Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

MSYS - jednoduchý audio měřicí systém
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 10:34:54    Predmet: MSYS - jednoduchý audio měřicí systém Odpovedať s citátom

MSYS

Nakonec jsem se přece jen rozhodl si postavit alespoň trochu univerzální přístroj pro měření zesilovačů, na bázi USB zvukové karty. Přes základní omezení parametrů zvukovou kartou. Při měření samotnou zvukovkou mě vždy irituje nutnost používat zbastlené děliče pro úpravu úrovně ze zesilovače na úroveň vhodnou pro vstup karty, řešení zemních signálových návratů a zemních smyček – všichni, kdo měříte s kartou, víte, o čem mluvím. Takže vznikl jednoduchý měřicí systém MSYS. Hlavně z důvodu alespoň určité univerzálnosti a opakovatelnosti měření.

Systém má 2 analogové symetrické vstupy, nízkoúrovňový do 4Vrms a vysokoúrovňový do 40Vrms. Do těchto vstupních úrovní (a menších) má definované parametry. Přebuditelnost vstupů je cca 2dB s tím, že se pak zhoršuje zkreslení systému. Za vstupními děliči a symetrickými zesilovači následuje krokový atenuátor s krokem po 2 dB, kterým lze vhodně přizpůsobit výstupní úroveň systému k použité zvukové kartě. Výstup ze systému je symetrický a propojuje se se symetrickým vstupem zvukové karty. Víc řekne obrázek s blokovým zapojením.

MSYS spojuji se starou USB zvukovou kartou M-Audio Fast Track. Celek má tyto parametry:

Analogová část
Vstupní impedance Lo level vstupu ….. 200k symetricky
Vstupní impedance Hi level vstupu ….. 22k symetricky

Max. Vstupní úroveň Lo level vstup ….. 4Vrms
Max. Vstupní úroveň Hi level vstup ….. 40Vrms

Regulace výstupní úrovně ….. krokově po 2dB do -60dB

Max. Výstupní úroveň ….. 10Vrms nesymetricky, 20Vrms symetricky

ADC a DAC část
Max. Vstupní úroveň ….. 1,27Vrms

THD/1kHz ….. <0,001% (viz graf)
THD+N/1kHz ….. <0,005%

S/N ….. -95dBFS, -98dBFS(A)

Vzorkování ….. 48kHz/24bit

Generátor
Max. Výstupní úroveň ….. 1,2Vrms
Výstupní impedance ….. 250 ohm
možnost použít výstupní buffer/zesilovač

Později bych přidal ukázky měření.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 12:14:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky symetrickým vstupům nevznikne ani při měření klasického nesymetrického zesilovače signálová zemní smyčka, viz zapojení pro měření. Kabeláž může být dost dlouhá, bez toho, že by se nepříznivě projevila.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 13:11:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Bezvadný ! Thumb up
Jak je dělaná ta regulace? 60 dB po 2 dB mi vychází 30 kroků.
Neutopil jsi do toho tu Auru ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 13:24:34    Predmet: Odpovedať s citátom

V regulaci je dánský DACT. Abych to napsal úplně přesně, od 0dB do -38dB jde po 2dB. Následují útlumy -42dB, -46dB, -50dB a -60dB. Takže má celkem 24 poloh. Nejvíc používané se jeví kroky od 0dB do -20dB.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 13:36:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady je schéma. Použil jsem jeden z prototypů předzesilovačů (s přidaným vstupním děličem), výborně se hodí pro daný účel.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11411
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 17:35:25    Predmet: Odpovedať s citátom

prinos tohoto pripravku je v integrovanych delicoch a bufferi pred zvukovu kartu? ci este nieco dalsie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 18:09:57    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
prinos tohoto pripravku je v integrovanych delicoch a bufferi pred zvukovu kartu? ci este nieco dalsie?


Pokrývá rozsah vstupních úrovní 200mV - 40V prakticky beze změny parametrů, optimalizuje výstup pro takovou vstupní úroveň zvukovky, kde měří nejlépe a konečně diferenční vstupy odstraňují problém zemních smyček. Nízkoúrovňový vstup má vysokou vstupní impedanci. Přípravek má velmi nízký vlastní šum i zkreslení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 18:35:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkné.
To THD na kmitočtu z prvního příspěvku je měření celého systému v loopbacku včetně zvukové karty?
Ctělo by to o řád níže pro měření např. předzesilovačů.
Pokud je to tedy dané zvukovou kartou stačilo by použít nějakou kvalitější (Lynx, @Juli.....)

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 18:51:55    Predmet: Odpovedať s citátom

hcrevize napísal:
Pěkné.
To THD na kmitočtu z prvního příspěvku je měření celého systému v loopbacku včetně zvukové karty?
Ctělo by to o řád níže pro měření např. předzesilovačů.
Pokud je to tedy dané zvukovou kartou stačilo by použít nějakou kvalitější (Lynx, @Juli.....)


THD/freq je celý systém a je to vlastně charakteristika zvukovky buzené symetricky. Při buzení nesymetricky začne mezi 2-5kHz výrazně narůstat zkreslení. Samotný přípravek má zkreslení pod -120dBr, podobně jako kvalitní preampy (měřeno s 2T zádrží). Co se týče šumu, tak má odstup cca -125dBV/22kHz nesymetricky a cca -112dBV/22kHz symetricky, uplatňuje se už odporová síť v invertujícím výstupu.

Výsledek určuje zvukovka. Pro mě je rozhodující, aby nevytvářela svoje síťové násobky ani digitální smetí. Takže jsem se zatím k nákupu dražší zvukovky neodhodlal, když vidím různé výsledky z nich. Dost vážně jsem uvažoval o Quantasylum
https://quantasylum.com/collections/frontpage/products/qa401-audio-analyzer

Není to drahé (450 USD), ale vlákno na diyaudio ukazuje na dost problémů. Takže jsem do toho nešel.

Nejlíp vycházejí s ohledem na čistotu pozadí některé muzikantské karty. Jsou dobře odstíněné a odolávají rušivým polím. Pravý opak karet do PC nebo k PC. Mají ale horší zkreslení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 19:41:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Samotný přípravek má zkreslení pod -120dBr, podobně jako kvalitní preampy (měřeno s 2T zádrží).


Měření samotného přípravku se zádrží -60dB:

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Ut marec 20, 2018 20:32:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ještě nějaké to měření zesilovače - DIM test, obdélník 3180Hz + sinus 15kHz. Samotný systém, zesilovač bez zátěže a se zátěží 4ohm, amplituda cca 21Vp. Měly by tam být jen ty 4 vysoké čáry.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 08:59:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, to zapojení tak jak ho máš nakreslené, znamená, že pokud USB karta nemá oddělení USB, a zapojím ji do PC s PE na bedně, současně měřím zesilovač co má PE na bedně a spoj mezi signálovou zemí a bednou (častý případ) opět je tam zemní smyčka přes PE. Je tomu tak ? Nebo počítáš s provozem pouze z notebooku na baterii ?
BTW k těm muzikantským kartám, máš pravdu, měl jsem tu minulý týden Audioprobe Spartan A a měření dopadlo moc dobře, tak čisté pozadí jako měla tato karta jsem už dlouho neviděl.
Jinak potvrzuji vysokou míru iritace s těmi děliči, taky mě to vždycky pěkně sere ty bastly s odporama na konektorech Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 14:00:25    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
Pavle, to zapojení tak jak ho máš nakreslené, znamená, že pokud USB karta nemá oddělení USB, a zapojím ji do PC s PE na bedně, současně měřím zesilovač co má PE na bedně a spoj mezi signálovou zemí a bednou (častý případ) opět je tam zemní smyčka přes PE. Je tomu tak ? Nebo počítáš s provozem pouze z notebooku na baterii ?
BTW k těm muzikantským kartám, máš pravdu, měl jsem tu minulý týden Audioprobe Spartan A a měření dopadlo moc dobře, tak čisté pozadí jako měla tato karta jsem už dlouho neviděl.
Jinak potvrzuji vysokou míru iritace s těmi děliči, taky mě to vždycky pěkně sere ty bastly s odporama na konektorech Very Happy


Petře, já už jsem přestal stolní PC úplně používat. Mám ho jen jako záložní stroj se starými programy, které nefungují na nových verzích Windows. i U té staré karty M-Audio se vyplatí nový počítač, vyštrachal jsem na webu ASIO driver pro 64-bit a chodí to mnohem líp. Novou kartu iConnect už na staré PC ani nenainstaluju.

Teď k tomu napájení notebooku. Zdroj notebooku nemá připojení na PC a tím pádem nevznikne tvrdá smyčka ani po propojení se zesilovačem ve třídě I. Zůstane jakási kapacitní vazba která v 90% nevadí, aspoň u mě. V těch ojedinělých případech, kdy trochu zhoršuje měření, to odjedu z baterky notebooku.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 17:01:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, já docházím k tomu samému, NTB bude zřejmě nutností. Já si teď chci zkusit pohrát s oddělením trafy Lundahl,konkrétně LL1540. Mám ale obavy, že THD bude díky těm trafům dost vysoké.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 17:11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro stolní počítač by problém připojení k zesilovači ve třídě I řešila USB karta + galvanické oddělení USB s minimální průchozí kapacitou. Některé analyzátory jsem viděl takhle řešené.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 17:20:19    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Mám ale obavy, že THD bude díky těm trafům dost vysoké.

Na nízkych kmitočtoch (pre meracie účely..)určite..Použi namiesto vstupného trafa LL1540 výstupné trafo LL1585 s budením a kompenzáciou skreslenia s kvalitným OZ napr. OPA1611.
http://www.lundahl.se/wp-content/uploads/datasheets/feedback.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 17:25:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Diky, na to jsem taky koukal,ta aktivni kompenzace. Jen ty ceny Ludahl, to je masakr Sad Podarilo se mi dneska za 100E koupit 2 kusy tech LL1540, kdyztak je schovam na vstup do preampu. Diky za tip!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 20:03:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je dost zajímavá problematika, patří sem do vlákna a nemám nic proti tomu ji rozvinout. AP to ve starších řadách až do 2700 řeší speciálním výstupním trafem. Na primáru je pomocné vinutí, buzené dalším zesilovačem který snímá napětí ze snímacího odporu v trafu. Vytváří se tak negativní budicí impedance, která když se přesně rovná odporu primárního vinutí, tak se eliminuje zkreslení trafa. Potlačení zkreslení trafa je až o 60dB. Bez toho je trafo pro měřicí účely nepoužitelné na nižších kmitočtech.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
peter_spx
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 marec 2009
Príspevky: 845
Bydlisko: Slovakia

PríspevokZaslal: St marec 21, 2018 21:13:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Na meracie ucely je aktivna kompenzacia nutna.

Ukazka jedneho mojho stareho merania THD+N na LL1540 bez aktivnej kompenzacie.
XLR vstup s LL1540 + preamp 15dB.
Uroven na trafe 1V.
Ten narast THD+N v okoli 15kHz robilo stare AP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 09:06:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu je popis AP výstupního obvodu s trafem.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 09:57:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Docela zajímavé měření mého CFA zesilovače, THD vs. amplituda výstupního napětí, bez zátěže a pro 4 ohm. Ukazuje to, jak se zpětná vazba nevyrovnala s nelineární zátěží VAS 2EF koncovým stupněm se 3 páry 21193/94. Možná by pomohl VAS buffer? Pro srovnání s 3EF Ken.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11411
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 13:29:38    Predmet: Odpovedať s citátom

A deje sa to aj v simulacii?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 16:58:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty vysledky co sem dal peter jsou ale celkem dobre, pod 100Hz mě to většinou nezajímá Very Happy Respektive, pokud zesilovač funguje od 100Hz nahoru dobře, THD na 50Hz jako absolutní číslo mě nezajímá, tam se spíš dívá člověk na průnik napájení a řeší PSRR než zkreslení.
Díky za popis zapojení v AP, připadá mi to že to je v podstatě to co má LL u trafa. To není problém postavit a napájet z odděleného zdroje. Ty trafa primárně beru jako pomoc pro odstranění smyček, ale možná nakonec stejně skončím u PC na baterce. No budu si mít s čím hrát Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peter_spx
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 marec 2009
Príspevky: 845
Bydlisko: Slovakia

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 17:05:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, Lundahl je spicka.
Chcelo by to este urobit sadu merani pre rozne urovne signalu.
Konkretne toto meranie bolo pri 1V.
Ked bude trochu casu,tak sa tomu znova povenujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 17:28:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Príklad možností s LL1585
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 19:12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

To je pecka. To buzení je dle toho zapojení LL ? Napájeno z baterek ? Díky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 19:30:48    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
A deje sa to aj v simulacii?


Pokud myslíš průběhy pro CFA zesilovač v závislosti na zátěži, tak v LtSpice zkreslení dobře odpovídá reálnému zesilovači, v MC vychází optimističtěji. Zřejmě záležitost modelů.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 19:33:12    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
To je pecka. To buzení je dle toho zapojení LL ? Napájeno z baterek ? Díky


Já si myslím, že ne. Opravdu není nutnost bateriového napájení, pokud se použije důsledně symetrické zapojení nebo kombinace trafo + symetrika. Dnes jsem opakoval měření s tady popisovaným přípravkem ze stolního počítače a bez problémů.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5905
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 19:37:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Zapojenie je veľmi podobné ako na stránke Lundahl. Napájanie je z AC adaptéra 15V AC/3W, usmernenie a stabilizácia(7812/7912) je na doske spolu s trafami (dvojkanálové prevedenie) a ich budením. Celé v krabici Hamond. Takýto prípravok okrem vylúčenia zemných slučiek umožňuje aj bezproblémovú konverziu bal/unbal a naopak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20443

PríspevokZaslal: Št marec 22, 2018 20:07:23    Predmet: Odpovedať s citátom

To je super. Považujete to za know how, nebo by to mohla být free zone? Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 1 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist