Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Balanced zapojenie slúchadiel

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Poradňa
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Ne február 24, 2019 23:03:35    Predmet: Balanced zapojenie slúchadiel Odpovedať s citátom

Pohrávam sa s myšlienkou zapojenia svojích slúchadiel balancovane. HE-560 je dosť nenažraný model a len tak mu hociaky slúchatkový zosilňovač nestačí. Mal by som preto pár otázok na skúsenejších.

1. Je toto balancované zapojenie totožné s tým, čo poznáme z profi techniky, t. j. GND, hot a cold? Alebo je to ešte niečo iné?
2. Znamená balancované zapojenie v tomto prípade aj dvojnásobný výkon? Mne sa dzá, že áno, no opravte ma ak sa mýlim.

Majme dual mono zosilňovač s nejakým výkonom X pri vstupe 1V.

3. Ak jeden kanál signálu prevediem na banacovaný a privediem do tohoto zosilňovača, tak dostanem to, čo chcem, t. j. balancovaný slúchatkový zosilňovač pre jeden kanál?
4. Potom by mal byť výkon privedený na jedno slúchadlo skutočne dvojnásobný, čiže 2X. Je to tak?

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa Po február 25, 2019 07:07:19, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 01:26:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Balancované zapojenie sluchátok je v podstate ekvivalentné tzv. mostíkovému zapojeniu výkonového zosilovača.

Ak sú sluchátka pripojenié priamo do jackového výstupu (korektne zazemneného) sluchátkového zosilovača "štvordrátovo", potom je symetrizácia výstupu (čisto z hľadiska zlepšenia kvality zvuku) zbytočná.

Z hľadiska možnosti zvýšenia výkonu (až o 6dB), pri danom napájacom napätí zosilovača, má symetrizácia sluchátkového výstupu samozrejme zásadný význam.

Pri kombinácii HE560 + RME ADI-2 DAC žiadne zásadné zlepšenie "symetrizáciou" nevidím.

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 07:06:14    Predmet: Odpovedať s citátom

RME má pre HE-560 dostatočný kraft, lenže RME mám doma a HE v práci. Takže hľadám riešenie do práce, ktoré s RME nemá nič spoločné. Zároveň vo svojom príspevku kvalitu neriešim. Ide mi čisto len o výkon.
Niekto technickejšie zdatný, kto dokáže odpovedať na moje otáky..?

PS: Svoj príspevok som upravil, aby bolo jasné, na ktoré otázky hľadám odpovede.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa Po február 25, 2019 09:00:17, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 07:52:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Na to, aby si dosiahol čo chceš ( zvýšenie výkonu mostíkovým zapojenim) , potrebuješ 4 " normálne" koncové stupne, teda 2 rovnaké sluchátkové zosilňovače. Jednoduchšie bude nájsť citlivejšie sluchátka...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 08:45:16    Predmet: Odpovedať s citátom

V mojej úvahe píšem len o jednom kanále. Zatiaľ by som sa svojích Hifimanov nerád zbavoval, no HYPA 1 mi s nimi jednoducho "nehraje". Už mám ale v hľadáčiku nové slúchatká...

Aby to bolo teda zrozumitelnejšie. Mám 4 mono zosilňovače. Pravý aj ľavý kanál, t. j. vstupy prevediem na balancované. Takže mám Hot, Gnd, Cold, to všetko 2x. Potom tento signál privediem do štyroch mono koncov.

Dostanem takto to, čomu sa hovorí balanced headphone amplifier?
Dodá takéto prevedenie viac výkonu oproti klasickému zapojeniu s dualmono zosilňovačom?

Podľa tohto zapojenia z AMB.org to vyzerá, že áno.



headphone_amp_balanced.png
 Description:
 Filesize:  2.1 KB
 Viewed:  10258 Time(s)

headphone_amp_balanced.png



_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 09:29:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano , presne tak to funguje. Každé sluchadlo je budené dvojnásobným napätím, takže výkon do každého bude štvornásobný proti normálnemu zapojeniu, P=(U*U)/R.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 09:30:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
... Zatiaľ by som sa svojích Hifimanov nerád zbavoval, no HYPA 1 mi s nimi jednoducho "nehraje"...

podľa parametrov uvedených tu:
https://www.customworks.cz/hypa1
je:
Výstupní výkon: 0,7W 300R; 2,5W 32R
Výstupní impedance 10 Ohm
Napájecí napětí 2x22 V

... to je pre HE560 úplne v pohode! Nevidím žiaden dôvod na zvyšovanie výkonu. Ak to hraje potichu aj pri hlasitosti vytočenej na max., tak treba iba niekde v reťazci zvýšiť zisk (zosilenie signálu)

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 09:36:17    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ano , presne tak to funguje. Každé sluchadlo je budené dvojnásobným napätím, takže výkon do každého bude štvornásobný proti normálnemu zapojeniu, P=(U*U)/R.


Ďakujem. Toto som presne potreboval vedieť.

bacil2 ja to s HYPA 1 reálne používam a nepríde mi to až také výkonné. Napríklad RME má udavaný len 1,2W na kanál a 32 Ohm, ale prakticky je to nebe a dudy a to už mám výkon na HYPA-e zvýšený oproti základnému zapojeniu, viď. nasledujúci odkaz.
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=303816#303816

Moje skúsenosti potvrdzuje aj skutočnosť, že ak zapojím do BVa konca slúchatkový výstup z RME, tak on je schopný, vybudiť koniec až do limitácie. HYPA 1 nie.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
enregistree
Hifista


Založený: 02 december 2009
Príspevky: 241
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 12:45:26    Predmet: Odpovedať s citátom

IMHO, jaký max. výkon je potřeba (pro 110dB SPL) – 250mW?

Potřebuješ větší zisk (gain 20dB nebo víc – jde to u hypa ještě zvýšit?) a ne výkon.

Výstupní impedance 10R je celkem vysoká pro sluchátkový zes.
Bridged – můstek to ještě 2 x zhorší (každý zes. v můstku vidí 1/2 impedance sluchátek). To nejspíš nevadí u planarů, ale u dynamických by se dvojnásobná impedance mohla projevit (kmitočtová char.).

Zkusil bych jiný sluchátkový zesilovač. Balanced samo o sobě to nevyřeší.

_________________
L_u_k_a_s


Naposledy upravil enregistree dňa Po február 25, 2019 15:30:04, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 12:52:24    Predmet: Odpovedať s citátom

To netuším, ale platí to, čo som napísal.

U HYPA 1 mám nastavený gain na 5. Prednsatavená hodnota je 3. Asi by to šlo ešte viac, ale takto sú parametre ešte v poriadku. Ja nechcem použiť 2x HYPA 1, ale pohybujeme sa len v teoretickej rovine.

Zisk a výkon je v konečnom výsledku to isté. Zisk zvýši niektorú zo zložiek výkonu (U alebo I) a od toho priamo úmerne závisí aj výkon.

To s tou immpedanciu je správne. Uviedol to aj BV vo svojej rovnici a priamo píše, že výkon je štvornásobný.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
enregistree
Hifista


Založený: 02 december 2009
Príspevky: 241
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 13:04:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Zisk a výkon jsou provázané, ale není to úplně totéž. Tišší nahrávka (výstup z DACu) ~ 300mVRMS, pro 110dB SPL potřebuješ ~ 3.3VRMS.

Když použiješ 1000W zesilovač se ziskem 1, nedostaneš to tam.

_________________
L_u_k_a_s
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 13:12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja dobre chápem, čo je čo. Preto som aj písal, že je to v konečnom dôsledku to isté, t. j. na slúchatkovom výstupe to má pre mňa prakticky rovnaký účinok.

Gain na HYPA-e už zväčšovať nebudem. Preto hľadám inú možnosť, ktorá s HYPA-ou nemá nič spoločné. Potreboval som len zistiť, ako sa dostať k signálu, ktorý je potrebný pre balanced headphone amplifier.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 13:48:17    Predmet: Odpovedať s citátom

No ak má tá Hypa skutočne gain=5 (14dB), tak potom bude problém úplne niekde inde Laughing
_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 13:58:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj. myslím si, že všetci vieme kde, ale to sem radšej nebudem písať. Ešte by ste sa nahnevali. Mimochodom HYPA 1 je primárne určený na pozíciu predzosilňovača. No neviem, prečo sme sem vôbec ťahali RME aj HYPA 1. Moja pôvodná otázka s týmito zariadeniami vôbec nesúvisí. Tak by sme sa mohli držať pôvodnej myšlienky.

No podstata je teda zodpovedaná. Stačí previesť signál na balancovaný a zapojiť 4 rovnaké zosilňovacie stupne a je to. Výkon sa rázom zvýši na štvornásobok a to by mohlo vyriešiť problém aj s malým ziskom. Všeobecne je však dobré robiť úpravy ešte pred a zvýšiť zisk. To však predokladá úpravu zapojenia, prípadne predradenie ďalšej zosilňovacej časti.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 14:13:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Obávam sa, že "pôvodnú myšlienku", ak vôbec nejaká bola, poznáš iba Ty. Inak by sme sa tu všetci asi nemotali okolo neexistujúceho problému ako Maďari v kukurici.

... inak myslíš, že tých necelých +6dB, čo získaš balancovaným výstupom Ti už bude stačiť ku šťastiu?

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 14:22:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj. počuť to stále z každej strany. Pochopenie prečítaného textu, je v poslednej dobe čím viac, tým väčší problém. Už chápem, prečo sa to tak často omiela dookola.

Ničmenej ak niekedy v budúcnosti budete pozornejšie čítať myšlienkové pochody iných, bez toho, aby ste tam zanášali svoje vlastné, tak to bude určite lepšie a prospeje to aj tomuto vláknu. Proste stačí reagovať vecne, na otázky, ktoré boli položené a hlavne nezanášať do komunikácie vlastné dojmológie a poznámky, čo keby... Toto platí samozrejme vo všeobecnosti na každého a nie len na Vás.

Či to bude stačiť, to neviem. Ale z pohľadu výkonu to bude určite lepšie, ako je to teraz. No zasa riešime niečo, čo by sme nemali. Ja sa nechcem dohadovať o tom, či má zmysel balancované zapojenie, alebo nie. Takto moja otázka nestojí. Ak Vám to z môjho prvého príspevku nie je jasné, tak sa za to ospravedlňujem. No nijak lepšie svoje otázky sformulovať nedokážem.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa Po február 25, 2019 14:50:33, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 14:29:29    Predmet: Odpovedať s citátom

... a možno by niekomu tiež nezaškodilo zrozumiteľne formulovať svoje otázky skôr ako na ne dostane odpoveď Rofl
_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 14:40:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tak. Skúste sa pozrieť na to, čo ste napísali Vy a čo BV. Nechcem Vám podsúvať to, čo si o tom máte myslieť, no mne sa zdá, že ste to nepochopili len Vy. Dokonca aj enregistree reagoval vecne, aj keď sa už viezol na vlne našej debaty.

Žiaľ Vám chýba jedna zo základných ľudských cností a tou je pokora, akási sebareflexia. No to už všetci vieme.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
enregistree
Hifista


Založený: 02 december 2009
Príspevky: 241
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 14:55:56    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak se to vyřešilo. Balanced input navíc dá zisk x 2 oproti SE.

Přeji všem dobré (sinusové) vlny.

_________________
L_u_k_a_s
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 14:57:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
... Nechcem Vám podsúvať to, čo si o tom máte myslieť, no mne sa zdá, že ste to nepochopili len Vy...
... ja vôbec nemám žiadny problém hrať na tomto fóre rolu blbca ... pri danom personálnom obsadení to môže byť aj celkom výhoda Wink
_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 15:08:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne nejde o to, či to hrajete, alebo nie. Ja s tým, čo kto robí, nemám žiaden problém. Len nech to nerobí v mojom vlákne. Zároveň si nemyslím, že by táto otázka bola veľmi odveci.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 16:11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
PARAMETRY HYPA 1

Kmitočtová charakteristika: 20 - 20 000 Hz +0/-0,05dB
5 - 500 000 Hz +0/-3dB
Zesílení: 10dB
Výstupní výkon: 0,7W 300R
2,5W 32R

2 Soaron
Asi bude fakt najjednoduchšie zvýšiť zisk toho preampu výmenou jedného odporu na kanál, nič iné to neovplyvní..
DAC v tej "sluchátkovej" zostave dáva 1,7V RMS pre 0dBFS, to je pri hlasitosti preampu naplno pod 6V RMS pri plnom signále z DACu.. Nie je to obmedzené výkonom "konca", ale jeho ziskom...
[/quote]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 16:31:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně tak, HYPA 1 má dle specifikace 10dB (cca 3x), tudíž na vybuzení na plný výkon 9Vrms potřebuje 3Vrms vstup, což je na DAC hodně. I gain na 5x (tj. 1.8Vrms běžný výstup nedá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Po február 25, 2019 16:33:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja chápem, lenže úpravu zisku môžem urobiť len v pôvodnom zapojení HYPA 1, alebo predradením ďalšej krabičky. DAC, ktorý mám teraz, viac nedá a ďalšiu krabičku nechcem. Úpravu zapojenia by som zasa musel konzultovať. Netuším totiž, či "bezhlavé" znižovanie odporu nespôsobý niekde nadmerné tepelné namáhanie, prípadne neblahý posun nejakého pracovného bodu...

Ničmenej ako som písal. Tak som len potreboval vedieť, ako vastne vzniká balancovaný slúchatkový zosilňovač.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Ut február 26, 2019 09:13:23    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
... DAC v tej "sluchátkovej" zostave dáva 1,7V RMS pre 0dBFS, to je pri hlasitosti preampu naplno pod 6V RMS pri plnom signále z DACu...

Sluchátka Hifiman HE-560 majú podľa meraní na innerfidelity.com citlivosť cca 100 dB/1V (podľa údajov výrobcu 103,5 dB/1V) ... teda aj pri extrémne hlasnom posluchu (špičky = 110 dB -> 3,3Veff) by to malo postačovať.

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Poradňa Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist