Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Analógové prekvapenie
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 08:23:25    Predmet: Analógové prekvapenie Odpovedať s citátom

Asi po 20-tich rokoch som len tak z nudy oživil NC470-ku, so starou vložkou VM2103, nastavenie iba tak, aby ihla trafila do drážky. Pustil som Deža Ursíniho - Zelená a nestíhal som sa diviť. Prepínal som dookola vstupy Phono a CD a napriek tomu, že platňa bola krivá, zvuk bol pre moje ucho reálnejší. CD hralo ako pod dekou, Dežo mal jemnejší a vzdialenejší hlas - celé to bolo také neprirodzenejšie. Skúšal som aj iné LP, ale tam už nebol taký rozdiel CD-LP, možno aj tým, že LP boli dosť ohrané.
Chcem sa spýtať, či je to tým, že niekto sprznil výrobu CD, alebo je to tým, že so už odvykol od analógového zvuku. Prípadne zlý DAC. Druhá otázka - aká je kvalita dnes vyrábaných LP?

_________________
NUC 8i3BEH - DacMagicPlus - BVA PRE1 - BVA PA300SSE - VMA-II REV, Dispre - AKG K701
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pedro
Hifista


Založený: 11 jún 2009
Príspevky: 115
Bydlisko: Slovensko

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 09:32:17    Predmet: Áno . Odpovedať s citátom

Je to príjemné prekvapenie po rokoch špekulovania s digitálom a jeho ,, vylepšovaniach , ktoré nemajú konca oprášiť ,, plasťák ,, hoci mnohými zatracovaný a konečne počúvať . A nové LP ? Zrejme ako sa zadarí. Síce nešumia , nepraskajú ako tie ,,staré ,, no chýba im to akési čaro.Matrica rytá z master pásu , nie DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD :O)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 11:53:19    Predmet: Odpovedať s citátom

2 vma: "Zelenú" mám jen ve formě mp3 z nejmenovaného tfujtfuj serveru, a předpokládám že jde o CD rip. Dynamickej rozsah (DR) většiny skladeb je 8-9, což mi na album vydané v polovině 80. let nesedí. Takže bych to tipoval, že je CDčko lehce doprasené kompresí dynamiky a LP pak pochopitelně zní líp
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.


Naposledy upravil Tico dňa Po február 22, 2016 13:28:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 13:09:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Tico napísal:
2 vma: "Zelenú" mám jen ve formě mp3 z nejmenovaného tfujtfuj serveru, a předpokládám že jde o CD rip. Dynamickej rozsah (DR) většiny skladeb je 8-9, což mi na album vydané v polovině 90. let nesedí. Takže bych to tipoval, že CDčko lehce doprasené kompresí dynamiky a LP pak pochopitelně zní líp


Ak nezabudnem, tak skusim sa pozriet na DR mojho CD ripu. Ak by bolo tak nizke, tak by to mohlo byt vysvetlenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 15:55:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to pravdepodobne výsledok "bláznovstva" Loudness War:
http://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby

Forza Music (bývalý OPUS) svojimi nekvalitnými remastermi znehodnotil množstvo nahrávok a zničil kus slovenskej hudobnej histórie.

Ja osobne mám skúsenosti s priamym porovnaním nahrávok od Fermáty. Bielu planétu som mal niekedy na LP, po jej poškodení som si kúpil v 90-tych rokoch CD vydané v OPEN Music a zvuk CD bol kvalitný. Oproti LP bolo CD prínosom, hlavne vzhľadom na odstup hluku a presluchy medzi kanálmi. A samozrejme v životnosti.
Keď som uvažoval nahradiť aj LP Generation, kúpil som si dvoj CD z roku 2009 vydané Opusom (dnes Forza Music) Generation / Biela planéta. Zvuk týchto CD je otrasný. Nielen že majú nízky dynamický rozsah, ale zvuk je aj výrazne skreslený.
Tu sú porovnania DR (pri LP je dynamický rozsah závislý aj na kvalite gramofónu):
http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=fermata&album=

Album D. Ursíny - Zelená mám len na LP, takže neviem porovnávať. Ale predpokladám, že príčina bude rovnaká. Paradoxom je, že album Zelená už bol nahrávaný na digitálnom zariadení Opusu, takže tam nebol dôvod na nejaký "remastering".

Keď som pred časom riešil poruchu staršieho gramofónu, tak som uvažoval aj o tom, že gramofón vyradím a LP nahradím CD-čkami. Ale kúpil som radšej nový gramofón, lebo LP z 80-tych rokov sa remastrovanými CD nahradiť nedajú. Chyba však nie v CD, ale vo vydavateľstvách a ich nezmyselnom "marketingu".

Takže nie je to žiadne prekvapenie, je to len smutná realita.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 16:01:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Škoda, že som nejaké tie Fermáty asi dobre ojazdil. Keď som sa včera prehrabával v LP-čkach, tak som sa divil, čo tam mám. Za totáča každá nová platňa bola spoločenská udalosť. Mesiac sa o nej debatovalo, kým nevyšla ďalšia. Mali sme to poriadne napočúvané. Dnes, pri tisícoch skladieb často skáčem hore dole a nakoniec to vypnem, lebo ma nič nezaujalo. Alebo si zapnem nejaké internetové rádio.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po február 22, 2016 18:40:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes majú tie platne hodnotu. Hlavne vďaka hlúposti ľudí vo vydavateľstvách, ktorí namiesto predaja vlastných nosičov podporujú predaj gramofónov.

Našťastie som si už v tej dobe zakúpil gramo chassis (HC-43) s magnetodynamickou prenoskou s diamantovým hrotom, ktorý som včas menil. Takže platne sú dosť zachovalé. LP Biela planéta som poškodil až pri nešikovnej manipulácii.

Ešte by som odcitoval "múdrosti" Juraja Čurného zo spomínaného dvoj CD (tie výkričníky uviedol Čurný):
V roku 1980 okrem Dunajskej legendy vyšiel Fermáte na klasickej vinylovej LP platni aj piaty album Biela planéta. Ten sa dočkal doteraz jedinej CD reedície v roku 1997 na značke Open Music, pričom išlo o čistý prepis bez akéhokoľvek remasteringu, resp. o prepis z klasickej vinylovej platne (!!!).
Šiesty album Generation... Jeho doteraz jediná reedícia vyšla na značke Open Music v roku 1998, pričom dostala úplne nový obal a opäť išlo o neremastrované a vo svojej podstate neautorizované vydanie.
Poprvýkrát sa tak fanúšikom Fermaty v rámci edície Opus Remasters dostáva do rúk autorizované CD reedície oboch albumov, ktorých remastering sa uskutočnil z pôvodných štúdiových pásov.

Tak na toto už nenachádzam slov. Niečo také môže napísať len človek hluchý ako poleno. Fanúšikov Fermáty týmto vydaním mohla Forza Music akurát tak nasr... Headbang
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: Ut február 23, 2016 07:36:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tico napísal:
2 vma: "Zelenú" mám jen ve formě mp3 z nejmenovaného tfujtfuj serveru, a předpokládám že jde o CD rip. Dynamickej rozsah (DR) většiny skladeb je 8-9, což mi na album vydané v polovině 80. let nesedí. Takže bych to tipoval, že je CDčko lehce doprasené kompresí dynamiky a LP pak pochopitelně zní líp


DR môjho ripu Zelená, mám to v zozname ako originálne CD, zabudol som ho doma nájsť, aby som videl, kto a kedy ho vydal:

DR9 -0.30 dB -11.27 dB 15:47 01-Stav Veci
DR10 -0.30 dB -11.55 dB 4:34 02-Tisic Izieb
DR9 -0.30 dB -11.72 dB 7:16 03-Ranni Vtaci
DR9 -0.30 dB -10.71 dB 7:19 04-Tretia Vlna
DR7 -0.30 dB -8.42 dB 7:25 05-Radar sa kruti (venovane Johnovi Lennonovi)
DR8 -0.30 dB -9.24 dB 4:39 06-The Empty Rooms (z anglickej verzie albumu Green) Live '90
DR10 -0.30 dB -12.67 dB 3:47 07-Rozhovor
DR8 -0.30 dB -10.34 dB 5:19 08-Gol Den Lip
DR10 -0.30 dB -12.34 dB 3:59 09-Zelena
DR11 -0.30 dB -13.53 dB 2:38 10-Na Pol Ucha
DR10 -0.30 dB -11.79 dB 4:48 11-Filmove Triky
DR11 -0.30 dB -13.27 dB 6:58 12-Ranni Vtaci

Čiže nič moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: Ut február 23, 2016 08:12:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Na LP Dire Straits Brothers In Arms, rok vydania 1985, cena 120Kčs je hrdý nápis Digital Recording... Vtedy sme to brali ako plus.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: Ut február 23, 2016 09:30:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Práve som dočítal na susednej diskusii umiestnený link:

http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/117-road-to-hell.html

Aj keď o probléme s remasteringom a loudness war viem, celkom pekne je to zhrnuté. V závere je citát z diskusného fóra:

“Když přišlo CD, zbavil jsem se všech svých kazet a gramofonových desek. S nástupem MP3 jsem se pak málem ustahoval k smrti. Teď se cítím jako naprostý idiot.”

A nakoniec tvrdenie:
V 90% případů by se dalo ono "Remastered" na přebalu CD vyměnit za "Pozor! Nekupovat!"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Ut február 23, 2016 20:48:44    Predmet: Odpovedať s citátom

2 vma: Takze mame oba domrsenej remaster. S tim "Brother in Arms" je to ovsem malinko OT, protoze to CD je prave majstrštyk, kterej mel ukazat v zacatku CD formatu moznosti digitalu a dodneska z toho hifisti uchcavaj Smile Mam to i na LP, ale to puvodni 44/16 s famozni dynamikou je pro moje usi naprosto v pohode.
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: St február 24, 2016 08:29:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Tico - súhlas, náhodou mám to dve vydania Brothers in Arms - Supraphon a nemecké Polygram, DR je úplne rovnaké, RMS sa líši v prvej a poslednej skladbe - neviem prečo:

DR20 -2.00 dB -23.87 dB 5:12 01-CD Track 01 Supraphon -24.14 dB
DR18 -2.00 dB -22.62 dB 8:26 02-CD Track 02
DR13 -6.98 dB -22.62 dB 4:12 03-CD Track 03
DR14 -9.61 dB -27.12 dB 6:34 04-CD Track 04
DR13 -14.86 dB -30.84 dB 8:31 05-CD Track 05
DR17 -4.78 dB -25.27 dB 6:58 06-CD Track 06
DR14 -5.21 dB -24.75 dB 4:40 07-CD Track 07
DR18 -2.95 dB -23.49 dB 3:41 08-CD Track 08
DR15 -6.95 dB -26.21 dB 6:59 09-CD Track 09 Supraphon -26.17

Také DR dnes asi nenájdeme, mám pocit, že existuje aj 24 bitová verzia, ktovie, či je to tam rovnaké.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: St február 24, 2016 08:43:03    Predmet: Odpovedať s citátom

2 MaG - pozrel som Huascaran z Bontonu 1995, DR sedí s databázou. Huascaran je moja srdcovka, aké je DR remastrovanej verzie (2CD s dunajskou legendou)? Asi to bude rovnaká bieda.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Pi február 26, 2016 18:01:14    Predmet: Odpovedať s citátom

v zájmu objektivity přehraj CD placku na jiném playeru a to dá jednoznačnou odpověď zdalipak nosič (záznam tedy) je zprzněný či ne
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi február 26, 2016 21:50:03    Predmet: Odpovedať s citátom

vma napísal:
2 MaG - pozrel som Huascaran z Bontonu 1995, DR sedí s databázou. Huascaran je moja srdcovka, aké je DR remastrovanej verzie (2CD s dunajskou legendou)? Asi to bude rovnaká bieda.

Kúpa mnou spomínaného dvoj CD ma dostatočne odradila od skúšania ďalších CD a radšej som investoval do nového gramofónu. Kvalita zvuku týchto CD je hrozná.

Od Fermáty mám ešte CD z Opusu, na ktorom sú prvé 2 albumy (2 albumy na 1 CD). Pridal som meranie do DR databázy:
http://dr.loudness-war.info/album/view/104417
Dynamický rozsah je tiež nízky, ale zvuk nie je taký skreslený, ako na 2 CD Generation/Biela planéta.

Mám ešte od Open Music CD Dunajská legenda:
http://dr.loudness-war.info/album/view/104144
Tu je dynamický rozsah vyšší, ale nahrávka má umelo zvýraznené výšky a basy. Hlavne činely znejú veľmi neprirodzene, až nepríjemne. Ale to bude asi chyba pôvodnej nahrávky. Nenašiel som nahrávku, ktorá by hrala inak:
https://www.youtube.com/watch?v=eekBoIZeQaE

Zaujímavo vyzerá DR CD Generation, vydané v Open Music:
http://dr.loudness-war.info/album/view/81905
To by som kúpil, keby bolo dostupné. Aj LP hrá veľmi veľmi dobre (len moje LP je už dosť obohrané), bola to vydarená nahrávka.

Ak máš nejaké merania zaujímavých albumov, pridaj ich do DR databázy, možno to niekomu pomôže. Nezabudni pridať log súbor (textový súbor) z DR Metra.

PS: Pri LP D.Ursíny - Zelená som uviedol, že bola nahrávaná digitálne. Na obale však nemá uvedené "digital recording", takže som sa (pravdepodobne) mýlil. Asi ma pomýlili tie elektronické bicie použité pri nahrávaní.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 06:32:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako je všeobecne známe, prechádza LP v procese prípravy úpravou dynamického rozsahu, aby sa vôbec dalo vyryť do matrice (a aby ho potom vedela prenoska zosnímať). Nemáte náhodou niekto plugin do Foobaru, ktorý by tento proces úpravy dynamiky simuloval? Nemuselo by to byť zlé, mať instantný "LP zvuk" z každého zdroja, ktorý vie Foobar prehrať. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TROT
Banned


Založený: 03 september 2013
Príspevky: 174
Bydlisko: Řitka

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 09:13:08    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
Ako je všeobecne známe, prechádza LP v procese prípravy úpravou dynamického rozsahu, aby sa vôbec dalo vyryť do matrice (a aby ho potom vedela prenoska zosnímať). Nemáte náhodou niekto plugin do Foobaru, ktorý by tento proces úpravy dynamiky simuloval? Nemuselo by to byť zlé, mať instantný "LP zvuk" z každého zdroja, ktorý vie Foobar prehrať. Wink


Ty kvalitní LP (do příchodu CD) nebývaly komprimované vůbec, na páscích se používalo DOLBY, které při reprodukci vrátilo dynamiku na původní. Idea

_________________
žák učitele národů
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 09:18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

presovaly se i LP desky zprzněné syst. dbx...jak to hrálo bez kompandéru nevím, záznam na audio kazetách upraven tímto systémem jinak poslouchat nešlo, zvuk jak pod vodou či vata v uších
_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1481
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 10:27:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Tico napísal:
2 vma: "Zelenú" mám jen ve formě mp3 z nejmenovaného tfujtfuj serveru, a předpokládám že jde o CD rip. Dynamickej rozsah (DR) většiny skladeb je 8-9, což mi na album vydané v polovině 80. let nesedí. Takže bych to tipoval, že je CDčko lehce doprasené kompresí dynamiky a LP pak pochopitelně zní líp


A co tak celu diskografiu v APE ?? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 10:39:13    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
Ako je všeobecne známe, prechádza LP v procese prípravy úpravou dynamického rozsahu, aby sa vôbec dalo vyryť do matrice (a aby ho potom vedela prenoska zosnímať)...

Mne to známe nie je, skús to objasniť.

Ja mám skôr dojem, že si si to pomýlil s RIAA ekvalizáciou. To je však niečo úplne iné.

Tu nejde o žiaden LP zvuk, či CD zvuk. Kvalitne nahrané CD hrá lepšie. Problémom je Loudness War a zámerné ničenie kvality zvuku na súčasných CD. Ak má raz nahrávka orezané dynamické špičky, je nenávratne zničená a žiaden "plugin" (expandér...) ju nezachráni.

LP má však svoje technické limity, hrot prenosky sa musí v drážke hýbať, preto na LP sa nedajú realizovať také brutálnosti, ako pri CD.
Aj keď mi to nedáva zmysel, faktom je, že aj pri výrobe nových LP sa používa iný mastering s vyšším dynamickým rozsahom. Ako príklad by som uviedol LP Nikolaja Nikitina:
http://dr.loudness-war.info/album/view/82745
http://www.realmusichousestore.com/index.php?route=product/product&path=33&product_id=76

LP je výberom z jeho predchádzajúci albumov, vydaných na CD:
http://dr.loudness-war.info/album/view/82738
http://dr.loudness-war.info/album/view/84202

Napríklad skladba Blues for Boys and Girls má na CD DR-9 a na LP DR-13.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 10:42:26    Predmet: Odpovedať s citátom

janik1971 napísal:
Tico napísal:
2 vma: "Zelenú" mám jen ve formě mp3 z nejmenovaného tfujtfuj serveru, a předpokládám že jde o CD rip. Dynamickej rozsah (DR) většiny skladeb je 8-9, což mi na album vydané v polovině 80. let nesedí. Takže bych to tipoval, že je CDčko lehce doprasené kompresí dynamiky a LP pak pochopitelně zní líp


A co tak celu diskografiu v APE ?? Wink


Mám v FLAC, aj niečo v 24bit a niekedy ani to nepomáha.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 10:44:19    Predmet: Odpovedať s citátom

janik1971 napísal:
[A co tak celu diskografiu v APE ?? Wink

Nejde o formu (formát), ale o obsah.
Ak je raz nekvalitným masteringom nahrávka znehodnotená, zmena formátu audio súboru na tom už nič nezmení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1481
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 10:48:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za vyklad a ozrejmenie! Asi si myslis ,ze som pako....
Nicmenej mp3 pouzivam len do auta.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 10:56:22    Predmet: Odpovedať s citátom

janik1971 napísal:
Dakujem za vyklad a ozrejmenie! Asi si myslis ,ze som pako....

Nič také si nemyslím. Chcel som tým len povedať, že výsledok bude závislý na zdroji, z ktorého súbor APE vznikne. Či to bude digitalizáciou LP z 80. rokov, z neremastrovaného CD z 90. rokov, alebo súčasného "spraseného" remastrovaného CD. Kvalitu zdroja výsledným formátom neovplyvníš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1481
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 11:05:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale to mi je uplne jasne...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1481
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 12:29:44    Predmet: Odpovedať s citátom

vma napísal:

DR môjho ripu Zelená, mám to v zozname ako originálne CD, zabudol som ho doma nájsť, aby som videl, kto a kedy ho vydal:

DR9 -0.30 dB -11.27 dB 15:47 01-Stav Veci
DR10 -0.30 dB -11.55 dB 4:34 02-Tisic Izieb
DR9 -0.30 dB -11.72 dB 7:16 03-Ranni Vtaci
DR9 -0.30 dB -10.71 dB 7:19 04-Tretia Vlna
DR7 -0.30 dB -8.42 dB 7:25 05-Radar sa kruti (venovane Johnovi Lennonovi)
DR8 -0.30 dB -9.24 dB 4:39 06-The Empty Rooms (z anglickej verzie albumu Green) Live '90
DR10 -0.30 dB -12.67 dB 3:47 07-Rozhovor
DR8 -0.30 dB -10.34 dB 5:19 08-Gol Den Lip
DR10 -0.30 dB -12.34 dB 3:59 09-Zelena
DR11 -0.30 dB -13.53 dB 2:38 10-Na Pol Ucha
DR10 -0.30 dB -11.79 dB 4:48 11-Filmove Triky
DR11 -0.30 dB -13.27 dB 6:58 12-Ranni Vtaci

Čiže nič moc.


Toto je z toho APE nakolko z neho neslo urobit DR tak som to prekonvertoval do flac.
Je evidentne ,ze ide o jeden a ten isty nosic.
citácia:
foobar2000 1.3.9 / Dynamic Range Meter 1.1.1
log date: 2016-02-27 12:14:24

--------------------------------------------------------------------------------
Analyzed: Dezo Ursiny a Ivan Strpka / Zelena
--------------------------------------------------------------------------------

DR Peak RMS Duration Track
--------------------------------------------------------------------------------
DR9 -0.30 dB -11.27 dB 15:47 01-Stav Veci
DR10 -0.30 dB -11.55 dB 4:34 02-Tisic Izieb
DR9 -0.30 dB -11.72 dB 7:16 03-Ranni Vtaci
DR9 -0.30 dB -10.71 dB 7:19 04-Tretia Vlna
DR7 -0.30 dB -8.42 dB 7:25 05-Radar sa kruti (venovane Johnovi Lennonovi)
DR8 -0.30 dB -9.24 dB 4:39 06-The Empty Rooms (z anglickej verzie albumu Green) Live '90
DR10 -0.30 dB -12.67 dB 3:47 07-Rozhovor
DR8 -0.30 dB -10.34 dB 5:19 08-Gol Den Lip
DR10 -0.30 dB -12.34 dB 3:59 09-Zelena
DR11 -0.30 dB -13.53 dB 2:38 10-Na Pol Ucha
DR10 -0.30 dB -11.79 dB 4:48 11-Filmove Triky
DR11 -0.30 dB -13.27 dB 6:58 12-Ranni Vtaci
--------------------------------------------------------------------------------

Number of tracks: 12
Official DR value: DR9

Samplerate: 44100 Hz
Channels: 2
Bits per sample: 16
Bitrate: 842 kbps
Codec: FLAC
================================================================================


Zdroj bude podla vsetkeho Bonton. Skoda tej straty, pretoze je to inak zaujimavy pocin



Zelena cuetools screen.jpg
 Description:
 Filesize:  129.21 KB
 Viewed:  98 Time(s)

Zelena cuetools screen.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 12:36:21    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
bedo napísal:
Ako je všeobecne známe, prechádza LP v procese prípravy úpravou dynamického rozsahu, aby sa vôbec dalo vyryť do matrice (a aby ho potom vedela prenoska zosnímať)...

Mne to známe nie je, skús to objasniť.

čítaj tu: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=19765&sid=3a3ff58f071ffe1a417f22c73c51a9a4

alebo trebárs tu:
"Can you cut my master flat?

Sure, but you may not be happy with the results. Mistracking can result from excessive levels. For example bad sibilance or bright cymbals may result in groove modulations too complex to track on even the best playback systems. Excessive bass can result in skipping. Disc cutting engineers take this into account and use their judgement for the best playback results for different systems. Besides, you will hear a difference as the cartridge approaches the inner diameter of the disc. This is called “Diameter Loss”."

prípadne ešte tu:
"What does it mean to say that something is mastered specifically for vinyl?

With CDs or with digital download files, if you want huge amounts of treble or huge amounts of bass you can have it because it’s not going to distort. Vinyl, being an older and much more delicate medium, you’ve got to basically control the extremes of the frequencies. The very highs and the very lows just won’t work on vinyl – they’ll distort or the record will jump or whatever – so you’ve got to reign things in a bit. By doing that you’re actually making it sound a bit nicer anyway because you’re getting rid of the real nasty extremes of the spectrum. Filters are probably the most common things I use on the desk."

proste aj LP má svoje limity, ktoré je dobré rešpektovať...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 20:26:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Re: bedo
LP má samozrejme svoje limity, ale výsledkom týchto limitov sú nahrávky s dynamickým rozsahom priemerne 15 dB. To je výrazne viacej, ako ponúkajú súčasné CD s priemerným dynamickým rozsahom 10 dB, či najnovšie dokonca 5 dB. Ako by si chcel tento chýbajúci dynamický rozsah CD nahradiť "pluginom vo Foobare", aby hrali ako LP?

Tie Tvoje zahraničné odkazy sa mi nechce celé študovať, citácie však chápem skôr ako opačný problém. Vyplýva to aj z Reportáže z lisovne LP v Loděnicích, na ktorú si dal odkaz:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=19765&sid=3a3ff58f071ffe1a417f22c73c51a9a4

Prečítaj si ešte raz časť - Vojna hlasitostí, z ktorej odcitujem:
„Prichádzajú nahrávky z celého sveta a platí, že nie každý vie pripraviť kvalitný vinylový master. Veľa ľudí masteruje nahrávky na vysoké hlasitosti, tento trend sa volá loudness war, čiže vojna hlasitostí. Chcú zvýrazniť výšky a basy pre ľudské ucho, ktoré je nastavené skôr na stredné pásma frekvencií. Niekedy tým záznam takmer zničia. Zbytočne nahlas zmastrovaná nahrávka nám môže robiť problém pri prepise, nevraviac o skresleniach pri počúvaní, nízkej úrovni dynamiky a podobne,“ vraví Lébr.

Výraz "masteruje nahrávky na vysoké hlasitosti" treba chápať ako nahrávky s nízkym dynamickým rozsahom = s výrazne orezanými dynamickými špičkami.
Teda práve naopak, ako si to Ty zrejme pochopil. Niektoré brutálne praktiky Loudness War z CD sa na LP realizovať nedajú. Čo nie je nevýhodou LP, ale práve naopak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 131

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 20:53:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes prišiel starý kamarát, neoboznamoval som ho s teóriou DR, vekovo sme na tom podobne - vyrastali sme na Dežovi, Fermáte, Collegiu. Stačilo raz prepnúť CD - LP a už som ho od gramofónu (NC470+VM2103!!!) nedostal. Platne, ktoré mi priniesol, a chcel mi ich nechať (že aj tak by ich vyhodil) si vzal späť.
Môže to byť ale aj tým, že nam vekom odchádzajú uši.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
enaxy
Hifi obsluha


Založený: 11 október 2014
Príspevky: 20
Bydlisko: SR

PríspevokZaslal: So február 27, 2016 21:21:09    Predmet: to nie Odpovedať s citátom

to rozhodne nie lebo rozdiel bolo počuť Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist