Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Audio Buffer jako sluchátkový zesilovač
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So október 31, 2020 21:47:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri tvrdom spoji z výstupu BUF na -in toho OZ akýkoľvek kondenzátor z výstupu OZ je vlastne paralelne k tomu BUF, spoj vstup-výstup....To stabilite nepomôže. Pri použití toho odporu sa vytvorí "krátka" kompenzačná cesta iba okolo OZ, bez vplyvu na buffer. A oddelí sa prípadná kapacita záťaže (stačí kábel alebo sonda osciloskopu) na výstupe od invertujúceho vstupu OZ.

Naposledy upravil BV dňa So október 31, 2020 22:09:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So október 31, 2020 21:53:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo to samozřejmě. Já pořád uvažuju, že tam odpor je, nebo se přidá - mělo by to být stabilní i pro zisk 1. Pro ty vyjmenované operáky jsem ale ani Cfb kolem OZ nemusel používat, tak mě to trochu překvapuje. Dnes jsem to znovu ověřoval.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: So október 31, 2020 22:24:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže na vstup přidán odpor 47ohmů, na výstupu navýšen z 4,7ohmu na 47ohmu a je dokmitáno. Pro kontrolu měření jsem tam dal AD797 a ten se lehce rozkmital. Dál to asi řešit nebudu, jedině že bych výstupní odpor zmenšoval, kdy se to rozkmitá. Možná zkusím ještě ten AD744, ten dle Pavla nekmitá ani bez výstupního odporu při zesílení 2x, pro 1x bych ho musel kompenzovat.
Díky všem za rady!!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 06:54:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Výstupný odpor 47R pre sluchátka vyhovuje?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 08:07:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Petře, nebylo by lepší pro sluchátkový zesilovač ponechat zisk 2x (alespoň) a zbavit se tak problémů s nestabilitou? Pro sluchátka se zisk často hodí, narozdíl od původního použití jako linkový buffer.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 09:48:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Petře udělal jsem pár měření na bufferu v zapojení podle
http://pmacura.cz/buffer_new.htm

pro R3 = neosazeno, R4 = zkrat (tj. zisk 1), IC1 = LT1122. Zátěž 100 ohm odpor // 200 pF (sonda 1:1 + osciloskop) přímo na výstupu, bez sériového odporu. Uspořádání měření viz fotka. V dalším příspěvku dám výsledky měření.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 10:00:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření k obvodu z předchozího příspěvku (tj. kap. zátěž 200pF rovnou na výstupu bez Rs)

1) P1040058-buffLT1222-100R+200pF.jpg
Výstup je stabilní do rozkmitu cca 22Vpp

2) P1040059-buffLT1222-100R+200pF.jpg
Kolem cca 24Vpp se objeví zákmity na spodní lince obdélníku

3) P1040062-buffLT1222-100R+200pF.jpg
Po roztažení a přidání FFT je vidět kmitočet oscilací kolem 12MHz (fT = 1 ??)

Při odstranění zátěže 100R oscilace zmizí.
Přidání C9=220pF oscilace výrazně zhoršilo, chtělo by to si s tím hrát, jestli se vůbec najde vhodná kompenzace.

Dlužno ale poznamenat, že těch 24Vpp je už se zátěží 100R plný rozkmit a po odstranění 100R oscilace zmizí, takže je otázka, jestli se bavíme o stabilitě. V normálním režimu obdélník 24Vpp nebude.

P.S.: Tak je to ověřeno, naměřené malé zákmity na obdélníku se objevují až u saturace výstupu při nízkoohmové zátěži. Nesouvisí s kapacitní zátěží ani s velikostí sériového výstupního odporu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 13:09:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně to kmitalo bez zátěže a bez signálu, tvé měření je spíše extrémní, ale pro ukázku super.
Zvýším zesílení na 2, popravdě to mám ve většině jako předzesilovač pro koncový stupeň, sluchátka připojuji jen občas a i se sledovačem mi hlasitost vyhovuje. Dám tam dle tebe 3k3 + 3k3 a zkusím zmenšovat ten výstupní odpor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 13:48:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Naprosto ideálně se v obvodu Audio Bufferu se ziskem 1 chová na pozici IC1 operák AD825. Žádné kmitání ani se zátěží ani bez, žádné zákmity u saturace, není potřeba sériový odpor, buffer zvládá kapacitní zátěž. Ty tzv. "audio" operáky jsou příšerné kompromisy (mimochodem jak říká Scott Wurcer, operáky se speciálním zřetelem na audio se ani nenavrhují. Jen dostanou tu nálepku). Zlepšení THD v desetitisícinkách nikdo nemůže slyšet a šum pro zisk 1 nehraje roli. Zato stabilita ano a to zásadní roli. Takže jestli můžu doporučit, tak AD825. Zřejmě není náhoda, jak byl hodnocený komunitou před 18-ti lety, kdy se buffery stavěly ve velkém. A ruce pryč od řady LME, ty jsou háklivé na všechno.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 14:27:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozumím, ale já to stavím na svůj poslech, je mi jedno kdo co říká a co se komu líbí, víme všichni, že deset hifistů, deset názorů, a mně se v tomto bufferu nejlépe na ucho líbí OPA627 a pak lehce prostorem horší OPA134, další operáky jsou pro mé ucho už slyšitelně horší. Takže neřeším, či je to audio, low noise, či video operák, samozřejmě nesmí kmitat (kupodivu on ten kmitající operák nemusí hrát na ucho vůbec špatně, co jsem zkoušel, má takový pseudo prostor a brilantnější výšky). Takže na měření a stabilitu je asi AD825 nejlepší, mám ho doma, ale hrát tam u mě nikdy nebude.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 16:49:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže předěláno 3k3 + 3k3, výstupní odpor 10ohmů a nekmitá.
--------
Mimo toto téma, co jsem dnes zjistil při měření. Mám dva kusy USB XMOS U208 moduly. První je jen XMOS a pak SPDIF ven, druhý je XMOS + nějaký další DSP a SPDIF ven. Z prvního kusu sinus čistý, bez signálu stejně tak (nejmenší rozsah mám 0,1V na dílek). Druhý kus má sinus úplně zarušený a bez signálu je tam rušení o amplitudě asi 0,1Vpp, když zapnu resamplování, tak vyroste asi na 0,2Vpp. Zda je to kusem, špatnou implementací DSP, těžko říci, rozhodně poletí do koše a objednám ten základní jen s XMOS čipem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 22:20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

A s kterým OZ to při zisku 1 kmitalo? Krom toho, že BUF634 máš v DIL8.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne november 01, 2020 23:16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Zisk 1 a 4,7ohmů výstup kmitalo OPA627, AD825, AD8610, AD8671, nekmitala jen OPA134. Po navýšení výstupního odporu na 47ohmů nekmitalo nic. S 3k3 + 3k3 a výstupním odporem 10ohmů taky nic nekmitá. Menší odpor jsem nezkoušel, chtěl jsem to už poslechnout s OPA627, možná časem to vyzkouším ještě snížit, jen nevím, zda to má smysl pro sluchátka či 20k vstup konce.
-----
Můj osobní sluch prostě zde miluje OPA627, zvuk je čistý, detailní, pevný, má prostor, výšky jsou krystalicky čisté a jemné a co je největší přínos, hudba jakoby plyne a absolutně zvuk neštve, jakoby se vytratí ta digitální zrnitost. Snad jen ta cena za kus je mínusem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 00:02:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen na okraj, v některých aplikacích by mohl stačit samotný AD825. Dává na výstupu zaručených 50 mA (typicky 100 mA). Limitující by mohl být ztrátový výkon.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 09:16:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, teoreticky stačí jakýkoli operák, při 2,8V do 10kohmů teče 0,28mA, ale prakticky to na mé ucho hraje lépe s BUF634, to jsem kdysi prakticky porovnával.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 10:00:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Co říkáte na tohle? Je to s operáky. Limitace sinusovky 113kHz.
Měřením je THD stejné, jako s audio operáky, ale lepší je ultrazvukové CCIF, už na 39+40kHz.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 10:52:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Co na to říct ? Pěkná limitace. Pokud nechceš říct, co je to za operák a v jakém zapojení, užitečnost toho obrázku se limitně blíží nule.
V opačném případě je to zajímavé zjištění, které může někomu pomoct při výběru vhodného obvodu.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 13:12:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Jake mas Petre sluchatka?
_________________
LutaDAC, SPX2010, DPA330 modif.Danhard, Shan E520
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 16:37:04    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Co na to říct ? Pěkná limitace. Pokud nechceš říct, co je to za operák a v jakém zapojení, užitečnost toho obrázku se limitně blíží nule.
V opačném případě je to zajímavé zjištění, které může někomu pomoct při výběru vhodného obvodu.


Přijde čas. Jsou 3 různé za sebou.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po november 02, 2020 20:46:17    Predmet: Odpovedať s citátom

roberto napísal:
Jake mas Petre sluchatka?

Jen jakési šunty od počítače, já sluchátkový zvuk nemám rád, vadí mi ten zvuk v hlavě, poslouchám to jen občas, když si nemůžu pustit zvuk do beden. Kdysi jsem měl půjčené sluchátka od kamaráda, byly to elektrostaty Sennheiser nějak HE40 či HE50 a to byl zvuk, který se mi líbil, ale furt to hrálo v hlavě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne november 08, 2020 15:59:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes jsem osadil AD744 a nekmitá. Večer ho poslechnu.
Pavle, AD744 má v datasheetu doporučen kondík 7p paralelně k odporu ve zpětné vazbě. Testoval jsi to? Má to vůbec smysl řešit, když je to v tvém bufferu stabilní i bez výstupního odporu? Díky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne november 08, 2020 17:32:05    Predmet: Odpovedať s citátom

To platí pro invertující zesilovač se ziskem -1. Já to mám zapojené jako neinvertující zesilovač se ziskem +2, takže to nelze srovnávat.

V tom dalším obrázku mají odpory 5k, já mám 1k5 pro AD744. Opět to nelze srovnávat. A hlavně je tam ještě ten buffer.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po november 09, 2020 19:35:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže dnes poslechnuto. AD744 na mé ucho je horší než OPA134. Je takový níže posazený, chybí mu lehce prostor a mikrodetaily. Takže stále vede OPA627.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut november 10, 2020 00:19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Předem se omlouvám!!!
Pokud něco nekmitá, nebo není jiný průser, tak kecy o tom, že někdo na ucho slyší rozdíl mezi OPA627, OPA134 nebo AD744 mě fakt ale opravdu vytáčí.
Omlouvám se i dodatečně, vím, že je to naprosto marné a zbytečné, ale někdy si člověk ulevit musí... Cool

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
orhore
Hifista


Založený: 21 február 2010
Príspevky: 117
Bydlisko: Moravskoslezský kraj

PríspevokZaslal: Ut november 10, 2020 11:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

opa - karfík píše o příspěvek výše, že AD744 mu nekmitá a přes to se mu zvukově nelíbí. Každý OZ má svůj zvukový charakter bez ohledu na jejich ultra low distortion a jiné vyjímečné vlastnosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ut november 10, 2020 14:03:01    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Předem se omlouvám!!!
Pokud něco nekmitá, nebo není jiný průser, tak kecy o tom, že někdo na ucho slyší rozdíl mezi OPA627, OPA134 nebo AD744 mě fakt ale opravdu vytáčí.
Omlouvám se i dodatečně, vím, že je to naprosto marné a zbytečné, ale někdy si člověk ulevit musí... Cool

Ako môžete o niekom, bez toho, aby ste ho poznali, predpokladať, že klame..? Ak napísal, že to počuje, tak to počuje. Very Happy

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut november 10, 2020 14:07:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak kdyz to neslysi opa nemuze to prece slyset nikdo na cele planete, to da rozum Very Happy
_________________
LutaDAC, SPX2010, DPA330 modif.Danhard, Shan E520
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist