná velikost a cena Wink

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
papa
Hifi obsluha


Založený: 17 november 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: KN

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 14:37:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Lečo napísal:
JC napísal:
Dovolím si pridať pár poznatkov z vlastnej praxe.....

Ďakujem všetkým a zvlášť za tento príspevok, veľa som sa dozvedel. Ako som už písal, umiestniť anténu na strechu nie je možné, skúsim ale balkón, hoci je obrátený práve na strane od vysielača, teda medzi ním a anténou bude bytovka. Skúsim podľa návodu v príspevku JC zhotoviť anténu s cieľom obsiahnuť to pásmo, v ktorom počúvam najviac staníc. Časovo to vidím na budúci týždeň. Zmenu v sile signálu neviem presne merať, iba podľa ukazovateľa na tuneri. Ešte mám otázku ku koaxiálnemu káblu, ktorého dĺžka bude 7m. Mohli by ste mi odporučiť nejaký konkrétny typ? V našom železiarstve majú "zelený" a "biely" Smile


Sro Slovensko chytáš z nitrianskeho vysielača a ten máš takisto z "druhej" strany. Bývaš na najvyššom poschodí? Ak áno, dlhším stožiarom vystrč anténu nad strechu /ovšem ak je strecha plochá/.
Ak sa pustíš do stavby HB9CW antény prepočítaj rozmer prvkov na pre Teba dôležitú frekvenciu. 75ohmový kábel kupuj.

papa
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
papa
Hifi obsluha


Založený: 17 november 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: KN

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 14:59:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Kdo se s tím nechce patlat doporučuju toto:
http://www.altronik.cz/antena-vkv-4-5db
celkem přijatelná velikost a cena



Skoč do KN, dám Ti takúto anténu na odskúšanie.

papa
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 21:08:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre ilustráciu posielam mapkonáčrt, červená šípka je náš balkón a dvojitá červená smer na Nové Zámky a viacmenej aj Nitru. Ďakujem za ponuku (papa) na odskúšanie antény, ale myslím, že aj tu u nás ich pár bude na odskúšanie. Nad strechu to neviem nijako vysunúť, prečnieva ponad balkón o dobrý meter plus je šikmá. Jedine to dať na zábradlie.


vysielač.jpg
 Description:
 Filesize:  82.99 KB
 Viewed:  315 Time(s)

vysielač.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
papa
Hifi obsluha


Založený: 17 november 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: KN

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 21:21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Lečo napísal:
Pre ilustráciu posielam mapkonáčrt, červená šípka je náš balkón a dvojitá červená smer na Nové Zámky a viacmenej aj Nitru. Ďakujem za ponuku (papa) na odskúšanie antény, ale myslím, že aj tu u nás ich pár bude na odskúšanie. Nad strechu to neviem nijako vysunúť, prečnieva ponad balkón o dobrý meter plus je šikmá. Jedine to dať na zábradlie.


O stavbe antény potom referuj. Zvedavý som.

papa

PS. Ten magneťák používaš?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: Št november 20, 2014 21:30:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Revox? Pravdaže, aj teraz ide, zhodou okolností práve dnes som k nemu priniesol nové NABy a kotúče (ale to už do debaty okolo antény asi nepatrí). Iste po osadení antény odfotím a napíšem výsledok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: Št december 11, 2014 22:11:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže chvíľu to trvalo ale práve dnes som na balkón inštaloval kruhový dipól. Zaznamenal som mierne zlepšenie, ale naozaj len mierne. Zajtra ešte skrátim koaxiál na presnú mieru, teraz mám asi tri metre navyše a ako som s ním pohyboval v snahe schovať ho za nábytok, menila sa intenzita signálu, respektíve zhoršoval sa príjem. Smerovú anténu som nakoniec nevyrábal, jednoducho ju neviem nasmerovať na vysielač a tak sa mi to zdalo zbytočné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 06:15:44    Predmet: Odpovedať s citátom

To je zle. Koaxiál by príjmať signál vôbec nemal. A 3 m navyše neznamenajú v útlme na 100 MHz vôbec nič. Máš to dobre zapojené?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 14:17:35    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
To je zle. Koaxiál by príjmať signál vôbec nemal.

Áno, súhlasím. Hlavne keď je na jeho konci funkčná anténa.
Je to len domnienka, že zmena signálu pri hýbaní koaxiálom znamená, že koaxiál prijíma signál. Kľudne to môže robiť koncovka, nekvalitný kábel - napr. vychyľovanie stredového vodiča (typické pre oceľový povrchovo pomedený vodič)...
godz napísal:
A 3 m navyše neznamenajú v útlme na 100 MHz vôbec nič.

Thumb up Ak náhodou "pomôže" skrátenie, tak len preto, lebo sa prerobila koncovka.

Žiaľ, komu niet rady, tomu niet pomoci. Kruhový dipól je v tomto prípade asi druhé najhoršie riešenie. Horšia je už len "izbová anténa".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 17:31:51    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
To je zle. Koaxiál by príjmať signál vôbec nemal. A 3 m navyše neznamenajú v útlme na 100 MHz vôbec nič. Máš to dobre zapojené?

Bol to zle zapojený konektor na koaxiále pri tuneri, stredový vodič nedoliehal dobre ku kolíku, pravdepodobne som strhol závit na uťahovacej skrutke. Vymenil som koncovku a je to lepšie. Skontrolujem aj tú na balkóne, pretože na koaxiál odpojený od antény mám rovnaký signál ako vtedy, keď je pripojený k anténe. Konektor k anténe pribalený nebol žiaden, myslel som, že v krabičke iba pripojím stredový vodič k jednej skrutke a tienenie k druhej, ale je tam predpripravená skrutkovacia koncovka, do ktorej sa vsunie jadro koaxiálu a tienenie drží skrutkovacia objímka. Zdá sa mi, ako keby tam to jadro nebolo poriadne uchytené. Naposledy som zapájal koaxiál ešte za socializmu na televíznej anténe a to je určite aspoň 25 rokov minulosť.
MaG napísal:
Žiaľ, komu niet rady, tomu niet pomoci. Kruhový dipól je v tomto prípade asi druhé najhoršie riešenie. Horšia je už len "izbová anténa".

Naopak, vzal som do úvahy všetky rady a ďakujem za ne, iba si myslím, že smerová anténa, ktorá by bola najlepším riešením, ale nedá sa nasmerovať na vysielač nebude prínosom. V článkoch, ktoré odporúčal JC, sa píše, že takáto anténa je schopná prijímať signál nielen spredu, ale aj zboku, hoci slabší, ale základom je nasmerovať ju na vysielač. Aspoň takto som to pochopil. U mňa, ako som už písal, medzi anténou a vysielačom stojí bytovka.
Kábel som použil tento http://www.premiumstore.sk/kategoria/satelitna-technika/kabely/koaxialni-kabely/medene/kabel-koaxialni-kh21-250-drl-250m-6-8-mm/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 21:00:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Lečo napísal:
...iba si myslím, že smerová anténa, ktorá by bola najlepším riešením, ale nedá sa nasmerovať na vysielač nebude prínosom...

Na prvý pohľad to tak môže vyzerať, ale opak je pravdou. Aj pri priamom výhľade na vysielač je niekedy vhodnejšie smerovú anténu odchýliť od smeru na vysielač a potlačiť tým bočné odrazy z jednej strany.
Úlohou antény je totiž zabezpečiť dostatočný odstup užitočného signálu od neužitočného, kam patria odrazy, rušenie, šum... Ak je užitočný signál slabý, dá sa zosilňovačom zosilniť. Ale bez dostatočného odstupu užitočného signálu je zosilňovač zbytočný, lebo on zosilní rovnako aj ten neužitočný signál.

Ak nemáš "priamy výhľad" na vysielač, tak môžeš prijímať len odrazy. Potrebuješ preto nájsť najsilnejší odrazený signál, ktorý použiješ ako užitočný a ostatné odrazy potrebuješ potlačiť. Tu má vhodná smerová anténa ešte väčší význam, ako keď máš možnosť prijímať priamy signál. Kruhový dipól prijíma s rovnakým ziskom všetky odrazené signály zo všetkých strán, preto je v Tvojom prípade najmenej vhodný. To, čo chytíš na kruhovom dipóle, by si chytil a na kuse drôtu.
Už obyčajný (nezahnutý) dipól je lepším riešením (ale to sa už opakujem).

Použitý koaxiálny kábel je kvalitný, len tie hliníkové vodiče v opletení sú náchylné na oxidáciu.

Ešte pre inšpiráciu ku koncovkám:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=19899
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zdeny
Hifista - pokročilec


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 377

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 21:17:29    Predmet: Koax a dipól Odpovedať s citátom

Z dávných dob si pamatuji, že na dipolu musí být použit symetrizační člen 300/75ohm. Ten tam máš?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 21:52:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Namiesto symetrizačného článku, je vhodné použiť symetrizačnú sľučku. Má dobré prispôsobenie a transformuje impedanciu prakticky bez strát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: Pi december 12, 2014 21:57:20    Predmet: Re: Koax a dipól Odpovedať s citátom

Zdeny napísal:
Z dávných dob si pamatuji, že na dipolu musí být použit symetrizační člen 300/75ohm. Ten tam máš?

Na to neviem odpovedať, v popise antény to nie je a tú plastovú krabičku, čo je na nej, som nerozoberal. To skúsim zajtra. Tiež si spomínam, že sme robili "slučky" na televíznych anténach. Pozriem, čo je vo vnútri a prípadne odfotím.
MaG napísal:
To, čo chytíš na kruhovom dipóle, by si chytil a na kuse drôtu.
Ja by som nerád polemizoval, nie som odborník a s týmto tvrdením súhlasím. Ono ale väčšinou ten obyčajný drôt stačí, z bežnej praxe sa málokedy človek stretne s nejakou inou FM anténou na moderných "hifi" prijímačoch ako kus tenkého drôtu v bužírke. Snažil som sa vylepšiť ten drôt. Ak to poviem tak amatérsky, kruhový dipól chytá viac frekvencií ako potrebujem a anténa typu HB9CW separuje podľa konštrukcie konkrétny interval? Skúsim zajtra pozrieť napojenie koaxiálu na strane antény, zistím, čo je vlastne v tej krabičke na anténe, zapojím najlepšie ako to pôjde a zistím zmenu v príjme. Idú vianočné prázdniny, tak skúsim teda vyrobiť HB9CW, kábel je už tak ako tak vyvedený na balkón, to už pôjde len o výmenu antény.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 09:30:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozobral som krabičku na anténe, na fotkách vnútrajšok, minicievka navinutá na plastovom kolíku a prilepená k doske, pozrite fotky. Starosti mi robí ten konektor, pretože mám pocit, že jadro koaxiálu iba vsunuté do neho nebude práve ideálne spojenie, ide to dnu ľahúčko.
Skúsil by som toto všetko obísť, použiť symetrizačnú slučku a upevniť vodiče priamo k dipólu. Len by som potreboval zistiť správnu dĺžku vodiča slučky, pretože vzorec lambda/2 x v mi nič nehovorí. Dočítal som sa, že dĺžka by mala byť 84mm, je to správne?



A3.jpg
 Description:
 Filesize:  114.6 KB
 Viewed:  348 Time(s)

A3.jpg



A2.jpg
 Description:
 Filesize:  103.31 KB
 Viewed:  288 Time(s)

A2.jpg



A1.jpg
 Description:
 Filesize:  108.77 KB
 Viewed:  300 Time(s)

A1.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 10:03:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Nech tam ten symetrizák co tam je je to OK a je to na to dělaný.
Ten F konektor co tam máš je OK nebývají s tím problémy pokud je správně odělaný protikus na kabelu.
Jinak ta symetrizační smyčka určitě není 84mm spíš tak 84cm na tomto pásmu.
Osobně bych raději nechal ten symetrizační člen.

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 14:12:11    Predmet: Odpovedať s citátom

hcrevize napísal:
Nech tam ten symetrizák co tam je je to OK a je to na to dělaný.

Ďakujem za radu, použil som teda existujúce zapojenie, akurát som si skočil po nový konektor a zapojil som to znova a najlepšie ako som vedel. Výsledky na fotkách.



96-6-po.jpg
 Description:
signál na frekvencii 96,6 na vonkajší kruhový dipól
 Filesize:  63.85 KB
 Viewed:  277 Time(s)

96-6-po.jpg



96_6_pred.jpg
 Description:
signál na frekvencii 96,6 na izbový dipól
 Filesize:  45.03 KB
 Viewed:  321 Time(s)

96_6_pred.jpg



96_6_bez.jpg
 Description:
signál na frekvencii 96,6 na kus drôtu
 Filesize:  51.79 KB
 Viewed:  282 Time(s)

96_6_bez.jpg




Naposledy upravil Lečo dňa So december 13, 2014 14:37:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 14:29:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Fotky porovnania signálu frekvencie 91,2


91_2_po.jpg
 Description:
signál na frekvencii 91,2 na vonkajší kruhový dipól
 Filesize:  56.94 KB
 Viewed:  289 Time(s)

91_2_po.jpg



91_2_pred.jpg
 Description:
signál na frekvencii 91,2 na izbový dipól
 Filesize:  47.24 KB
 Viewed:  286 Time(s)

91_2_pred.jpg




Naposledy upravil Lečo dňa So december 13, 2014 14:39:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 14:36:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Umiestnenie antény a detail konektora na strane antény.


C1.jpg
 Description:
konektor, trochu som sploštil jadro kábla, aby to tam lepšie držalo :)
 Filesize:  87.84 KB
 Viewed:  282 Time(s)

C1.jpg



A4.jpg
 Description:
na upevnenie antény som využil stĺpik zábradlia
 Filesize:  50.91 KB
 Viewed:  303 Time(s)

A4.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Stefan31
Hifista


Založený: 10 marec 2007
Príspevky: 179

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 14:55:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak dobre vidím, ten F-konektor je fušerina... a umiestnenie antény tiež nie je dvakrát správne, patrí do voľného priestoru....

Stefan31


Naposledy upravil Stefan31 dňa So december 13, 2014 15:02:44, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lečo
Nádejný hifista


Založený: 14 február 2014
Príspevky: 81

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 15:02:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Stefan31 napísal:
Ak dobre vidím, ten F-konektor je fušerina...

Stefan31

Odblankoval som, odstránil opletenie a izoláciu jadra tak, aby trčal dostatočný kus, naskrutkoval konektor, kvôli spevneniu som mu kombinačkami stlačil koniec. Ten kúsok hliníkového tienenia, čo trčí, som vzal z tej časti, čo som odstrihol, zabalil som do toho drôtiky tienenia. Už to tam takto netrčí, ten vyčnievajúci kúsok som odtrhol, navyše je tam čierny plastový kryt (bol k anténe pribalený).
Čo som spravil zle?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 15:04:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ohrň ten oplet včetně fólie přes tu bílou izolaci kabelu a teprve na to našroubuj ten F-konektor, střední vodič pořádně uštípní ten konec máš nějaký zploštělý pak se to blbě strká do protikusu a má to pravděpodobně i blbý kontakt. Ten střední drát je přiliš dlouhý - zkrátit.
http://www.vselektro.eu/f-konektory.html
Jinak zlepšení signálu je patrné z dipólu asi nic výc nedostaneš...

Okolo dipólu ani v jeho blízkosti nesmí být kovové části! viz tvoje montáž na zábradlí ovlivňuje to potom impedanci a další parametry, nemluvě o tom že tím to vlasně zkratuješ....

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz


Naposledy upravil hcrevize dňa So december 13, 2014 15:11:13, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stefan31
Hifista


Založený: 10 marec 2007
Príspevky: 179

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 15:09:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Po odizolovaní sa tienenie "prevráti" na vonkajší obal kábla a to v takej dĺžke, aby po naskrutkovaní konektora netrčalo opletenie, cca 1cm . V Tvojom prevedení to nemôže mať spoľahlivý kontakt, hlavne nie dlhodobo....a vnútorná izolácia - dielektrikum kábla sa odreže v takej dĺžke, aby bola zarovno "ústia" vo vnútri a odtiaľ trčí len vnútorná žila kábla....

Stefan31
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stefan31
Hifista


Založený: 10 marec 2007
Príspevky: 179

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 15:15:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej, a napodruhé si pricvakni prsty do kliešti a nie F-konektor... Very Happy Very Happy

Stefan31
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jamo
Hifista


Založený: 18 apríl 2008
Príspevky: 201
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So december 13, 2014 15:45:45    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil jamo dňa So december 13, 2014 15:57:41, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist