Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

TigiGold

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Členovia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
TigiGold
Hifista - pokročilec


Založený: 24 júl 2008
Príspevky: 429
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po máj 24, 2021 17:31:56    Predmet: TigiGold Odpovedať s citátom

Ahoj,

po téměř 13 letech na fóru bych se rád trochu více představil. Na úvod jsem zamýšlel říct, jak dlouho se hifi koníčku věnuju. Jenže se ukázalo, že nejsem schopný přesně určit, kdy se u mě poprvé objevily příznaky audiofilie. Bylo to tehdy, když jsem dostal na Vánoce prvního walkmana? Nebo v okamžiku, kdy jsem uslyšel báječný zvuk dědečkova radiomagnetofonu Kensonic (předchůdce Accuphase)? Byl snad tím prvotním impulsem nákup proslulých dřevěných PC beden Genius HT5.1, instantní šok z jejich mizerného zvuku a následné donkichotské pokusy o zlepšení, včetně marné snahy nacpat do nich 4milimetrové kabely zakoupené v hifi studiu? Nebo mě správně nakoplo zjištění, že CD přehrávač Technics v knihovně umí zahrát do sluchátek klasickou hudbu atraktivně dynamicky, zatímco doma roky používaný discman Panasonic zní ve stejných pasážích nudně jako prodejce vysavačů? Všechny varianty jsou možné.

Jako skutečný počátek své hifi cesty však vidím vydražení staršího CD přehrávače Onkyo na Aukru v létě 2006 a následné rozhodnutí nahradit omšelá, zvukově podprůměrná sluchátka Technics RP-F400 něčím solidnějším. Po několikaměsíčním bloumání po internetu a hladovém nasávání všemožných informací (v paměti mi zejména utkvěl krásný článek Daniela Zajíce "Grado SR60 - vstupenka do high endu") jsem se konečně dostavil do brněnské prodejny sluchátek Gothic v Rokycanově ulici. Vidím to jako dnes. Pan Hejtmánek (budiž mu země lehká) přede mě na stůl položil svatou trojici: Grado SR80, AKG K501 a Sennheiser HD555. Chvíle "Ch" nastala, efemérní představy se zhmotnily. Sucho v puse, studené ruce, stažené hrdlo, zvýšený tep. Jde se testovat. Jako první Grado a ... velká očekávání zůstala naprosto nenaplněna. Grado totiž (až na basy) hrála velmi podobně, "tence a suše", jako moje staré Technics. A já tehdy toužil po zvuku novém, v každé sekundě líbivém, magickém a emoce vyvolávajícím, jak se to psalo v oněch recenzích. Dále jsem zkusil AKG. Velké mušle, skvělé zpracování, ale kupodivu vůbec "nehrála". Přenosný přehrávač nedokázal vybudit jejich nedostatečně citlivé, vysoko-impedanční měniče a dostalo se mi pouze nezáživného informativního odposlechu. A pak došlo na Sennheisery. To bylo úplně jiné kafe a po pár sekundách bylo naprosto jasno. Velký, mohutný, atraktivní, přidaným basem na přehrávači ještě zvýrazněný a jakýmsi milosrdným závojem zahalený (čti "silně zkreslený") zvuk, který se velmi odlišoval od toho, na co jsem byl do té doby zvyklý. Bylo to zkrátka přesně to "pravé ořechové" hifi, které jsem v danou chvíli svým nezkušeným uchem hledal. Nabídku milého pana Hejtmánka, abych si ještě vyzkoušel jakési Audio-Techniky, jsem s ležérním mávnutím znalce zamítl. A tak jsem se ocitnul ve hře, smyčka představující honbu za audiofilními lákadly se mi kolem krku definitivně utáhla.

Jako zdroj hifi zvuku jsem vždy používal pouze klasická CD. V průběhu let jsem proto vyzkoušel rozmanité přehrávače a transporty. Někdy jsem jich (i pod vlivem internetových diskusí o "zázračných" převodnících, jako např. TDA1541) nakoupil pro zajímavost více, abych měl přímé srovnání. Vždy jsem měl pro tyto mašinky zkrátka slabost. Chronologicky jsem se dostal k těmto přístrojům: Onkyo DX6620, Sony CDP-X33ES, Philips CD930, Technics SL-PS670D, NAD 521BEE, Shanling CDS100 (později s úpravou Casea Sirius II), Marantz CD46, Marantz CD40, Philips CD304, Philips CD940, Kenwood CD7060, Technics SL-PS7, Sony CDP-X779ES a aktuální Cambridge Audio CXC, se kterým jsem velmi spokojen.

Dalším článkem řetězce jsou DAC, předzesilovače a sluchátkové zesilovače. Trh této kategorie přístrojů zaznamenal v posledních letech ohromný vzestup, pokud jde o nabízené množství, objektivní parametry i celkový poměr mezi kvalitou a cenou přístrojů. Doby, kdy se v hifi studiích nadšencům běžně prodávaly za cenu kolem 10 000 Kč takové perly jako primitivní Creek OBH-21, hadím olejem namazaný Grado RA1 nebo hybridní Vincent KHV-111, u nějž bylo nutné regulovat hlasitost každého kanálu zvlášť, jsou naštěstí definitivně za námi. Vystřídal jsem tyto přístroje: BV Audio Headamp, GTH-1, Hypa 1, Chord Mojo a RME ADI-2 DAC FS.

Také výběr zesilovače nelze podceňovat. Nahrazení integrované Yamahy vynikajícím DPA222 (v kombinaci s GTH-1) pro mě dodnes představuje zřejmě nejvýraznější subjektivní zlepšení zvuku, kterého nebylo dosaženo změnou reprobeden nebo sluchátek. Měl jsem tu čest používat tyto nádherné stroje: Pioneer A351R, Marantz PM64 MK2, Sony TA-F700ES, Yamaha RX550, DPA222 MK2 a Bryston 4B-ST.

Reprobedny se snažím neměnit příliš často. Jednak proto, že nerad stěhuju nábytek, a jednak proto, že případný nevyrovnaný zvukový dojem bývá do značné míry výsledkem vlastností poslechového prostoru (obýváku). A finančně a logisticky náročná změna beden pak nemusí přinést kýžené zlepšení. Jednu dobu pro mě představovaly spíše doplněk k poslechu přes sluchátka, dnes už jim ale přikládám větší význam. Mám praktické zkušenosti s těmito: Behringer 2031P, Pioneer CS-7070, T+A TMR80, 3pásmový Seas projekt A. Bílého a vintage trpaslíci JBL 250ti, po jejichž prodeji jsem se letos vydal aktivní cestou - Neumann KH310.

K poslechu přes sluchátka mám náklonnost už od dětství a první velká sluchátka jsem začal používat před více než dvaceti lety. Domnívám se, že je fajn mít doma více alternativních kousků a střídat je podle nálady a konkrétních nahrávek. Dlouhodobé zkušenosti mám s těmito: Technics RP-F400, Sennheiser HD555, Sennheiser PX100, Koss Porta Pro, AKG K701, Sennheiser HD201, Sennheiser HD650, Beyerdynamic T1, Sennheiser PX100 II, Grado RS1 a AKG K371.

V rámci zachování duševního zdraví nemám televizi, ale v rozhlasovém vysílání spatřuju určité kouzlo. Období, kdy jsem používal tunery, je však už dávno pryč: Pioneer F550RDS, Sony ST-S590ES.

I přenosných zařízení jsem v životě několik potrápil a ohmatal: Sharp JC-118, Panasonic SL-S214, Philips EXP2540, FiiO M3.

A kabely? Zásadně upřednostňuju dostatečně dlouhé.

Pokud jde o hudbu, nejsem nějak silněji žánrově vyhraněný. Rád poslouchám klasickou hudbu (např. Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Liszt, Brahms, Rachmaninov, Ravel), dále jazz (třeba Davis, Mingus, Coltrane, Ellington, Gordon, Henderson nebo Blakey), pop (M. Jackson, Madonna, Roxette, Abba, Oldfield aj.), nepohrdnu dobrou elektronickou hudbou, včetně big beatu (Prodigy, Chemical Brothers, Leftfield, Jarré, Moroder, vokální house nebo i ten podceňovaný eurodance), soundtracky (Morricone, Mancini, Rózsa, Goldsmith, Poledouris) nebo hudbou spjatou s etnickými a folkovými kořeny (flamenco, tango, bossa nova). Sbírku CD mám uloženou zde, jen je ještě třeba doplnit desítky titulů, které v databázi zatím nejsou:
https://www.discogs.com/user/TigiGold/collection?limit=250&header=1&layout=big&sort=artist&sort_order=asc&page=1

Komentáře vřele vítány.

_________________
Audiolab 9000 CDT * RME ADI-2 DAC FS * Neumann KH310 * Sennheiser HD800 a HD650 * Beyerdynamic T1 * Avantone Planar * AKG K371 * Panasonic DMP-BDT380EG * Epson EH-TW5650
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1498

PríspevokZaslal: Po máj 24, 2021 20:06:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Super ze si sa po rokoch odhodlal. Pekne zrozumitelne popisane. Aktualne co ta caka, ak by si mal ist “dalej”?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TigiGold
Hifista - pokročilec


Založený: 24 júl 2008
Príspevky: 429
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po máj 24, 2021 22:03:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky. Možná to není z toho popisu úplně patrné, ale během jara jsem dokončil celkovou modernizaci řetězce. Kromě Grado RS1, které si nechávám spíše z nostalgických důvodů, už nemám žádný komponent, který by se dal označit jako vintage. Staré věci bývají krásné, někdy i technicky dobré, bývá s nimi však nezřídka spojena taková určitá ne úplně příznivá energie, související s předcházejícími majiteli a dlouhodobým užíváním. A je fajn vědět, že věc, kterou máš, hraje tak, jak bylo zamýšleno, protože se v ní nikdo nevrtal.

Žádné zásadní změny teď neplánuju, zaměřím se na rozšiřování sbírky CD. Celkem mě chytlo shánění rarit přes discogs. Nedávno jsem našel v Nizozemsku CD Valentiny Kameníkové, o kterém jsem si myslel, že ho ve fyzické podobě už neuvidím (Supraphon nabízí jen soubory ke stažení), nebo raritní dvoudiskovou edici k 30. výročí Jamese Bonda (kde jsou zajímavosti jako skladba Goldfinger zpívaná A.Newleym nebo tajemná demo verze You Only Live Twice zpívaná neznámou zpěvačkou). Pokud jde o komponenty, nebránil bych se časem zakoupení kvalitního blue-ray transportu, který by sloužil jako CD transport místo CXC i jako základ kina místo základního Panasonicu. Došlo by tak k dalšímu zjednodušení sestavy. Ze současných strojů této vizi asi nejvíce odpovídá Sony ES blue-ray, nevím však, nakolik kultivovaná je jeho mechanika pro účely CD. Nebránil bych se ani dalším sluchátkům, celkem se mi zvukově pozdávají HD800S nebo bych zkusil některé z planárů.

_________________
Audiolab 9000 CDT * RME ADI-2 DAC FS * Neumann KH310 * Sennheiser HD800 a HD650 * Beyerdynamic T1 * Avantone Planar * AKG K371 * Panasonic DMP-BDT380EG * Epson EH-TW5650
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TigiGold
Hifista - pokročilec


Založený: 24 júl 2008
Príspevky: 429
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 07, 2022 16:49:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Několik dní zkouším u nás zatím málo známá Avantone Planar (https://www.thomann.de/cz/avantone_planar_black.htm?glp=1&gclid=EAIaIQobChMIuYro8fHt9QIVkuF3Ch3s-grCEAQYAiABEgKtEfD_BwE), pořízená na základě vynikajících recenzí na "head-fi" fóru. Sluchátka jsou to velmi zajímavá a poněkud se vymykající současným trendům, a to z různých důvodů:

1) Kontroverzní hranatý design připomínající 70. léta. Na výběr jsou dvě barevné varianty mušlí, a sice černá a červená (což je barva ve vyšším segmentu sluchátek poměrně raritní),
2) Jsou to magneto-planární sluchátka, která se díky silnější koruně dají v českých obchodech koupit už pod 10 000 Kč, což je v daném segmentu planárních sluchátek dost levná záležitost.
3) Jde o výrobek zavedené firmy zaměřené nikoliv na hifi, ale na profi produkty (mikrofóny, studiové monitory). Pokud vím, mají v nabídce pouze dva modely sluchátek. Není zde tedy zatím snaha produkovat luxusní high-end (viz Audeze nebo Hifiman).

Na hodnocení zvuku je ještě brzy, ale celkově se mi jejich projev dost líbí. Vyzdvihl bych velikou jemnost, normálnost, kultivovanost a přirozenost zvuku a pro mě velmi důležitou absenci agresivních vyšších středů a výšek. Připomínají Sennheiser HD650 s lepším prostorovým podáním a příjemnějšími (hifista by řekl "krémovějšími") vokály. Abych jen nechválil, snesl bych větší důraz na basech.

_________________
Audiolab 9000 CDT * RME ADI-2 DAC FS * Neumann KH310 * Sennheiser HD800 a HD650 * Beyerdynamic T1 * Avantone Planar * AKG K371 * Panasonic DMP-BDT380EG * Epson EH-TW5650
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TigiGold
Hifista - pokročilec


Založený: 24 júl 2008
Príspevky: 429
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št apríl 07, 2022 14:00:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Po delší době poslechu bych rád doplnil svůj názor na Avantone Planar. Skoro na všem (pop, elektronika, jazz) znějí výborně, mají však překvapivě problémy v klasické hudbě, zejména sólo klavír na nich zní divně a zkresleně, s jakýmsi nepřirozeným echem, jako v lacinějších sluchátkách (připomínají mi v tomto směru moje bývalá HD555). AKG K371 podávají klavír nesrovnatelně čistěji a věrněji. Nejsou to audiofilní nuance typu větší či menší jiskra (prostor), ale docela výrazné zabarvení zvuku, které podle mě musí být vidět i v měření.
_________________
Audiolab 9000 CDT * RME ADI-2 DAC FS * Neumann KH310 * Sennheiser HD800 a HD650 * Beyerdynamic T1 * Avantone Planar * AKG K371 * Panasonic DMP-BDT380EG * Epson EH-TW5650
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TigiGold
Hifista - pokročilec


Založený: 24 júl 2008
Príspevky: 429
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 20, 2023 13:59:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Další úprava sestavy: Po více než třech letech jsem vyměnil Cambridge Audio CXC za Audiolab 9000 CDT. Předchozí model 6000 CDT jsem dříve zkoušel a zaujal mě svou konstrukcí, avšak vrátil jsem ho ve 14denní lhůtě, protože mi jeho slotová mechanika škrábala CD. Nová generace transportů Audiolab (7000 CDT a 9000 CDT) naštěstí už využívá klasický zásuvkový (tray) mechanismus, tak v tomto směru nebylo co řešit. Na plné hodnocení je ještě brzy, takže jen pár postřehů: Model 9000 působí vcelku mohutně a robustně, i když je váha přístroje jen necelých 6 kg, LCD displej dává komponentu moderní výraz, mechanika (TEAC) má kultivovaný chod, šuplík se vysouvá a zasouvá pomalu a elegantně, žádné parazitní napětí na šasi jsem nezaznamenal, disky se nezahřívají, dálkové ovládaní je uděláno poctivě a na rozdíl od ovládání CXC umožňuje přímý vstup na jednotlivé skladby, rychlost načítání CD je spíše průměrná až podprůměrná (6000 CDT byl mnohem rychlejší), lze alternativně využít i pro posílání dat z USB, avšak maximálně v kvalitě CD. Zápory: Poměrně velký LCD diplay není adekvátně využit (mohly by být větší možnosti nastavení informací, barev, CD text apod.), na přístroji není tlačítko pro zastavení přehrávání (musí se tedy použít dálkový ovladač). Zatím, řekl bych, celkově spokojenost. Dalšími zvažovanými alternativami byly Shanling ET3, Schiit URD a Moon 260DT.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Členovia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist