Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

TV na pozeranie TV
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Video
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 12:10:31    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
Jasne, najprv vymyslime UHD displaye, aby sme namotali novych zakaznikov a potom tam budeme zobrazovat 4pixle rovnakym 1px zdrojom. Chory napad.

prečo nie? Pre 720/1080 video je to asi najvýhodnejšia voľba a pre 4K video a foto sa použije natívne rozlíšenie. Nie je to nič proti ničomu.

Začínam uvažovať, či má vôbec zmysel v tejto debate pokračovať...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 12:15:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Nema zmysel, pretoze nechapes, ze video nieje len 720p alebo 1080p, ale musi to podporovat vsetky ostatne rozlisenia (ci uz standardne, alebo nestandardne), z ktorych sa to musi dostat rovnako do nativneho rozlisenia panela. To znamena, ze ziadne "primitivne roznasobenie" x4, ale plnohodnotny upscaling (v com imho dnes uz nieje problem).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 12:47:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ešte jeden pokus - bavíme sa tu o TV a HD vysielanie je štandardizované v dvoch formátoch: 720p a 1080i. To znamená, že na vstupe bude vždy jedno alebo druhé. Samozrejme, že TV môže podporovať (napr. v rámci "smart" funkcií) aj iné rozlíšenia a tam proste použije normálny upscaler. Nie preto, že je to výhodné, ale preto, že musí. Toto nie sú len nejaké moje výmysly, Apple "pixel doubling" používa už asi 3 roky (od iPhone 4) - žiaľ je to jedna z mála firiem, ktoré ešte dokážu uvažovať "out of the box".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 13:19:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Spravit z nudze cnost je uvazovanie hodne Apple. K ostatnemu sa nevyjadrujem - plati povodny prispevok - Takto to proste nefunguje!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 13:48:17    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
Tak ešte jeden pokus - bavíme sa tu o TV a HD vysielanie je štandardizované v dvoch formátoch: 720p a 1080i. To znamená, že na vstupe bude vždy jedno alebo druhé...

Lenže ono to až tak úplne štandardizované nie je. Rôzne zdroje signálu môžu pracovať s rozličným rozlíšením a to aj pri rovnakom počte riadkov:
http://www.parabola.cz/zpravicky/18980/freesat-snizil-rozliseni-u-hd-kanalu/

Budúcnosť má aj internet a IPTV, kde tiež môžu byť rôzne neštardartné rozlíšenia.
A stále netreba zabúdať ani na SD rozlíšenie. Mnohí majú rozsiahle zbierky DVD a asi ich nebudú chcieť vyhodiť kvôli "novej technológii", ktorá zdegraduje ich kvalitu. U mňa je to napr. niekoľko hudobných DVD, ktoré si chcem prehrávať aj na novej TV bez straty kvality. Lepší obraz samozrejme neočakávam, ale zhoršenie obrazu nepovažujem za pokrok.

Kým tu nebude rovnako pružná technológia, ako bolo CRT s elektrónovým lúčom a variabilným počtom riadkov, tak ideálne bude vždy natívne rozlíšenie. Iné rozlíšenie bude vždy otázkou kvality upscalingu (donwscalingu).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 14:15:30    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi: Tvoje argumenty sú proste nepriestrelné, vzdávam to Wink

MaG: veď o to ide, ak urobíš prepočet 1:4 a veľkosť pixlu je pritom 1/4, tak máš z toho prakticky natívne rozlíšenie bez pozorovateľnej degradácie (na rozdiel od "štandardných" upscalingov, ktoré ti obraz viac, či menej "rozpliznú"). A u SD je to myslím úplne jedno. Smile 4K má potenciál zobraziť ho lepšie (kvôli menšej veľkosti pixlov), alebo minimálne porovnateľne. Veď sa skús pozrieť na nejaký retina displej, žiadna degradácia tam oproti menšiemu rozlíšeniu nie je, lebo ani nemá byť prečo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 14:28:39    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
rovnako pružná technológia, ako bolo CRT s elektrónovým lúčom a variabilným počtom riadkov


To predpokladam myslis ironicky. CRT rozhodne nemalo variabilny pocet riadkov a od pruznosti malo hodne daleko. Navrhnute bolo primarne na spracovanie prekladaneho zdroja signalu, neskor prichodom modernejsich technologii a vyuzitim pamati sa to uz dalo barlickovat (Progressive Scan, ci 100Hz). Skus vsak na beznej europskej CRT TV prehrat NTSC DVD bez pulldownu, alebo nativ 24p? Zabudni. CRT nechajme tam, kde skoncili a pre aky zdroj boli urcene (t.j. 576i - DVD) - tieto zdroje prehravali vyborne.

MaG napísal:

Lepší obraz samozrejme neočakávam, ale zhoršenie obrazu nepovažujem za pokrok.


Pokial je upscaling prevedeny korektne, nemal by si pocitovat ani zhorsenie obrazu. Ano, lepsie to na UHD displaji nebude, ale nieje dovod, preco by to malo byt horsie oproti fullHD. Budes mat ostatne body rovnakym sposobom "vymyslene", ako sa vymyslaju pri upscale na terajsich 2k. Dokonalejsie upscale algoritmy maju v buducnosti ale viac moznosti, ako obraz dokonalejsie upravit (zvacsit). Vyhoda UHD prichadza tam, kde fullHD konci, mas jemnejsiu strukturu/mriezku a pokial sa dostanes za limit, kde uz vnimas existujuce fyzicke body, jemnejsia mriezka je prinos.

Je to vidiet, ak su rovnake displaye vedla seba (napriklad aj na HE Slovakia 2014), kde boli vedla seba rovnake uhlopriecky, jedna fullHD, druha UHD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 14:52:44    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
To predpokladam myslis ironicky. CRT rozhodne nemalo variabilny pocet riadkov a od pruznosti malo hodne daleko...

To vôbec nemyslím ironicky. Máš pravdu, že TV boli optimalizované na normy TV vysielania. Ale všeobecne bolo CRT veľmi variabilné, čo sa prejavilo napr. na CRT počítačových monitoroch. Vychyľovanie elektrónového lúča sa dalo variabilne nastaviť a monitor bol schopný vykresliť ostrý obraz pri rozlíšení 1600 x 1200, aj pri 600 x 800. Nižšie rozlíšenie sa samozrejme prejavilo nižšou detailnosťou, ale nie neostrosťou. Zobrazenie nebolo limitované presným počtom bodov - natívnym rozlíšením.

Všetky súčasné technológie sú založené na natívnom rozlíšení, čo je ich výrazným obmedzením. Kvalitnému CRT sa v ostrosti a detailnosti obrazu v SD rozlíšení v súčasnosti nevyrovná žiadne LCD, ani plazma. Je to vždy len kompromis s viac, alebo menej úspešným upscalingom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 16:06:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, myslel som na CRT TV. Schvalne sa k nim pribliz na pol metra, ci je to prijemne pozeranie.

Ako pikosku uvadzam, ze moja "prva TV" bol spickovy 21" CRT monitor, ktory vsak vazil tolko, ze som ho mal problem sam preniest a bol hlboky viac, ako siroky. Ten obraz bol vsak "okometricky" vyborny a vyzeral dobre aj pri nizsej kvalite zdrojoveho signalu (ale opat nie idealny, rovnako by sa dali spomenut nevyhody, ak by som sa chcel v tom vrtat). Nahradeny bol presne z toho isteho dovodu - mala velkost a nevhodnost do priestoru obyvacky.

Ostatne, ako si napisal kazda z technologii ma svoje za a proti, vzdy je to na ukor niecoho ineho a idealna TV stale neexistuje. Na druhej strane treba povedat, ze dnes sa da kupit pouzitelna TV za polovicu priemerneho mesacneho platu, ktora pri nakrmeni kvalitnym HD signalom zobrazuje velmi slusny obraz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne december 28, 2014 18:11:41    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
Ano, myslel som na CRT TV. Schvalne sa k nim pribliz na pol metra, ci je to prijemne pozeranie.

To samozrejme nie, na to ale TV ani nebola určená. Ani súčasné LCD nad 40" s HD signálom sa z pol metra nedá sledovať. Problém vidím hlavne v tom, že na väčšine súčasných TV sa SD signál nedá sledovať ani z väčšieho odstupu. Tu beriem CRT ako určitú referenciu na porovnanie. LCD nám dnes ponúka rovnakú kvalitu pri väčšom obraze s HD rozlíšením. Pri SD rozlíšení nám však ponúka výrazne nižšiu kvalitu. V praxi sme vymenili kvalitu za kvantitu.

Do budúceho roku som odložil kúpu novej TV a mňa zaujímajú hlavne možnosti upscalingu a schopnosť zobrazovať "kvalitne" rôzne rozlíšenia, lebo práve tu vidím najväčšie rezervy. Ten upscaling myslím v širšom zmysle, teda aj vrátane "vyhladenia" obrazu (MCFI, ako si spomínal...). Aj v prípade HD vysielania je zatiaľ väčšina obsahu len upscalovaná. STV si však na tento účel kúpila v minulosti zariadenie, ktoré stálo cca 1 mil korún na jeden kanál. Takže si nemyslím, že je to až taká jednoduchá záležitosť a že niečo kvalitatívne porovnateľné by mohlo byť súčasťou bežných TV prijímačov, či set-top-boxov. Aj napriek tomu som si občas všimol, že niektoré TV to zvládnu celkom dobre. Bol by som vďačný za prípadné tipy, na čo sa mám zamerať.

Mne pripadá súčasný vývoj výrobcov TV značne nezmyselný. Namiesto zamerania sa na kvalitu zobrazovania tu vymýšľajú (podľa mňa) nezmysly vo forme 3D, teraz 4K, tekných panelov, tenkých rámikov, "pchajú" do TV rôzne zbytočnosti vo forme DVB-S tunerov, Skype, YouTube, "surround" zvukov z miniatúrnych reprodukoríkov...
Chýba mi tu prístup "Hi-Fi" vo forme verného obrazu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Po december 29, 2014 01:59:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzerá, že som u Philipsu našiel ten "deal breaker", čo som spomínal minule:
"Specs page says it supports 1080p with PC but I got one and it works 4K@30Hz. Picture is great but it has horrible HDMI lag, I couldn't get it under 0.3s with PC/Game mode and every possible postprocessing option off."

Mierny lag by mi nevadil, ale 300ms je extrém, asi elektronika to rozlíšenie nestíha. Takže asi počkám na jarné výpredaje a uvidím, s čím prídu výrobcovia. A medzitým presnorím okolité obchody, či sa v niektorom náhodou nenájde zabudnutá nejaká dobrá plazma... Smile

MaG napísal:
Chýba mi tu prístup "Hi-Fi" vo forme verného obrazu.

projektor Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po december 29, 2014 13:15:37    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
projektor Wink

Tak svoje výhody to má. Veľkosť obrazu sa dá plynule nastaviť vzdialenosťou projektora od plátna, prípadne optikou, plátno nemá obmedzenia počtu bodov (pixely), takže žiaden upscaling/downscaling tu nie je potrebný. Z tohto hľadiska je to veľmi pružná technológia.
Nevýhodu však vidím v potrebe špecifického osvetlenia (tmy), voľným priestorom medzi projektorom a plátnom... Proste, všetko má výhody aj nevýhody.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Po december 29, 2014 13:32:26    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
plátno nemá obmedzenia počtu bodov (pixely), takže žiaden upscaling/downscaling tu nie je potrebný

Projektor nema pixely? alebo nativne rozlisenie, na ktore potrebujes obraz upscalovat ?

MaG napísal:

Ani súčasné LCD nad 40" s HD signálom sa z pol metra nedá sledovať.

Sledovat sa daju, ale nevojdu to zorneho pola (velkost), pokial si prosposobis velkost obrazovky zornemu polu, bez problemov mozes TV sledovat povedzme z 1 metra. Ak CRT prisposobis zornemu polu - sledovat sa z takej blizkosti neda. Ak mozem porovnat - filmy sledujem na 55" z dvoch metrov - je to tak akurat (zniesol by som aj 60"), pri 3D to chce ist este blizsie.

Ak sa este priblizim, tak zo vzdialenosti <1m uz na 55" vidno samotne rozlisenie (mriezku), no pokial posuniem oko do ~140cm a viac, TV sa da normalne sledovat bez toho, aby si ju vedel rozlisit. Pokial toto aplikujeme na mensie uhlopriecky, bude to este lepsie, pretoze rozlisenie je rovnake, mriezka bude mensia.

A pokial toto aplikujeme na UHD, bude viditelna mriezka 4x mensia na rovnakej ploche.


Naposledy upravil vivi dňa Po december 29, 2014 16:41:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po december 29, 2014 15:40:17    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
Projektor nema pixely? alebo nativne rozlisenie, na ktory potrebujes obraz upscalovat ?

S projektormi nemám skúsenosti, párkrát som mal možnosť si ich projekciu pozrieť (pri lacnejšom projektore som si všimol aj občasné "dúhové" efekty pri rýchlych scénach). Upscalingu by sa dalo technicky vyhnúť - výrezom a optickým zväčšením, dvojitým čipom... zobrazovacie plátno je plne "analógové" Very Happy

Tvoje skúsenosti so vzdialenosťami pri sledovaní len potvrdzujú, že 4K rozlíšenie pri cca 40" TV je zbytočné. Ja to vnímam len ako marketingovú stratégiu - neriešiť reálnu kvalitu, ale 3D, 4K, efekty, funkcie... Zvlášť na trhu, kde sa len nedávno zaviedlo DVB-T v MPEG2 Evil or Very Mad

Pokiaľ ide o moje preferencie, tak to je 42" (max 46") TV sledované zo vzdialenosti cca 3 metre a v primerane osvetlenej miestnosti.
Obrazovka pri zmene scén neustále mení intenzitu svojho jasu, na čo reagujú zreničky oka svojim neustálym sťahovaním a rozťahovaním (ako clona fotoaparátu), preto by sa TV podľa mňa nemala sledovať v úplnej tme. Aspoň mne to nerobí dobre. Primerané osvetlenie (nie denné svetlo) zníži rozdiely v intenzite svetla dopadajúceho do oka, čo znižuje jeho namáhanie. Veľkú obrazovku tiež vnímam ako veľkú "blikajúcu" plochu, čo tiež nemusí každému vyhovovať. Preto je u mňa niekdy menej, viacej. Radšej by som uvítal, keby sa výrobcovia viacej zamerali na kvalitu, ako na kvantitu (veľkosť) a funkcie, efekty...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Po december 29, 2014 20:03:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Bol som dnes pozrieť v Datarte a celkom sranda - obraz na Philipse viditeľne zaostával za ostatnými o nejaký ten zlomok sekundy, čo by len potvrdzovalo domnienku, že elektronika nestíha - ono tlačiť na obrazovku 8MPix 50x za sekundu asi nebude len tak. Inak bol ale obraz jeden z najlepších a to aj vďaka 4K panelu - ak bola v obraze nejaká mriežka, tak sa choval ináč, ako vedľa stojace FHD, obyčajne bolo vidieť menej moiré/aliasingu. Veľkosť pixlov mi pripadala byť tak akurát, ešte ich bolo vidieť, ale už nerušili. Takže u mňa má 4K panel zmysel aj na 40', kľudne aj 8K, proste čím viac, tým lepšie, len nech to stíha elektronika aj kŕmiť.

Ďalší poznatok - zistil som, že čím viac procesingu, tým mi to viac vadí. Najviac sa mi páčil obraz na nejakej 50' Orave za necelých 500€ - predpokladám, že tam má nejaký základný 50Hz panel a nejaký základný upscaler. Tie veci idú asi povypínať, ale načo za ne platiť? Len pre referenciu, bežal nejaký volejbal na Eurosporte 2 HD. U filmov to môže byť inak, ale to je pre moje plánované použitie irelevantné.

Inak keď sa to tak vezme, (smart) TV je z pohľadu hifistu taká miniveža, proste všetko v jednom - tuner, prehrávač, zosilňovač aj zobrazovač. Takže každý správny hifista by sa mal zamerať čiste na zobrazovaciu jednotku, teda projektor (LCD a kancelárske projektory doporučujem rovno preskočiť).... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 10:54:37    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvom príspevku si písal, že zdrojom signálu bude STB od Antiku, aj DVD. To by tiež chcelo overiť, či bude 4K panel prínosom, alebo nedostatkom.
Sám som zvedavý na vývoj nových TV, ako som už ale písal, pre mňa je dôležitá aj "spätná kompatibilita" s SD rozlíšením.
Pri posudzovaní kvality obrazu je lepšie zamerať sa na detaily tvárí - obočie, vlasy, mihalnice (to už je dosť veľký optimizmus) a prirodzenosť pleti vrátane vrások, pieh... Napr. je dosť nepríjemné, ak sa vrásky počas pohybu hlavy "stratia" a po zastavení pohybu sa po krátkej chvíli znovu "objavia". Tieto nedostatky sa samozrejme prejavia aj v iných prípadoch, len na detailoch tváre sú ľahšie rozpoznateľné.
Šport je vhodný skôr na kontrolu schopnosti zobrazovať rýchle scény. Výhodou je tiež, že vysielanie je väčšinou v natívnom HD rozlíšení (žiaden upscaling). V predajni však veľa záleží aj na osvetlení miestnosti a nastavení jednotlivých TV. Porovnanie nie je až také jednoduché.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 11:32:52    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Napr. je dosť nepríjemné, ak sa vrásky počas pohybu hlavy "stratia" a po zastavení pohybu sa po krátkej chvíli znovu "objavia".

Určite má vplyv na popísané aj kvalita TV prijímača, ale skôr by som to pripísal štatistiskému multiplexoru v kódovacom reťazci, ktoré sa prejavuje hlavne v kanáloch s SD rozlíšením a malým dátovým tokom. Tie sú pri prideľovaní dátového toku až na poslednom mieste. Ak je tam statická scéna, tak ten dátový tok ako tak stačí, ale akonáhle sa objaví pohyb, tak to potom dopadne tak ako píšeš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 14:03:36    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
MaG napísal:
Napr. je dosť nepríjemné, ak sa vrásky počas pohybu hlavy "stratia" a po zastavení pohybu sa po krátkej chvíli znovu "objavia".
...skôr by som to pripísal štatistiskému multiplexoru v kódovacom reťazci, ktoré sa prejavuje hlavne v kanáloch s SD rozlíšením a malým dátovým tokom...

Konkrétne táto vlastnosť nie. Keď si totiž pozrieš rovnaké vysielanie na kvalitnom CRT, nič také tam nenájdeš, obraz je ostrý aj pri pohybe.
Nízky dátový tok sa prejavuje v štvorčekovaní, prípadne v zrnitosti. Ale to je závislé skôr na zdroji vysielania (operátorovi). V DVB-T a v DVB-S z astry 23,5 st. (Skylink) je SD vysielanie základných slovenských a českých programov s dostatočným dátovým tokom. Zlý obraz má "svedomí" zväčšenie a upscaling.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 17:52:53    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Zlý obraz má "svedomí" zväčšenie a upscaling.

nie celkom, to by potom nemohol byť dobrý na (DLP) projektore - a áno, aj SD veci vyzerajú celkom dobre na 3m uhlopriečke. Wink Podobne je to aj s plazmou, len to nešťastné LCD je také, aké je. Ono vlastne nie je samo osebe až také zlé, len je horšie ako všetko ostatné. Smile

Inak čo sa signálu týka - s týmto by nemal byť problém, bitrate sa tu pohybuje medzi cca. 5-7Mbit/s (MPEG-2) pre SD a 6-8Mbit/s (AVC) pre HD, všetko VBR, teda de-facto na úrovni DVD/BR.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 18:11:31    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
teda de-facto na úrovni DVD/BR.

Tak to urcite Smile


Kvalitu vo vysielani by som prirovnal ku kvalite FM radia vs audioCD. A nejde len o bitrate, ide o kompletnu trasu v televizii, ktoru nevies ovplyvnit (a hlavne nepoznas).

Pekny priklad vcera z praxe
STV1 HD vecera davala film Nedotknuteľní / Intouchables, podotykam v HD kvalite.
Kedze tento film mam v archive, stlacil som zopar tlacitok na DO a subezne spustil spolu v TV, aby som mohol priamo prepinat zdroj jednym tlacitkom. Zaujimalo ma porovnanie obrazu.

Ak odhliadneme od audia prehnaneho cez kompresor, katastrofalneho dabingu (neskutocne som sa smial, az dobehla manzelka), ktory znici cely film, tak video bolo asi take, ako ked si pustim zly 720p BDrip. Pricom technicka kvalita by nemala byt zasadne odlisna - pri statickych scenach dokonca nerozoznatelna. Evidentne tomu tak nieje.

Prave preto som spomenul to radio, pretoze "TV vysielanie" defacto je ako radio vs CD a pokial od neho niekto bude ocakavat zazraky - bude sklamany.


MaG napísal:
obraz je ostrý aj pri pohybe.

Malokedy je obraz v pohybe ostry uz v zdroji signalu, takze nemoze byt ostry na vystupe (prekrokuj si niekedy snimky z filmu jednu po jednej). Cele je to vsetko o tom, ako oklames oko. CRT techologii sa to darilo velmi dobre a pri rovnakej "malosti" uhlopriecky, to nieje zasadne horsie pri inych technologiach. Na rovnako velkej plazme vnimam rovnako problem pri pohybe ako pri LCD, rovnako je film neplynuly - ovsem priemerne (a podpriemerne) LCD je na tom este horsie. Nedostatok, ktory z principu nevies absolutne eliminovat na tomto type technologie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 19:11:50    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi: sa mi páči tá Tvoja bohorovnosť Smile ono často sú na fórach najzaujímavejšie práve psychologické profily prispievajúcich... Wink

aby to bolo relevantné, mal by si uviesť parametre signálu, to že to bolo "vysielané v HD kvalite" neznamená nič. No a samozrejme, ďalšia vec je, že keď je to raz blbo na vstupe, tak už veľmi nezáleží ta tom, ako kvalitná je prenosová sústava za tým.

Ale inak je SK dabing jeden z dôvodov, prečo filmy v slovenských kanáloch nepozerám, v tom sa určite zhodneme. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 19:12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
Malokedy je obraz v pohybe ostry uz v zdroji signalu, takze nemoze byt ostry na vystupe (prekrokuj si niekedy snimky z filmu jednu po jednej).

Súhlasím, lenže ja som to myslel v súvislosti s týmto prípadom a reakciou naň:
MaG napísal:
Napr. je dosť nepríjemné, ak sa vrásky počas pohybu hlavy "stratia" a po zastavení pohybu sa po krátkej chvíli znovu "objavia".

Toto je "vymoženosť" len LCD a predpokladám, že je to výsledok nejakého "vyhladzovania" obrazu, ktoré v reálnom čase "nestíha". Bežné je to pri upscalingu, niektoré TV s tým majú problém aj pri HD vysielaní.
Toto sa pri CRT nevyskytuje, takže nie je to chyba zdroja signálu (vysielania).

Ešte donedávna som za najlepšie riešenie pri sledovaní SD vysielania považoval plazmu HD Ready (do 40"). Nižší upscaling má svoje výhody. Obraz je síce menej ostrý, čo je ale pri jeho zväčšení prirodzené, no inak pôsobí prirodzene a bez rušivých skreslení.
V dnešnej dobe sa začína HD rozširovať aj v našich končinách, tak by ma zaujímala nejaká vhodná alternatíva. Zatiaľ som ale zo súčasného vývoja dosť sklamaný Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 814

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 20:56:38    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
MaG napísal:
Zlý obraz má "svedomí" zväčšenie a upscaling.

nie celkom, to by potom nemohol byť dobrý na (DLP) projektore - a áno, aj SD veci vyzerajú celkom dobre na 3m uhlopriečke. Wink Podobne je to aj s plazmou, len to nešťastné LCD je také, aké je. Ono vlastne nie je samo osebe až také zlé, len je horšie ako všetko ostatné. Smile

Inak čo sa signálu týka - s týmto by nemal byť problém, bitrate sa tu pohybuje medzi cca. 5-7Mbit/s (MPEG-2) pre SD a 6-8Mbit/s (AVC) pre HD, všetko VBR, teda de-facto na úrovni DVD/BR.


Tak jestli nemáš problém s bitrate 5-7 Mbit/sec - tak já mám...
Kritická je hlavně kvalita vstupního signálu. Svého času jsem se dostal ke špičkovému HD materiálu Pioneer, datový tok byl VBR a většinou kolem 50 Mbit/sec a k semi-profi záznamu natočeném v tropech velmi kvalitní kamerou Canon - to, na co se díváme běžně v "HD" je podle toho normální humus... Ten Pioneer materiál jsem viděl i na plazmě Pioneer Curo.
A na takovém materiálu je potom teprve vidět, co vlastně panel umí a čím nás ve skutečnosti "krmí" z éteru... Trasy jsou vytěžované - resp. přetěžované na maximum a společnosti spoléhají na to, že to zákazníci tak nějak "zkousnou", hlavně že je to na velké placce.
Podle toho obraz pak vypadá. Na druhé straně - dobře jim tak Smile - protože co jsem tak viděl u známých, tak obraz většinou děs-běs , tak jak to vybalili z kartonu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ut december 30, 2014 21:41:34    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
najzaujímavejšie práve psychologické profily prispievajúcich...

Zato ten tvoj bude rozhodne z tych idealnych.
Jedine, co ma v diskusii zaujima, su vecne overitelne fakty, pokial s tym mas problem, ignoruj moje prispevky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: St december 31, 2014 04:31:36    Predmet: Odpovedať s citátom

ipyks napísal:
to, na co se díváme běžně v "HD" je podle toho normální humus...

netuším, na aké HD sa bežne dívaš - sú poskytovatelia, ktorí chcú toho napchať do multiplexov čím viac a tým pádom aj komprimujú signál viac, ako by sa patrilo (prípadne ešte aj trochu upravia rozlíšenie, ako písal MaG). Určite by to mohlo byť aj lepšie, ale nie je to niečo, čo by sa dalo ovplyvniť, vzhľadom na to, že poskytovateľov obsahu zaujímajú hlavne príjmy z reklamy a tým pádom je kvantita dôležitejšia ako kvalita. Pre mňa je dôležité, že môj poskytovateľ to, čo dostane na vstupe, už viac nezmrší a pošle bez (viditeľnej) zmeny ďalej.

Podobne vivi: videl film "vysielaný v HD kvalite" a porovnal ho s niečím iným zo svojho archívu (u čoho tiež pre istotu neuviedol žiadne parametre). Ale vyplynul mu z toho rozhodný záver, že u mňa to určite nie je na úrovni DVD/BR. Proste vecne overiteľné fakty. Smile

Ja na bitratoch, ktoré som tu uviedol, prakticky nevidím žiadne pozorovateľné artefakty, takže mi to stačí. Ale ja dokážem bez problémov počúvať aj AAC 128k/VBR, tak asi nie som veľmi náročný. Aj keď MP3 na rovnakom bitrate už nie, takže celkom nenáročný asi tiež nebudem. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: St december 31, 2014 12:03:48    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
Proste vecne overiteľné fakty. Smile

Provider: UPC (kabel): STV HD bitrate cca 13-15Mbit/s, prijimane cez interny DVB-C tuner.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Zapa
Hifista - pokročilec


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 344
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St december 31, 2014 20:27:54    Predmet: Odpovedať s citátom

To čo ide väčšinou v TV, prezentované ako HD, je možno druhá až stvrtá odmocnina z BD. Mám pazmu od panasonicu . Stačí sa pozrieť na "tmu" a tiene v obraze. Objavíte to, čo bolo v divx-och robených v počiatkoch z DVD. Takže riešiť pri tejto úrovni vysieľania väčšie rozlíšenie je predčasné. Najkvalitnejší obraz je pri vysieľaní predpovede počasia na markíze. Na prehrávanie BD na 4K cez pc, by to mohlo byť lepšie. MADVR urobí aj z DVD na fulhd pekný obraz, tak BD na 4K by to zvládlo dobre.
Do budúceho roka prajem dobrý obraz aj zvuk!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Št január 01, 2015 08:45:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozrel som na pár BR diskov a na niektorých, napr. Avatarovi, ide bitrate až niekam k 40Mb/s. Takže beriem späť, HD signál tu nedosahuje úroveň BR, resp. BR má potenciál byť podstatne kvalitnejší. SD však úroveň DVD dosahuje (minimálne tých od Intersonicu Wink), tam vybehne bitrate nad 8Mb/s len zriedkakedy...

ukážka (20s, 13MB): https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/sd.mkv

vivi:13-15Mb/s (AVC) by malo byť snáď dostatočne kvalitných, či to UPC púšťa v MPEG-2?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 01, 2015 10:16:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Funguje u predplatenych TV zmena zvukovej stopy na original a titulky k tomu, alebo je povacsine dostupny len dabing?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Št január 01, 2015 11:40:11    Predmet: Odpovedať s citátom

na filmových kanáloch (HBO, Cinemax) sú väčšinou 2 zvukové stopy (originál a dabing), titulky sa moc nevyskytujú, len občas ako "skryté titulky" cez teletext...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Video Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 5 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist