Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

CD test disk signály -80dBFS až -120dBFS
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:18:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekné, že si si spomenul na rodnú reč.

Ty fakt keby si spadol z výšky svojho ega na úroveň svojho IQ - nie len že sa zabiješ, ale otrasy zaznamenajú aj v Rumunsku.
I keď možno nie - tak nadutý možno padá pomalšie...

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:24:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Pitrsi, ak by si mal este chut na dalsi test, napis nazov skladby a pripravim ti s nou test subory na ABX test s MP3. A vyber si i bitrate na ktory si trufas :-)

Popripade i ktokolvek iny ak ma nejaky napad na skladbu, ktora urcite pojde rozpoznat :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:35:14    Predmet: Odpovedať s citátom

tatko Tom:
Promiň, nemám na vás, kované buntovce, kteří neumíte napsat nic k věci a celý obsah příspěvků je jen pustý hejt a to jen proto, že věci buď nerozumíte nebo máte jen jiný názor.

Z pohledu takhle "uvažujících" lidí, kteří umí plodit jen nenávist a zášť, jsem nadutcem a egařem velmi rád.


(K tomu "kdák kdák" ti chybí kontext, proto nechápeš. Miero ostatní vyzývá, aby nekdákali prázdné fráze, ale argumentovali k věci jako chlapi. Přitom sám v drtivé většině příspěvků buď jen kopíruje odkazy z internetu nebo mlátí prázdnou slámu plky o nějakém hrdinství, protože reálné znalosti a zkušenosti jednoduše nemá....
Dělá tedy přesně to, za co virtuálně pohlavkuje druhé. Proto se mu směju.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:40:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus sa prosim zamysliet nad tou nahravkou na slepy test :-) [skusam byt konstruktivny]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:40:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Pána Buntu nepoznám. Ani jeho názory nesledujem. Ba ani nie som audioodborník.

Čo píšeš Ty?
Navážaš sa do ľudí, spochybňuješ aj tých, ktorí majú problematiku v malíčku, (s)proste provokuješ.
Je to nejaký osobnostný problém alebo zlé zážitky z detstva alebo snaha vyniknúť za každú cenu, spraviť chytrého.

Ak sa budem nudiť, nachystám dve (možno len jedu) ukážky na odskúšanie schopnosti sluchu nájsť rozdiel.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:44:44    Predmet: Odpovedať s citátom

A bude kľud! Už by ste páni mohli prestať!

miero dal jasný návrh, tak sa môžete zamyslieť obaja (tatko Tom a PítrsPraha) a zúčastniť sa samotestovania.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:48:11    Predmet: Odpovedať s citátom

tatko Tom:

Kde jsem se v tomhle vlákně do koho navezl?
Koho jsem v tomhle vlákně zpochybnil?

Pokud máš zbytek sebereflexe, všimneš si, že ten, kdo začal plkat narážky v osobní rovině, byl autor textu

Ale na to aby Pitrs pocul rozdiel a bol za hrdinu to staci

následovaný autorem textu

Pekné, že si si spomenul na rodnú reč.
Ty fakt keby si spadol z výšky svojho ega na úroveň svojho IQ - nie len že sa zabiješ, ale otrasy zaznamenajú aj v Rumunsku.
I keď možno nie - tak nadutý možno padá pomalšie...



Tak pokud máš potřebu někoho poučovat o navážení se do lidí, začni prosím u Miera a pokračuj sebou. Jinde vystupuješ vcelku rozumně, proto na tebe vůbec reaguju a proto doufám a věřím, že alespoň ty ten chlap jsi, aby sis to uměl přiznat.

Snad se od hloupých útoků v osobní rovině vrátíš k psaní o tématu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 12:53:13    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:
Soaron napísal:
Nechcem sa hádať, ale posudzovať to z hľadiska straty dát, je toršku mimo. Je to komplexný problém a nedá sa na to pozerať len z pohľadu množstva dát.

Ano, s tím souhlasím. Proto jsem ten odstavec uvedl slovy "pro ilustraci". Ale mj. i to množství dat hraje roli, pokud samozřejmě obálka 96/24 neobsahuje jen převzorkovaná data 44.1/16, není zmršený mastering atd... Samotný formát samozřejmě nic neříká o kvalitě dat, která obsahuje.


Preto som uviedol podľa mňa 3 hlavné body a ten tretí prehliadate.
Vieme, že je Hi-res technologicky OK.
Vieme, že sa na Hi-res dá dať viac dát (užitočných, iné nemá význam tu rozoberať).
Označil som vo Vašom texte, s čím v podstate nesúhlasím. To je ten tretí bod. Nevieme, či je rozdieľ počuť. Ba práve naopak, po absolvovaní viacerých porovnávacích testov, som usúdil, že ja ten ospevovaný rozdieľ, punc Hi-res, nepočujem.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:00:21    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, nic proti tomu. Mám jinou zkušenost, popsal jsem výše, založenou především na CD vs SACD.

Computer audio jsem opustil. Tak, jak jsem měl, hrálo podstatně hůř než (SA)CD, tehdy ještě Denon DCD-2020 a neměl jsem chuť, ochotu, čas ani nervy na to, abych se laděním zabýval.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:07:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pitrs, dal si priklad toho NPR testu, na co som ti napisal, ze tam neboli ani solidne nahravky ani enkoder.

Ty si na to "zakdakal"...

Minimalne tu neoptimalnost enkoderu ti ukazem lahko na spektrach.

Ja netvrdim, ze to nejde rozoznat, ale nesuhlasim s zobvseobecnenim ze kazda MP3ka hraje blbo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:11:07    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:
OK, nic proti tomu. Mám jinou zkušenost, popsal jsem výše, založenou především na CD vs SACD.

Computer audio jsem opustil. Tak, jak jsem měl, hrálo podstatně hůř než (SA)CD, tehdy ještě Denon DCD-2020 a neměl jsem chuť, ochotu, čas ani nervy na to, abych se laděním zabýval.

Jj. to chápem a beriem. Ale práve preto často poukazujem, že kým nemáme rovnaký zdroj, myslím skladbu, tak sa len ťažko "vedecky" testuje. Ja napríklad neviem, či je na hybridnom SACD rovnaká CD a SACD vrstva. Kľudne mohli byť mastrované inak. Zároveň sú aj obvody pre CD a SACD vo fyzických prehrávačoch iné. Preto je pre nás, nie len v audio svete, PC také zaujmavé. Lebo nám umožňuje relatívne dobre nasimulovať rôzne veci. Časť vecí sa totiž deje v digitálnej doméne, takže úzkym hrdlom je len algoritmus. Dobre odladený algoritmus je potom určite lepší, ako HW obvod. Nehovoriac o tom, že ak súdruhovia v zapojení niečo odflákli, ťažko budú vydávať novú verziu, kdežo SW prehrávač sa aktualizuje a ihneď máme dokonalejšie spracovanie/enkódovanie, o čom môže HW len snívať.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4


Naposledy upravil Soaron dňa St apríl 15, 2020 13:13:47, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

A na porovnanie este youtube kodek OPUS v bitrate cca 100kbps (default) a 320kbps (maximum).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejaké zosumarizovanie..? Na oko, tam veľký rozdiel nie je.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:15:53    Predmet: Odpovedať s citátom

miero:
Zakdákal jsem na Ale na to aby Pitrs pocul rozdiel a bol za hrdinu to staci, protože to je hloupé bezobsažné kdákání. Máš to napsané o pár příspěvků výše. Tahle manipulace se ti nepovedla.

Nesouhlasit se zevšeobecněním, že každá mp3 hraje blbě samozřejmě můžeš, ale nesouhlasíš jen se svou vlastní myšlenkou. Nikdo zde nenapsal, že každá mp3 hraje blbě.

Dobře udělaná mp3 ze zvukově špičkového CD bude samozřejmě i na ucho výrazně lepší než zvukově zmršené CD. To je přece jasná věc, která snad nepotřebuje být opakovaná po 1001. A bude slyšitelně horší než to CD, ze kterého byla vyrobena.

Že na NPR jsou zvukově opravdu podprůměrné ukázky je jedině ztížením testu. I tak jsem (zdaleka nejen já) měl výsledek 100 %. Na špuntech za 100 Eur píchnutých do pracovního notebooku....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PítrsPraha
Hifista - zaslúžilec


Založený: 20 august 2014
Príspevky: 930

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:33:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
Ja napríklad neviem, či je na hybridnom SACD rovnaká CD a SACD vrstva. Kľudne mohli byť mastrované inak.


Ano, to je věčná otázka. Jsou SACD, kde ten rozdíl je větší a jsou taková, kde je menší.
Nikdy ale nehraje CD vrstva lépe (což by nedávalo smysl ani obchodně, to je jasné). Ale zase budu opakovat sám sebe, nerad. Pokud vezmu vzorek TOP CD a TOP SACD, hraje SACD vždy lépe.

Jinými slovy, pokud se ze záznamu 96/24 vyrobí 44.1/16, nikdy nebude znít lépe. Jestli to je či není slyšet, nechť si každý posoudí... Nikde není psáno, že musí mít všichni shodnou zkušenost a názor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 13:43:42    Predmet: Odpovedať s citátom

To je jasné. Menej dát z toho istého zdrojového súboru nikdy nemôže byť technologicky lepší, ako viac dát. Môže však byť úplne rovnako vnímaný. To je presne to, o čom sa väčšinou bavíme.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 15:26:05    Predmet: Odpovedať s citátom

PítrsPraha napísal:
Že na NPR jsou zvukově opravdu podprůměrné ukázky je jedině ztížením testu. I tak jsem (zdaleka nejen já) měl výsledek 100 %. Na špuntech za 100 Eur píchnutých do pracovního notebooku....

Skusim este posledny krat.

V tom teste na NPR nebol pouzity solidny enkoder MP3, resp. az moc orezal pasmo nad 16kHz a podla toho to slo IMHO poznat.

K tomu dodavam, ze ide vyrobit i kvalitnejsia MP3, na ktorej to asi pojde poznat menej. Popripade kaslat uplne na MP3, ktore snad uz nikto v dnesnej dobe nevyraba (a pokial nemusi, tak ani nepocuva), a porovnat to s nejakym modernejsim kodekom, ako napr. Opus, ktoreho je plny Youtube.

Dalej tu porovnavas zvuk SACD a CD a pises, ze SACD je u teba lepsi. To beriem.

Ale k tomu som tu daval odkaz na velky test 96/24 vs 44.1/16 (resamplovany na 96/24). Tam to zda sa predbezne vyzera, ze to rozlisit nejde.

Z coho mozno plynie, ze CD je vhodne resamplovat kvalitnym algoritmom na vyssiu fs napr. na 96/24 (upsampling v DACoch nema taku kvalitu), teda (moja hypoteza) pocuvat CD z CD prehravaca nemusi byt optimalny sposob k maximalne dosiahnutelnej kvalite zvuku.

Kedze vacsina SACD zaznamov vznikla konverziou z PCM, tak by nebolo odveci porovnat i 96/24 vs SACD (t.j. DSD64), ci SACD zachovava vernost originalu, popripade ci ho nejako "vylepsuje" nedokonalostou DSD prevodu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 15:45:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Problematika SACD x PCM je docela složitá a přesahuje rámec i slovanetu, podobně jako původní diskuse ve vlákně "jak moc nahlas"
http://www.highendforum.cz/viewtopic.php?f=66&t=5578
silně přesahovala mantinely HighEnd fóra. U DSD (SACD) zásadně záleží na řešení použitého modulátoru. Rozlišení je proti 24-bit PCM v dolní části audio pásma spíše lepší, než u PCM, ale v horní části pásma je skoro vždy aneb vždy horší. DSD používá podobný fígl, jako já v tomto vlákně pro generování CD signálů s velmi nízkou amplitudou až do těch -120dBFS které potom lze slyšitelně reprodukovat. SACD/DSD má jen posunutý frekvenční bod, kde začíná tvarování šumu, výš. Jinak je to velmi podobné. Preference pro SACD je spíš individuální preferencí posluchače a ev. použitého zařízení, nic jiného v tom není. CD (data v CD formátu) se dá dnes udělat tak, že to naprosto postačuje a ve slepém testu proti hires na kvalitním zařízení nikdo nic nepozná. To pochopitelně nebyla pravda u historických CD přehravačů. Ale už můj Marantz SA7001, což je rok cca 2007, je schopný všechny ty nízkoúrovňové signály z CD až do -120dBFS spolehlivě přehrát, mj. i díky velmi nízké hladině vlastního šumu.
Hires je tu dnes jen kvůli byznysu, je potřeba nabízet něco, co se prodá, a nějak to odůvodnit. Přece se nebude pořád prodávat totéž s tím, že to stačí, že. Totéž platí pro MQA, to je navíc i technicky pochybný princip a čistě jen a jen byznys pana Stuarta. Ale kupující si bytostně přeje být oblbován nebo se sám oblbnout, i když to nikdy nepřizná. Prostě tak to je a nestojí to za žádné dohady.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 15:53:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Len tak pre zábavu - skúste si, kto má chuť - pozorne vypočuť tieto dve krátke wav a zodpovedať, čo na nich zistíte sluchom (bez nejakej "analýzy")
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 16:00:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Soaron napísal:
To je jasné. Menej dát z toho istého zdrojového súboru nikdy nemôže byť technologicky lepší, ako viac dát. Môže však byť úplne rovnako vnímaný. To je presne to, o čom sa väčšinou bavíme.


To by se asi dalo úspěšně rozporovat, i když v jiném smyslu, než to může na první pohled vypadat.

V úplně jiném smyslu, než míněno výše - flac z wav souboru má většinou cca poloviční objem dat a přitom je informačně zcela totožný.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 20:01:11    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Problematika SACD x PCM je docela složitá a přesahuje rámec i slovanetu, podobně jako původní diskuse ve vlákně "jak moc nahlas"
http://www.highendforum.cz/viewtopic.php?f=66&t=5578
silně přesahovala mantinely HighEnd fóra...

To sú tie Tvoje klasické kvázi "vedecké žvásty made in PMA" pomocou ktorých sa musíš neustále zviditeľňovať.
Problém je v tom, že Ty si jednoducho účelovo zamieňaš elektroakustické pojmy! Potom nečudo, že tento Tvoj "simplementárny spôsob chápania" problematiky digitálneho prenosu zvuku, ktorý v tomto konkrétnom prípade iba účelovo zdegeneroval (z hľadiska pojmu "dynamický rozsah", ktorý sa pôvodne riešil na higendfore) na extrémne prípady "identifikácie" zašumených stacionárnych sínusových signálov!

Áno, dither, spôsob záznamu digitálneho signálu a nutnosť jeho následného, v špičkových prevodníkoch pomerne zložitého spracovania pri DA prevode, určite zásadne ovplyvňuje výsledný zvuk ... to je myslím jasné minimálne niektorým šťastným majiteľom špičkových DACov (napríklad od fy. Chord). Spôsob akým sa to Ty snažíš prezentovať je však absolútne zmätočný ... čo bohužiaľ v Tvojom prípade už začína byť bežným štandardom!

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St apríl 15, 2020 21:51:02    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Soaron napísal:
To je jasné. Menej dát z toho istého zdrojového súboru nikdy nemôže byť technologicky lepší, ako viac dát. Môže však byť úplne rovnako vnímaný. To je presne to, o čom sa väčšinou bavíme.


To by se asi dalo úspěšně rozporovat, i když v jiném smyslu, než to může na první pohled vypadat.

V úplně jiném smyslu, než míněno výše - flac z wav souboru má většinou cca poloviční objem dat a přitom je informačně zcela totožný.

Jj. pochopil som, ale inak sa to vysvetliť nedá. Nepísal som o veľkosti súboru. Ak je súbor bezstrátovo skomprimovaný, neznamená to, že obsahuje menej dát. Čítať s porozumením! Very Happy

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2020 22:31:48    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
CD (data v CD formátu) se dá dnes udělat tak, že to naprosto postačuje a ve slepém testu proti hires na kvalitním zařízení nikdo nic nepozná. To pochopitelně nebyla pravda u historických CD přehravačů.

A nesúvisí to tiež s tým, že všetky dnešné kvalitnejšie CD prehrávače robia prevzorkovanie pôvodného CD formátu do vyššieho rozlíšenia, a až následne prevod na analógový signál?
Logickou otázkou je, PREČO? Načo robiť prevzorkovanie, keď pôvodný formát 16 bit/44,1 kHz je dostatočne kvalitný?

Mňa napadá prirovnanie s videom. Podobne by sa dalo povedať, načo niečo digitalizovovať vo Full HD rozlíšení, keď stačí HD Ready a následne video do Full HD upscalovať? Veď to tiež postačuje a za optimálnych podmienok je to ťažko rozpoznateľné.
Prevzorkovanie audio signálu je predsa obdobou upscalingu video signálu. Alebo nie?

PMA napísal:
Hires je tu dnes jen kvůli byznysu, je potřeba nabízet něco, co se prodá, a nějak to odůvodnit. Přece se nebude pořád prodávat totéž s tím, že to stačí, že.

S tým sa dá v niektorých prípadoch súhlasiť. Ale (snáď) väčšinou sa v Hi-Res ponúka niečo, čo nie je "totéž". Napr. Supraphon takto digitalizuje staršie analógové nahrávky, ktoré v inom formáte nie sú dostupné. Diskusia k tomu bola tu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=27886

Nechcem tvrdiť, že CD formát je zlý. Sprofanovaný je hlavne praktikami Loudness War. A to platí aj pre SACD.
Lenže ak v dnešnej dobe hudobný vydavateľ niečo digitalizuje, tak načo by sa mal obmedzovať formátom CD-audio? Kapacita a cena záznamových médií je úplne inde, ako v času vzniku CD. Že má nahrávka 24 bit./192 kHz cca 3-4x väčší objem dát, ako CD-audio, to predsa nie je žiadny problém. A ak niekto potrebuje znížiť objem dát, tak nie je problém súbor prevzorkovať, či previesť do FLAC. Dnes už aj pamäte pre mobily majú kapacitu, že kompresia do MP3 je zbytočná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2020 22:33:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
CD (data v CD formátu) se dá dnes udělat tak, že to naprosto postačuje a ve slepém testu proti hires na kvalitním zařízení nikdo nic nepozná. To pochopitelně nebyla pravda u historických CD přehravačů.

A nesúvisí to tiež s tým, že všetky dnešné kvalitnejšie CD prehrávače robia prevzorkovanie pôvodného CD formátu do vyššieho rozlíšenia, a až následne prevod na analógový signál?
Logickou otázkou je, PREČO? Načo robiť prevzorkovanie, keď pôvodný formát 16 bit/44,1 kHz je dostatočne kvalitný?

Mňa napadá prirovnanie s videom. Podobne by sa dalo povedať, načo niečo digitalizovovať vo Full HD rozlíšení, keď stačí HD Ready a následne video do Full HD upscalovať? Veď to tiež postačuje a za optimálnych podmienok je to ťažko rozpoznateľné.
Prevzorkovanie audio signálu je predsa obdobou upscalingu video signálu. Alebo nie?

PMA napísal:
Hires je tu dnes jen kvůli byznysu, je potřeba nabízet něco, co se prodá, a nějak to odůvodnit. Přece se nebude pořád prodávat totéž s tím, že to stačí, že.

S tým sa dá v niektorých prípadoch súhlasiť. Ale (snáď) väčšinou sa v Hi-Res ponúka niečo, čo nie je "totéž". Napr. Supraphon takto digitalizuje staršie analógové nahrávky, ktoré v inom formáte nie sú dostupné. Diskusia k tomu bola tu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=27886

Nechcem tvrdiť, že CD formát je zlý. Sprofanovaný je hlavne praktikami Loudness War. A to platí aj pre SACD.
Lenže ak v dnešnej dobe hudobný vydavateľ niečo digitalizuje, tak načo by sa mal obmedzovať formátom CD-audio? Kapacita a cena záznamových médií je úplne inde, ako v času vzniku CD. Že má nahrávka 24 bit./192 kHz cca 3-4x väčší objem dát, ako CD-audio, to predsa nie je žiadny problém. A ak niekto potrebuje znížiť objem dát, tak nie je problém súbor prevzorkovať, či previesť do FLAC. Dnes už aj pamäte pre mobily majú kapacitu, že kompresia do MP3 je zbytočná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2020 23:07:03    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:

A nesúvisí to tiež s tým, že všetky dnešné kvalitnejšie CD prehrávače robia prevzorkovanie pôvodného CD formátu do vyššieho rozlíšenia, a až následne prevod na analógový signál?
Logickou otázkou je, PREČO? Načo robiť prevzorkovanie, keď pôvodný formát 16 bit/44,1 kHz je dostatočne kvalitný?


Upsamplingem si nijak nezvyšuje rozlišení původního signálu, ale posouvá se frekvence od které musí být vše analogově odfiltrováno, aby byl splněn základní požadavek správného převodu. Analogový filtr, který na 20kHz ještě neomezuje, ale na 22kHz už tlumí vše, by byl velice složitý a drahý. Upsamplingem se výrazně posune horní hranice (dolní zůstává pořád na hranici slyšitelného pásma) a na filtr stačí jeden operák.

citácia:
Podobne by sa dalo povedať, načo niečo digitalizovovať vo Full HD rozlíšení, keď stačí HD Ready a následne video do Full HD upscalovať? Veď to tiež postačuje a za optimálnych podmienok je to ťažko rozpoznateľné.
Prevzorkovanie audio signálu je predsa obdobou upscalingu video signálu. Alebo nie?


Jenže video si můžeš zazoomovat - třeba pustit na velké plátno, větší TV, nebo zobrazit výřez atd. Rázem poznáš rozdíl vyššího rozlišení. Ale audio zoomovat moc nejde...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Št apríl 16, 2020 23:38:50    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG ten príklad s videom nie je úplne dobrý. Upsamplované video z nízkeho rozlíšenia na dostatočne veľkej ploche určite spoznáte a tá premietacia plocha ani nemusí byť ireálne veľká.

Dobre sa pýtate: Prečo im nestačí CD formát? Ten formát by s najväčšou pravdepodobnosťou stačil, ale marketing. Podľa mňa ani nejde o to, že by Supraphon chcel vedome zavádzať užívateľa. Ide len o to, že ak chcete byť na trhu úspešný, tak nestačí ponúknuť "obstarožný" CD formát, aj keď s kvalitnejšou nahrávkou, ale musíte držať krok s konkurenciou. Aj keď ona má horšie záznamy, ale má nálepku Hi-res, tak verte, či nie, ale budú mať väčší úspech. Už len keď dá človek vyhľadať hudbu v Hi-res, tak by sa vo výsledkoch vyhľadávača nezobrazili. Toto je môj názor, prečo sa takto "marketinguje".

Častokrát sa v dnešnej dobe zabúda na to, že síce máme výkonné PC, rýchle pripojenie a veľké disky, no skúšali ste niekedy niečo zálohovať? Viem, plná záloha sa nerobí často, ale vtedy si človek povie, bebolo by lepšie, keby som mal len polovičku dát..? Nebolo by teda lepšie mať pidi malý súbor s tým, že v ňom je celovečerný film v 4K, alebo hudobný album v dostatočnej kvalite? Ja mám síce rýchle pripojenie a aj dosť miesta na disku, ale ak by som mal na výber, že si môžem stiahnuť 4K film 50GB, alebo s nejaký super kódovaním v porovnateľnej (čítaj nerozponatelnej) kvalite 5 GB, tak si radšej vyberiem ten menší súbor.

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 17, 2020 05:46:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu z ineho sudka, ale mozno casom ty to mohlo byt aj na stare audionahravky:
- https://www.engadget.com/2020-02-04-how-ai-helped-upscale-an-antique-1896-film-to-4k.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 17, 2020 12:13:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel jsem kolik dostanu doma z repro při přijatelném zkreslení a testování burstem, je to nějakých 109dBA SPL (integrace 125ms, mám hlukoměr) ale ta hlasitost je snesitelná jen na burst nebo velmi krátkou hudební špičku. Při hluku pozadí 35dBA SPL to dává maximální využitelný dynamický rozsah 74dB.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 17, 2020 12:20:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten hluk pozadia ti zrejme nepokryva cele frekvencne spektrum a hadam, ze stale pocujes zvuky i pod touto hranicou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 17, 2020 12:40:16    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Ten hluk pozadia ti zrejme nepokryva cele frekvencne spektrum a hadam, ze stale pocujes zvuky i pod touto hranicou.


To je pravda, ale:

1) nikdy neposlouchám v takové hlasitosti, aby to atakovalo špičky naměřené pomocí burstů, protože to prostě na normální hudbě nejde vydržet. To by musela být úplně tichá pasáž a kraťounká špička.
2) i když připustíme poslech na onu plnou hlasitost, tak pořád pro CD záznam zbývá víc než 20dB pod úroveň hlukového pozadí, a signály 20dB pod okolním hlukem už nemáš šanci slyšet.

Takže ať se na to dívám z jakékoliv strany, dynamický rozsah CD je víc než dostatečný a navíc jej ani nahrávky nedokážou využít. S uchem na repro při hlasitosti vytočené třeba o 15dB nad limitaci FS signálu asi nemá smysl počítat.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist