Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Měření zkreslení repro, zkreslení proudu reproduktorem
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št február 05, 2015 18:08:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji za testy Smile

Asi v r.1973 jsem navštívil mistra Jandu v prodejně ve Smečkách (dalo to trochu práci ho tam zastihnout, ale protože jsem chodil okolo skoro denně z průmyslovky SPŠE Ječná, ta se podařilo).
Předmětem byl můj zesilovač, který se až nápadně podobal tehdy novému TW40. Rozdíl v koncovém stupni byl jen ten, že jsem měl malé předpětí mezi konci - Ge diodou (PNP konec byl 5NU74) a také jsem nepoužil odpor R313 22R.
Mistr Janda mi vysvětlil, jak je odpor R313 důležitý a že to bude mít hrozné přechodové zkreslení. Co se týče předpětí (konec jel stejně s rezervou v B třídě) mě sdělil, jak se hrozně zhorší vlastnocti koncových tranzistorů a hlavně jejich napěťová odolnost.
Protože jsem slyšel, že mě to nehrálo hůř, než TW40, tak jsem nedal na rady zkušených a postavil jsem asi 15 takových zesilovačů (byl to monofonní cca 50W konec s předzesilovačem, karbička od rádia Madison) jako náhradu v té době používaných Mono50. Všíchni byli spokojení, opravoval jsem asi 3ks, nebylo to blbuvzdorné Smile
Co si pamatuji, tak mr. Janda za 2. měsíce přestal odpor R313 osazovat a ve verzi TW140 tu diodu mezi báze konců taky dal.
Od té doby seru na autority a řídím se vlastním rozumem, někdy jsem byl za to i zajímavě zaplacen Very Happy

Měl by jsi si ujasnit, co znamená 10% zkreslení, to se prostě přeslechnout nedá (samozřejmě když jsou produkty slyšitelné, v akustickém pásmu), 30% procentní zkreslení 10kHz obdélníku neslyšíš ani za Boha, samozřejmě když ti vejškáč nekrákorá jako havran Smile

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11411
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št február 05, 2015 19:20:00    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Od té doby seru na autority a řídím se vlastním rozumem...

Clap ale je to ťažšia cesta...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št február 05, 2015 19:47:45    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Měl by jsi si ujasnit, co znamená 10% zkreslení, to se prostě přeslechnout nedá (samozřejmě když jsou produkty slyšitelné, v akustickém pásmu), 30% procentní zkreslení 10kHz obdélníku neslyšíš ani za Boha, samozřejmě když ti vejškáč nekrákorá jako havran Smile

To je tak hrubě zjednodušující a takhle napsané i nepravdivé, že ani nemá smysl to rozvádět. Ještě, že brzy už nebudu mít tolik času to tady číst - je to neskutečná ztráta času a zpětně bych si akorát nafackoval, při vědomí, kolik už mi to sežralo. Bylo to dané tím, že mám zaměstnání, kde se kolikrát celé dny vlastně nic neděje a člověk může různě zevlovat a věnovat se svým věcem - třeba četbě všeho možného a vzdělávání se. Teď jdu na jinou pozici, tak to konečně budu nucen omezit Smile

Kdo má o věc zájem, k relevantním informacím se vždy nějak dopracuje. Těžko jen bude dělat takové experimenty z vlastní iniciativy.


Naposledy upravil MaBat dňa Št február 05, 2015 20:03:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št február 05, 2015 20:02:58    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
..kolikrát celé dny vlastně nic neděje a člověk může různě zevlovat a věnovat se svým věcem - třeba četbě všeho možného a vzdělávání se. Teď jdu na jinou pozici, tak to konečně budu nucen omezit Smile

Tak jsi do prdele, když už nechceš diskutovat Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Št február 05, 2015 20:03:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Vždyť jo!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tictom
Hifi obsluha


Založený: 10 september 2014
Príspevky: 34

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 09:34:11    Predmet: Odpovedať s citátom

"Offtopic"

Mabat: Je jedno jaké předsudky a bludy kdo má, jsou to jejich předsudky a bludy a ty je nikomu nemůžeš brát stejně jako jejich drobáky z peněženky!

Ach ta ega...

Já jsem teda na fóru chvíli a už si všímám některých zajímavých jevů - otevřu téma o digipotech jako náhradě relátkových regulací a celkem dva nebo tři příspěvky se týkají tématu - potom nastává několik stránek diskuzí na téma relátek do relátkových regulací - a hned se tam někdo pasuje na krále jednookých. Otevřu téma o multisubu, to téma má dva tisíce shlédnutí, ale kromě Bartoliho nulová reakce. Pravda, dostal jsem PM zprávu ve stylu jak moc se mi líbí ta Beyma. S takovou samozřejmě nemám žádnou motivaci zveřejňovat nějaká měření, nebo dokonce nějaké návodné technické podrobnosti. Proč jsi vůbec dělal bedny pro všechny, vždyť jsi si mohl udělat jen pro sebe a více neřešit ne?

/"Offtopic"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 10:46:52    Predmet: Odpovedať s citátom

tictom napísal:
Mabat: Je jedno jaké předsudky a bludy kdo má, jsou to jejich předsudky a bludy a ty je nikomu nemůžeš brát stejně jako jejich drobáky z peněženky!

O to se ale ani v nejmenším nesnažím. Nechápu, na základě čeho jsi získal ten dojem.
Dokud se mě to nijak netýká, je mi to zcela fuk. "Ach ta ega" - uvědomuješ si, že právě děláš to, co se snažíš kritizovat?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 13:08:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad nelineární zkreslení repro, jsou jevy, které jsou zatraceně slyšet, přestože FCH je v příslušné oblasti rovná!!
A "číslo" je "jen" cca 1%.
Je to jen při cca 300mV!!

Přivítal bych ve svém vlákně konkrétní výsledky a jejich diskusi.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 16:08:22    Predmet: Odpovedať s citátom

A tejden má sedm dní!!

Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 16:45:38    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
A "číslo" je "jen" cca 1%.
Je to jen při cca 300mV!!

A nejaká blbosť.. 2., 3., 4.,5. harm 0,0000%, pritom na obrázku je to cca-45--65dB..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:10:35    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
citácia:
A "číslo" je "jen" cca 1%.
Je to jen při cca 300mV!!

A nejaká blbosť.. 2., 3., 4.,5. harm 0,0000%, pritom na obrázku je to cca-45--65dB..


Ten program občas vyplyvne tuto chybu, na jiném měření ta čísla nechybí.

Hlavní problém jsou ty subharmonické, je to zlom membrány a děje se jen v určité oblasti knitočtů. Rozhodně to není "nějaká blbost". Je to zatraceně moc slyšet.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Než se pánové pustíte do odsudků, tak radši něco dělejte a předložte výsledky.

Pro tento konkrétní měnič je zlom kolem právě 4kHz. Pod 3kHz ani nad 5kHz není.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:15:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Z čoho to potom počíta THD, ak nie z harmonických (nie THD+N)???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:22:41    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Z čoho to potom počíta THD, ak nie z harmonických (nie THD+N)???


To už je opravdu trapnost. Prohlédněte si ty obrázky a spočítejte THD podle definice, THD je dobře. Je tam asi nějaký bug v programu a občas to nezobrazí individuální harmonické, přestože to THD vypočetlo. Zkuste se spíš soustředit na podstatné, a to je ten jev a jeho slyšitelnost. Nastane náhle, skokově, když amplituda překročí určitou úroveň. Výstup zesilovače je čistý, je to vlastnost konkrétního repro, u jiného může nastat na jiném kmitočtu a amplitudě.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:23:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavně jak to souvisí s tím, co tu bylo řečeno. Tradičně, vůbec nijak. Jen si "plácnout prknem o vodu", mít momentálně "něco", ať je to úplně cokoliv, i naprosto nesouvisejícího. To už dobře známe.

Však děláme, ale nemáme potřebu tu exhibovat se vším, co naměříme, bez ladu a skladu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:30:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to reakce na tvoje opakované úvahy o neslyšitelnosti nelineárního zkreslení repro. Jestli tu někdo něco plácá, tak jsi to ty, řeči bez jakýchkoliv podkladů, měření a výsledků. Snad se uklidníš, až dostaneš v práci vyšší post. Tahle měření jsou z množiny víc než stovky měření repro s napěťovým a proudovým buzením.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 17:46:01    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Je to trapnost

Skúste si nastaviť vzorkovanie na 96kHz, nebudú tam nuly... A ten T2030 vyhoďte..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 18:22:55    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Je to reakce na tvoje opakované úvahy o neslyšitelnosti nelineárního zkreslení repro. Jestli tu někdo něco plácá, tak jsi to ty, řeči bez jakýchkoliv podkladů, měření a výsledků. Snad se uklidníš, až dostaneš v práci vyšší post. Tahle měření jsou z množiny víc než stovky měření repro s napěťovým a proudovým buzením.

Tak to je reakce dost ubohá. Jenže to bys taky musel používat hlavu na něco jinýho, než jen nošení ega.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 18:42:29    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Hlavní problém jsou ty subharmonické, je to zlom membrány a děje se jen v určité oblasti knitočtů. Rozhodně to není "nějaká blbost". Je to zatraceně moc slyšet.

nebude to už skôr o tom, že ten chudák menič už vtedy hraje tak trochu mimo svoje možnosti? Otázka potom je, či nebude fakt výhodnejšie použiť lepší menič, ako prestavať pol baráku na prúdové budenie...

A nechcem sa nikoho dotknúť, ale aj to "zatraceně moc slyšet" je hooodne individuálne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 18:53:17    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
... Otázka potom je, či nebude fakt výhodnejšie použiť lepší menič, ako prestavať pol baráku na prúdové budenie... .

Zrovna s tímhle jevem proudové buzení nic nezmůže. Je to tu jen, aby řeč nestála a PMA měl "měření a výsledky".

Tohle je vejškáč na vyhození.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 19:43:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Otázka je, či to naozaj urobil menič , alebo nejaká chyba pri meraní (konfigurácia programu, drivery zvukovky, nastavenie FFT,??). Nezobrazenie "normálnych" harmonických samo osebe je dosť podozrivé. Minimálne by som si to (spektrum) overil v inom programe . Aby menič generoval takéto "subharmonické" a ich násobky v takýchto úrovniach, navyše pri tak malom príkone, som ešte nevidel. Takéto breakupy v pracovnom pásme by museli byť vidieť aj na kmitočtovej charateristike. Možno ten konkrétny kus dostal na "frak" nejakými nízkmi kmitočtami (výchylka) a je poškodená (prasknutá) Al membrána. T2030 nie je síce žiadny zázrak, ale určite toto nie je jeho normálna vlastnosť. Aj ten údaj o úrovni v inkriminovanom meraní pri nulových harmonických -0dBFS- je nezmyselný, v grafe je niečo iné, pri normálnych meraniach tie údaje korešpondujú.. Bude to asi niečo medzi stoličkou a klávesnicou Wink

Naposledy upravil BV dňa Pi február 06, 2015 19:49:44, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Pi február 06, 2015 19:46:22    Predmet: Odpovedať s citátom

To souhlas.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
wju
Hifi obsluha


Založený: 20 marec 2010
Príspevky: 48
Bydlisko: České Budějovice

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 09:51:39    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
MaBat napísal:

citácia:
Ppoučné počtení; díky za něj. Budete to někde publikovat?

Pokud to není jen (krutý) sarkasmus, můžeš mi říct, co ses z toho dozvěděl?



zkreslení měniče v závislosti na typu buzení je pro mne novinka, není to můj obor a nemám přehled co je o tomto všeobecně známo nebo co "vědí géniové" případně "vědí jen modří"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 10:02:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to sorry, nenapadlo by mě, že tak budeš reagovat po tom, co ses právě dozvěděl jen to, že něco takového existuje.
Zastupuješ zjevně tu vděčnější, nepochybně i cílovou, část publika Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 10:11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes som si precital druhy prispevok na slovanete a mam zly pocit, ci som to vcera s tym vinom neprehnal, nerozumiem ani jednemu prispevku (od wju a furto)...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 12:14:27    Predmet: Odpovedať s citátom

zjavne bolo moc lacne, najlepsia je voda Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 12:20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám tu 2 další docela zajímavá měření, jedno je zkreslení proudu procházejícího výškovým reproduktorem při jeho buzení ze zdroje proudu (zesilovač s proudovým výstupem) a druhé je zkreslení napětí na svorkách výškového repro, které je důsledkem je nelineární impedance na elektrické straně, při stejném buzení ze zdroje proudu. Tj. obrázky patří k sobě.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 20:48:50    Predmet: Odpovedať s citátom

To je zajímavé. A co z toho vyplývá ? Jinými slovy.
Experiment zpravidla slouží k potvrzení, nebo vyvrácení předpokladu, vycházejícího z nějaké teorie, analýzy zjednodušeného matematického modelu.
Jaký byl předpoklad v tomto případě ? Potvrdil se, nebo byl vyvrácen ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ne február 08, 2015 21:13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Nelinearita impedance reproduktoru, samotného výškového Beyma T2030. Když to budíš napěťově, je nelineární proud reproduktorem. Když to budíš proudově, je nelineární svorkové napětí reproduktoru. Zkreslení na akustické straně je v obou případech skoro stejné, řádu desetin procenta až procento, jelikož proudové buzení nic nevylepší ohledně nelinearity Cms(x), která u výškového reproduktoru dominuje. Krom toho jsou tam break-upy membrány, které nejsou v el. měření vidět.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12658

PríspevokZaslal: Po február 09, 2015 16:21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
... ohledně nelinearity Cms(x), která u výškového reproduktoru dominuje.

Cms(x) u vejškáčů? Od kdy?
Pod rezonancí možná... Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 9 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist