Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Shrnutí zkušeností
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:04:54    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Celočíselný upsampling dává lepší zvukové výsledky než neceločíselný.

To ale není nic, co by tak bylo. Otázka proč tomu tak je, je za této situace jaksi druhořadá, ne-li zcela bezpředmětná.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Št august 25, 2016 13:06:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:06:23    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton: to ze to DAC v HW nerobi kvalitne, este neznamena ze v SW to nejde spravit.

Ak resamplujes v SW, tak tu presnost vratis tym, ze pouzijes vyssiu bitovu hlbku, t.j. 24 alebo ked chces tak i 32 bitov. A ak tam budu nejake prepoctove rozdiely, tak budu hlboko pod urovnov -160dBFS.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:08:00    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
kryton napísal:
Celočíselný upsampling dává lepší zvukové výsledky než neceločíselný.

To ale není nic, co by tak bylo. Otázka proč tomu tak je, je za této situace jaksi druhořadá.

Pro ty, co to potřebují polopaticky: Upsampling na celočíselný násobek původní vzorkovací frekvence je zvukově lepší než upsampling na vzorkovací frekvenci, která není celočíselným násobkem původní vzorkovací frekvence.

miero napísal:
kryton: to ze to DAC v HW nerobi kvalitne, este neznamena ze v SW to nejde spravit.

Ak resamplujes v SW, tak tu presnost vratis tym, ze pouzijes vyssiu bitovu hlbku, t.j. 24 alebo ked chces tak i 32 bitov. A ak tam budu nejake prepoctove rozdiely, tak budu hlboko pod urovnov -160dBFS.

Kvalitní DAC vždy resampluje na celočíselný násobek původní vzorkovací frekvence.. Například i nový CW DAC1 NG. Proč asi?

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Št august 25, 2016 13:11:29, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:08:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, o co se snažíš. Neplatí ani tohle. Ani žádná jiná formulace téhož.

Všichni jsou mrtví, Dejve.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Št august 25, 2016 13:09:46, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:09:42    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton: to je mozno pravda v konkretnej implementacii resamplingu, ale nemozes to zovseobecnit na vsetky implementacie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:13:04    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
kryton: to je mozno pravda v konkretnej implementacii resamplingu, ale nemozes to zovseobecnit na vsetky implementacie

V SOX to tedy určitě platí. Platí to i pro JRiver resampler. A znovu opakuji. Kvalitní DAC vždy resampluje na celočíselný násobek původní vzorkovací frekvence.. Například i nový CW DAC1 NG. Proč asi?

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:13:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Třeba se jim tak líp násobí ty hodiny.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

jumpingjackflash5 napísal:

Protože se zahodí většina stávajících bodů a počítají se zcela nové, kdežto v celočíselném se "jen" interpolují nové body a původní, nasamplované z originálu zůstávají


kryton napísal:
Tak snad zkusit nějaký ten selský rozum? Třeba, že při celočíselném, například pro jednoduchost dvojnásobném, upsamplingu je třeba dopočítat jen každý druhý vzorek, kdežto u neceločísleného upsampligu je třeba dopočítat (a následně zaokrouhlit) všechny vzorky?


Selský rozum je důležitý. A ten říká, že není žádný důvod, aby vzorky prošlé low-pass filtrem zůstaly nezměněné. Filtr neví, že každý první vzorek je původní a že smí měnit jenom tu každou druhou nulu. Jenže to chce k selskému rozumu aspoň trošku vědět, jak se ten resampling vlastně provádí.

Stačí si to samozřejmě vyzkoušet třeba v soxu:


kód:
pavel@probook ~/tmp $ sox -V -r 96000 -c 1 -s -4 -n sweep96.wav synth 10 sine 1:48000 vol -6dB

pavel@probook ~/tmp $ soxi sweep96.wav
Input File     : 'sweep96.wav'
Channels       : 1
Sample Rate    : 96000
Precision      : 32-bit
Duration       : 00:00:10.00 = 960000 samples ~ 750 CDDA sectors
File Size      : 3.84M
Bit Rate       : 3.07M
Sample Encoding: 32-bit Signed Integer PCM

pavel@probook ~/tmp $ sox sweep96.wav -r 192000 sweep192.wav

pavel@probook ~/tmp $ soxi sweep192.wav

Input File     : 'sweep192.wav'
Channels       : 1
Sample Rate    : 192000
Precision      : 32-bit
Duration       : 00:00:10.00 = 1920000 samples ~ 750 CDDA sectors
File Size      : 7.68M
Bit Rate       : 6.14M
Sample Encoding: 32-bit Signed Integer PCM


pavel@probook ~/tmp $ sox sweep96.wav -t dat - | head
; Sample Rate 96000
; Channels 1
               0                0
   1.0416667e-05    3.3622608e-05
   2.0833333e-05    6.8885274e-05
       3.125e-05      0.000105788
   4.1666667e-05    0.00014433125
   5.2083333e-05    0.00018451409
        6.25e-05      0.000226337
   7.2916667e-05    0.00026980042

pavel@probook ~/tmp $ sox sweep192.wav -t dat - | head
; Sample Rate 192000
; Channels 1
               0    3.3248216e-07
   5.2083333e-06    1.3665762e-05
   1.0416667e-05    3.3291057e-05
      1.5625e-05    5.2507035e-05
   2.0833333e-05    6.9213565e-05
   2.6041667e-05    8.6213928e-05
       3.125e-05     0.0001054653
   3.6458333e-05    0.00012549292


První sloupeček je čas, druhý hodnota. Nevidím, že by ve stejný čas byly hodnoty ve sweep96 a sweep192 stejné. Samozřejmě ani být nemohou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:17:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, jestli budou rádi. Pokusil jsem se to zatím jen tak lehce naznačit pro ty důvtipnější, a ty to na ně takhle vybalíš Laughing

"Chcete mi snad říct, že tam ty původní hodnoty vůbec nezůstanou???? Kde jsou moje nuly a jedničky??? Jak to teď může hrát?"

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Št august 25, 2016 13:19:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:19:00    Predmet: Odpovedať s citátom

2 Dustin: To je všechno hezké. Ale proč je tedy potom upsampling na celočíselný násobek původní frekvence u všech běžně dostupných SW řešení vždy zvukově lepší než upsampling na na frekvenci, která není celočíselným násobkem?

TO JE FAKT!!! Úkolem teoretiků je zjistit proč tomu tak je. Není úlohou uživatelů zjišťovat příčinu. Bohužel, místní teoretici se věnují spíše absurdnímu vyvracení reality než jejímu vysvětlování

Proboha pusťe si to někdo. Upsampling z 44.1na 88Khz a poté upsampling z 44.1 na 96kHz. Opravdu neslyšíte rozdíl? SOX, JRiver, cokoliv dalšího. Aha, vy vlastně nemáte na čem relevantním poslouchat.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:27:05    Predmet: Odpovedať s citátom

To ze pocujes rozdiel medzi 88.2kHz a 96kHz vobec nemusi suvisiet s resamplingom. Ten tvoj DAC moze proste hrat lepsie na tych 88.2kHz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:28:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozes vziat nejake DSD a to potom skonvertit na 88.2kHz a 96kHz a tie potom porovnat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:28:09    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
To ze pocujes rozdiel medzi 88.2kHz a 96kHz vobec nemusi suvisiet s resamplingom. Ten tvoj DAC moze proste hrat lepsie na tych 88.2kHz.

Jaký můj DAC? Měl jsem tady za půl roku 6 různých DACů. Vždy to samé. Začínám si myslet, že s tím kaviárem to nebyla jen nadsázka.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:31:14    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Jaký můj DAC? Měl jsem tady za půl roku 6 různých DACů. Vždy to samé.

A věříš, že to tu nikoho nepřekvapuje? Ještě aby se to nechovalo podle namalovaného očekávání...

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Št august 25, 2016 13:31:51, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:31:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Som asi rad, ze to nepocujem :-))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:31:38    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
2 Dustin: To je všechno hezké. Ale proč je tedy potom upsampling na celočíselný násobek původní frekvence u všech běžně dostupných SW řešení vždy zvukově lepší než upsampling na na frekvenci, která není celočíselným násobkem?

TO JE FAKT!!! Úkolem teoretiků je zjistit proč tomu tak je.


Pokud je tvůj fakt stejný jako tvá tvrzení o resamplingu, pak je mi úplně ukradený. Tvé pocity jsou pro mě zcela nepodstatné. Mě zajímají fakta, a tím určitě není ničím nepodložená hláška "zvukově lepší", zdůvodňovaná nepravdivými informacemi, které zase jen vypovídají o tvých pocitech, jak resampling funguje, než o skutečnosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:33:29    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton: a skusal si si robit i nejaky slepy test? ze naozaj pocujes ten rozdiel?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 13:42:41    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
kryton napísal:
2 Dustin: To je všechno hezké. Ale proč je tedy potom upsampling na celočíselný násobek původní frekvence u všech běžně dostupných SW řešení vždy zvukově lepší než upsampling na na frekvenci, která není celočíselným násobkem?

TO JE FAKT!!! Úkolem teoretiků je zjistit proč tomu tak je.


Pokud je tvůj fakt stejný jako tvá tvrzení o resamplingu, pak je mi úplně ukradený. Tvé pocity jsou pro mě zcela nepodstatné. Mě zajímají fakta, a tím určitě není ničím nepodložená hláška "zvukově lepší", zdůvodňovaná nepravdivými informacemi, které zase jen vypovídají o tvých pocitech, jak resampling funguje, než o skutečnosti.


Vidím, že MaBatova manipulace vyšla dokonale. Tak zopakujme si, co jsem k tomu napsal:

Disertační práci jsem na toto téma nedělal a nic menšího tě neuspokojí. Tak snad zkusit nějaký ten selský rozum? Třeba, že při celočíselném, například pro jednoduchost dvojnásobném, upsamplingu je třeba dopočítat jen každý druhý vzorek, kdežto u neceločísleného upsampligu je třeba dopočítat (a následně zaokrouhlit) všechny vzorky?

Což byla moje chyba, protože jsem měl vědět, že toho bude hned zneužito. Nikde jsem tu netvrdil, že jsem odborník na teorii o resamplingu. Šlo čistě o selskou úvahu s otazníkem na konci - evidentně chybnou. Co bylo jádrem sdělení a za čím si stojím, jsou poslechové testy a svůj názor v této oblasti nemám důvod korigovat. Sdílí ho nezávisle na sobě velké množství lidí s relevantními poslechovými zkušenostmi a relevantními řetězci.

Od tebe bych ale Dustine očekával korektnější přístup. Zkoušel jsi například pro SOXem vygenerované signály pro 88.2 a 96kHz udělat nějaké jejich srovnání, analýzu? Když už jsou tvá tvrzení tak kategorická?

MaBat napísal:
kryton napísal:
Jaký můj DAC? Měl jsem tady za půl roku 6 různých DACů. Vždy to samé.

A věříš, že to tu nikoho nepřekvapuje? Ještě aby se to nechovalo podle namalovaného očekávání...

To víš, když si něco kupuji, tak si chci vybrat na základě vlastního domácího poslechu. Vše si nejprve zapůjčím. Chápu ale, že pro lidi, kteří nic neposlouchají, je takový postup zbytečný.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:00:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Jaká manipulace? Zeptal jsem se úplně obyčejně na absurdně kategorické tvrzení, jedno z mnoha takových:

kryton napísal:
Neceločíselný upsampling by se neměl neprovádět nikde. Je to chyba. Zvuk bude vždy horší než u celočíselného upsamplingu

Doslova jsem se zeptal "Proč?". Do těch sraček ses dostal zase jen a jen svou vinou Smile Mohl jsi napsat prostě a jednoduše suchou pravdu, a sice "vím o tom ve skutečnosti hovno a všechno to jsou jen mé pocity". S tím by nikdo problém neměl. Tak to laskavě neházej na druhé.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Št august 25, 2016 14:06:34, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:04:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Necelociselnu pocutelnu degradaciu signalu sposobuje EMI pri vypocte.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:06:30    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Jaká manipulace? Zeptal jsem se úplně obyčejně na absurdně kategorické tvrzení (jedno z mnoha takových, doslova jsem se zepal "Proč?"):

kryton napísal:
Neceločíselný upsampling by se neměl neprovádět nikde. Je to chyba. Zvuk bude vždy horší než u celočíselného upsamplingu

Do těch sraček ses dostal zase jen a jen svou vinou Smile Mohl jsi napsat prostě a jednoduše suchou pravdu, a sice "vím o tom ve skutečnosti hovno a všechno to jsou jen mé pocity". S tím by nikdo problém neměl. Tak to laskavě neházej na druhé.

No však jsem napsal, že to byla moje chyba. Od Lorne Malva místního fóra je třeba čekat vždy to nejhorší. To jsem trochu podcenil.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:07:04    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Neceločíselný upsampling by se neměl neprovádět nikde. Je to chyba. Zvuk bude vždy horší než u celočíselného upsamplingu


Tak tedy proč? Rolling Eyes

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:08:46    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
kryton napísal:
Neceločíselný upsampling by se neměl neprovádět nikde. Je to chyba. Zvuk bude vždy horší než u celočíselného upsamplingu


Tak tedy proč? Rolling Eyes

Nevím. Ale je to tak. Praxe to potvrzuje,

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:09:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrá tedy - pak si to ale oprav:

citácia:
Mám pocit, že neceločíselný upsampling by se neměl neprovádět nikde. Že je to chyba, že zvuk bude vždy horší než u celočíselného upsamplingu

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

A co ten slepy test? Nie je tazke dat nahodne do playlistu v roznom poradi a nasobnosti 2 subory a potom si spocitat kolko krat pri posluchu bol spravne identifikovany...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:37:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidím, že diskuse se rozvinula Smile

1. ABX testy jsou opravdu důležité, ale (mohu případně poslat log) já na běžném vybavení rozdíl mezi resamplingem 44.1-48 a 44.1-96, případně 48-96 dostatečně prokazatelně v těchto testech neslyším. Tudíž je nemůžu použít v tomto případě jako důkazy/nedůkazy pro jednotlivé varianty.
2. Zaslaný rozbor celočíselného upsamplingu je zajímavý, proto jsem původně psal, že by bylo dobré, aby se k problematice vyjádřil nějaký matematik. Nicméně že celočíselný upsampling je jednodušší a má "papírově" lepší výsledky, je zřejmé.
3. Většina kvalitních DACů provádí up(over)sampling sama, tudíž tato debata má smysl zejména pro DACy na zvukových kartách Realtek a jim podobné, které frekvenci 44.1 kHz podporují jiným - ne tak propracovaným mechanismem, než jiné karty/dacy, které přímo tuto frekvencí zpracují a případně samy oversamplují.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:53:19    Predmet: Odpovedať s citátom

To jumpingjackflash5: pretože som teraz trávil nejaký čas synchronizáciou Abletonu s Traktorom zistil som že podobnú dilemu prevzorkovania riešia aj profici , :“poradenstvo v oblasti vzorkovacej frekvencie, ditheringu, ako zabrániť aliasingu „ http://forum.watmm.com/topic/77593-882khz-versus-96khz-24-bit/
"In theory, a Nyquist frequency just larger than the signal bandwidth is sufficient to allow perfect reconstruction of the signal from the samples: see Sampling theorem: Critical frequency. However, this reconstruction requires an ideal filter that passes some frequencies unchanged while suppressing all others completely (commonly called a brick-wall filter). In practice, perfect reconstruction is unattainable. Some amount of aliasing is unavoidable.
Signal frequencies higher than the Nyquist frequency will encounter a "folding" about the Nyquist frequency, back into lower frequencies. For example, if the sample rate is 20 kHz, the Nyquist frequency is 10 kHz, and an 11 kHz signal will fold, or alias, to 9 kHz: . However, a 9 kHz signal can also fold up to 11 kHz in that case if the reconstruction filter is not adequate. Both types of aliasing can be important.When attainable filters are used, some degree of oversampling is necessary to accommodate the practical constraints on anti-aliasing filters: instead of a brickwall, one has flat response in the passband up to a point called the cutoff frequency or corner frequency, (pass all frequencies below there unchanged), then gradual rolloff in a transition band, finally suppressing signals above a certain point completely or almost completely in the stopband. Thus, frequencies close to the Nyquist frequency may be distorted in the sampling and reconstruction process, so the bandwidth should be kept below the Nyquist frequency by some margin (frequency headroom) that depends on the actual filters used.For example, audio CDs have a sampling frequency of 44100 Hz. The Nyquist frequency is therefore 22050 Hz, which is an upper bound on the highest frequency the data can unambiguously represent. If the chosen anti-aliasing filter (a low-pass filter in this case) has a transition band of 2000 Hz, then the cut-off frequency should be •20050 Hz to yield a signal with negligible power at frequencies •22050 Hz and complete pass of frequencies •20 kHz (within the human hearing range)."
preferuje sa tu názor , že rozdiel je v podstate nepočuteľný(pri celočiselnom samplovani )a ide hlavne o komfort pri implementácii pluginov a prehravani RAW
aj tu http://repforums.prosoundweb.com/index.php?topic=13964.0
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12734

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 14:57:15    Predmet: Odpovedať s citátom

jumpingjackflash5 napísal:
... Nicméně že celočíselný upsampling je jednodušší a má "papírově" lepší výsledky, je zřejmé.

V čem konkrétně že je jednodušší? Jaké výsledky? Smile

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11489
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 15:00:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Problem je, ze ten filter potrebujes i pri upsamplingu... a teda i ten upsamplovany singal bude mat podobny problem s aliasingom ako nejaky iny resamplovany.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Št august 25, 2016 15:09:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Henri napísal:
To jumpingjackflash5: pretože som teraz trávil nejaký čas synchronizáciou Abletonu s Traktorom zistil som že podobnú dilemu prevzorkovania riešia aj profici , :“poradenstvo v oblasti vzorkovacej frekvencie, ditheringu, ako zabrániť aliasingu „ http://forum.watmm.com/topic/77593-882khz-versus-96khz-24-bit/
"In theory, a Nyquist frequency just larger than the signal bandwidth is sufficient to allow perfect reconstruction of the signal from the samples: see Sampling theorem: Critical frequency. However, this reconstruction requires an ideal filter that passes some frequencies unchanged while suppressing all others completely (commonly called a brick-wall filter). In practice, perfect reconstruction is unattainable. Some amount of aliasing is unavoidable.
Signal frequencies higher than the Nyquist frequency will encounter a "folding" about the Nyquist frequency, back into lower frequencies. For example, if the sample rate is 20 kHz, the Nyquist frequency is 10 kHz, and an 11 kHz signal will fold, or alias, to 9 kHz: . However, a 9 kHz signal can also fold up to 11 kHz in that case if the reconstruction filter is not adequate. Both types of aliasing can be important.When attainable filters are used, some degree of oversampling is necessary to accommodate the practical constraints on anti-aliasing filters: instead of a brickwall, one has flat response in the passband up to a point called the cutoff frequency or corner frequency, (pass all frequencies below there unchanged), then gradual rolloff in a transition band, finally suppressing signals above a certain point completely or almost completely in the stopband. Thus, frequencies close to the Nyquist frequency may be distorted in the sampling and reconstruction process, so the bandwidth should be kept below the Nyquist frequency by some margin (frequency headroom) that depends on the actual filters used.For example, audio CDs have a sampling frequency of 44100 Hz. The Nyquist frequency is therefore 22050 Hz, which is an upper bound on the highest frequency the data can unambiguously represent. If the chosen anti-aliasing filter (a low-pass filter in this case) has a transition band of 2000 Hz, then the cut-off frequency should be •20050 Hz to yield a signal with negligible power at frequencies •22050 Hz and complete pass of frequencies •20 kHz (within the human hearing range)."
preferuje sa tu názor , že rozdiel je v podstate nepočuteľný(pri celočiselnom samplovani )a ide hlavne o komfort pri implementácii pluginov a prehravani RAW
aj tu http://repforums.prosoundweb.com/index.php?topic=13964.0


No, v tom asi bude někde zakopaný pes - tedy že se v praxi nedělá upsampling tak, že by se "jen" zdvojily/zečtyřnásobily atd. příslušné body, ale že je tam nutné ještě nějaké to filtrování atd. I tak se mi to ale jeví tak, že i v tom co píšeš se baví o případném zkreslení nad passbandem použitých filtrů, tedy v zásadě mimo slyšitelnou oblast; 0-20000 Hz by mělo být OK a v tomto rámci se jedná o celočíselnou rekonstrukci původního signálu.

Samozřejmě z toho vyplývá, že pokud není nutné resamplovat tak je vhodné se další "resampling stage" vyhnout; proto jsem psal, že SW resampling je vhodný tam, kde karta/dac to nedělá dostatečně kvalitním mechanismem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist