Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Sieťové sfázovanie komponent s dvojvidlicou

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ravenman
Hifista - zaslúžilec

Založený: 28 február 2009

PríspevokZaslal: Št júl 16, 2015 10:35:29    Predmet: Sieťové sfázovanie komponent s dvojvidlicou Odpovedať s citátom

Všeobecne známy problém u komponentov s dvojvidlicovou šnúrou predstavuje tzv. nezfázovaný stav, kedy dochádza k rozostreniu hudobnej scény, zníženiu definície, zhoršeniu razancie spodných pásiem a celkovo pocitu uzatvorenosti. Problém musím riešiť po zapojení prístrojov posluchom a následne OTOČIŤ vidlicu JEDNÉHO z nich naopak a dosiahnuť sfázovaného stavu , potom muzika znie bez horeuvedených javov.

Problém sa vzťahuje na dva prepojené komponenty s dvojvidlicami, alebo dvojvidlicou a trojkolíkom IEC.

Problém samozrejme nejestvuje medzi IEC a IEC trojkolíkom ak majú fázu v rovnakej zdierke.

Moja otázka znie, existuje možnosť pred zapojením prístrojov namerať multimetrom správnosť zapojenia bez posluchu? ak mám mnoho prístrojov , je mi to vrchne nepraktické . Niektoré novšie zosilňovače majú dokonca kontrolku fázy , ale taký vlastním len jeden.

Bohužial v baráku mám starú sieť typu TN-C (neutrál spojený s ochranných PE)

Kedysi mi niekto poradil nasledovné : Pripojiť oba komponenty (zosilňovač a cd player) do siete BEZ signálového prepojenia (RCA, XLR), následne multimetrom zmerať striedavé napätie (AC) medzi kostrami jedného aj druhého, vidlicu jedného otočiť v zástrčke, porovnať hodnoty a otočiť do polohy najnižšieho nameraného údaju. To isté zopakovať so zapnutými prístrojmi.

Vlastním prevažne staršie stroje vrátane Luxmanu a Akufejzu a tam to má sakra vplyv, až som sám neveril na čom všetkom záleží.

Vopred upozorňujem, nechcem sa v tom technicky moc vŕtať, ide mi len o čo najvernejší a najlepší posluch hudby, ked ma niečo takýto vplyv , vtedy sa tým zapodievam, žiadne voodoo

Ďakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tico
Hifista - zaslúžilec

Založený: 28 október 2012

PríspevokZaslal: Št júl 16, 2015 20:50:00    Predmet: Odpovedať s citátom

"polaritu" AC napajeni resim tak, ze masinku zapnu a merim AC proud mezi signalovou zemi a PEN. Pak otocim privody k trafu (nebo vidlici v zasuvce) a pouziju tu "polaritu", kdy mezi AGND a PEN tece mensi proud a tim padem pri vzajemnym spojeni komponentu se da ocekavat, vyrovnavaci proud skrz stineni kabelu bude mensi.
ravenman
Hifista - zaslúžilec

PríspevokZaslal: Pi júl 17, 2015 22:04:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Idea Ďakujem za hodnotnú odpoveď, ešte musím kúpiť merák s podporou meraní ac prúdu Laughing , terajší vie len dc
Návrat hore
PMA
Pavel Macura

Založený: 18 január 2007

PríspevokZaslal: So júl 18, 2015 06:39:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud umí AC napětí (když neumí AC proud), stačí dát do cesty mezi signálovou zem a PEN odpor 1 kohm a změřit na něm úbytek napětí, nebo stačí změřit jen AC napětí mezi sig. zemí a PEN při obou zapojeních vidlice a vybrat stav s menším napětím.
ravenman
Hifista - zaslúžilec

PríspevokZaslal: Ne júl 19, 2015 11:24:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Funguje to perfektne, ale u SACD prehrávača sú výsledky matúce ,má pulzný zdroj, takže v obidvoch prípadoch je tam vysoké napätie 0.7 - 1 VAC , rozdiel pri otočení minimálny- na úrovni chyby merania.

U ostatných strojov pokles z 0,4 VAC na 0,1-0,0 VAC

Taktiež som si všimol brnenie na šasi / kostre prístrojov sa vo fázi eliminuje, pri opačnej pri dotyku cítiť jemné mravenčenie, v prípade SACD žiadna zmena.
Návrat hore
opa
Hifi inventar

Založený: 24 február 2007

PríspevokZaslal: Ne júl 19, 2015 19:17:21    Predmet: Odpovedať s citátom

V servisním manuálu firmy Sony je pro měření unikajícího proudu zapojení, ve kterém se měří napětí na odporu 1k5 (viz PMA) ale navíc je paralelně k odporu kondenzátor 150 nF.

Měření samotného napětí (bez odporu) je problematické, protože vstupní impedance měřidla bude zpravidla velmi vysoká (DC 10 MOhm) s významnou kapacitní složkou, která může být různá a není jasně definovaná. Odpor to změní na (přibližně) měření proudu a potlačí vliv kapacity vstupu.

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: