Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Digitální koaxiální kabel - zkušenosti, co má skutečně vliv
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Borek
Hifista


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 216

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 20:21:06    Predmet: Digitální koaxiální kabel - zkušenosti, co má skutečně vliv Odpovedať s citátom

uvažuji o nákupu nebo výrobě vhodného digitálního koaxiálního kabelu. Téma se občas někde v diskuzích naťuklo, pak zase zmizelo. Uvažoval jsem o nějakém Neotechu a Van den hulovi Digi-coupler. Připadlo mi zvláštní, že se u digitálních koaxů popisují změny ve výsledném zvuku (jsou to přece jen jedničky a nuly). Předpokládám, že optimální kabel pro tyto účely by měl mít 75 ohmů, kvalitní stínění a tím snad oddolnost vůči vf rušení. Popisované změny ve zvuku bych připisoval míře vf rušení vstupujícího do kabelu a tím způsobeným změnám v přenášeném signálu.
Jaký máte kdo tip na vhodný kabel, jaké jsou vaše zkušenosti s digitálními koaxy, jaký vliv mají u DIY kabelů použité konektory? Rady, názory, teorie?

_________________
jak daleko musím zajít, abych mohl říct, že jsem tam byl?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 20:35:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Dodržet charakteristickou impedanci, kvalitní stínění s co nejmenším prostupem a s co nejmenší impedancí. Vyhnul bych se "exotickým" typům a konstrukcím, v případě signálových (analog) kabelů je to skoro vždy katastrofa, digitální nebudou výjimkou. Konektory by měly být BNC, pokud je na zařízení RCA-CINCH, tak se nedá nic dělat, musí být kovový, a stínění připájené v co největší ploše. Nedodržení charakteristické impedance a nekvalitní konektory vedou ke změně tvaru náběžných a sestupných hran, ev. překmitům.

Koax pro 75 ohmů je RG-59.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Borek
Hifista


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 216

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 20:46:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Čekal jsem zda se ozvete. Váš osobní tip? Jak vidíte toho Van den Hula?
_________________
jak daleko musím zajít, abych mohl říct, že jsem tam byl?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 20:52:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Neznám ho, ani jsem ho neprohlížel. Ale shodou okolností jsem si četl minulý týden od pana Van den Hula u něj na stránkách pojednání o analogových signálových kabelech, a je to neskutečná snůška polopravd až lží. Ale zřejmě to zabírá, i když jeho výtvory mě neoslovují.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 22:27:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejlepší poměr cena/kvalita je u "televizního" koaxiálu - bílý PVC plášť, vnější průměr cca 6 - 7 mm, izolace plný polyetylén, vnitřní vodič lanko 7 x 0,něco nevím přesně co, stínění měděná punčocha plus pokovená fólie. Impedance je myslím 75 ohmů. Kdysi jsem ho kupoval za asi 11 Kč/metr. To přizpůsobení asi nebude optimální, ale vzhledem k tomu, že výstupní a vstupní impedance na audio digitál propojení stejně nebývají definované, tak na tom asi tak moc nesejde. V nejhorším případě se dá získat z kabelu pro společnou anténu amputací koncovek. Funguje docela dobře i pro nf propojení, i když z hlediska rušení bych si dokázal představit i lepší věci. Dal se koupit i v normálních elektrokšeftech.

Docela dobře vypadá taky Aircell 7

http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=XCKK7&inc=detail&gesid=GES06700712

i když je o něco dražší. A podobný bude Aircell 5. Oba jsou 50 ohmů.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 22:47:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Výše se píše nejlépe 75 Ohm.
Aircell je 50 Ohm.

Tak který je vhodnější?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 22:56:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Propojoval jsem digitálně kdeco s kdečím a používal jsem různé kabely, ale nabyl jsem dojmu, že do takových 10 m je celkem jedno, čím se to propojí. Pokud je SPDIF výstup přes trafo v konzumní kvalitě (a to zpravidla je), tak jsou impulsy tak zmršené, že ani sebeblbější kabel tomu nemůže nijak podstatně ublížit. Možná u vyšších sampleratů, ale rozhodně ne při 44.1 kHz. Já vím, že provokuju, ale to je moje zkušenost. Samozřejmě prodejci kabelů budou tvrdit něco jiného, ale to není můj problém.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Ut apríl 15, 2008 23:51:55    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...sebeblbější kabel tomu nemůže nijak podstatně ublížit. ...

asi tak.

kludne si zober 2xCinch -> 2xCinch tkanicku a pouzi jeden kabel na prepojenie Smile
Dokonca si mozes vybrat farbu (cervenu, alebo bielu ) Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 05:43:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud má někdo to štěstí, že se v jeho systému tkanička negativně neprojevuje - proč ne. Pokud má někdo systém s vyšším rozlišením, tak bych tkaničku moc nedoporučoval, pokud si nechce zanést zdroj jitteru nejrůznějšího původu, ať už změny tvaru a strmosti hran, nebo superponovaného rušení. Jsem pro RG-59.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 07:38:27    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA

Takže vše při starém.Slušnej koax 75 Ohm by měl být OK.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sunes
Hifista


Založený: 27 február 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: Bolo Pobrezie ... teraz Harman Kardon

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 08:08:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Doporucujem vyskusat rozne koax.kable. Moja skusenost je ze som zostal pri AUDIOQUEST HAWK EYE. Porovnal som to pri komponentoch SONY XA7ES ako transport a DAC CEPHEUS od Casea. Kable som pouzil RG 59 , Van den Hull TRiplex Audioquest Hawk Eye a Audioquest Eagle Eye . Vsetko zalezi od kvality transportu a kvality DAC. Podla toho ake mas komponenty . Ako napisal VB .
Ten Hawk Eye je celkom drahsi kabel ale stoji za to !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 08:25:20    Predmet: Odpovedať s citátom

sunes

Nejsem kabeloman.Dobře provedený kabel (spájení,konektory) za normální peníze mě vystačuje.
Porovnával jsem si doma mnoho různě cenových kabelů,repro,analog.signál a výrazných posunů nezaznamenaje.
Tím nechci říci,že třeba nejsou,ale dát za kabel 10,30,50 tisíc pro nuance těžko postřehnutelné = to nee.

Myslím si,že ve svých měření PMA dostatečně vysvětlil (uje),co a jak.Zamezit vyzařování do i vně=hlavně.

Prosím,nepokračovat zde ve flame jak je kdo hluchej a jak to kdo slyší vyčištěný,separovaný,shozený deky a jak mu vstoupili muzakanti do kuchyně na oběd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
WaVe_99
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 688

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 08:52:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky jsem nikdy neresil nejake drahe kabely ke koax digi propojeni. Mam VDH Triaxial a myslim, ze je to za velmi rozumnou cenu dobre reseni...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sunes
Hifista


Založený: 27 február 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: Bolo Pobrezie ... teraz Harman Kardon

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 08:59:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu nejde o nuance a ine .... To zalezi na kvalite tvojich komponentov ako uz napisal VB. To skor ide o skusenosti a rozhlad aj pre dalsich, ktori budu mat zaujem o koax. kabel a budu citat tuto temu .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sunes
Hifista


Založený: 27 február 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: Bolo Pobrezie ... teraz Harman Kardon

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 09:02:19    Predmet: Odpovedať s citátom

WaVe_99

Tiez som bol s nim dlho spokojny . Pri urcitej kvalite komponentov nie co ine riesit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Borek
Hifista


Založený: 14 apríl 2008
Príspevky: 216

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 10:15:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za konstruktivní příspěvky. Zvažoval jsem VDH z důvodu trojnásobného stínění, pozitivních referencí a vcelku přijatelné ceny.
Jakou máte zkušenost s vlivem konektorů u DIY kabelů? Máte nějaký osvědčený tip?

Budou nějaké rozdíly při požadavcích na kabel při jeho použití k D/A převodníku nebo CD recorderu?

_________________
jak daleko musím zajít, abych mohl říct, že jsem tam byl?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 16, 2008 23:52:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Watkinson kdysi napsal, že když se v zařízení nějak projevuje vliv kabelů digitálního propojení, znamená to, že zařízení není zcela digitální. Zkuste se nad tím zamyslet ...
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Št apríl 17, 2008 05:00:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Na tom že je to v principu analog, není nic nového.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: Pi september 24, 2010 20:34:04    Predmet: Tenký káblik vs. hrubý Odpovedať s citátom

Nedá mi nepodeliť sa o najnovší poznatok, ktorý mi zmenil rapídne pohľad na káble (konkrétne digitálny koaxiál). Mal som DVD player Philips prepojený s AV receiverom Denon - digitálnou cestou - a to obyčajným koaxiálnym káblikom dlhým asi 1,5m (tenkým 2cinch-2cinch, asi za 2€ - samozrejme jedna vetva nebola zapojená - čiže len visela bohunapospas). Povedal som si, že veď na tie nuly a jednotky čo tam pretekajú, na tie to isto bohate stačí. Zvuk bol až skoro skreslený, ukričaný, unavujúci a po hodine ma bolela hlava - dával som to za vinu raz reprákom, raz receiveru, playeru ... Rozmýšlal som o predaji práve kúpenej aparatúry. Potom, na náhodnej obzeracej návšteve v Nay som zavadil okom o hrubý 1cinch-1cinch, 0,75m RCA kábel HAMA - pozlátené konektory, robustný - s priemerom cca 6-7 mm .. za 9€. Tento http://www.nuloop.com/dj_equipement/Hama/83115_1.jpg . A nech to para tlačí - vždy skeptický ku káblom, hlavne digi som to kúpil a hneď doma prepojil ... A SAKRA ! Všetko zrazu hralo s neuveriteľnou muzikálnosťou, priestorom, znelosťou, čistotou ... proste zem sa zatriasla A STAL SA ZÁZRAK. Nepochopím. Obyčajný signálový kábel ... Odkazujem všetkým začínajúcim hifistom, aby nepodceňovali káble ako doteraz ja. Oplatí sa aspon vyskúšať! Kto neskúsi, neuverí. Skoro som tú zostavu predal - a stačilo vymeniť káblik .. aké jednoduché a lacné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Pi september 24, 2010 20:44:36    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.bluejeanscable.com/store/digital-audio/index.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So september 25, 2010 11:38:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímalo by mne, jak by se to projevilo v obraze - možná by krev na mrtvolách měla přirozenější červenou barvu ...

Ale vážně, to už zavání voodoo a parapsychologií. Kdyby šlo o zkreslení např. takového typu jako při zmenšení bitové hloubky, budiž, ale "ukřičený, unavující" ? Já se parapsychologii nebráním, to je snad všeobecně známo, ale tohle by chtělo nějaký solidní test. Pokud jde o přenos digitálního signálu, neměl by to snad být až tak velký problém.

Jinak, z kabelů, které mi v poslední době prošly rukama, mi stále nejlíp vychází TASKER T40, a to jak digitálně, tak analogově (až na mikrofonii). Ale určitě by se našlo něco velmi podobného i u jiných výrobců (75 ohmů, pěnové dielektrikum, dvojité stínění, lanko).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11182
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So september 25, 2010 12:35:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám jeden tip na vyzkoušení. S nástupem LCD monitorů a digitálním přenosem DVI se všude válí nevyužité kabely pro analogový přenos signálu do klasických monitorů s obrazovkou. Mnohdy jde o velmi kvalitní kabely, které mají tři samostatně stíněné vodiče (pro tři barvy RGB) se jmenovitou impedancí 75 R, pár pomocných vodičů a vnější společné stínění. Když se jeden koax použije jako signálový a všechny ostatní dráty se na obou koncích propojí, dostaneme dvojité stínění, nízkou impedanci zemního vodiče a pro přenos SPDIF by to mělo vyhovovat. Uvědomte si, že signál do klasického monitoru běží na mnoha MHz a jakýkoliv nedostatek kabelu by se okamžitě projevil rozostřením obrazu, takže by to nikdo neokecal.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: So september 25, 2010 13:15:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za zajímavý tip, zrovna mám ve skladu jeden na odvoz do sběrného dvora.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Avatar
Hifista


Založený: 25 december 2009
Príspevky: 216

PríspevokZaslal: Ne máj 08, 2011 08:09:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý deň, len malá technická otázka pre našich technikov. Rád by som vedel, či je z hľadiska HiFi lepšie použiť na prenos jedničiek a núl koaxiálny kábel, ktorý je na tomto vlákne dosť podrobne analyzovaný, alebo radšej optický kábel, ak nám komponenty umožňujú alternatívne digitálne prepojenie (S/PDIF aj TOSLINK). Díky za odpoveď.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ne máj 08, 2011 09:16:19    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Pi júl 27, 2012 06:12:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po máj 09, 2011 13:26:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím co tu řešíte, norma říká jasně 75ohmů a max. 10m:
http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF
Takže nějaký měděný TV koax (aby šel pájet) a držíte se specifikací. Já osobně používám tento:
http://www.ges.cz/cz/koaxial-tv-sat-h125-cu-pe-GES06713113.html
Mám ho 3m se stahovacíma cinch konektorama a osciloskop ukazuje skoro dokonalý obdelník.
Samozřejmě že na krátné vzdálenosti to pojede i po zvonkovém drátu, ale není to jaksi ideální a nebavím se o tom, jak bude vypadat výsledný "obdelník". Ale každý svého štěstí strůjce, takže si tam nacpěte klidně i Van der Hula za 1000Kč/m. Jen by mě zajímalo co na to řekně osciloskop Smile.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po máj 09, 2011 13:30:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Avatar napísal:
Dobrý deň, len malá technická otázka pre našich technikov. Rád by som vedel, či je z hľadiska HiFi lepšie použiť na prenos jedničiek a núl koaxiálny kábel, ktorý je na tomto vlákne dosť podrobne analyzovaný, alebo radšej optický kábel, ak nám komponenty umožňujú alternatívne digitálne prepojenie (S/PDIF aj TOSLINK). Díky za odpoveď.


Optika s max. 6Mbit (TORX143 a TOTX143)nestíhá a obdelník co z ní leze má hodně zakulacenou náběžnou hranu. Já ze zkušeností doporučuji vždy kvalitní koax.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Avatar
Hifista


Založený: 25 december 2009
Príspevky: 216

PríspevokZaslal: Po máj 09, 2011 14:20:18    Predmet: Odpovedať s citátom

karfik, Slimák.
Vďaka za rady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mimoklepes
Nádejný hifista


Založený: 03 apríl 2007
Príspevky: 74

PríspevokZaslal: Po máj 09, 2011 14:35:01    Predmet: Odpovedať s citátom

niekde som cital nazor, ze pre spdif je dobre pouzit coax dlhy viac nez 1.5 metra. neviem teraz najst zdroj, ale argumentovalo sa tym, ze pripadne odrazy pridu s takym oneskorenim, ze uz nenarusia hranu signalu. bude na tom nieco?

edit: tu je ten odkaz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Avatar
Hifista


Založený: 25 december 2009
Príspevky: 216

PríspevokZaslal: Po máj 09, 2011 15:40:06    Predmet: Odpovedať s citátom

To karfik
Ozaj prečo máš v audio reťazci medzi zvukovkou M2Tech a DAC-om 2.6 použitý koaxiál H125 a medzi predzosíkom PRE3 a koncákom DPA380SSE koaxiál RG62? Myslím si, že náhoda to nebude.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist