Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ABEC - BEM simulace zvukovodů
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 12:26:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně něco konstruktivního a konstrukčního !

Jen poznámka - membrána má, jak již bylo podotknuto, zásadní problém - není to tuhý píst, nýbrž ohebná plocha. Při buzení kmitačkou se po ní šíří ohybová vlna od okraje ke středu, tam se odrazí a jde zpátky. Tím pádem střed je ve zpoždění a vznikají stojaté vlny (ohybové módy). Zpoždění středu se dá kompenzovat úpravou délky kanálků, stojaté vlny se dají jedině nějak zatlumit anebo poslat k vyšším frekvencím třebas nějakým tvarovým vyztužením, což v prvním přiblížení dělá už sama sférická plocha membrány. Jsem přesvědčen, že by se našly lepší tvary, IMHO třebas hyperboloid, ale to nikdo nedělá a asi by se to hůř vyrábělo, navíc hodilo by se to spíš pro konvexní membránu, u konkávní by to byl jen nepatrný přínos. Jisté zlepšení nabízí vrstva nitridu titanu (18Sound) anebo membrána z berylia (TAD). Případně povlak z polykrystalického uhlíku (diamant - Accuton). Ovšem u tlakáčů se honí jiné věci, snaha je hlavně o kontrolovanou spíše vyšší směrovost, vysokou osovou citlivost a díry na 14 kHz a výše nikoho moc nezajímají, poněvadž při ozvučování na tom nezáleží, ježto většina posluchačů je spíše hluchá a tyhle signály se stejně z volného pole do ucha moc nedostanou. Důležité je, aby to hodně řvalo tam, kam je to zapotřebí.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 14:11:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Bobo, to sú všetko krásne veci - beríliá a nitridy - tiež som si svojho času za strašné peniaze kúpil (a popravde dodnes spokojne používam) nitridový povlak. Dnes ale viem, že lepšie by som vtedy urobil, ak by som všetky tieto "skoro-dokonale tuhé membrány" prehliadol, a kúpil za pár korún napríklad "hlúpy" BMS 4538. :-)
Ring membrána veľa vecí rieši principiálne a netreba ich doháňať technologicky! (čo je zbytočne komplikované a drahé)
..teda aby som bol korektný - ohybové módy/problémy membrán sú samozrejme aj tu, ale keďže od kmitačky k závesu je cca 5mm, tak sú všetky problémy s tým spojené vyhnané do výrazne vyšších frekvencií. Napríklad spomínaný 4538 má prvý "evidentný odpočet" (to čo má NSD1480 na 14 kilo) až niekde na cca 32 kHz!

https://patentimages.storage.googleapis.com/17/a1/9c/3f35fc426cf0ee/US5878148.pdf
(prípadne staršie patenty od Czerwinskeho - používa sa to v rôznych obmenách už roky a iste to poznáte).

Okrem toho tam pri ringu ostane kopec miesta na "vhodnejšie tvarovanie" vlny, ktoré sa tu v posledných príspevkoch načrtlo ;-) ...a ktoré je imho kľúčom ku slušným/širokým smerovkám aj v hornej oktáve (čo je posledné, čo týmto zvukovodom reálne chýba).

citácia:
Ta představa není chybná, protože tak se s tím od začátku počítá. A ne pro jednu frekvenci, ale pro mnoho frekvencí. Jakmile je změřeno, jde z toho spočítat tvar na jakékoliv frekvenci. To je podstata té navrhované metody.

Tak to sa hlboko ospravedlňujem. Čítal som, že chceš zisťovať tvar vlnoplochy, nie vytvoriť funkciu, ktorá ju popisuje. Budem čítať pozornejšie!

..a končím, aby som ti to tu nezaplevelil nejakými bludmi! :-)

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 14:23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Však prstencovou membránu má třeba DE360, se kterým byla změřená jedna pěkná horna tady: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=333536#333536
(Pořád přesto tvrdím, že u driverů je to daleko víc kus od kusu, než o typu konstrukce - povedený i ne moc povedený drivery se najdou napříč konstrukčními řešeními. Toliko je to pořád ještě alchymie.)

Z toho chcete snad ještě nějak dál vyrábět sférickou vlnu? To jsem zvědav, s čím lepším se dá přijít Wink Laťka je každopádně nastavená, a také daleko raději uvítám prezentaci konkrétních výsledků, než nějaké jalové řeči.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 14:55:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych byl spokojený, kdyby pokles na 15 kHz a v 30°nebyl větší než 5 dB, což umí kdejaká blbá kalota. Jenže kalota je na nějaký větší akustický výkon nevhodná prostě proto, že má moc malou kmitačku. A obvykle i malou kitlivost. I když, pouštěl jsem do nějakého starého kaloťáku TESLA 100 W impulzně 1:10 a přežil to. Jenomže měl bakelizovaný former a to už se nedělá. Pravda, Kapton by snad měl vydržet víc a Nomex snad taky. Hnilík není dobrý, poněvadž vede teplo ke spoji s jebbránou a ten měkne. Ale to už je O.T.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 15:02:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Co ta Bliesma, to je furt malý? Těch 600€ je za pár, to zas není tak hrozný.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 15:13:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Neriešme prosím to, že som nevymenoval všetky meniče s ring membránou!

Nič proti tomu - tie výsledky sú naozaj výborné - a v tomto prípade imho aj kvôli ringu v DE360. ;-)
Ide ale o to, že 90°-100° je asi tak maximum, čo s touto "úrovňou konštantnosti" a "bežným 1" drajvrom" dokážeš spraviť. Ak chceš širší zväzok (čo ja napríklad chcem - kvôli čomu, to je na inú debatu), tak sa ten vršok už v hrdle začína "otrhávať" a vrchná oktáva začína smerovať. Skús si to v abec-e (ak si ešte neskúšal - nesledujem všetky tvoje vlákna), ten trend je jasný aj bez upresneného tvaru výstupnej vlny.

Ak by si mal na vstupe zvukovodu "sférickú vlnu" a nadväzne tvarovaný zvukovod, tak imho môžeš urobiť aj 180° zvukovod a bude to fungovať korektne a nesmerovať ani na vrchu. Okrem toho by som očakával aj "konštantnejšie" rozloženie energie - menej okolo osi, a (čo mi príde najviac zaujímavé) - zrejme by potom vôbec nezáležalo na fyzickej veľkosti toho "zdroja".

Sférickou vlnou samozrejme nemyslím "pologuľu kmitajúcu vpred a vzad" ale "nafukujúcu sa pologuľu".. ..to je ale myslím jasné.

Aaaaa, pozerám, že si práve doplnil "jalové reči".. ..si PÁN! :-)

_________________
Curtis Mayfield | Gil Scott-Heron | Stevie Wonder | Roy Ayers | Carmen McRae | Herbie Hancock .. .. Jamie Lidell | Benny Sings | Mayer Hawthorne | Talc...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 15:30:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Prstencová membrána by byla O.K., ovšem sférickou vlnu by spolehlivě vygenerovala pouze kdyby výstup šel přes zaškrcení maximálně tak 1/2" a neumím si představit, co by to udělalo se zkreslením - kdyby membrána byl prstenec řekněme 50 mm kmitka a 8 mm šířka, byla by to komprese cca 1:5 a to je myslím poměrně dost, normálně to bývá tak cca 1:3, nanejvýš 1:4. Musela by tam být nějaká fázovací struktura, kterou si tedy nějak neumím představit. Axi2050 něco takového má, ovšem ze 7" na 2" a válcové vyústění. To proto, aby to fachalo co nejníž. A nahoře to chodí jakž takž rovně jen na placaté horně, poněvadž se směrovostí dohání pokles účinnosti od 3 kHz stejně jako se to dělá s jinými drivery.

Pochopte už, pánové, konečně, že mi jde o konzistenci mezi přímým a difúzním polem a na to vlastně pořádně nestačí ani ten konus 90° - bude mít index směrovosti odhadem někde kolem 10 dB (nechce se mi počítat integrál přes kulový vrchlík). Ale furt je to lepší než šroubovákem do voka nebo běžná CD horna 90x60. Nafukovací koule nebo aspoň polokoule by byla ovšem lepší a dala by se možná aspoň trochu imitovat vhodným multicelulárem.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/


Naposledy upravil velky bobo dňa Pi marec 06, 2020 15:33:17, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 15:31:56    Predmet: Odpovedať s citátom

michal mishek napísal:
Ide ale o to, že 90°-100° je asi tak maximum, čo s touto "úrovňou konštantnosti" a "bežným 1" drajvrom" dokážeš spraviť. Ak chceš širší zväzok (čo ja napríklad chcem - kvôli čomu, to je na inú debatu), tak sa ten vršok už v hrdle začína "otrhávať" a vrchná oktáva začína smerovať. Skús si to v abec-e (ak si ešte neskúšal - nesledujem všetky tvoje vlákna), ten trend je jasný aj bez upresneného tvaru výstupnej vlny.

Na tvaru té vlny to samozřejmě záleží, vždyť o tom se tu bavíme už asi tři strany (simulace zde: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=333255#333255)

Komprese v těch driverech je běžně 1:10. Bere se plocha membrány a plocha vstupů kanálků phase plugu. Dál už je to o ničem.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 15:45:32    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:


Komprese v těch driverech je běžně 1:10. Bere se plocha membrány a plocha vstupů kanálků phase plugu. Dál už je to o ničem.


No nevím nevím - spočítej si poměr mezi plochou membrány a průřezem hrdla. Sumární plocha kanálků může být všelijaká, obvykle ale celkem logicky větší než průřez hrdla (neplatí pro staré dobré bakelitové ART, ale ty taky nebyly žádná liga, i když na svou dobu...)

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 15:50:01    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Já bych byl spokojený, kdyby pokles na 15 kHz a v 30°nebyl větší než 5 dB,...

A tohle je teda kolik (viz obr.)? Tak já vám to teda řeknu, soudruzi, je to 4,5 dB. Pak přes drobný záškobrtek zpátky na 4 dB.


Je to běžně cca 1 : 10 Smile Vyloženě počítal jsem to naposled u DE250 asi před deseti lety.



de360.png
 Description:
 Filesize:  223.39 KB
 Viewed:  64 Time(s)

de360.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 16:17:23    Predmet: Odpovedať s citátom

A teď se navíc zjistilo, že ještě lepší výsledek co do směrovky může dát slušná kalota v kónické horně (pakliže výkonově stačí kmitačkou, vzhledem ke vé citlivosti). A že může být i docela velká, ač je to k nevíře.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 16:43:07    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:


Je to běžně cca 1 : 10 Smile Vyloženě počítal jsem to naposled u DE250 asi před deseti lety.


Tak tomu naozaj nerozumiem, nicht verstanden, něpanimáju. Poměr ploch membrána - hrdlo je u DE250 1 : 2.89 . Podle tebe by vstup kanálků musel mít plochu cca 146 mm² a pak by ovšem kanálky expandovaly na cca 507 mm². To mi připadá trochu weird. Ale co já vím, že, v ruce jsem to neměl.

Jinak, mimochodem, DE250 chodí jako když střelí, ovšem na horně 90x40, a má membránu "polyimide", takže těžko bude fungovat konfázně. DE250TN, což je totéž v titanu, je jak sjezdovka s hrbem, nechápu proč, snad že ta titanka je těžší? a kmitá líp konfázně, takže ve finále stejnou fázovací strukturu budí hůř. Ale to už jsou spekulace. A má pěknou plochou impedenčku s modálkou někde u 18 kHz, zatímco u DE250 leze impedance postupně nahoru (zřejmě titanka má shorting ring) a nějaká ostrá rezonance tam není.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 16:54:06    Predmet: Odpovedať s citátom

DE250TN kdysi měřil Pet007 ve zvukovodu STH12, jinak tam je DE250 - http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25743
Je to ono? (0, 20, 40°) -


- Já se prostě dopočítal k 1 : 10 a když jsem si o tom něco zjišťoval, zjistil jsem, že je to celkem typická hodnota. Od té doby jsem se tím nezabýval. Nějaké další zkreslení v horně mě taky od té doby až tak netrápí.



DE250TN-STH12.png
 Description:
 Filesize:  22.23 KB
 Viewed:  37 Time(s)

DE250TN-STH12.png



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 17:02:41    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:

- Já se prostě dopočítal k 1 : 10 a když jsem si o tom něco zjišťoval, zjistil jsem, že je to celkem typická hodnota. Od té doby jsem se tím nezajímal. Nějaké další zkreslení mě taky od té doby až tak netrápí.


Já netvrdím, že není, jen nechápu, proč by se měla plocha vazební struktury od membrány k hrdlu rozšiřovat, stejně jako nechápu, kde se bere ten divný průběh u DE250TN. On to třebas kdysi nějaký Američan navrhnul v ožralství a od té doby to všichni kopírují - nebylo by to prvně, špenát taky neobsahuje fůru železa, jak to kdysi tvrdili Pepkovci námořníkovci.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 17:29:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, mně to zas naopak přijde logický - že se profily té struktury už dál jen rozšiřují. Jakékoliv další zúžení bych považoval za potenciální zdroj odrazů a všeho nedobrého. To s tím zúžením hrdla je pak jen taková brutální metoda, jak si pomoc, za cenu toho všeho.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 17:54:34    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Nevím, mně to zas naopak přijde logický - že se profily té struktury už dál jen rozšiřují. Jakékoliv další zúžení bych považoval za potenciální zdroj odrazů a všeho nedobrého. To s tím zúžením hrdla je pak jen taková brutální metoda, jak si pomoc, za cenu toho všeho.


Myslíš rozšiřují od membrány k hrdlu, nebo ???

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 18:01:02    Predmet: Odpovedať s citátom

No ano, já to furt chápu jako začátek celého zvukovodu.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 19:37:16    Predmet: Odpovedať s citátom

O.K. Já se pokusil "zkonstruovat" strukturu pro přechod na sfériku 90°a vycházela mi taková harakiri, že to možná vůbec nejde udělat. Asi by to muselo jít do menšího hrdla než 1", ovšem přechod z 1" na něco menšího a pak zas na hornu se mi tedy hrubě nezamlouvá, i když by to asi fungovalo - z jedné desetiny na jednu čtvrtinu (hrdlo s mírnou divergencí, aprox rovinná vlna), pak zpátky na desetinu (typicky 0.6") a pak hurá do horny konus 90° - nevím nevím. Můžeš to ale určitě zkusit nasimulovat v ABECu ... třebas budeš první na světě, kdo to vykouzlí podle mých praštěných představ. A pak to uděláme a budou z nás ... no, milionáři asi neeeé ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 19:45:39    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...Jsem přesvědčen, že by se našly lepší tvary, IMHO třebas hyperboloid, ale to nikdo nedělá a asi by se to hůř vyrábělo, navíc hodilo by se to spíš pro konvexní membránu, u konkávní by to byl jen nepatrný přínos.

Anglicky o tom mluví jako o catenary curve, česky snad řetězovka - nevím, jestli je to ta křivka, do které se prověsí lano zavěšené na koncích, ale dělá se to - myslím, že tento tvar mají kaloty Vivid audio, dost možná ta Bliesma, pamatuji (nebo možná ještě mám) nějaké Audaxy, všechno tedy konvexní. Od hyperboloidu už se to asi moc neliší. Určitě to má něco do sebe, všechno se to chová dost vzorně, hodně vysoko. Ale to jen tak na okraj.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 19:48:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebráním se simulaci ničeho, když k tomu dostanu nějaké kloudné podklady, ovšem byl jsem upozorněn, že simulovat phase plug není zas taková prdel, že se tam uplatňují i složitější jevy mechaniky tekutin, související s tím, jak je tam málo místa a velké tlaky. Takže od toho se zatím držím uctivě dál.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak, taky jsem nad tou transformací na sférickou vlnu samozřejmě špekuloval. Když už je na výstupu rovinná, jestli by se s tím dál nedalo nějak pracovat, podobně jako se to dělá u phase plugu v driveru, a pak prostě použít kónickou troubu. Ptal jsem se přesně na tohle (jestli by to nějak nešlo) i povolanějších a odpověď byla jedoznačná - "šlo, jmenuje se to OS waveguide". Takže asi tak. Na kulovou by se muselo od základu jináč. Protože jakmile už je někde rovinná, líp to prostě nepůjde.
_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Pi marec 06, 2020 20:05:55, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:01:21    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
velky bobo napísal:
...Jsem přesvědčen, že by se našly lepší tvary, IMHO třebas hyperboloid, ale to nikdo nedělá a asi by se to hůř vyrábělo, navíc hodilo by se to spíš pro konvexní membránu, u konkávní by to byl jen nepatrný přínos.

Anglicky o tom mluví jako o catenary curve, česky snad řetězovka - nevím, jestli je to ta křivka, do které se prověsí lano zavěšené na koncích, ale dělá se to - myslím, že tento tvar mají kaloty Vivid audio, dost možná ta Bliesma, pamatuji (nebo možná ještě mám) nějaké Audaxy, všechno tedy konvexní. Od hyperboloidu už se to asi moc neliší. Určitě to má něco do sebe, všechno se to chová dost vzorně, hodně vysoko. Ale to jen tak na okraj.


Je to hyperbolický kosinus a spíš bych ho možná připodobnil k parabole, ale to už je věc vkusu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:10:04    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Jinak, taky jsem nad tou transformací na sférickou vlnu samozřejmě špekuloval. Když už je na výstupu rovinná, jestli by se s tím ještě dál nedalo nějak pracovat, podobně jako se to dělá u phase plugu v driveru, a pak prostě použít kónickou troubu. Ptal jsem se přesno na tohle i povolanějších a odpověď byla jedoznačná - "dalo, jmenuje se to OS waveguide". Takže asi tak. Na kulovou by se muselo od základu jináč. Protože jakmile už je někde rovinná líp to prostě nepůjde.


Takhle nějak jsem to myslel - vyjít z rovinné, stáhnout na menší průměr malým kónusem a pak rozprsknout do velkého kónusu. Nebylo by proč řešit rozšiřující se hrdlo.

Mimochodem, podle posledních inside informací ten sešup u NSD1095 a podobných je kvůli větší hmotnosti membrány a díra na 14k u 1.4" a 18k u 1" je způsobena vlastním módem membrány. A ty TiN drivery mají oproti Ti podstatně nižší zkreslení subharmonikami - nebzučí, což titan dělá moc rád a kdysi se to považovalo za charakteristický "punch" - žádoucí sound.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:14:39    Predmet: Odpovedať s citátom

A OS WG - to je snad to, co jsi taky dělal, není-liž pravda ? A já to tady někde ukazoval - jak jsem to vysmahnul ze splajnů. No to je zase objef ... Rolling Eyes
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:46:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Jistě, OS WG, to je prostě ta už tolikrát zmiňovaná hyperbola. Podle lidí, kteří tohle dokážou počítat analyticky na úrovni vlnových rovnic, je to nejlepší možný převod rovinné vlny na sférickou. Ne ovšem dokonalý, jelikož od určitých frekvencí tam chtě nechtě postupně vylézají vyšší vyzařovací módy, které následně tu směrovost kazí, ta vlna se prostě nedokáže líp ohnout - to je u 1" vidět okolo těch 14 - 15 kHz. S tím, že tyhle "defekty" se projevují od tím nižších frekvencí, čím je větší průměr hrdla nebo větší úhel rozevření.

velky bobo napísal:
Mimochodem, podle posledních inside informací ten sešup u NSD1095 a podobných je kvůli větší hmotnosti membrány a díra na 14k u 1.4" a 18k u 1" je způsobena vlastním módem membrány. A ty TiN drivery mají oproti Ti podstatně nižší zkreslení subharmonikami - nebzučí, což titan dělá moc rád a kdysi se to považovalo za charakteristický "punch" - žádoucí sound.

Dík, to jsou zajímavé informace. Mám doma jejich 1,5" se 4" membránou, titan - na ty subharmoniky jsem docela zvědavý. Ale to se musí asi dost vybudit, ne?

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes


Naposledy upravil MaBat dňa Pi marec 06, 2020 20:52:05, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:51:36    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
MaBat napísal:
velky bobo napísal:
...Jsem přesvědčen, že by se našly lepší tvary, IMHO třebas hyperboloid, ale to nikdo nedělá a asi by se to hůř vyrábělo, navíc hodilo by se to spíš pro konvexní membránu, u konkávní by to byl jen nepatrný přínos.

Anglicky o tom mluví jako o catenary curve, česky snad řetězovka - nevím, jestli je to ta křivka, do které se prověsí lano zavěšené na koncích, ale dělá se to - myslím, že tento tvar mají kaloty Vivid audio, dost možná ta Bliesma, pamatuji (nebo možná ještě mám) nějaké Audaxy, všechno tedy konvexní. Od hyperboloidu už se to asi moc neliší. Určitě to má něco do sebe, všechno se to chová dost vzorně, hodně vysoko. Ale to jen tak na okraj.


Je to hyperbolický kosinus a spíš bych ho možná připodobnil k parabole, ale to už je věc vkusu.


Bliesma určitě jo, Vivid nevím - ti si to někde nechávají péct a drivery nevidět. Audax ještě existuje ? Web prakticky nefunguje, možná darkweb ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 20:57:05    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Vivid nevím - ti si to někde nechávají péct a drivery nevidět.

Vivid taky, ostatně se tím i chlubí - strana 9: http://xaudio.sg/wp-content/uploads/2018/03/JoA1209-VA_Tech-Talk-brochure_STG11.pdf

Audax bych musel najít, bylo to ovšem něco textilního.



vivid.PNG
 Description:
 Filesize:  243.24 KB
 Viewed:  50 Time(s)

vivid.PNG



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 21:02:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Nojo, já si na tohle téma hrál už asi tak před čtvrt stoletím, ovšem bez patřičné technologie, zkoušel jsem něco ručmo vytvarovat z Al fólie 50um, ale moc se to nepovedlo ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi marec 06, 2020 21:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Audax: https://en.toutlehautparleur.com/media/catalog/product/datasheet/audax/TM025C1-8.pdf

Asi se to i dá ještě koupit. On je to teda takovej sranda-tweeter, a taky nevím, jestli u té měkké membrány to má takový efekt. Já si to koupil s vidinou výroby koaxu.

_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So marec 07, 2020 08:30:25    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Takhle nějak jsem to myslel - vyjít z rovinné, stáhnout na menší průměr malým kónusem a pak rozprsknout do velkého kónusu. Nebylo by proč řešit rozšiřující se hrdlo.

Takže zhruba totonc?
To by nebyla zas taková novota, ale nasimulovat to j eto nejmenší, jdu to pustit.



bobo-1.PNG
 Description:
 Filesize:  179.72 KB
 Viewed:  32 Time(s)

bobo-1.PNG



_________________
www.at-horns.eu | "ATH - the best waveguide designs possible" - Earl Geddes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalšia
Strana 5 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist