Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Má zmysel vymeniť 130mm za 165mm?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Poradňa
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
majky21
Hifi obsluha


Založený: 16 november 2015
Príspevky: 4

PríspevokZaslal: Po november 16, 2015 22:38:27    Predmet: Má zmysel vymeniť 130mm za 165mm? Odpovedať s citátom

Zdravím, mám staré auto s reprákmi s priemerom 130mm, umiestnené na zadnom plate a vpredu pri nohách a momentálne vyváram kasňu, tak mám všetko rozobraté a moja otázka znie, bude mať nejaký zmysel urobiť väčšiu dieru a vymýšľať nové úchyty pre väčšie 165mm repro? Ešte k tomu repro čo chcem použiť sa vyrábajú v oboch rozmeroch.

Moje rádio: ALPINE 9887R
130mm možnosť predok: http://www.autoomega.sk/?id_sek=874&id_tovar=42121&uroven=4&zaradenie=874&ukaz=detail&hlzaradenie=9
130mm možnosť zadok: http://www.autoomega.sk/?id_sek=874&id_tovar=20795&uroven=4&zaradenie=874&ukaz=detail&hlzaradenie=9
165mm možnosť predok: http://www.autoomega.sk/?id_sek=873&id_tovar=20810&uroven=5&zaradenie=873&ukaz=detail&hlzaradenie=9
165mm možnosť zadok: http://www.autoomega.sk/?id_sek=871&id_tovar=20809&uroven=4&zaradenie=871&ukaz=detail&hlzaradenie=9

Budem vďačný za každý názor, radu. Som začiatočník a nie som si istý tými reprákmi, hodí sa to? Ďakujem Wink

EDIT: Alebo keď už by som rezal plato, tak už by som mohol možno aj do ovalu, čo vy nato, http://www.autoomega.sk/?id_sek=867&id_tovar=23955&uroven=5&zaradenie=867&ukaz=detail&hlzaradenie=9

Nebude treba žiaden zosilňovač? Rádio je myslím že dosť dobré s 4x60w.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11541
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 02:19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

A tie reproduktory Alpine maju byt kvalitne, ci preco si si vybral prave tuto znacku?

Udivuje ma totiz, ze vyrobca neuvadza ziadne kvalitativne parametre a ani ziaden graf.

Mrkni na par vyrobkov napr. z tohoto zoznamu a porovnaj...
http://www.hifitest.de/bestenliste/car-hifi-lautsprecher_16cm_30
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 07:08:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Na běžné ozvučení externí zesilovač potřeba není - zesilovač v autorádiu stačí.

Výhoda reproduktorů s větším průměrem je ta, že laicky řečeno lépe/hlouběji basují, takže použití reproduktorů s průměrem 165 mm dopředu i dozadu nebo 165 mm dopředu a větších oválů dozadu je rozumná.

Obecně se doporučují reproduktory s hedvábnými kalotami výškových reproduktorů. Horší reproduktory mají membrány z Mylaru (laminátu) a nejhorší reproduktory mají piezoelektrické výškové reproduktory.

Dalším nešvarem jsou ošizené výhybky - často řešené jen kondenzátorem před výškovým reproduktorem. Komponentní reproduktory mívají výhybky lepší, koaxiální reproduktory bývají ošizené asi zejména kvůli místu - není kam dát tlumivky.

Konkrétní značku a model reproduktorů doporučit neumím. Můžeš zkusit prolézt nějaká autohifi fóra a najít nějaká doporučení. Často jsou zmiňované např. Helix Blue 62 nebo Kicx ICQ 6.2 - ale neznám je. Problém je, že většina laiků posuzuje kvalitu podle toho, jak moc to dělá duc duc duc a tsss tsss tsss.

Taky pozor na reprokabely - u běžných reprokabelů určených pro bytové použití by mohla v mrazu tuhnout izolace a to by byl zejména u těch vedoucích do dveří průšvih. Takže ty je potřeba koupit v nějakém obchodě s autoelektronikou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fofo
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2008
Príspevky: 269
Bydlisko: rbk

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 11:35:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ostal by som pri povodnom rozmere menicov 130mm,
radsej zainvestovat do mensieho subu a monobloku,pokial je miesto v kufri auta.
Nema cenu hnat fullrange signal do malych stredobasov,
s tej malej plochy basy v aute nebudu a tie menice sa budu len trapit
s najnizsimi kmitoctami.Lepsie je to osekat to HP filtrom priamo v radiu
a do tychto 130mm menicov pustit signal cca od 40Hz nahor,spodok dozenies subom,
ten nastavis LPfiltorom napr od 60 Hz dole a uroven si nastavis podla potreby.
Vsetko to pohodlne nastavis priamo z panelu radia,vacsina radii ALPINE ma nastavitelny
LOWPASS a HIGHPASS filter,urovne vystupov,bassmanagment a pod.

_________________
Kable a poistky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
majky21
Hifi obsluha


Založený: 16 november 2015
Príspevky: 4

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 12:39:19    Predmet: repro Odpovedať s citátom

Diky chlapci za rýchle odpovede, tak Alpine reproduktory som chcel z toho dôvodu že som myslel že budú lepšie spolupracovať s rádiom a v ušiach hifiamatéra znie tá značka ako kvalita. Takže hovoríte že Alpine nebude najlepšia voľba áno? Nápad so subom a monozosikom nevylučujem, ale chcel som do toho ísť až trochu neskôr. Tak strašne veľa reproduktorov, ešte si asi idem preštudovať zopár tém ak sú tie Alpiny až také nepoužiteľné Confused A keby náhodou mal niekto priame skúsenosti s alpine reproduktormi tak rád uvítam názor Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fofo
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2008
Príspevky: 269
Bydlisko: rbk

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 12:54:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Viac ako na technicke specifikacie menicov do auta
by som sa zameral na ich prevedenie,spravnu montaz a ochranu.
V aute su maximalne nevhodne klimaticke a akusticke podmienky,
drz sa rozumneho pomeru kvalita-cena.
Menice vo dverach zvyknu hnit a oxidovat a tie na zadnom plate moze tiez cert zobrat pokial Ti na ne bude prat slnko... Wink

_________________
Kable a poistky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 17:31:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Záleží aj na aute. Ak je hlučnejšie, tak nízke frekvencie budú zanikať v hluku motora, podvozka... Prerobením na väčšie reproduktory preto možno nezískaš žiadny praktický prínos. Menšie rozdiely vyriešiš korekciami.

Väčšie reproduktory môžu mať prínos, ako píše Kozousch, ale záleží aj na ich kvalite a kvalite použitého zosilňovača (autorádia). Väčšia plocha membrány si totiž vyžaduje aj stabilnejší zosilňovač. Výsledkom môže byť potom kvantita (nižšie frekvencie) na úkor kvality. A tie frekvencie za jazdy aj tak môžu zaniknúť v hluku motora..., ako som písal vyššie.
Ale ak to nie je technický problém a máš kvalitný zosilňovač (k väčším reproduktorom by možno nezaškodil aj externý), tak väčšie reproduktory primeranej kvality budú prínosom.

Oveľa väčší význam má zatlmenie dverí a utesnenie otvorov, ktoré vytvárajú "akustický skrat", teda vytvoriť z dverí vhodnú ozvučnicu pre použitý reproduktor. Práve na to a na kvalitu použitých reproduktorov by som sa zameral viacej, ako na ich priemer. A dôležité je tiež vhodné umiestnenie a nasmerovanie výškových reproduktorov.

Veľa záleží aj na osobných preferenciách, nie každému ide o priblíženie sa k vernému zvuku.
Môj osobný názor je, že zadné reproduktory slúžia pre tých, čo sedia vzadu. Ak vzadu nikto nesedí, treba ich vypnúť - úplne stlmiť (ja žiadne reproduktory vzadu nemám).
A subwoofer v kufri by som nezniesol.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 17:45:55    Predmet: Odpovedať s citátom

A ešte pokiaľ ide o Alpine, tak autorádio áno, ale reproduktory nie. "Značka" reproduktorov nijako nesúvisí so značkou autorádia.

Niečo pre inšpiráciu:
http://www.tuninghifishop.sk/u-dimension-el-comp-6
http://www.tuninghifishop.sk/morel-tempo-6-2way
http://beyma.sk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=155&category_id=32&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26

Alebo navštíviť predajcu, ktorý autohifi montuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fofo
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2008
Príspevky: 269
Bydlisko: rbk

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 18:17:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak veru zalezi aj auta,ak to pojde do stareho TDI tak basy moc nebudu ani zo 17cm repro.
Nema cenu moc penazi investovat do extrakvalitnych menicov pokial to budes krmit zosikom z autoradia.To uz potom externy zosilnovac,kvalitna montaz,zatlmenie Dynamatom ,ale pocitaj ze sa Ti cena podstatne navysi,auto mozno casom predas a hudbu v nom Ti nik v jeho cene nezohladni Sad
Ci sa uz rozhodnes pre 13 alebo 17 cm menice,tak aspon v prednych dverach pouzi komponentne s externou vyhybkou,nie koaxialne menice,aby Ti vyska neprskala kdesi do nohy Wink
Pokial Ti to kufor umozni pouvazuj o tom sube,samozrejme nie daky na modro blikajuci magnat.Da sa to urobit aj na mieru do kufra tak aby fyzicky moc nezavadzal,pouzit kvalitny menic,slusny monoblok a s vysledkom budes spokojny,bavime sa o normalnom pocuvani nie o tych buciacich a duniacich alegorickych vozoch Mad

_________________
Kable a poistky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
majky21
Hifi obsluha


Založený: 16 november 2015
Príspevky: 4

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 22:10:54    Predmet: repro Odpovedať s citátom

Tak ide o bmw e30, rok 1987, motor 2.0 benzin Very Happy toto auto nemá reproduktory v dverách ale originálne sa montujú priamo k pedálom a na zadné plato, tie miesta za reprami aj okolo reproduktorov by som chcel určite vytlmiť aspoň STPčkom, takže navrhujete že dopredu poriadne kvalitné komponentné repráky, dozadu na plato niečo aspoň aby tam nebolo ticho a do kufra nejaké to dunítko Very Happy ešte idem popozerať nejaké suby teda, nech vás tu stále neotravujem chlapci, ďakujem veľmi pekne za všetko Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fofo
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2008
Príspevky: 269
Bydlisko: rbk

PríspevokZaslal: Ut november 17, 2015 22:33:03    Predmet: Odpovedať s citátom

E30 Thumbs up
_________________
Kable a poistky...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
majky21
Hifi obsluha


Založený: 16 november 2015
Príspevky: 4

PríspevokZaslal: St november 18, 2015 00:41:36    Predmet: repro Odpovedať s citátom

Som rád že sa páči Very Happy tak už mám čo to naštudované a chcel by som asi aktívny zosilňovač, napríklad niečo takéto http://www.autoomega.sk/?id_tovar=17114&ukaz=detail
Alebo nejaký magnat alebo máte nejaké lepšie nápady v tejto cenovej kategórii? Dopredu sa ešte rozhodujem medzi KICX ICQ 6.2 alebo HERTZ DSK ale to bude asi čert ako diabol. A dozadu som nakoniec našiel doma nejaké JBL CS5 tak tie zatiaľ budú výpĺňať to ticho Very Happy a keďže idem do subu tak zostávam pri 130mm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Št november 19, 2015 10:32:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Bum-bum, tuc-tuc?
No neviem, ale mám dojem, že si si z diskusie "odniesol" niečo iné, ako sme Ti radili Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1502

PríspevokZaslal: Pi november 20, 2015 14:42:37    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
A tie reproduktory Alpine maju byt kvalitne, ci preco si si vybral prave tuto znacku?

Udivuje ma totiz, ze vyrobca neuvadza ziadne kvalitativne parametre a ani ziaden graf.

Mrkni na par vyrobkov napr. z tohoto zoznamu a porovnaj...
http://www.hifitest.de/bestenliste/car-hifi-lautsprecher_16cm_30


miero: ten zoznam zahrna mnohe skutocne kvalitne repraky, stale tam vsak viacere znacky uplne absentuju (napr Morel, JL Audio...). Cize by som to videl len ako orientacny zoznam a moze suvisiet s tym kto je zadavatelom reklamy pre dane periodikum

Co sa tyka konkretneho ozvucenia tak podstatne je to ponat ako celok s urcitym zamerom a budgetom.

Z mojej skusenosti je najoptimalnejsie vyberat dopredu aj dozadu rovnake menice (kvoli likalizacii a farbe zvuku ktora byva u inych predkov a zadkov nedobra (obvykle vacsich, resp reproduktorov pracujucich do vacsieho objemu) a k tomu zosilovac (resp. zosilovace), vytvorenie ozvucnic pre repro a zatlmenie rezonancii (dve samostatne veci).
Pre riesenie bez subu je urcite lepsie ist do zvacseniu priemeru na 165mm
Zaujimave priestorovo nenarocne, montazne tiez jednoduche riesenie je napr. zosik Alpine KTP 445. Zo skusenosti viem ze pomerne citelne je z neho zvuk lepsi ako zo vstavaneych zosilovacov v sebelepsich head unit (radiach). Ke to aj technicky lepsie riesenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Poradňa Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist