Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Dá se otočit oddělovací trafo ?
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 17:56:11    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Melo by vyznam pouzit dve oddelovaci trafa za sebou? Vali se mi tady dve trafa 400V/230V

Ještě se vracím k téhle poznámce, to byla taky jedna z variant, použít dvě stejná trafa a dát je za sebe.
Například 230 - 35 a zpátky 35 - 230 (konkrétně od Transiwattu)
Pochopitelně se ztrátami, ale jak už víme, tady nevadí.
No a ve Tvém případě by 400 voltů použitých jako primár dalo výsledek:
230 - 132 a zpátky 132 - 230. Pokud je dobrá izolace, aby to splnilo požadavky oddělováku, tak by to třeba šlo zkusit ...
Pro generátor se spínaným zdrojem to asi nemá smysl, ale pro jiné hifistické účely by bylo zajímavé mezi ty dvě trafa zapojit kvalitní filtr. To by pak mohlo být opravdu luxusní oddělené napájení.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So marec 09, 2019 18:31:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzkouseno, na vystupu je krasnych 232V naprazdno.. Dvoji ztraty nevadi.
_________________
LutaDAC, SPX2010, DPA330 modif.Danhard, Shan E520
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 18, 2019 23:40:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlásím, že oddělovací trafo je vykucháno, přestěhováno do vhodnější krabičky s pojistkami a kabely. Nevím, jestli je to zcela košer podle normy, ale výstupní kabel jsem dal rovnou Euro konektor,vypínač je na přívodním kabelu. Opravdu je to jednoúčelová záležitost ke generátoru, takhle alespoň nehrozí, že k tomu někdo připojí žehličku.
Unikající proud do země jsem přímo na proudovém rozsahu multimetru naměřil cca 5 uA. Asi bych to měl zopakovat na odporu 1k5 paralelně s kondenzátorem podle normy...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 19:59:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak důležitější, než mikroampéry unikajícího proudu je to, že to v praxi funguje.
Předpokládám, že následující obrázky nepotřebují větší komentář, snad jenom že zvukovka má symetrický vstup, takže nesymetricky je veden jenom poslední půlmetr kabelu. I to stačí, aby význam oddělovacího trafa byl jasně viditelný.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 20:21:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak a co bylo konkrétně zapojeno?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 20:43:23    Predmet: Odpovedať s citátom

DDS generátor SDG 830, který má spínaný zdroj a klasicky výstupní BNC konektor připojený na PE, tedy ve třídě I.
Zvukovka ve stolním PC, taky třída I, takže bez oddělováku zemní smyčka.
Od počítače je asi třímetrový prodlužovák, symetrické vstupy a výstupy, dvojité stínění. Na stole zakončený krabičkou s XLR konektory, až sem všechno symetricky.
Ještě kus prodlužka XLR a přechod na nesymetrický cinch (to je ten půlmetr), přes redukci do výstupu generátoru.
Taktně jsem odřízl vše nad 2,5 kHz, protože harmonické by kazily "umělecký dojem". Ale je to vidět na THD 0,018 %. Nicméně na DDS dobrý výsledek a chodí to až do 30 MHz, takže univerzál na všechno. Samozřejmě, na malá THD to není.
Ale napadla mě bejkárna, dají se do toho nahrávat libovolné průběhy ve formátu *.csv. Že bysme tomu taky vykompenzovali zkreslení ? Very Happy
Né, to byl jen vtip, má to 14 bitů rozlišení, to bysme si moc nepomohli...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 21:40:17    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
DDS generátor SDG 830, který má spínaný zdroj a klasicky výstupní BNC konektor připojený na PE, tedy ve třídě I.
Zvukovka ve stolním PC, taky třída I, takže bez oddělováku zemní smyčka.
Od počítače je asi třímetrový prodlužovák, symetrické vstupy a výstupy, dvojité stínění. Na stole zakončený krabičkou s XLR konektory, až sem všechno symetricky.
Ještě kus prodlužka XLR a přechod na nesymetrický cinch (to je ten půlmetr), přes redukci do výstupu generátoru.


Ten přechod je kvazisymetricky (signál hot, zem cold, nezapojené stínění, potenciály svázané přes PE)? Jen mě zajímá, jakého potlačení rušení by šlo dosáhnout s tou symetrikou bez trafa. Ale asi to tak máš zapojené.

citácia:
Nicméně na DDS dobrý výsledek a chodí to až do 30 MHz, takže univerzál na všechno.

Jo, tak 9 litrů už není úplně málo. 11 tis. Kč bez DPH dneska stojí 200MHz čtyřkanál osciloskop (po softwarovém odemčení 100MHz modelu).

citácia:
Ale napadla mě bejkárna, dají se do toho nahrávat libovolné průběhy ve formátu *.csv. Že bysme tomu taky vykompenzovali zkreslení ? Very Happy



No, sice ti to na linuxu běží http://41j.com/blog/2016/08/hacking-around-with-a-sdg800-sdg805/ , ale 128MB RAM a ARMv7 na stovkách MHz přímou kompenzaci nedá Smile

Přes CSV by to samozřejmě šlo, ale opět je tu háček s nezávislými hodinami. Ten generátor bude mít maličko jinou frekvenci, než nám zaokrouhlí fft na celé Hz a distorze nebudou změřené úplně přesně.

citácia:
Né, to byl jen vtip, má to 14 bitů rozlišení, to bysme si moc nepomohli...


Ta druhá harmonická ještě viditelná na grafu je velice nízká (-130 + 20 = -110dB) - tedy symetrie signálu je slušná. Předpokládám, že třetí už vyleze, jak je 14bitový signál "hrbolatý". Pokud by byla taky takhle dole, tak je to velice pěkné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 22:26:55    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Ten přechod je kvazisymetricky (signál hot, zem cold, nezapojené stínění, potenciály svázané přes PE)? Jen mě zajímá, jakého potlačení rušení by šlo dosáhnout s tou symetrikou bez trafa. Ale asi to tak máš zapojené.

citácia:
Nicméně na DDS dobrý výsledek a chodí to až do 30 MHz, takže univerzál na všechno.

Jo, tak 9 litrů už není úplně málo. 11 tis. Kč bez DPH dneska stojí 200MHz čtyřkanál osciloskop (po softwarovém odemčení 100MHz modelu).

Ta druhá harmonická ještě viditelná na grafu je velice nízká (-130 + 20 = -110dB) - tedy symetrie signálu je slušná. Předpokládám, že třetí už vyleze, jak je 14bitový signál "hrbolatý". Pokud by byla taky takhle dole, tak je to velice pěkné.


Potlačení symetrikou bez trafa můžu ještě vyzkoušet, asi by to šlo optimalizovat.
Ale oddělovák je taky aby se nehádaly země s osciloskopem, který symetriku jaksi nemá (teda dají se odečítat kanály, ale není to úplně ono)

Cena generátoru - člověk si občas musí udělat radost. Osciloskop už jsem měl (4 ch. 100 MHz), tak byl na řadě generátor.

Vyšší harmonické nejsou pěkné viz celkové THD 0,018%. Umím to filtrem dost stáhnout, ale není důvod. Zvukovce to tak jako tak nebude konkurovat.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 22:32:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle je zkreslení DDS po filtraci analogovým filtrem...
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=321416#321416

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 22:36:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Fakt by mě zajímalo, jestli ta kvazisymetrika bude znatelně lepší. Mně se to zatím hodně osvědčilo. . Jen by ji to chtělo asi rovnou z BNC.

To trafo je opravdu moc šikovné.

Ad generátor - Siglent má nyní údajně nejlepší cena/výkon na hobby osciloskopy, generátor bude určitě příjemný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 22:53:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Osciloskop mám Rigol DS 1054 upravený na 100 MHz. Na to moje hraní je to skoro přepych, všechny funkce stejně nevyužiju, musím se ještě hodně učit...
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 19, 2019 23:08:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám přesně to samé, taky odemčené. Před pár lety jsem jej kupoval levněji, než kolik stojí dneska. Rigol sklízí zisky z "trháku".

Nyní dle eevblogu "frčí" 100MHz https://www.siglent.eu/sds1104x-e.html odemčený na 200MHz https://www.siglent.eu/sds1204x-e.html jednoduchým postupem dle https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglent-sds1204x-e-released-for-domestic-markets-in-china/msg1612639/#msg1612639
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St marec 20, 2019 08:13:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Dustin význam oddělováku zpochybňuje? Wink
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St marec 20, 2019 08:28:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Vůbec ne. Naopak uvažuji, že si pořídím takovéto menší (100VA) právě k osciloskopu nebo notebooku pro měření. Přijde mi to technicky správné řešení - účinné a bezpečné, pohodlnější a levnější než UPSka. V dílně nad stolem používám staré velké těžké, které bude mít velikou kapacitu primár/sekundár. To se mi nechce nikam tahat.

Ta kvazisymetrika mě zajímá spíše pro ty, kdo mají zesík se symetrickými vstupy a bojuji se zemní smyčkou. Každou chvíli se tu někdo takový objeví. Vyměnit kabel je za pár korun.

U DIY často lidi ani neví, že jejich zesík vstupní symetriku má, typicky novější čipové digitály, na diyaudio.com řeší problémy se zemní smyčkou u napájení levných digitálů od TI pořád dokola, přitom stačí triviální úprava. Ale to už je tady offtopic.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St marec 20, 2019 09:06:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Objednáno https://www.absolon.cz/katalog/bazar/napajeni-a-ups_2335/produkt/jt100-bazar za 200 Kč bez DPH a https://www.absolon.cz/katalog/bazar/napajeni-a-ups_2335/produkt/trafo-230230v200vajt200-bazar za 315 Kč, porovnám kapacity. IMO bude obojí v pohodě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 20, 2019 09:45:30    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Objednáno https://www.absolon.cz/katalog/bazar/napajeni-a-ups_2335/produkt/jt100-bazar za 200 Kč bez DPH

Tak tos mi teda vypálil rybník ! To trafo vypadá podstatně líp, než to moje skoro za litr. Bohužel, bylo poslední, takže mám smůlu. Crying or Very sad

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St marec 20, 2019 10:09:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Dělá je český Elzat http://www.elzat.cz/ , občas jsou někde ve výprodejích. Nový ve verzi s vinutím přes sebe stojí ve verzi 130VA 460 Kč bez DPH https://www.elektrotechnika-shop.cz/jt-130-230230v-5060hz-1f-oddelovaci-ochranny-transformator-130va-ip00-svh-84x76x86mm . Když zavoláš do Elzatu, určitě tě nasměrují na obchodníka, který má 100VA verzi s oddělenými vinutími skladem, cenově si tipuji okolo 400Kč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St marec 20, 2019 11:03:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, našel jsem to trafo na jiném e-shopu, o trochu dražší a s dodací lhůtou týden, tak uvidíme, jestli ho vůbec mají...
Jinak nejsem sběratel transformátorů, ale když se to první tak osvědčilo, tak si říkám, že osciloskop by si taky jedno zasloužil. Pak už zbyde ve třídě I jenom PC s monitorem, ostatní věci jsou ve dvojce, takže zemním smyčkám by byla definitivně učiněna přítrž. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 09:59:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak bohužel, zboží vyprodáno...
Možná se tak vrátím k myšlence dvou traf za sebou. Ta mají vinutí v oddělených komorách a takhle to vlastně bude dvojnásobné oddělení. A ještě ušetřím, akorát krabice by musela být větší.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 10:16:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslíš jedno trafo dolů, druhé nahoru s tím, že dvě trafa snižující=běžné jsou levnější než jedno oddělovací=nestandardní? To zní zajímavě. Navíc jak říkáš, kapacita primár/sekundár by byla poloviční. Taková řešení mám rád Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 11:46:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně tak, ale hlavně ty trafa mám ve sklepě, takže to můžu vyzkoušet jen tak na prkýnku s nulovými náklady a když se to osvědčí, zaplatím akorát krabici, kabely a pojistková pouzdra.
Navíc mě láká mezi ty trafa dát filtr, který by byl uzemněný a stáhnul většinu unikajícího proudu do země. Sice by pak kapacita nebyla poloviční, ale vztahovala by se k PE a nikoliv k polovině z 230 V.
Je to něco podobného, jako kdyby v jednom trafu bylo stínící vinutí...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 12:11:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže by to napětí přenesené kapacitní vazbou nebylo půlka sítě, ale nula? To by bylo super, jemné brnění na starším noťasu s adaptérem třídy II do zápěstí nebývalo moc příjemné.

Možná to je důvod, proč mají ty noťasové adaptéry diskutované v http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=324891#324891 PE žílu - bude na ni přivedený odrušovací Y kondenzátor spínaného zdroje a tím se zabrání tomu pocitově nepříjemnému potenciálu na sekundáru. Tedy jestli jsem to správně pochopil Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 19:45:29    Predmet: Odpovedať s citátom

opa to trafo co dal dustin je sice lacine ale o to hur bude fungovat, to tvoje je dle meho nazoru dvoukomorove jinak bys nenameril jen 5pF kapacitu prim/sec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 20:23:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Byla řeč o https://www.absolon.cz/katalog/bazar/napajeni-a-ups_2335/produkt/jt100-bazar . Ostatní již byly kompromisy, protože tohle nebylo aktuálně v nabídce.

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 20:36:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, tak to jo, já koukal na nějakou z prvních fotek.
Kdysi se tyto trafáky vyskytovaly na aukru, za relativně pár kaček, pokud by šlo o napájení nějakého malého generátoru a ten měl spínaný zdroj stačilo by možná i toto:
https://aukro.cz/transformator-400-v-230-v-12-va-6917561856
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 20:49:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, je to český výrobek (Elzat z Rožmitálu) a stojí nový něco kolem 400Kč ve verzi 100VA. Dělají dvoukomorové i jednokomorové. Super, že takové firmy ještě dokážou žít a vydělávat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 22:56:57    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
opa to trafo co dal dustin je sice lacine ale o to hur bude fungovat, to tvoje je dle meho nazoru dvoukomorove jinak bys nenameril jen 5pF kapacitu prim/sec.


To trafo jsem si důkladně prohlédl, když jsem ho dával do krabičky a dvoukomorové opravdu není. Proto jsem obdivoval a chtěl sehnat to z Elzatu.

5 je správně, jenže to nebyly pikofarady, ale mikroampéry unikajícího proudu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Št marec 21, 2019 23:02:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Vida, nečtu pozorne, moje chyba. Diky za upřesnění. Funguje to každopádně parádně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Po marec 25, 2019 12:34:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejlepší je stejně oddělovák 400V/230 - většina rušení je jednofázová, tak se podělí poměrem trafa a má to i další výhody Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 25, 2019 12:43:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel třífázový rozvod nebývá v elektrodílně až tak častý. Málokdo má vedle sebe cirkulárku a osciloskop.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist