Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

A-B box pro testování výkonových zesilovačů
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 08:54:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Chtělo by to změřit akusticky, elektricky je to očekávaný výsledek když znáš průběh impedance bedny.
Poznal jsi nějaký rozdíl zvukově při poslechu hudby ? Bílý šum - je vzhledem ke spektru očekávatelné že se změní barva, ale zajímalo by mě jak je to slyšet v reálu na muzice.
BTW, ty bedny mají BR laděný na 65Hz ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 09:56:07    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA, skusal si uz ten A/B box aj s PM-A4?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 10:07:18    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
Chtělo by to změřit akusticky, elektricky je to očekávaný výsledek když znáš průběh impedance bedny.
Poznal jsi nějaký rozdíl zvukově při poslechu hudby ? Bílý šum - je vzhledem ke spektru očekávatelné že se změní barva, ale zajímalo by mě jak je to slyšet v reálu na muzice.
BTW, ty bedny mají BR laděný na 65Hz ?


Možná jsem se nevyjádřil jasně, rozdíl se pozná i na hudbě, na šumu jen praští do uší okamžitě.

Z čeho usuzuješ na ladění BR na 65Hz? Na 65Hz je jen druhý vrchol průběhu impedance bedny, což není totéž jako kmitočet naladění BR. První vrchol je cca na 18Hz a minimum mezi nimi je na cca 35Hz.

Změřit akusticky - bude to víceméně kopírovat rozhození odporem na el. straně. Akusticky se to bude blbě měřit, protože se bavíme o cca 0,5dB v místech max. odchylky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 10:08:28    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
PMA, skusal si uz ten A/B box aj s PM-A4?


Ne, jelikož je rozebraný. Nemám tolik skříní na zesilovače. Ale zkoušel jsem dříve Ken x CFA též s nulovým výsledkem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 10:18:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo máš pravdu, ono to není jasně vidět když graf začíná na 20Hz, pak to vychází na cca 33Hz.
To je docela pecka, nečekal jsem, že půl decibelu bude tak poznat. Respektvie, rozdíl se dá identifikovat i když je to jen půl decibelu, otázka je co je potom poslechově lepší Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 10:20:03    Predmet: Odpovedať s citátom

jasne, a domnievas sa, ze rozdiel nebude pocut ani s tou PM-A4?

pozn.: topiaci/tonouci sa i slamky chyta...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 10:33:56    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
jasne, a domnievas sa, ze rozdiel nebude pocut ani s tou PM-A4?

pozn.: topiaci/tonouci sa i slamky chyta...


Já nevím, byla by to spekulace, nicméně, ty 3 zesilovače (OPA549, Ken a CFA) se v nelineárním zkreslení liší víc než dost a OPA549 má čistě přechodové zkreslení, přesto jsem alespoň já a u mě rozdíl nepoznal. Může to být i otázka míry, jelikož přechodové zkreslení OPA549 se pohybuje od cca -80dB do cca -60dB (0,01% - 0,1%) v závislosti na kmitočtu a amplitudě. Na středních kmitočtech, kde je vysoká citlivost ucha, je pořád dost malé a zřejmě už je to pod mezí rozpoznatelnosti sluchem. Pokud by to bylo o 20 dB víc, tj. 0,1% - 1% v závislosti na kmitočtu a amplitudě, tak si troufnu odhadnout, že jako přechodové zkreslení by to už mělo být slyšet. Po obědě ještě připíšu něco k tomu dotazu na class A.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 10:39:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě k tomu, jestli je 0,5dB moc nebo málo. 0,5dB je jinými slovy cca 5% a to na základu, a my bychom chtěli na druhé straně poznávat rozdíl 0,01% - 0,1% na nelineárním zkreslení (tj. pod maskou). Není to trochu paradox?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 16:26:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Při přímém srovnání rozlišíš 0,1dB v pásmu nejvyšší citlivosti kolem 2kHz.
Když sladíš při přepínání amplitudu 8kHz sinu a amplitudu 1.harmonické obdélníku 8kHz, tak nejsi schopen určit rozdíl ve zvuku Smile

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 17:30:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Člověk, který chce něco poslechově testovat, by si měl v prvé řadě dobře vybrat partnery, které osloví, neb jest bohužel známo, že valná většina tzv hifi posluchačů jsou hluší tetřevi s předstíranejma znalostma. Je zajímavý, že my dva osobně se při poslechovým testu v naprostý většině shodneme a dovedeme to co slyšíme i srozumitelně popsat, ale těžko se taková shoda vysvětluje laikům...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 19:12:15    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Člověk, který chce něco poslechově testovat, by si měl v prvé řadě dobře vybrat partnery, které osloví, neb jest bohužel známo, že valná většina tzv hifi posluchačů jsou hluší tetřevi s předstíranejma znalostma. Je zajímavý, že my dva osobně se při poslechovým testu v naprostý většině shodneme a dovedeme to co slyšíme i srozumitelně popsat, ale těžko se taková shoda vysvětluje laikům...


Přesto si myslím, že je potřeba testy provádět standardizovanou a řízenou (kontrolovanou, měřenou) metodou/metodikou. I při nejlepší vůli a zkušenosti testujících ty testy bez kontrolované metodiky můžou sklouznout a stát se to může komokuliv, nás nevyjímaje. Mozek se v těch testech uplatňuje způsobem, který nemáme v moci, při vší snaze, úspěšně kontrolovat, a výsledky tak mohou být podjaté a zavádějící.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 19:24:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
miero napísal:
PMA, skusal si uz ten A/B box aj s PM-A4?


Ne, jelikož je rozebraný. Nemám tolik skříní na zesilovače. Ale zkoušel jsem dříve Ken x CFA též s nulovým výsledkem.


Slíbil jsem, že se k tomu vrátím. Asi nejrelevantnější technická výtka, kterou můžeme mít k použití AB boxu, je vložení 2 kontaktů relé do série s repro a s kabelem. 1 kontakt relé má, podle materiálu kontaktů, odpor 0,03 až 0,1 ohm, takže ty dva kontakty mohou mít až cca 0,2 ohm. Bývá to míň, ty 2 kontakty mívají tak 0,1 ohm. Není to úplně málo a moc to nezáleží, jestli je relé na 3A nebo na 20A, odpor kontaktů je podobný. Na druhou stranu ty kontakty jsou v cestě A i cestě B. Dále tam mám přidáno 1,5m dvojlinky 2 x 2,5mm2, což je 0,02 ohm.

Jelikož impedance repro je nelineární a nedá se nahradit pouhým obvodem z lineárních R, L, C součástek, je proud reproduktorem zkreslený i při buzení zesilovačem s nulovým zkreslením. Víc toho bylo na http://pmacura.cz/repro1.htm
Nelinearita proudu vytvoří na přidaném odporu kontaktů a odporu kusu přidaného kabelu nelinearitu v napětí, kterou naměříme jako zvýšení zkreslení za AB boxem proti zkreslení přímo na výstupu zesilovače. Do nelinearity proudu se to ale prakticky nepromítne. Nepovažoval bych toto za důležité, jen si myslím, že je fér na to upozornit.
Větší výhrada by mohla být k přidanému odporu těch 2 kontaktů relé a kusu kabelu, což může lehce navíc modulovat kmitočtovou charakteristiku. Jak je ale vidět ze zveřejněného měření, nevypadá to nijak dramaticky (červená čára).
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=295813#295813

P.S.: Asi bych měl zdůraznit, i když je to leckomu jistě jasné, že to, co popisuju výše, tj. vliv nelinearity impedance repro na nelinearitu proudu a tím zpětně na zvýšení zkreslení za odporem kontaktů relé je jev, který nenaměříte ani do odporové zátěže, ani do umělé zátěže složené z lineárních R, L, C součástek. Dá se zjistit jen měřením s reálnou reprosoustavou jako zátěží.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 27, 2017 20:11:05    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Dá se zjistit jen měřením s reálnou reprosoustavou jako zátěží.

Ak ide o zistenie vplyvu nelinearity záťaže , stačí komplexná záťaž s nejakou indukčnosťou (s jadrom), ktorá sa presycuje a bipolárne elyty. Alebo "ohmická" záťaž, kde je odpor záťaže z feromagnetických materiálov. Skreslovať to bude "dostatočne". Škoda si ničiť uši a repro.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ne október 29, 2017 14:00:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyhlašuju Macurovu “konstantu”: Nelineární zkreslení s hodnotou pod červenou čárou v grafu není na hudebním signálu slyšet, bez ohledu na spektrální obsah nelineárního zkreslení.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11412
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 29, 2017 14:11:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Pridam obrazok s alternativnou krivkou na porovnanie.
Zdroj: http://nwavguy.blogspot.cz/2012/04/odac-released.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne október 29, 2017 14:20:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Víme nějak, že ta konstanta není třeba o řád výše?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne október 29, 2017 15:39:27    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Vyhlašuju Macurovu “konstantu”: Nelineární zkreslení s hodnotou pod červenou čárou v grafu není na hudebním signálu slyšet, bez ohledu na spektrální obsah nelineárního zkreslení.


pre velky okruh ludi to bude o rad vyssie

_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5836
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ne október 29, 2017 19:41:53    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA, jak je definované měřené THD na 10kHz ?
U sinu tam žádné zkreslení neslyšíš, nelinearita se ale promítne na produktech intermodulačního zkreslení.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 29, 2017 22:09:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Vyhlašuju Macurovu “konstantu”: Nelineární zkreslení s hodnotou pod červenou čárou v grafu není na hudebním signálu slyšet, bez ohledu na spektrální obsah nelineárního zkreslení.

Mohl bys prosím "Macurovu konstantu" nějak dovysvětlit?
Absolutně v ničem ji nezpochybňuji. Možná snad, že jsou parametry stále až příliš dobré - co ze čistě zkreslení týče. Ale zajímalo by mne...
1) Mohl bys uvést, jak si dospěl právě k těmto hodnotám?
A hlavně:
2) Jedná se opravdu jen o parametr maximálního slyšitelného harm. zkreslení? Není v tom grafu mimoděk zahrnut třeba i požadavek na stabilitu, nebo nezohledňuje to reálné možnosti technologie (pokles zisku na vyšších kmitočtech) - soudím vzhledem k tomu zlomu na grafu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po október 30, 2017 08:13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Netreba zabudat, ze amplituda vysokych frekvencii v realnom hudobnom programe je o 20-40 dB pod urovnou nizsich a tym padom aj ich IM zlozky su nizke.
_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 14:01:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Zacal som navrhovat vlastny AB-BOX, riadeny bude arduinom(nano, dialkove ovladanie). Pripajam navrh dps pre vystupnu jednotku (jeden kanal) ktora bude montovana na reprosvorky. Rozmery 76x59mm
_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 17:15:05    Predmet: Odpovedať s citátom

To Laco:
U sofistikovaného (tedy kvalitativně dotaženého) Macurova řešení ale nejde jen o prostý "přepínač", ale o možnost zcela přesného srovnání odchylek hlasitosti.
Stranou nechávám, že aktivní obvody mohou postihnout průchozí signál - tuto skutečnost zde nikdo nekomentoval (a já nechtěl rýt). Každopádně ty vložené struktury jsou -předpokládám- pro všecny kanály a signálové cesty zcela identické.
Mohlo by to ale principielně mít vliv i na výsledek, ze kterého vznikla "konstanta", na níž jsem se ptal (proč / jak). Bohužel, Pavel se mnou asi nekomunikuje. (Ech, nepo.... se z toho)

P.S.:
Velice jsi mne potěšil tím, že používáš "Sprint-Layout". Já ho mám již od ver. 1 (tehdy primitivní kreslítko distribuované na disketě - "Propisot do PC"). Dnešní ver.6 je i ve své jednoduchosti skvělý nástroj.
Cítím jistou spřízněnost i tím, že kdosi-kdesi nepodlehl mainstreemovému tlaku, a používá také i něco jiného než (obvykle kradený) Eagle.


Naposledy upravil Karel S. dňa Ut október 31, 2017 17:39:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 17:37:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ne Karle, jen si dávám, v zájmu zachování duševního zdraví, občas trochu oraz.

K té "konstantě", velmi pravděpodobně by šla posouvat směrem nahoru, tj. k větším hodnotám zkreslení, zejména pro zkreslení pouze nízkými harmonickými. Tak, jak jsem ji namaloval, mi to vychází z dlouhodobého srovnávání a říká to jen tolik, že si myslím, že zesilovač s nelineárním zkreslením pod tou čárou nebude sluchem rozeznatelný od zesilovače s menším zkreslením, za předpokladu, že v ostatních parametrech budou srovnatelné.

K AB boxu, přesné srovnání hlasitostí je, jak jsi též psal, zcela zásadní, jelikož jinak jde jednak preference prakticky automaticky za hlasitější cestou a za druhé přístroje se stanou snadno rozeznatelné právě díky rozdílu hlasitosti. Ten OZ možná něco zanese, možná ne, ale je lepší oba zesilovače při testu budit ze stejné nízké impedance, než se zbavit vlivu OZ a nechat to na proměnné impedanci různě nastaveného potenciometru, která může mj. sáhnout i do kmitočtové charakteristiky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 18:38:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Když bylo řečeno A, mělo by být dodáno i B, když se jedná o ten A-B box. Smile
Souhlasím, že lze bez ztráty květinky zmírnit nároky na supernízké zkreslení zesilovače. Jestli přesně podle "PMA konstanty" nebo trochu jiné křivky, není až tak důležité. I já si myslím, že by to mohlo být o trochu výš.
Ovšem to znamená, že když tady ušetříme, někde jinde můžeme přidat. Tedy snížené nároky na zkreslení využít ke zjednodušení zesilovače, zvýšení stability a robustnosti celé konstrukce. Navíc předpokládám, že lze ještě dále snižovat nároky na malé zkreslení pro větší výstupní amplitudy, řekněme nad jednou třetinou nebo polovinou rozkmitu, protože do této oblasti se zesilovač dostane jen výjimečně ve špičkách a také zde roste zkreslení reprobeden.
Může pak dojít k paradoxu, že tyto úpravy, přestože se zhorší měřitelné THD, budou mít na subjektivně vnímanou kvalitu zvuku příznivý vliv.
Přestože pro zjištění menšího vlivu zkreslení dobře posloužil výkonový OZ, nemyslím, že by to byla optimální cesta ke kvalitnímu poslechu. Takže pro plné využití poznatků získaných A-B boxem by IMHO měla následovat konstrukce nového zesilovače (klasika z diskrétních součástek) ale se změněným zadáním, které bude klást důraz na jiné věci, než je zkreslení pod tisícinu decibel pod limitací na 10 kHz.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 18:43:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme to nie je cele co som tu uviedol. Budu tam komponenty
1/ riadiaca cast - arduino nano, zdroj +5V, display - vsetko tienene
2/ vstupna cast - signalove relatka (prepinac, mute), 2(4)xbuffer, 2xpotak, zdroj +-15V
3/ vystupna cast - vykonove relatka, usmernovac vystupneho napatia, zdroj +24V
Na vyrovnanie hlasitosti pouzijem ADC cast arduina. (iba meranie)
Celkovo teda 3 dps (montovane na zadnu stranu), 3 zdroje, arduino+display+dialkove, sasi, tieniaca krabicka, konektory.

_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9


Naposledy upravil laco dňa Ut október 31, 2017 19:13:18, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 18:50:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Digitalni hlasitost skace moc hrube.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 18:55:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Arduino jako kvalitní regulace hlasitosti ? Na kolik bitů ? S jakými parametry A/D a D/A převodu ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 18:58:50    Predmet: Odpovedať s citátom

je tam 10bitovy prevodnik a max vstup 5V . vystup ampu (dajme tomu 10Vp) bude upraveny delicom pre tuto hodnotu. a druhy kanal moze mat iny delic pre vyssie napatie
_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
laco
Hifista - zaslúžilec


Založený: 06 február 2008
Príspevky: 750
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 19:00:17    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Arduino jako kvalitní regulace hlasitosti ? Na kolik bitů ? S jakými parametry A/D a D/A převodu ?


arduino nic nebude regulovat iba merat a zobrazovat vystupne napatie (pocas kalibracie sinusovym signalom), regulovat bude potak

_________________
K200Mv3 https://goo.gl/photos/u8XUTqYwusRXoBoD9
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4855
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut október 31, 2017 19:47:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA psal, že hlasitost srovnal na 0,04dB. To je cca 5 promile.

IMO se reálný poslech na bednách bude pohybovat na výstupu ve stovkách milivoltů, jednotky voltů max. Přesnost ADC v arduinu je absolutní +/-2LSB, což dělá 4 promile při 100% čistém referenčním napětí (externí referencí). To by možná mohlo být na hraně akorát.

Dle https://www.gammon.com.au/adc dává ADC arduina (zřejmě základní tj. stejné jako nano) smysl až při prescaleru 16. Pokusně mu pro to vyšla doba konverze 76us, což nevím, zda bude stačit pro vzorkování neusměrněného signálu. Nebo to nějak čistě usměrnit, třeba nějakým AC/DC čipem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalšia
Strana 7 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist