Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

akustika miestnosti

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
marwi
Hifi obsluha


Založený: 17 júl 2015
Príspevky: 27

PríspevokZaslal: Ut marec 08, 2016 09:04:37    Predmet: akustika miestnosti Odpovedať s citátom

Dobry den. Hladam niekoho kto by bol ochotny poradit s akustikou miestnosti a s jej upravou. Bud na dialku, alebo osobne na vychode SK. Dakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Ut marec 08, 2016 13:49:05    Predmet: Odpovedať s citátom

-veď to sprav ako ostatný tu na fóre , hod sem náčrt miestnosti plus rozmery . rozmiestnenie nábytku, bedni, Máš už nejaké akustické úpravy pripadne merania? Definuj v čom vidíš akusticky problém .

Naposledy upravil Henri dňa Št október 06, 2016 21:23:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 06, 2016 20:18:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripadne takto, lepsit dalsie a dalsie panely kym vsetky nakupene nenalepis :)))
http://m.mojevideo.sk/3jww
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Št október 06, 2016 21:23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Pripadne takto, lepsit dalsie a dalsie panely kym vsetky nakupene nenalepis Smile))
http://m.mojevideo.sk/3jww

no ty si teda poradil Rotfl (dúfam že to bol pokus o vtip) tak sa predsa rieši iba ozvena a v normálnej posluchovke by to dopadlo dosť zle, napríklad čo si dával tie videa od Ja-kuba ( pred)
(pred) https://www.youtube.com/watch?v=PTboKoBsGZk
(po) https://www.youtube.com/watch?v=FQ2Gu_7LYlQ
určitý naznak svetla na konci “akustického tunela“ je aj v tejto debate:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=245139#245139
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=21043&postdays=0&postorder=asc&start=150
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 06, 2016 21:33:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuz, moznosti je vela a niektori hladaju ine, nez tu doporucovane, riesenia :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: Pi október 07, 2016 07:31:19    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Pripadne takto, lepsit dalsie a dalsie panely kym vsetky nakupene nenalepis Smile))
http://m.mojevideo.sk/3jww

Vynikající je ta diskuse pod videjkem. Po ránu hodně pobaví! Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 07, 2016 07:35:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj, myslim ze toto forum ma co dohanat :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Pi október 07, 2016 15:53:59    Predmet: Odpovedať s citátom

možno by na začiatok stačilo vychadzať z tohto staršieho članku a použiť pologule ako difuzory-Objective evaluation of scattered sound field: Theory and methodology of diffuser design, Shin-ichi Sato and Jin Yong Jeon, 2007
https://www.researchgate.net/publication/260243865_Objective_evaluation_of_scattered_sound_field_Theory_and_methodology_of_diffuser_design

a aby človek vedel kam ich dať, može použiť kalkulačku pre miesta prvých odrazov
http://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 07, 2016 21:45:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Jurasato napísal:
miero napísal:
Pripadne takto, lepsit dalsie a dalsie panely kym vsetky nakupene nenalepis Smile))
http://m.mojevideo.sk/3jww

Vynikající je ta diskuse pod videjkem. Po ránu hodně pobaví! Very Happy


fajne, aľe skadzi zna ze dze ma j€bnuc tote panely??

Laughing

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: So október 08, 2016 08:14:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Geniální a pravdivé! Když už panely, tak kam s nima! No a ..
Takto by trebalo starejpanne-snehovejvlocke upravit koterec, aby nebola hlucna, ked sa prstuje
Dcera vyprskla kafe až na stůl...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: Po október 17, 2016 15:26:11    Predmet: Odpovedať s citátom

https://www.youtube.com/watch?v=pABvTWSxOes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št december 15, 2016 10:00:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte páni, chcem sa poradiť resp. trošku podiskutovať o akustike a nechcem zakladať nové vlákno. Tak sa skúsim opýtať tu.

Po zakúpení bední a zapojení na zosilovač som mal pocit ako keby bedne dosť slabo basovali, ale zistil som, že keď som hodne blízko pri bedni, tak basujú slušne, keď som cca 1,5 metra od nich, tak basy sú slabučké a keď som 3-3,5 m od nich, tak priestor nahrávky aj basy sú fajn. Mám teda dojem, že to je asi umiestnením bední plus charakter a rozmery miestnosti alebo sa mýlim?

_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št december 15, 2016 10:33:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemýliš. Skús si tu pohľadať niečo o módoch miestnosti, príp. nasimulovať (ak máš možnosť) umiestnenie bední a posluchového miesta (a pohýbať s nimi) v Room Sim programe REW.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=20160&postdays=0&postorder=asc&start=322

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Št december 15, 2016 12:54:09    Predmet: Odpovedať s citátom

hifitrip napísal:
Ahojte páni, chcem sa poradiť resp. trošku podiskutovať o akustike a nechcem zakladať nové vlákno. Tak sa skúsim opýtať tu.

Po zakúpení bední a zapojení na zosilovač som mal pocit ako keby bedne dosť slabo basovali, ale zistil som, že keď som hodne blízko pri bedni, tak basujú slušne, keď som cca 1,5 metra od nich, tak basy sú slabučké a keď som 3-3,5 m od nich, tak priestor nahrávky aj basy sú fajn. Mám teda dojem, že to je asi umiestnením bední plus charakter a rozmery miestnosti alebo sa mýlim?

Áno ten 1.prípad bude akusticky prepad- basové minimum. Zmerať miestnosť, optimalizovať umiestnenie bedni a akustické úpravy, pripadne kompenzácie pomocou REW je proste optimálny postup. Základnú predstavu ti však veľmi dobre poskytne tato obľúbená simulacia-Loudspeakers Calculator https://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št december 15, 2016 16:25:37    Predmet: Odpovedať s citátom

henri: vďaka.
_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 20, 2016 11:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapi, tak som si vyrobil z dreva, čo mi ostalo doma zatiaľ také skúšobné stojany a začal som premiestňovať repro a počúvať. Je to "neskutočné" aký obrovský vplyv na výsledný zvuk ma vzdialenosť repro od miesta počúvania, rozostup repro, ich natočenie, aj výška umiestnenia regálových repro. Samozrejme u každého iný výsledok a ešte, keď sa k tomu aj pridajú rôzne komponenty aj s rôznou kvalitou zvuku.
_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut december 20, 2016 14:01:27    Predmet: Odpovedať s citátom

"objav"
Very Happy
Sám mám s hodne veľa šťastím umiestnenie a posluchové miesto práve tam, kde "musia byť".
No opakujem - s kuevským šťastím...

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 20, 2016 19:43:33    Predmet: Odpovedať s citátom

to nebol objav, iba som to tak skonštatoval, aby reč nestála Very Happy ale je sranda, že to potom môže napr. zvádzať k tomu, že mám bedne trebárs za 2000 eur a aj tak hrajú "zle"
_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St december 21, 2016 08:44:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Na 100% súhlasím
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 14, 2017 13:32:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím chlapi, jednu blbú otázku mám. Zvažujem do obývačky kúpiť koberec resp. prekryť veľkú časť obývačky kobercom, mám iba plávajúcu podlahu. Bude koberec na plávajúcej podlahe prínosom aj pre lepšiu akustiku?
_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Radosval
Hifista


Založený: 03 december 2016
Príspevky: 164

PríspevokZaslal: So január 14, 2017 14:17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

ak bude dostatočne hrubý a hustý, isto bude prínosom pre akustiku. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2017 21:15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak koberec už je doma, bohužiaľ nebude môcť byť po celej izbe, čo aj keby bolo možné, by som nechcel, ale veľkú časť voľnej plochy bude zaberať.

Chlapi prosím Vás ako vyriešiť vec z oknami, ktoré mám na jednej strane izby, pri tej strane je aj jeden reprák, je k nej situovaný bokom a mierne aj zadkom, keďže repro mám natočené smerom do posluchového miesta. Skla na tejto strane je hodne. Pomohli by nejaké hrubšie zaťahovacie závesy, ktoré by som zaťahoval pri posluchu? Symetriu bohužiaľ neviem dodržať, lebo na druhej druhej strane mám veľkú knižnicu s knihami, ale tej strane s oknami by som chcel aspoň nejako pomôcť.

_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: St január 25, 2017 06:45:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Koberec ti stačit určitě bude. Často se "vysoký chlup" dává jen na odrazové místo mezi posluchačem a bednama. Co se týče oken, tak jedině závěsy s hustou gramáží. Není to ovšem ideál. Takový jeden panel 120/60 postavený do odrazového místa, udělá lepší práci. Těmi závěsy nic, ale nepokazíš a může se u toho hlavně vyřádit manželka. Chudák potom peněženka. Vysoká gramáž, vysoká cena. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jasnap
Hifista


Založený: 13 jún 2011
Príspevky: 225
Bydlisko: Česká Třebová

PríspevokZaslal: St január 25, 2017 17:36:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Také se vyrábějí přímo akustické závěsy, řešily se tu v nějakém vláknu. Ještě vyšší cena. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St január 25, 2017 20:30:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Jurasato napísal:
Koberec ti stačit určitě bude. Často se "vysoký chlup" dává jen na odrazové místo mezi posluchačem a bednama. Co se týče oken, tak jedině závěsy s hustou gramáží. Není to ovšem ideál. Takový jeden panel 120/60 postavený do odrazového místa, udělá lepší práci. Těmi závěsy nic, ale nepokazíš a může se u toho hlavně vyřádit manželka. Chudák potom peněženka. Vysoká gramáž, vysoká cena. Wink


No koberec nie je vysoký vlas, lebo máme doma psa a udržať taký koberec v dobrom stave by bol úmor, takže to vyhral nízky vlas, ale nevadí lepší nejaký koberec ako žiadny. Zaujala ma tá tvoja poznámka o tom vysokom vlase na odrazovom mieste za poslucháčom. O tomto som čítal a skúšal som zatiaľ dať za seba penový madrac hrubý 16 cm, má širku 80 cm x 200 cm. Čo je lepšie mať tam ten koberec na stene alebo ten madrac a aká široká plocha za poslucháčom má byť ideálne zakrytá?

Manželku nemám, iba partnerku Very Happy a nejak sa neukája výberom závesov a tak, takže tam by problém nemal byť, ale určite by k tomu niečo povedala.

_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: Št január 26, 2017 08:59:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Hifi- psal jsem o místě mezi posluchačem a bednama. Ne za posluchačem. Měl jsem fotky od kamaráda co dělal stolaře v americe a na nich dokonce tam, kde byla široká pohovka, byl ten "vysoký chlup" přetažený z podlahy i středem té pohovky. Co se týče umístnění té matrace, sám vidíš, jak je to nepraktické (ale účinné!). Zkusil jsi tento prográmek na odrazy? http://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html zadej tam poctivě všechny rozměry (i výšku uší a šířku bedýnek!) a uvidíš lehce odrazová místa i na stropě a za tebou. Je to takové vodítko- né dogma! Wink Ty výše jmenované akustické závěsy, podle mě nejsou ničím jiným, než látka o vysoké gramáži s hustým nařasením. Proto ta cena. U spousty kamarádů nejhoršímu zabrání i zatažení vnitřních lamelových rolet. Nu, ale stačí se podívat na poslechovky různých světových guru, kteří píší pro časáky a zjistíš, že za bednama mají velké prosklené plochy aby bylo vidět třeba do zahrady. Ale jde to i jinak. Podívej se na tohle a na aparát, jaký Ethan používá . A jak mu to hraje! https://www.youtube.com/watch?v=lbLVjHfHahg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št január 26, 2017 10:56:51    Predmet: Odpovedať s citátom

to Jurasato: á tak ja som to zle čítal, ale nevadí. Ono ja medzi bedňami a miestom posluchu nemám až taký problém, lebo mám rozťahovací gauč a bedne mávam bližšie k sebe, takže keď je gauč roztiahnutý na postel a sadnem do zadu a počúvam, tak priestor medzi bedňami a mnou je vytlmený veľmi dobre. Koberec som riešil, lebo gauč samozrejme skladám a je z neho klasik pohovka (a v tomto stave počúvam najčastejšie) a vtedy medzi bedňami a miestom posluchu vznikne dosť veľký priestor, kde mám iba plávajúcu podlahu a prípadne konferenčný stôl. Čo sa týka steny za mnou, tak tam som zistil, že keď som dal za seba matrac 80x200 cm hrubý 16cm a 70x200cm, čiže mi vznikla plocha 150x200cm (šírka x výška), tak sa zvuk výrazne zlepšil. Tú bočnú stenu s oknami by som chcel riešiť, lebo jedna bedňa pozdĺž nej vyžaruje, aj keď je natočená viac smerom k stredovej ose miestnosti - smeruje do miesta posluchu, ktoré je v ose miestnosti.

Pozriem tebou priložené linky, vďaka.

_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi január 27, 2017 13:53:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte páni, chcem sa Vás ešte opýtať, či máte skúsenosti, že či je lepšie mať bedne vzdialené od miesta posluchu tak, aby platilo, že vzdialenosť bedne od miesta posluchu je menšia alebo rovnaká ako vzdialenosť medzi bedňami alebo máte vzdialenosť medzi bedňami menšiu ako vzdialenosť bedne od posluchového miesta?
_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist