Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Supraphonline Hi-Res
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Odporúčané nahrávky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ne apríl 12, 2020 11:18:20    Predmet: Supraphonline Hi-Res Odpovedať s citátom

Koupili (stáhli) jste si už něco na tomto webu? Co byste doporučili? Já tak projíždím nabídku Hi-Res titulů a kromě alba Dialog s vesmírem, které znám mě padlo do "ucha" album Nová Růže (1990) nebo album České srdce (1991) připomíná mi to alba od Hooters... Ještě chci podotknout, že se Supraphonem nemám nic společného Smile
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne apríl 12, 2020 13:17:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, už som Hi-Res súbormi nahradil niekoľko LP zo zbierky. Kvalita zvuku je výborná (v závislosti na kvalite pôvodného záznamu). Bežne máš v popise "Titul v původní podobě a se zvukem originálních studiových pásů.".
Remasterované nahrávky s "loudness war" sú v podobe súborov FLAC a MP3.

Čo konkrétne odporučiť, to je ťažká otázka. Koľko ľudí, toľko chutí. Každému sa páči niečo iné, každý má iné poslucháčske skúsenosti.
Ale keď si už spomínal Progres 2, tak určite aj album Třetí kniha džunglí. A tiež veľmi vydarený album jeho dvoch bývalých (a znovu súčasných) členov: Futurum - Ostrov Země.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ne apríl 12, 2020 15:00:30    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG: jj Třetí knihu džunglí už mám taky a je to fakt úžasná hudba i ty texty mě hodně oslovily... jsou pořád aktuální možná ještě víc než v době vydání... dobrá hudba prostě nestárne. Díky za typ na ten Ostrov země to neznám a určitě poslechnu!

U té Nové růže jsem si všiml, že u té hi-res verze je o 2 stopy míň, tak na to trochu pozor... jinak paráda. Thumbs up

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne apríl 12, 2020 15:23:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ ide o "bonusové" skladby, je to tým, že Hi-Res je digitalizácia pôvodných záznamov, ktoré boli vydané na LP.
Bonusové skladby vyšli väčšinou na zremasterovaných CD a ich obsah je v súboroch FLAC a MP3.

S "bonusmi" preto dostávaš aj nižšiu kvalitu zvuku. Hi-Res je bez bonusov. Tie si môžeš stiahnuť v podobe MP3, ktoré máš k Hi-res zdarma.

Tak je to napríklad aj pri Novej syntéze od Blue Effectu:
https://www.supraphonline.cz/album/548369-nova-synteza-komplet/hi-res
Pri Hi-Res bonusové skladby nemáš. Rozdiel vo zvuku (minimálne v intenzite) však počuť aj na ich stránke po prepnutí na FLAC. Zmení sa aj vizualizácia súborov pri prehrávaní.
A píše sa o tom aj v popise "Informace o albu". Iné informácie sú k Hi-Res, a iné k FLAC.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ne apríl 12, 2020 23:56:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerád Vám do toho kecám. Zo supraphone mám len Flac, ale ak už sme u Hi-res... Mohli by ste sem hodiť nejaký spectrogram jednej skladby v Hi-res a vo Flac? V porovnaní s MP3 tam bude určite rozdiel, no bolo by zaujímavé vidieť, čo kupujete pod označením Hi-res. Prípadne sem zaveste len Hi-res, či tam vôbec nejaké informácie nad 18-20 kHz sú.
Mám zopár kúpených Hi-resov a možno by ste boli prekvapení, čo všetko sa pod touto skratkou predáva nám Hi-Fistom.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jidol
Nádejný hifista


Založený: 21 máj 2011
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Po apríl 13, 2020 10:07:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové z eshopu Supraphonu jsem už nakupoval několikrát. Nahrávky 16 bit 44,1kHz ale i Hi-res. Většina nabízených Hi-Res nahrávek je archivních, to znamená digitalizovaných z původních pásů. Myslím si že studiový analogový záznam moc informací nad 20kHz neobsahuje. Ale to nemění nic na tom že jsem pár nahrávek, zakoupených u Supraphonu, prohnal spektrometrem.
Byli to tyto nahrávky :
24 bit 192kHz
Hana Hegerová Když někdo z vás
Hana Hegerová Pojď dál
24 bit 44,1 kHz
Václav Neckář Andělé strážný
16 bit 44,1 kHz
Václav Neckář Suzane
U nahrávek Hany Hegerové něco málo nad 20kHz bylo. U Neckáře u obou nahrávek vzhledem k stejné vzorkovací frekvenci nic nebylo (24 bitová nahrávka se prodáva jako Hi-Res). Pro porovnání jsem zadal k prověření i Hi-Res soubor z posledního alba Satroianyho (24 bit 96kHz). Tam už těch informací nad 20 kHz je podstatně více. Z toho mi vychází že archivní záznamy neobsahují mnoho informací na kmitočtech nad 20kHz. Ale to nic neubírá na tom že se určitě vyplatí zakoupit Hi-Res nahrávka než lousnes war sprzněný flac. Dávněji jsem ze zajímavosti porovnával skladbu od Olympicu v Hi-res a ve flac a byl to kur.a rozdíl.
Pro rejpaly tímto jsem vyjádřil jen svůj názor (nemyslím si že mám patent na rozum), u Supraphonu jen nakupuju.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut apríl 14, 2020 15:11:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron, máš pravdu v tom, že "Hi-Res" súbor je možné vygenerovať aj z MP3. Ale Supraphon, ktorý má k dispozícii pôvodné "master" nahrávky, k takýmto praktikám určite nie je odkázaný.
Soaron napísal:
...bolo by zaujímavé vidieť, čo kupujete pod označením Hi-res. Prípadne sem zaveste len Hi-res, či tam vôbec nejaké informácie nad 18-20 kHz sú.

Prikladám spektrum z prvých 50 s. zo skladby Země 2555 z tu spomínaného albumu Dialog s vesmírem. Nejaké frekvencie nad 20kHz tam sú. Ale ako spomínal jidol, tie vyššie frekvencie nemusia byť ani v pôvodnej (analógovej) nahrávke. A aj pri Hi-Res digitalizácii môžu byť použité filtre.

Ja osobne takéto testovanie ani nepovažujem za dôležité, lebo takéto frekvencie aj tak nemám šancu počuť Very Happy
To, čo je dôležité, a v čom rozdiel aj skutočne počujem, je na druhom obrázku. Sú to prvé 2 minúty zo skladby Země 2555 a je tam vidieť prirodzený dynamický rozsah s neorezanými dynamickými špičkami. DR je 12.

FLAC (= CD) v adekvátnej kvalite nemám. Na treťom obrázku preto pre porovnanie dávam prvé 2 minúty rovnakej skladby z MP3 od Supraphonu. Je predpoklad, že dynamický rozsah a priebeh je zhodný s CD a s predávaným FLAC. Rozdiel je, myslím si, evidentný. Nameraný DR je 9.
Ani toto nie je vyslovene "prúser", mnohé súčasné "moderné" nahrávky sú na tom oveľa horšie.

To, čo viem ešte porovnať, je posluch s pôvodnou LP platňou. Charakter zvuku Hi-Res WAV súboru je rovnaký. Len je bez nedostatkov LP, takže výsledok je lepší. A o to tu podľa mňa ide.



Spektrum.jpg
 Description:
 Filesize:  65.19 KB
 Viewed:  116 Time(s)

Spektrum.jpg



Wav.jpg
 Description:
 Filesize:  53.6 KB
 Viewed:  107 Time(s)

Wav.jpg



MP3.jpg
 Description:
 Filesize:  61.52 KB
 Viewed:  112 Time(s)

MP3.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Ut apríl 14, 2020 21:30:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Jj. ďakujem. Inak ja nechcem za každú cenu nachytať Sopraphon, ako predáva fake. Ide mi skôr o marketing. Je pekné vidieť, že ak majú pôvodné pásky, tak ich digitalizujú a predávajú. Je mi tiež jasné, že nad 20 kHz nič nepočujem a že sú dôležité aj iné atribúty, ako DR a množstvo informácií v nahrávke. Ide mi však o to, že Hi-res má zmysel práve pri vyšších frekvenciách. Záleží však, čo považujeme za Hi-res. Napríklad zo Slnko records som kúpil jeden ich Hi-res album a keď som ich na to upozornil, tak tvdili, že u nich to Hi-res je. Pritom to bolo obyčajné CD len s 24 bit. Spektrum v podstate rovnaké.

Takže za mňa. Počin Supraphonu je chválihodný, ale ak má pôvodná páska frekvencie len do 20 kHz, tak to kľudne môžu predávať, ako klasický CD formát, prípadne 16bit Flac. Bude tam zachovaný DR aj množstvo informácií. Voči originál CD to bude tým pádom lepšie a nemusí to byť Hi-res. Dnes sa totiž pre marketing požíva toto označenie skoro na všetko, čo má aspoň technické predpoklady, znieť lepšie.

Môžete spraviť pokus, ak sa Vám bude chcieť. Skúste tú Hi-res nahrávku, kde aj reálne počujete rozdieľ oproti CD/MP3 skonvertovať do neHi-res flac, prípadne aj do MP3 a tie isté nahrávky porovnávajte navzájom. Určite to bude zaujímavý výsledok aj pre nás. Predpokladám, že zistíme, že na formáte záleží len minimálne, alebo vôbec.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 08:44:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Kterýkoliv ze supraphoňáckých hi-resů poslední doby převedený do 16/44 hraje naprosto stejně dobře, největší ožužlání zvuku se stejně stalo při převodu na ten pásek tenkrát...
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Pi apríl 17, 2020 16:41:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Musím bohužel přidat i jednu kritickou poznámku na adresu Supraphonu. Poslouchám zrovna album Ostrov Země Hi-Res a jsou tam normálně lupance, takže to vypadá na vinyl rip což za hi-res moc nepovažuju, nebo se něco nepovedlo při převodu do digitálu a jsou to "digitální lupance". I u alba V penzionu svět si na to v diskusi pod albem stěžují a pak je tam napsáno, že to snad "opravili" a dali tam pořádnou kopii Rolling Eyes
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ut apríl 21, 2020 14:07:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Posílám reakci Supraphonu na to praskání ve zvuku...



"K Vašemu dotazu: pro naše archivní Hi-Res přepisy jsou skutečně zdrojem původní magnetofonové pásy. Jedná se o studiové analogové stereo pásy – výsledky finálního dobového masteringu.

Tyto pásy jsou nyní pouze zdigitalizovány do WAV 24bit 192 kHz – a v podobě toho „pure“ přepisu (samozřejmě po roztrackování) putují na Supraphonline. Nahrávky nejsou dále remasterovány, ani zvukově editovány.

Uvedené zvukové nedokonalosti mohou být slyšitelnější, než na vydání na dobových LP nosičích, v tomto je Hi-Res formát (ale i dnešní kvalitní poslechová technika) řekněme nemilosrdnější.

Je třeba vzít v úvahu, že i 35 let archivování kvalitě záznamu na magnetofonovém médiu nepřispěje, např. při digitalizaci je často třeba fyzicky vyměňovat slepky pásku. Nemusí držet emulze na médiu, či může být pásek zkroucený.

Kdyby se titul připravoval pro vydání např. na CD, pak by prodělal remastering, včetně zvukových úprav míst s „nehudebníky zvuky“, nicméně ve výsledku by se záznam posunul opět někam jinam a většina zájemců o naše Hi-Res tituly preferuje původní „sound“.

Praskání na gramofonu má jiný - cyklický charakter – přepis LP desky bychom opravdu jako HI-Res digitalizaci nenabízeli."

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: Pi apríl 24, 2020 22:23:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte.

So Supraphonom som v minulosti externe spolupracoval, pomáhal som im vybrať štúdio (alebo presnejšie štúdia) na digitalizáciu ich archívu, takže som mal možnosť už v roku 2013 počuť testovacie prepisy zo 6 štúdií (nemal som k dispozícii ich názvy, aby to nebolo ovplyvnené) v Hi-res. Dôvod bol ten, že dovtedy robilo digitalizáciu štúdio Budíkov, ktoré malo, ako to nazvať slušne a nikoho neuraziť, veľmi chabé výsledky práce.
Supraphon teda v roku 2013 robilo výberové konanie, do ktorého sa zapojilo 6 štúdií (myslím, že oslovených štúdií bolo viac) a každé malo prepísať to, čo im Supraphon dodal:
- klasika - dáky Dvořák, stereo
- pop - Jan Spálený, album z roku 1984, stereo
- hovorené slovo - dáka rozprávka z 50. rokov, mono
- historické záznamy - Broučci zo šelakov, rok 1940

Ako som sa k tomu dostal?
Keď začala služba Supraphonline, bol som toho času až priveľmi hyperaktívny a počúval som ukážky každej nahrávky, ktorú tam zavesili (toho času tam boli iba nahrávky Supraphonu a aj to len dáky chabý výber, drvivá väčšina boli graby z CD) a ja som počúval a sem-tam utrúsil dáky komentár, ak tam bolo niečo zle. Keďže som sa tam prihlasoval cez FB, kontaktoval ma jeden pán zo Supraphonu, že si cení moje komentáre a že už čo-to dali reklamovať vtedy štúdiu Budíkov (čo si pamätám, tak tam bol dáky Kmoch mono záznam, ale to bolo komplet mimo fázu, cez sluchátka čistý bolehlav), ale že tým, že som tam pomaly na každom "digital only" titule našiel niečo, poprosil ma, aby som to posielal rovno na mail a nie do komentárov na Supraphonline. No a tak som začal písať a tak nejak sme debatovali a medzi rečou som spomenul, že som robil pár komerčných masterov na vinyl. Potom už začali ubúdať zo Supraphonline zmetky a dáko sa to ustálilo (ale vtedy ešte stále mal Olympic v Lucerně poprehadzovaný playlist a Variace Josefa Vobruby 4 sekundové hluché začiatky).
A jedného dňa mi ten pán napísal mail, že robia výberové konanie na nové štúdio na digitalizáciu archívu, lebo aj sami pochopili, že ten Budíkov to robí na figu a spýtal sa ma, či by som im pomohol. Tak som súhlasil. Napísal som mu adresu, aby mi mohol poslať to, čo som vymenoval vyššie, 4 prepisy masterov od 6 štúdií, všetko v 24/192. Nakoniec mi prišli 3 32 gigové USB kľúče a dáky deadline, do kedy som to mal celé vypočuť, analyzovať a urobiť dáke resume, aby sa v Supraphone mohli rozhodnúť pre dané štúdio.
Ani nechcite vedieť, koľkokrát som počul tie nahrávky a už mi z toho aj začalo hrabať v palici. Počúval som to doma, v štúdiu, u jedného kamoša audiofila na veľmi kvalitnej aparatúre a ešte u niekoho s blbým audiom. Poznámkový blok bol za necelé 2 týždne tak počmárany, lebo ešte som to prechádzal aj cez spektrálny analyzér a "študoval" som aj to, ako aj vizuálne tie nahrávky vyzerajú. Potom som napísal ešte dlhšie resumé ako tento príspevok, to som pánovi zo Supraphonu poslal na mail, USB kľúče samozrejme späť poštou do Prahy a po čase som sa dozvedel, že sa nakoniec rozhodli, ale nenapísal mi, aké štúdio si vybrali. A dostal som odmenu promo kredit na Supraphonline (hodnota ma prekvapila a potešila). Tých štúdií je ale nakoniec viac a aj keď som nemal ich názvy, konečný výber sa zdá, že je zrejme asi ten, aký som do resumé napísal.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: So apríl 25, 2020 13:42:33    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81: A poslouchal jsi ten Ostrov země co si o tom myslíš ?
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So apríl 25, 2020 17:27:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Milan_, vidím, že si nezaháľal. Priznám sa, že "lupance" som pôvodne veľmi nezaregistroval. Na albume je veľa syntezátorov, gitarových efektov, prechodov..., tak mi to nejako uníklo. Zameral som sa viac na celkový zvuk a s tým som bol spokojný. Je to lepšie, ako zvuk, ktorý dostanem z LP.

Ale máš pravdu, nejaké "punknutia" sa tam dajú nájsť. Napríklad hneď v 2. skladbe Vyplouvám I. je "puknutie" v ľavom kanáli v cca 5. sekunde počuteľné aj v ukážke na stránke Supraphonu. Po prepnutí na FLAC to tam nie je:
https://www.supraphonline.cz/album/508272-ostrov-zeme/hi-res
Vytiahol som pre porovnanie aj LP, a tam to tiež nie je. Takže to nie je chyba, ktorá by bola v pôvodnej nahrávke.

Ale rip z LP to nebude, celkový zvuk tomu podľa mňa nezodpovedá. Prikladám aj spektrum z prvých 50 sekúnd úvodnej skladby Spěch a frekvenčný strop prekračuje 25 kHz. Frekvencia 20kHz je celkom solídne zastúpená.



Spech Spektrum.jpg
 Description:
 Filesize:  74.33 KB
 Viewed:  117 Time(s)

Spech Spektrum.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: So apríl 25, 2020 17:30:23    Predmet: Odpovedať s citátom

blueneon81, v čom boli rozdiely medzi jednotlivými ukážkami (štúdiami)?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ne apríl 26, 2020 11:51:46    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG: Kdyby to byl rip z LP tak by musela být i zvýšená hladina šumu a to se mi nezdá... já to Supraphonu taky celkem věřím, že je to přepis z kotoučáku, protože jinak je zvuk fakt slušný. V té mp3/flac verzi to praskání není máš pravdu asi to prošlo "remasteringem" - komprese dynamiky a odstranění toho praskání ono to jde ve zvukovém editoru celkem dobře potlačit na skoro neslyšnou úroveň i já to umím Smile Ale fakt mi to nejde do hlavy kde se to tam vzalo... že by ten původní pásek byl v tak špatném stavu? Poslepovaný, pokrčený? nevím... I mě celkem překvapil blueneon81 s informací, že si ten přepis nedělá Supraphon sám, ale využívá služeb jiných studií.
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne apríl 26, 2020 19:05:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes je to už historická nahrávka, ťažko predvídať, v akom stave sú archívne záznamy.
Použiť nejaký plošný filter by asi bolo "z blata do kaluže". Riešením by bola len lokálna oprava jednotlivých chýb v zázname, ale to by bolo dosť pracné.

Že digitalizáciu robí pre Supraphon externý dodávateľ, to som vedel. Niečo sa spomína aj tu:
https://www.supraphon.cz/historie-spolecnosti/450-hi-res-audio-na-supraphonline
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St apríl 29, 2020 10:29:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Keďže sem nechodím často, odpoviem takto:

Milan_ - nepočul som

MaG - musel som preňúrať celú mailovú diskusiu a nakoniec som zistil, že sme to riešili ešte v roku 2012 a v januári 2013 som to celé spísal a poslal.
Štúdia prepisovali následovné nahrávky:
J. Spálený – Asi v tom bude nějakej háček (Stereo, pás 38 cm/s),
A. Dvořák – Symfonie d.moll op.4 (Stereo, pás 38 cm/s),
K. Čapek – Pohádka pošťácká (Mono, pás 38 cm/s),
V. Karafiat – Broučci (Mono, archívne platne 78 rpm),

Oslovených bolo 9 štúdií, prepisy dodalo iba 6 z nich, boli očíslované 01, 04, 06, 07, 08 a 09.

Rozdiely medzi prepismi boli a ani jedno štúdio neprepísalo nahrávky ideálne, jedno štúdio prepísalo ten-ktorý záznam ok, no iné prepísané dobre neboli. To je dôsledok prístupu, kto mal ako nastavený azimut na hlavách, aká úroveň hlasitosti bola nastavená pri digitalizácii, niektoré štúdiá prepísali pásy tak ticho, že peak bol iba -18 dB a jedno štúdio to prepísalo obzvlášť premodulovane s prepálenými sykavkami (a to konkrétne štúdio s označením 04 ani nedodalo prepis šelakových archívnych platní).
Jeden z hlavných problémov štúdií bolo, že mono pásy prepisovali na magnetofóne so stereo hlavou, len dve štúdia to prepísali na stroji s mono hlavou (01 a 06) a aj prepisy tých štúdií boli naozaj excelentné.
Veľkým problémom bol prepis šelakových nahrávok a tam boli rozdiely najväčšie. Keďže som toho času nemal potuchy, že vyberú na prepis viac štúdií, pristupoval som pri výbere tak, aby som vybral vlastne jedno štúdio, ktoré bude robiť prepisy všetkých druhov. Ale späť k problému k šelakom. Dodané platne boli v nie veľmi dobrom stave, takže skoro každému štúdiu preskočila prenoska v tom istom mieste. Len dve štúdia s tým miestom nemali problém a im to nepreskočilo. Jedno štúdio malo úplne odlišnú rýchlosť, než ostatné a navyše malo aj zle nastavený výstup z gramofónu, takže to mali úplne mimo fázu a zjavne to prepisovali na microgroove prenoske, lebo im to tak šušťalo, až sa pomaly nedalo ani zistiť, čo vôbec počúvam. Sledujúc poznámky, tak ešte jedno štúdio to prepísalo cez microgroove prenosku. Vo svojom resume som odporučil dve štúdia na prepis 78rpm, jednému to preskočilo, ale prepis bol asi najlepší, druhému to nepreskočilo, tiež bol prepis fajn, ale niečo mi tam vadilo (no stále ok oproti zbytku).
Keďže netuším, ktoré štúdio bolo ktoré, predpokladám, že 01 bolo ADK Prague, ktoré malo asi najvyrovnanejšie prepisy každého druhu záznamu. Podľa mojich poznámok bol pod číslom 08 schovaný Jan Lžičař, ktorého prepis klasiky sa mi najviac páčil a pri obrátení fázy mal minimálne, až žiadne nežiaduce presluchy (ten aj primárne digitalizuje klasiku, ale prepis mono záznamu mal dosť na figu - cez stereo hlavu). A predpokladám, že pod číslom 06 bol schovaný Radioservis (alebo Český rozhlas), lebo ich prepis šelakových platní bol naozaj najlepší (Gabriel Gössel je v mojich očiach "šelakový kráľ"). Ale to sú len domnienky, lebo ani po výbere som nedostal od Supraphonu odpoveď, ktoré štúdio bolo ktoré.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St apríl 29, 2020 10:45:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Apropos magnetický praskot. Nie je to neobvyklá vec, sám som sa s tým stretol, keď som pred 2 rokmi pracoval na masteringu vinylu For Meditation (Barinové nahrávky z rokov 1969 a 1970 - Hej, pán doktor a pod.). To, že je ich počuť v Hi-res na Supraphonline je vzhľadom na nastavenú politiku úplne v poriadku, chcú dodať pre "netopierov" to najlepšie a vynechať akýkoľvek digitálny zásah. Naopak pre bežnú distribúciu robia remastering, takže praskot odstránia a urobia tie ich obľúbené zásahy do zvuku. Takto poviem: kto chce, nech si ten praskot svojpomocne odstráni.
Ešte k tomu praskotu: keďže som spomenul, že je to neobvyklá vec, tak to skúsim rozpísať. Nemusí vzniknúť iba vtedy, že sa s pásom dlhodobo nehýbe, môže to byť aj blbou šaržou z výroby pásu, dokonca mohli pri masteringu už vtedy použiť starý pás. Kamarát digitalizoval archív žilinského bábkového divadla a našiel tam pás Agfa typ C, ktorý sa vyrábal do roku 1954, no zjavne tam bol záznam z konca 60. rokov, alebo zo začiatku 70. rokov. Mohli buď premazať pôvodný záznam, alebo dostali čistý, no starý pás a na ten nahrávali. A ten pás mal viac problémov pri prepise: magnetická vrstva sa lúpala, zlepky nedržali a kamoš musel zlepiť pás nanovo, dokonca sa vraj na dvoch miestach aj pretrhol, takže ho musel lepiť. Takže dropoutov a praskotov mal až-až.
Keď som robil na Barinovi, magnetický praskot som na nahrávkach nechal, nebolo ich ani veľa, myslím, že na všetkých 8 pesničkách ich bolo do 10 praskotov.

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
moses
Hifi expert


Založený: 17 november 2012
Príspevky: 1898

PríspevokZaslal: St apríl 29, 2020 11:24:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Skoda, ze Supraphon "zazdil" to info o tych nahravacich studiach - na tom linku, co postol MaG sa spomina iba ADK.
Je to inak naozaj kopa zaujimavych informacii, ktore sa clovek bezne nedozvie.

_________________
SET01: PC + CA DacMagic Plus + KRK Rokit 4 G3 SET02: NTB + Echo Indigo IOx + Beyerdynamic DT 831 SET03: HTPC + ASUS Xonar STX + Bryston BP4 + Behringer TRUTH B3030A SET04: MP + AudioQuest Dragonfly Black + Sennheiser HD 25-C II
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: St apríl 29, 2020 13:23:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná mohou něco napovědět i katalogová čísla těch remasterů začínající odlišně (10, SU, VK)
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St apríl 29, 2020 14:38:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Na stránke Supraphonline je pri každom archívnom titule Supraphonu štúdio, ktoré digitalizovalo a remastrovalo záznamy, takže to nie je žiadne tajomstvo.
_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St apríl 29, 2020 14:40:58    Predmet: Odpovedať s citátom

RedBaron napísal:
Možná mohou něco napovědět i katalogová čísla těch remasterů začínající odlišně (10, SU, VK)


Nenapovie to nič, je to typ katalógových čísel. 10 sú reedície titulov z pred roka 1988, 11 sú tituly od roku 1988 po ďalšiu zmenu, SU po roku 1995, VT je prefix výlučne digital only titulov (nevyšli na CD).

_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Pi september 11, 2020 16:26:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Přimluvte se taky někdo další ať nám Supraphon vydá i ty zbylé stopy k Dialogu s vesmírem. Slíbili že vydají, ale asi to chce větší zájem, aby se ledy hnuly...

https://www.supraphonline.cz/album/341651-dialog-s-vesmirem/hi-res

_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne september 13, 2020 10:16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Zistil som, že do diskusie neviem prispieť, ani keď sa na ich stránke riadne prihlásim. Diskusia na ich stránke je možná len cez "fasbúk", tak na to im kašlem.
Ale skúsim im napísať priamo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Št september 24, 2020 12:07:33    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG super dík Thumb up
_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut október 06, 2020 17:53:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak zatiaľ žiadna odpoveď Sad
Ale vždy lepšie, ako rýchla negatívna odpoveď.

Supraphon ma však potešil ďalším skvelým albumom v Hi-Res, už som nahradil obohranú LP.
Luboš Andršt a Krátké spojení - Plus-Minus Blues:
https://www.supraphonline.cz/album/587636-plus-minus-blues/hi-res

Veľmi vydarený album, môžem odporúčať. A čo je hlavné, zvuk lepší, ako na LP Smile



DR.pdf
 Description:

Download
 Filename:  DR.pdf
 Filesize:  13.85 KB
 Downloaded:  516 Time(s)

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Št október 08, 2020 19:48:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Už som sa dočkal odpovede. Môj dotaz bol "postúpený" a do Hi-Res sa postupne snažia dostať všetko, čo je k tomu použiteľné.

Tak snáď bude kvalitatívne použiteľný zvukový záznam aj v tomto prípade.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Pi november 27, 2020 16:01:35    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG: To je pozitivní zpráva, tak snad se dočkáme Thumb up


https://www.supraphonline.cz/album/581248-zrnko-pisku/hi-res?trackId=5686105

Tohle album je pro mě překvápko. Vůbec jsem netušil, že něco takového u nás někdy vyšlo.



R-1509936-1433756558-4661.jpeg.jpg
 Description:
 Filesize:  215.42 KB
 Viewed:  63 Time(s)

R-1509936-1433756558-4661.jpeg.jpg



_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan_
Hifista - pokročilec


Založený: 23 máj 2008
Príspevky: 373

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 14:10:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Václav Neckář - Planetárium

Pro mě další objev...

https://www.supraphonline.cz/album/444720-planetarium/hi-res

https://www.youtube.com/watch?v=x3kAglqfNzU



R-2333805-1277651563.jpeg.jpg
 Description:
Planetárium
 Filesize:  87.18 KB
 Viewed:  54 Time(s)

R-2333805-1277651563.jpeg.jpg



_________________
Loudness war zabíjí hudbu ! https://diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Odporúčané nahrávky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist