Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Softwarová kompenzace harmonického zkreslení měřicí smyčky
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 29, 30, 31  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 09:26:07    Predmet: Odpovedať s citátom

První pokusy byly na jiném PC s externí zvukovkou, která je patrně stabilní, ale celkově má horší parametry - větší zkreslení i šum. Vstupy mají velkou citlivost pro mikrofony, takže je to logické.

Vycházel jsem z předpokladu, že fáze harmonických jsou vztaženy k nulové fázi první harmonické, ale nevím. Chtělo by to vygenerovat "vzorový" wav s definovanými (známými) fázemi a nějak to vnutit tomu REW-u k analýze v datové podobě.

Jestli REW měří s reálnou zvukovkou správně nevím, ověřit to bude možné s D/A převodníkem, který drží stabilní parametry. Napadlo mě zkusit použít minidisk, který může fungovat jako DAC přes SPDIF. A nebo po létech dokončit HS-DAC. Embarassed

Ještě musím ověřit, jestli tu nestabilitu parametrů výstupu EMU nezpůsobuje relátko pro nastavení výstupní úrovně. Mám podezření, že při výměně operáků (smd) dostalo relátko zabrat a možná ani nepřepíná. To by pak mohl být problém na kontaktech. Bohužel nejde obejít drátem, protože je to taky smd na vícevrstvé desce. Já to dříve neřešil, protože jsem pro měření používal analogový generátor, takže jsem na kartě využíval pouze vstupy. Drastické řešení by bylo shora relátko odfrézovat a tím se dostat k drátům, stačila by mi jedna výstupní úroveň natvrdo, přepínat nepotřebuju.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 09:40:19    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
První pokusy byly na jiném PC s externí zvukovkou, která je patrně stabilní, ale celkově má horší parametry - větší zkreslení i šum. Vstupy mají velkou citlivost pro mikrofony, takže je to logické.

OK

citácia:

Vycházel jsem z předpokladu, že fáze harmonických jsou vztaženy k nulové fázi první harmonické, ale nevím.


To netuším, REW nepoužívám. Obecně z FFT vylezou fáze takové, které odpovídají aktuálnímu oknu. Fundament nemá nikdy nulovou fázi (resp. zcela minimální pravděpodobnost). Samozřejmě lze spočítat časový posun od nuly a pomocí něj přepočítat ostatní fáze.

V kompenzaci je to tak na více místech a bude ještě víc, protože při interpolaci distorzí mezi levely musí být distorze vztažené k nulové fázi fundamentů, aby měly stejný základ..

citácia:

Chtělo by to vygenerovat "vzorový" wav s definovanými (známými) fázemi a nějak to vnutit tomu REW-u k analýze v datové podobě.


Vzorový wav ti tvůj skript generuje, tak jenom jej přehrát do REWu. V návodu o tom přece něco píší https://www.roomeqwizard.com/help/help_en-GB/html/file.html#filesweepimport

Opět bych se opakoval o zabitém času na polofunkční skoro mrtvý systém...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 10:02:13    Predmet: Odpovedať s citátom

To je ale sweep pro akustická měření. Když se spustí modul pro THD (obecně spektrum) bere si data rovnou ze zvukovky. To spíš nějaký ten "digitální kabel" ...
Možná by šlo pomocí patchmixu udělat loopback přes SPDIF nebo rovnou propojit vstup s výstupem datově.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 15:20:55    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Miero, pushnul jsem jednoduché GUI pro základní úkony


Ak by bol záujem, tak vám potom na to GUI môžem spraviť nejaký grafický návrh (keď si utrasiete, čo za "gombíky" tam majú byť).

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 15:31:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za nabídku, třeba na to dojde. Bohužel grafické možnosti octave jsou velice omezené https://wiki.octave.org/Uicontrols , navíc se vše pozicuje absolutně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 16:38:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Když se propojí virtuálním kabelem Foobar a REW, tak ukazuje harmonické i jejich úhly naprosto správně. Virtuální kabel umí jenom 16-bit, proto je tam více smetí, než je v kraji zvykem.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 16:58:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro kontrolu přes zvukovku se nabízí jednoduché řešení, diodovým omezovačem nasimulovat zkreslení výstupu DAC, které bude stabilní a tím to otestovat.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 17:13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Díky za nabídku, třeba na to dojde. Bohužel grafické možnosti octave jsou velice omezené https://wiki.octave.org/Uicontrols , navíc se vše pozicuje absolutně.


Pevné okno nepoteší, ale toto som teda nečakal:

"This example tries to show all available uicontrols"


:-))))

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 17:22:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, octave je matematický nástroj, GUI je jen jako doplněk pro zjednodušení ovládání skriptů.

IMO budou nabízené prvky pro daný úkol stačit, neplánuji psát GUI-only aplikaci. Např. konfigurace bude přes textové soubory. Chci udělat funkční a dlouhodobě spolehlivé řešení (poměrně komplikovaného) problému, ne strávit půlku času lepením klikátek na konfiguraci pro lidi, kteří nedokáží napsat v textovém editoru pár znaků do předpřipraveného souboru a uložit jej.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 19:50:35    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
.... Virtuální kabel umí jenom 16-bit, proto je tam více smetí, než je v kraji zvykem.


Vhodnejšie by bolo použiť HiFi-cable, ten umožňuje aj 24 bit a je kvalitnejší.

A ak sa nemýlim, aj VB cable umožňuje nastaviť 24 bit (aspoň z môjho staršieho merania mi to tak vychádza.)

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R


Naposledy upravil mrba dňa Ut január 08, 2019 19:57:07, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 19:55:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám obavu, že s tou kartou něco bude. Vstupy i výstupy lze přepínat mezi +4 a -10 dB. U vstupů slyším cvaknout relátko a přenos loopback se opravdu změní o cca 14 dB. U výstupu nic slyšet není a změna je pouze o přesně 6 dB. To vyvolává podezření, že regulace výstupu je kombinací nějakého parametru pro převodník, což dá těch 6 dB (dvojnásobek) a to funguje, zatímco zbývajících 8 dB, které má zajistit relátko nikoliv. Zkusím ten komp vyfoukat, zlepšit chlazení a tak, ale jestli je to relátkem, mám o zábavu postaráno.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 21:15:05    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
neplánuji psát GUI-only aplikaci. Např. konfigurace bude přes textové soubory. Chci udělat funkční a dlouhodobě spolehlivé řešení (poměrně komplikovaného) problému, ne strávit půlku času lepením klikátek na konfiguraci pro lidi, kteří nedokáží napsat v textovém editoru pár znaků do předpřipraveného souboru a uložit jej.


Ja vám do toho asi prd môžem kecať, ale keď ste to už dotiahli k takej funkčnosti akú ukazujete na posledných ukážkach, a rozlúskli ste dokonca aj rozdelenie príspevku vstupnej/výstupnej strany čo som si nevedel ani v náznaku predstaviť, že sa podarí (pekná finta!), tak by imho bola škoda to už nedotiahnuť do užívateľsky čo najprívetivejšej podoby!

Ono keď človek meria, tak musí sledovať X ďalších vecí, a tak by (aspoň mne) rozhodne prišlo vhod, keby som pred rozbehom nemusel spomínať na syntax tých textákov a hľadať na disku tie z posledného merania (aahááá, to som robil na inom počítači / jáááj to mám na tom usb kľúči v garáži)), aby som to spravil podľa nich. Smile ..keď tých "pár znakov" môžem napísať rovno do okna nejakého rozhrania (ktoré tam tak či tak zrejme bude) a konfiguráciu spraviť cez "roletky".

Ja som "programoval" naposledy v 90-tych rokoch v bejziku, ale tipujem, že brať údaje z rozhrania a z textového súboru asi nebude programátorsky až taký veľký rozdiel.. Wink ..teda rozhranie treba vytvoriť, ale kuknám, že sú to bloky, ktoré len poziciuješ na ploche toho GUI.

Ashamed

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 21:16:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Kde je to výstupní relátko? Nějak tam vidím jenom dvě na vstupu.

https://translate.google.com/translate?sl=ru&tl=en&u=http%3A%2F%2Fidaudio.ru%2Femu1212.html

https://i011.radikal.ru/1307/e1/e8dbb5cdc9e7.jpg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut január 08, 2019 21:25:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad GUI - budou tam prvky, které jsou potřeba k měření. Z konfigurace tam bude samplerate, který se při měření může měnit. Ostatní konfigurace (různé statické parametry, výběr zvukovky, cesty apod) do GUI dělat nebudu, protože se jednou nastaví a hotovo.

Při měření bych rád, aby bylo jen tlačítko "kalibrovat", přepínání mezi "pass" a "automatická kompenzace" a přepínání vstupů/výstupů SE/balanced. Plus samozřejmě nějaké přehledné zobrazení, co se v jednotlivých kanálech vstupu i výstupu aktuálně děje. Ale to je ještě hooodně daleko....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 09, 2019 01:05:38    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Kde je to výstupní relátko? Nějak tam vidím jenom dvě na vstupu.

Tak asi kecám, já myslel, že jedno je na vstup a druhé na výstup. Ale asi máš pravdu.

Možná byly včera nějaké skvrny na slunci, dnes to celý večer měřilo konzistentně.
Ale kompenzaci jsem nezkoušel, musel jsem si v tom udělat trochu pořádek, zmapovat a zapsat nastavení Patchmix, Foobar, REW, Arta. Vzniká tam spousta kombinací.
Zdá se mi nejlepší generování signálu foobarem a analýza REW. Ta funkce dBc je skvělá a pak se snadno odečítají kurzorem amplitudy harmonických.
To se v Artě musí odhadovat z obrázku, nebo kurzorem najít přesně tu správnou spektrální čáru, což je hrozná pakárna. REW také zvládá rychlejší průměrování, to trvá v Artě celou věčnost. Ale na nových počítačích to zřejmě běží rychleji.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 09, 2019 23:39:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Zvukovka se, zdá se, umoudřila. Možná to nakonec bylo relátko na vstupu, nějaký čas jsem neměřil a po pár procvaknutí sem a tam se to srovnalo.
Dělal jsem tedy další pokusy a musím říct, že ne příliš úspěšné. Nakonec jsem zvolil cestu nejmenšího odporu, měřicí signál generuju přímo v REW. Našel jsem kombinaci nastavení, kdy je tam pouze dominantní 3. harmonická a tu zkoriguju přímo v generátoru REW. Jediná podmínka je, že úroveň té harmonické musí být větší nebo rovna -120 dBc, protože menší nastavení není možné.
Žádná harmonická nepřeleze -130 dB, celkové THD je 0,000042 % a to mi naprosto stačí ke štěstí. Kdybych si chtěl ještě hrát, tak to spíš vyhladím analogovým filtrem. Všechno je na obrázku.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St január 09, 2019 23:48:21    Predmet: Odpovedať s citátom

V žádném případě nezavrhuju řešení s automatickým pravidelným korigováním THD, které je hlavním obsahem vlákna. Pokud to bude dostupné ve funkční podobě, rád to vyzkouším třeba s jinou zvukovkou, která nepotřebuje Win XP, nějaké železo by se našlo i na ten Linux.
Vlastně mi šlo jenom o to, vyzkoušet si chování korekcí v reálném provozu teď hned a s tím, co mám k dispozici.
Nakonec, pokud bych bastlil něco s nízkým zkreslením, stejně bych to propísknul tím analogovým generátorem, na který jsem zvyklý a můžu se na něj spolehnout.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 00:47:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednou z možností, proč ti to tentokrát vůbec nefungovalo, zatímco předtím na minulé zvukovce ano, je zásadní rozdíl v přesnosti měření -> generování. V prvním případě octave rovnou generovalo sinus a použilo přesně změřené hodnoty amplitudy i fáze. Ve druhém případě bylo veliké zaokrouhlování amplitud i fází při ručním kopírování REW -> octave. Na úrovni -120dB už je každé zaokrouhlení/zkrácení hodně znát.

Při dělení podílu AD/DA se např. musí zohledňovat i fázové rozdíly mezi pravým a levým kanálem, aby se přesně změřil přenos LP filtru.

Samozřejmě je také možné, že jsou zvukovky, kde to nefunguje. U mně zatím poměrně rozumně fungovaly jak interní, tak Juli i Quartet. Miero měl problémy s interní v NTB, ale tam byly dost nepřesné/nestabilní hodiny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 10:39:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Vrací mě to zpátky na začátek k úvaze o vztahu vzorkovací frekvence a měřicího kmitočtu. Při svých pokusem jsem zatím používal kmitočet 1021 Hz, aby se neopakovalo několik diskrétních úrovní při D/A převodu pořád dokola. To má své výhody, ale také to může způsobovat to, že amplituda a fáze harmonických periodicky nebo náhodně "plave". REW díky relativně dlouhému FFT oknu jakousi průměrnou hodnotu vypočte, ale nemusí to zcela odpovídat realitě.
Druhá věc je, že když se bavíme o úrovních -120 dB, je to jeden mikrovolt.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 11:43:12    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
To má své výhody, ale také to může způsobovat to, že amplituda a fáze harmonických periodicky nebo náhodně "plave".


Neměla by, harmonické jsou vždy násobkem fundamentu. Vyzkouším u sebe, co to udělá pro tenhle fundament. Sice zatím jen pro joint-device bez splitu (ten je ještě nafest na 3kHz), ale to nevadí. Defakto stačí jen změnit v Artě frekvenci a zmáčknout tlačítko kalibrace a pak kompenzace.

citácia:
REW díky relativně dlouhému FFT oknu jakousi průměrnou hodnotu vypočte, ale nemusí to zcela odpovídat realitě.


I to je možné. Chvíli jsme si s tím hráli, než se rozhodlo FFT délka samplerate (bin = 1Hz), Miero zvolil okno hanning, které zdá se funguje v pořádku, jinak by nebyly ty grafy.

citácia:
Druhá věc je, že když se bavíme o úrovních -120 dB, je to jeden mikrovolt.


Jo, na druhou stranu i druhý den po kalibraci drží split kompenzace harmonických na <-130dB při fundamentu -12dB. 0dBFS je na tom Quartetu dle specifikace 10dBu, tedy 7Vpp a -130dBFS okolo 2uVpp.

No nic, dělám na tom dál, spoustu změn kvůli separátnímu zpracování kanálů, průběžné FFT při kompenzaci a interpolaci distorzí. Zatím nejsou změny nahrané do repozitáře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št január 10, 2019 22:39:08    Predmet: Odpovedať s citátom

1021Hz na 96kHz v plné amplitudě. IMO není důvod, aby to nefungovalo. Kompenzace joint-device, bez rozdělení na DA/AD.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 00:42:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Paráda, tak není co řešit. Až bude ten systém kompletní, budou ty relátka na přepínání vstupů, filtru, děličů... ovládána ručně, nebo bude v kompu kromě zvukovky ještě nějaký meziksicht, který s tím bude cvakat ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 08:05:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Omluvte mou přízemní otázku, ale mě by fakt zajímalo, k čemu to zpřesňování měření zkreslení na úrovních -120 až -130dBr bude. Děláte to s ohledem na audio, nebo čistě jako hraní si s problematikou nikterak nesouvisející s audiem? Jaké máte v posledních letech výstupy v audiu? Nestálo by za to zaměřit úsilí třeba na snižování rušivých síťových a dalších složek jak v komponentech, tak v řetězci, které o desítky dB mohou přesahovat to, co "zpřesňujete"? Co je cílem, ve skutečnosti?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 08:20:17    Predmet: Odpovedať s citátom

No, řešit je pořád co, ještě hooooodně dlouho Smile

Stále chybí otestovat poslední klíčové úskalí - kompenzaci někde mezi nakalibrovanými hodnotami. Pouhé lineární škálování amplitudy distorzí moc nefunguje, změna fundamentu už o půl dB kompenzaci znatelně zhorší. Nakonec je to logické, poblíž 0dBFS bude přenosový průběh hodně křivý a půl dB je na něm velký posun, zatímco kompenzujeme na mikročísla -140dB.

Uvidíme, co udělá interpolace, ale myslím si, že kalibrační body budou muset být hodně blízko u sebe, tipuji max. 1dB. Na druhou stranu by to nemělo nevadit, protože se obvykle měří na konkrétní amplitudě, takže by pro dané měření mělo stačit nakalibrovat nejbližší vyšší a nižší hodnotu kalibračního děliče.

Nicméně zásadní bude ověření, zda je průběh alespoň tak hladký, aby interpolace distorzí mezi 1dB kroky fundamentu stačila. Pokud ne, pak lze pořád kalibrovat přesně na daném levelu ADC strany, ale to už by asi dost omezovalo praktické využití, amplituda měřeného signálu z DUTu bude vždycky trochu kolísat. Uvidíme.

citácia:
Až bude ten systém kompletní, budou ty relátka na přepínání vstupů, filtru, děličů... ovládána ručně, nebo bude v kompu kromě zvukovky ještě nějaký meziksicht, který s tím bude cvakat ?


Relátka musí být řízená automaticky, ruční přepínání by byla hrozná pakárna. Navíc by to zkomplikovalo kalibrační kód, protože by se pořád muselo něco vypisovat, čekat na potvrzení atd...

Octave umí přímo řídit piny arduina https://octave.sourceforge.io/arduino/package_doc/index.html , takže Arduino Nano s integrovaným USB adaptérem CH340 za 60Kč. Jen tenhle prodejce jich prodal už 25 tisíc https://www.ebay.com/itm/1PCS-mini-USB-Nano-V3-0-ATmega328P-CH340G-5V-16M-micro-controller-Arduino/191773759569 . Na windows je potřeba doinstalovat driver na CH340, klasika Sad V linuxu je samozřejmě driver už spoustu let v jádře a funguje plug&play. Takže komunikace přes USB.

Zvukovka by určitě měla být mimo krabici PC. Ty chlupy < 2kHz na spektrech Quartetu mi nápadně připomínají chlupy, které vylezly na Juli, když jsem pod ní strčil ventilátor. Ač napájený odjinud, umístěný za stínící měděnou mřížkou, stejně nakonec musel být při měření vypnutý. Tady mám taky poblíž ventilátor druhého CPU https://www.istorya.net/forums/attachments/computers-and-accessories-59/11206d1409101263-dell-precision-t5500-workstation-business-and-gaming-computer-t01.jpg . PCI kartu lze snadno vytáhnout pomocí adaptéru PCI-e -> PCI https://www.ebay.com/itm/2-6-FT-PCI-E-Express-X1-to-Dual-PCI-Riser-Extend-Adapter-Card-With-USB-3-0-Cable/272764293188 . Zkoušel jsem jej, karta funguje normálně, ale chce to odstranit ty spínané zdroje na adaptéru a použít čisté napájení, lezl tam ze zdrojů bordel.

Pro PCI-e jsou podobné prodlužky https://www.ebay.com/itm/Pcie-Express-PCI-E-1x-To-16x-Extender-Riser-Card-Adapter-USB-3-0-BTC-ETH-Cable/202195887432 . V obou případech je chytře použit běžný kabel USB3.0 - ohebný, pevný, levný. USB3 a PCI-e x1 jsou si elektricky dost podobné.

Včera jsem nahrál poměrně hodně změn https://github.com/pavhofman/nonlinear-compensation/commit/c8f6e611a7fc75948b27b8572a95ad01c2e81e18 , kompenzace teď běží na obou kanálech odděleně a pořád si hlídá příchozí frekvence. Pokud pro danou kombinaci fs/frekvencí/kanálu existuje kalibrační profil, nahraje a použije jej automaticky, jinak předává vzorky nezměněné (pass).

Změny frekvencí mají ošetřené přechodové stavy, nová kombinace musí být alespoň dva cykly (400ms) stabilní, než nahraje nový profil. Např. i změna délky FFT v artě způsobí krátký výpadek generovaného signálu. To už nyní nevadí, kompenzace se po pár cyklech obnoví automaticky.

Analýza příchozího signálu včetně měření fází fundamentů se teď dělá v každém cyklu přes FFT. FFT potřebuje sekundu vzorků (fs), takže se vždycky nové vzorky přidají do bufferu a staré z něj vyhodí, klasické FIFO. Proto jsou tam ošetřené ty přechodové jevy výsledků FFT - chvilku trvá, než smetí z bufferu vypadne.

Teď se pustím do ukládání kalibrací pro více levelů, nějak efektivně, aby to šlo v kompenzaci při detekci nové kombinace fundamentů rychle nahrát do interpolační matice. Interpolace už je napsaná, teď pro ni ukládat a načítat parametry.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 08:37:52    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Ptáš už se asi podesáté Smile Podívej se do sekce https://www.diyaudio.com/forums/equipment-and-tools/ , kolik lidí např. řeší např. čistý oscilátor. Kolik lidí řeší přesné měření (diana apod.). Tímhle možná vygeneruješ podobně čistý signál, jako horší verze těch specializovaných analogových oscilátorů, ovšem s libovolnou frekvencí, nebo i čistý dual-tone (split kompenzaci dual-tone zatím neumím, ale asi by mohlo jít podobným principem)

Např. dobře udělaný DAC s nějakým novým ESS běžnou zaplatitelnou zvukovkou nezměříš, nebo budeš muset použít notch filtry apod. Tímto možná bez problémů změříš ESS DAC, opět na libovolné frekvenci.

Učím se při tom mraky věcí, které se třeba budou jednou hodit. Něco dělat doma musím. Navíc bych rád, aby ten německý kamarád ještě chvíli chodil o dům dál...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 15:19:17    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
. Pouhé lineární škálování amplitudy distorzí moc nefunguje, změna fundamentu už o půl dB kompenzaci znatelně zhorší. Nakonec je to logické, poblíž 0dBFS bude přenosový průběh hodně křivý a půl dB je na něm velký posun, zatímco kompenzujeme na mikročísla -140dB...

Podle mého názoru bych nešel nad -6 dB ani na vstupu a už vůbec ne na výstupu. To ty zvukovky (jinak i velmi dobré) neumí. Dokonce i včetně Lynx-L22 a to je co říct.
A za druhé, výrazně větší podíl na TDH loopback má výstup. Takže stačí, když bude dobře kompenzovaný DAC a jestli DUT změní úroveň o +/- 1 dB, tak na vstupu se to už moc neprojeví. Vyzkoušej - dej do toho kabelu poťák, vykompenzuj vstup i výstup. A potom při nezměněné úrovni a kompenzaci výstupu jenom pozměň úroveň do vstupu o ten jeden dB.
Obecně - pořád je to souboj mezi THD a odstupem šumu. Pro velké signály je velké zkreslení ale také velký dynamický rozsah. Když snižujeme úroveň, klesá THD, ale harmonické, které bychom chtěli měřit, se už ztrácí v šumu. To můžeme bez ztráty květinky dohonit vysokým FFT a průměrováním. Nestojí nás to nic jiného, než čas měření, který pak nemůže být vteřina, ale třeba půl minuty. Za to můžeme použít menší úroveň, kde je i menší THD. Tohle platí obecně, tady i pro systémy s kompenzací THD.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 15:50:06    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:

Podle mého názoru bych nešel nad -6 dB ani na vstupu a už vůbec ne na výstupu. To ty zvukovky (jinak i velmi dobré) neumí.


Vidíš, jak to ten zkompenzovaný Quartet umí? Smile Nebál bych se jít až těsně pod 0dBFS. Doma vyzkouším 0dbFS na výstupu (dle specifikace má vstup maličko nižší citlivost než výstup - správně), IMO budou grafy úplně stejné.

citácia:

A za druhé, výrazně větší podíl na TDH loopback má výstup. Takže stačí, když bude dobře kompenzovaný DAC a jestli DUT změní úroveň o +/- 1 dB, tak na vstupu se to už moc neprojeví.


Podíl výstupu a vstupu Quartetu jsem tu ukazoval, při rozdělené kompenzaci stačí jednu stranu přepnout na PASS a hned je na spektru vidět, o kolik to ta strana čistila. Jo, vyhrál to výstup, dost výrazně. Ale vstup byl o 9dB nižší signál než výstup, to taky hrálo roli. Ale je to celkem jedno.

Kompenzace výstupu je mnohem jednodušší, protože se vstupní signál do této větve nemění (Arta generuje pořád to samé), tudíž lze zkalibrovat přesně na tuto hodnotu. A jak jsi psal, není problém dát za výstup analogový dělič (třeba s jednotkovým bufferem), který (teoreticky) můžeme považovat za nezkreslující. Chceme-li zkompenzovat i jeho zkreslení, není problém, ale pak už s regulací nemůžeme hýbat. Třeba pro náhradu čistého oscilátoru by to ale stačilo, tam stačí z bufferu jeden fixní level.

citácia:
Vyzkoušej - dej do toho kabelu poťák, vykompenzuj vstup i výstup. A potom při nezměněné úrovni a kompenzaci výstupu jenom pozměň úroveň do vstupu o ten jeden dB.


Dělič v přípravku samozřejmě mám, je součástí výpočtu rozdělení AD/DA, ale jenom trimr uvnitř. Až dodělám interpolaci, postavím nový přípravek s potenciometrem pro kalibraci na různých levelech.

citácia:
Obecně - pořád je to souboj mezi THD a odstupem šumu. Pro velké signály je velké zkreslení ale také velký dynamický rozsah. Když snižujeme úroveň, klesá THD, ale harmonické, které bychom chtěli měřit, se už ztrácí v šumu. To můžeme bez ztráty květinky dohonit vysokým FFT a průměrováním. Nestojí nás to nic jiného, než čas měření, který pak nemůže být vteřina, ale třeba půl minuty. Za to můžeme použít menší úroveň, kde je i menší THD. Tohle platí obecně, tady i pro systémy s kompenzací THD.


Já bych se toho zkompenzovaného THD nebál Smile Můžeš mít obojí - dlouhé FFT i vysokou úroveň => o to větší dynamický rozsah. Ještě to chce symetrizovat na konci kompenzace, aby se vyčistily artefakty DA převodníku. Věřím, že z toho pak polezou docela rozumná a prakticky použitelná spektra.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 15:54:24    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
... nebo i čistý dual-tone (split kompenzaci dual-tone zatím neumím, ale asi by mohlo jít podobným principem)...

Že ještě otravuju, to řešení je opravdu jednoduché. Do každého kanálu jeden sinus, každý samostatně vykompenzovat jako pro THD a na samotném konci signály sečíst pomocí dvou odporů. Zlepšení oproti tomu, když jde kompletní signál jedním převodníkem, je zcela zásadní.
Vyzkoušeno před osmi roky, tady je obrázek:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=121935#121935
Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 16:15:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám vyzkoušené, ale obávám se, že se budou oba kanály v DACu a následných filtrech navzájem ovlivňovat a dva různé fundamenty současně budou dávat jiné zkreslení, než jeden v L a následně druhý v R. Kompenzace nechytí přeslechy, protože to nejsou harmonické daného fundamentu. IMO se to bude chovat jinak a kompenzace nezafunguje čistě.

Dual-tone kompenzace celé smyčky je hotová (detekce dual-tone je automatická), spektrum 4 + 4.5kHz (IMO poměrně náročný signál) je v http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=318688#318688 . Pokud by bylo dominantní zkreslení DACu, není nic jednoduššího než nerozdělené distorze celé smyčky kompenzovat na straně DACu a ADC nechat běžet bez kompenzace.

Ale myslím, že i průchod distorzí dual-tone signálu LP filtrem lze rovnicemi popsat, jen jich bude víc. Musí se promyslet chování společných harmonických F1 a F2. Pro 4 + 4.5kHz je nejnižší až ta na 36kHz, ale pro 1 a 1,2kHz už např. na 6kHz. Zatím jsou ale důležitější věci na práci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi január 11, 2019 17:01:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždyť se může kompenzovat každý kanál samostatně, druhý je ticho, takže žádné přeslechy. A když se to ve finále sečte, tak budou úmyslné "přeslechy" 50% takže nějakých -100 dB na tom nic nezmění.
Mimochodem, tak jako lze využít virtuální symetriku, dá se taky sčítáním kanálů, tentokrát na jednom kmitočtu, dosáhnout minimálně lepšího odstupu a s trochou štěstí i menšího zkreslení.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 29, 30, 31  Ďalšia
Strana 20 z 31

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist