Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Porovnání zvuk LP vs. CD
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne september 25, 2016 17:32:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to v rozpore so zdravým rozumom.

V rádiách si zvuk aj tak skomprimujú sami. A keď už, tak by im vydavateľ mohol dodať "špeciálny" komprimovaný audio súbor. Pochybujem, že v rozhlase ešte prehadzujú CD-čka.

Áno, stále sa argumentuje mobilnými zariadeniami - aby to hralo dobre na ulici, v dopravnom prostriedku (v metre)... Len mi ešte nikto nevysvetlil, ako sa tie CD prehrávajú v mobiloch, MP3 prehrávačoch... Discman sa dá vidieť asi už len v múzeu.

Dnes už vydavateľstvá bežne ponúkajú "album" na CD nosiči, aj vo forme audio súborov. Nič im nebráni vydať CD s vysokým DR a audio súbory komprimovať. Okrem vlastnej hlúposti. A potom sa ešte čudujú, že sa CD málo predávajú.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Ne september 25, 2016 18:56:13    Predmet: Odpovedať s citátom

2 MaG: Presne, nic nebrani tomu, aby si komercni stanice zkomprimovaly kvalitni content treba do bezvedomi pred odvysilanim. Bohuzel i sami muzikanti trvaj u masteringu na tom, aby se to dalo poslouchat "na mobilech" a vysledky zname Rolling Eyes
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Ne september 25, 2016 20:22:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Zorg napísal:
A jak to souvisí s vyšší vzorkovací frekvencí? Máš pro to jistě v ruce nějaký vědecký podklad, než dojmy, že "vlna výšek je víc roztříštěná a náročnější" Rolling Eyes
A taky znám spousty "hi-res" (velmi zavádějící název, btw) nahrávek, kde k žádnému zlepšení nedošlo, naopak klidně dynamiku ořízli ve srovnání s původním vydáním na CD. hdtracks je kapitola sama o sobě, někdy šlo pouze o naprosto drzé převzorkování CD signálu.

Henri napísal:
áno problematika prevzorkovania je podstatne komplexnejšia a stále opakovanie dogmy že “nie je aj tak počuť žiadny prínos vyšších vzorkovacích frekvencií“ je minimálne smiešne
AlanCox napísal:
... Vzorkovací frekvence 192 kHz neznamená kvalitní přenos do této frekvence (přesněji do frekvence 81 kHz - viz Shannonův teorém),
Teda vy budete asi myslitelé, chudáci Shannon, Nyquist i Kotělnikov se musej v hrobě překrucovat po eulerově spirále Rolling Eyes


Shannon-Kotelnikov sampling theorem states:
«Bandlimited analog signal can be perfectly reconstructed from an infinite sequence of samples if the sampling rate exceeds 2B samples per second.»
Note: INIFINITE sequence of samples. This has very simple example. Let sine wave with frequency F at 2F samplerate have [1,-1,1,-1,1,-1,1] sequence.So, if we sample this sine phase-shifted by pi()/4 radian, we'll get [0.7,-0.7,0.7,-0.7,0.7,-0.7,0.7]. But we'll get same results if we sample previous sine attenuated by 0.7. This evidence demonstrates impossibility
to discriminate amplitude and phase at frequency F on live (finite) signal. For Compact Disc this means unavoidable decoding errors, since nobody nor
want, nor able play infinite note. On the other hand if samplerate equals 4F, sampled data can be reconstructed by as little as two samples (equivalent to the only sample at 2F), since first derivative can be calculated as per 2F sample with perfect alignment. This way, on a 2 samplerate, bandwidth 0F to 1/2F is error free. And bandwidth 1/2F to F has harmonic error rate: E'f(t) = f/Fs*t if done math right…

doporučujem si to vyskušať napr na"Muleteer DSP foobar plugin"
http://foobar2000.ru/forum/viewtopic.php?t=4811&start=180
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12783

PríspevokZaslal: Ne september 25, 2016 20:29:50    Predmet: Odpovedať s citátom

No
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Ne september 25, 2016 21:21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

To je nějaká dezinterpretace. Pokud neřešíme filtrování, dvojnásobek zaznamenávané frekvence stačí pro záznam zvuku o dané frekvenci. Pro kvalitní digitální filtr stačí 3-4 kHz prostoru, tudíž 48 kHz stačí pro záznam 20-20000 Hz. Vyšší vzorkovací frekvence potřebná není. Trochu jiné to je s 24 bit rozlišením, jak jsem psal, pokud nechceme ditherovat a současně chceme mít velmi malé kvantizační zkreslení, může být výhodné nahrávku ponechat ve 24 bit i pro přehrávání (pro nahrávání/editaci/konverze doporučeno vždy).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12783

PríspevokZaslal: Ne september 25, 2016 21:29:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Když nic jiného, přijměte jednou provždy jako fakt, že dvojnásobek zaznamenávané frekvence nestačí. Je tam ostrá nerovnost. Může se to zdát jako v reálu nepodstatný detail, ale vede to pak akorát k tomu, že kdejaký trouba různě ukazuje, jak to nefunguje, na "příkladu", který nesplňuje základní podmínku pro vzorkování...

Nasycení hifi folkloru nesmysly je obzvlášť v této problematice tak vysoké, že je prakticky beznadějné, že by se ještě někdy podařilo vnést v to nějaké všeobecné světlo, natož se oprostit od trvale krmené nedůvěry v ten špatný digitál s děravými vejškami a já nevím čím vším. To už je takový úděl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Po september 26, 2016 02:39:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, omlouvám se, "Equivalently, for a given sample rate fs, perfect reconstruction is guaranteed possible for a bandlimit B < fs/2." https://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist%E2%80%93Shannon_sampling_theorem

Ale ve výsledku je to totéž, 48 kHz plně postačuje pro záznam slyšitelného spektra 20-20000. 44.1 je při většině filtrů poněkud "na hraně", nicméně nejhorší, co se může stát, je mírný útlum/zkreslení nejvyšších frekvencí nad cca 19 000 Hz, což většina lidí stejně už neslyší. Digitální záznam žádné "děravé výšky" nemá, naopak CD zvuk oproti třeba zvuku kazet nebo i desek (aniž bych měl něco apriori proti "soundu" dobrého analogu, sám mám stále kazetový magnetofon a něco do sebe to má) má výšky relativně vzato velmi dobře slyšitelné a s jistotou kvalitně zaznamenané.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12783

PríspevokZaslal: Po september 26, 2016 06:37:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Omlouvat se netřeba, ani to nebylo zdaleka jen na tebe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Po september 26, 2016 07:12:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Po september 26, 2016 09:45:48    Predmet: Odpovedať s citátom

jumpingjackflash5 napísal:
Ano, omlouvám se, "Equivalently, for a given sample rate fs, perfect reconstruction is guaranteed possible for a bandlimit B < fs/2." https://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist%E2%80%93Shannon_sampling_theorem

Ale ve výsledku je to totéž, 48 kHz plně postačuje pro záznam slyšitelného spektra 20-20000. 44.1 je při většině filtrů poněkud "na hraně", nicméně nejhorší, co se může stát, je mírný útlum/zkreslení nejvyšších frekvencí nad cca 19 000 Hz, což většina lidí stejně už neslyší. Digitální záznam žádné "děravé výšky" nemá, naopak CD zvuk oproti třeba zvuku kazet nebo i desek (aniž bych měl něco apriori proti "soundu" dobrého analogu, sám mám stále kazetový magnetofon a něco do sebe to má) má výšky relativně vzato velmi dobře slyšitelné a s jistotou kvalitně zaznamenané.


-Tiež tu nechcem vyvolávať žiadne flameware( minimálne pre nevhodne vlákno) a ak je to dezinterpretácia, potom sorry. Chápem že na integrovanom Realteku je asi jedno aký SR sa použije, ale pri vyššej kvalite A-D; D-A prevodu toto zovšeobecňovanie neplatí.
A ešte raz sorry,ale tu fóre a iných hifi aj profi fórach je zdokumentovaný a podložený meraniami, prínos Vyššieho SR a tie vo mne budia vyššiu dvoveru ( o nejaké deravé výšky tu nejde) minimálne v kvalite použitého SR algoritmu(plus použite filtre), napr. Už raz uvádzaného software :iZotope RX (3;4;5...)
- a pri vyššom SR sú nižšie nároky na DP filter t.j. je potrebná ich menšia strmosť a vo výsledku nižší počuteľný pre-ringing
-oversampling a noise shaping zlepšuje odstup signálu od sumu

Iba jeden príklad : http://www.computeraudiophile.com/blogs/miska/ifi-idsd-micro-measurements-632/
1.obrázok- bez oversamplingu , s 44.1k PCM signálom
2.a 3. obrázok - s oversamplingom a použitím rozdielnych digitálnych filtrov
4., 5., a 6. Obrázok vyradený oversampling v DACy tým, že sa použije upsampling v PC a pri. aj softvérová sigma-delta modulácia
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Po september 26, 2016 13:32:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že 4 kHz u 48 kHz na filtrování při "dostatečně malém" ringingu stačí. Jak jsem psal, 44.1 může být při určitém filtrování na hraně, ať už v útlumu např. od 19 kHz, nebo vyšším ringingu, oboje asi není ABX prokazatelně slyšitelné, ale jistě to může vnímání zvuku na kvalitním řetězci ovlivnit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2016 08:30:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Vinyl forever! Smile


P1000587-3bwsmall.JPG
 Description:
 Filesize:  101.01 KB
 Viewed:  150 Time(s)

P1000587-3bwsmall.JPG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Henri
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 marec 2015
Príspevky: 625

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2016 10:24:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Maybe...Wink
-Laser Turntable, is a so magical machine. The sound is much better than DAC. Rotfl
každopádne sa ospravedlnujem za zasieranie vlakna ...Embarassed



Goldlt-1200px2.jpg
 Description:
 Filesize:  47 KB
 Viewed:  142 Time(s)

Goldlt-1200px2.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zorg
Hifi expert


Založený: 13 september 2008
Príspevky: 1287

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2016 11:14:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Tyvole, to chci Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
britishaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2009
Príspevky: 778
Bydlisko: Dunajská Streda

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2016 18:59:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Henri napísal:
Maybe...Wink
-Laser Turntable, is a so magical machine. The sound is much better than DAC. Rotfl
každopádne sa ospravedlnujem za zasieranie vlakna ...Embarassed


píšeš niečo aby si komentoval, cituješ (asi) niekoho kto je úplne mimo. O čo Ti tu ide? Smile alebo len tak?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
britishaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2009
Príspevky: 778
Bydlisko: Dunajská Streda

PríspevokZaslal: Ut september 27, 2016 19:02:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Zorg napísal:
Tyvole, to chci Razz


esituje len kus v gold edition, ale môj (v čiernom vyhotovení) je na predaj

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
hovado
Hifista


Založený: 29 jún 2015
Príspevky: 167

PríspevokZaslal: St september 28, 2016 06:28:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekto akurat vyhral cenu a najvacsieho....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 10:02:27    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Vinyl forever! Smile


No já nevím proč je dnes tolik lidí pokakaných z vinylu. Je fakt, že je to pro ně nové, nazažili to třetinu svého života jako my a neťukali si na čelo už tehdy, jaký je to středověk. I ta nejlepší deska hoblovaná dobrou přenoskou hraje jak rozhlas po drátě. A dnešní nové desky za šílené prachy vyhryzané do barevného plastu z digitálního mástru Smile)) = zvuková nirvána, pro někoho kdo je dostatečně sjetý.
Dynamika nějakých 30 dB (40 když je měsíc v úplňku v konjunkci s černou dírou) a tragické odstupy úplně všeho, to dnes není žádná hitparáda. Už jsme zvyklí na poněkud jinou kvalitu a přednes.
A ještě si k tomu lidé dělají předzesíky s dvaceti operáky Smile)) a myslej si, že jim to ten zvuk vylepší. Holt, psychoakustika je taky o penězích - čím dražší veteš, tím to musí hrát lépe! Very Happy

Po X letech jsem se vrátil k poslechu, a nadšeně jsem si koupil gramce (Kenwood, Technics...), nějaké přenosky (2M, AT...), půjčená MCčka, která byla nesmyslně předražená, dobré předzesíky (lampový Canor, operákový Acti III, tranzistorová Yamaha (ta vede)...) a po prvních tónech jsem se týden smál (obrazně řečeno). Bylo úplně jedno přes co to hraje (až na malé nuance). Od té doby na to padá prach a již hobluji jen dobře namastrovaná CDčka, což je fatální rozdíl jak v dynamice, tak v přednesu a prostoru. Gramec pouštím jenom návštěvám.

Lidé jsou totiž většinou hluší. Hifisté jakbysmet Smile) Určite to znáte Smile
Nicméně, jedna věc je na gramcech hodně dobrá a to je nostalgie. Jakýsi stroj času, který nás vrací v myšlenkách a pocitech do mladých let kdy jsme ještě neřešili pičoviny a překypovali zdravím. Stahovali jsme muziku z rádia na kazety a desky z jugoslávie byly pro nás referenční Smile Tuhle jsem si takovou pustil, nehranou... a smál jsem se další hodinu Smile Protože je to jednoduše roztomilé a ta nostalgie je opravdu velká. Ale to je vše co to dává (pro mě to ale není málo!). Za ty peníze to ale nestojí ani čírou náhodou! Jak desky tak přenosky. Totální devastace peněz Smile Ale gramce si nechám, je to pěkný kus historické techniky s velkým plným vintage zvukem = slitá placatá zvuková koule pod dekou Smile
Poslední věc, která se mi na deskách líbí je občasné praskání. To je moc sexy. Když si pustím na plazmě nekonečnou videosmyčku ohně, tak jsem jak u krbu. Už chybí jen ten burbón, doutník, nahá baba na kožešině a rozházené desky po zemi Smile

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 10:16:43    Predmet: Odpovedať s citátom

On ten vinyl nehraje tak špatně Cool Ostatně ani CD Very Happy . Ale jsme v 21 století a kam se podělo SACD - kvalitní formát se kterým se tvůrci ani nestačili naučit dělat- umírá na nezájem. Pokud se podívám kolem- opravdu drtivá většina muziky se hraje z telefonů- nejlépe na vestavěné repro- není- li to taky jeden ze zdrojů vinylové nirvány ??

vinyl má jednu obrovskou výhodu- mechanický záznam je principiálně pochopitelný - pro každého.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 136

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 10:36:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa niečo na LP páči viac ako na CD, prípadne HD, ale viem, že objektívne to by tak nemalo byť.
Len nejako nechápem, prečo sa rozmohlo ripovanie LP. Stojí to kopu peňazí do aparatúry, času a námahy a nakoniec je z toho súbor v HD, ktorý prehrám cez DAC, ktorý má tie isté neduhy ako keď prehrávam ripované CD alebo HD. Teda zdroj zvuku, ktorý je očesaný kvôli obmedzeniam vo výrobe a aj pri prehrávaní preženiem tým istým digitálnym spracovaním.
Viac sa mi zdá, že je problém v ušiach technikov, ktorí remastrujú staré nahrávky - prispôsobia zvuk svojmu vkusu.
Teda záver pre mňa - LP, ktoré bolo vyrobené kompletne analógovo - áno, nové LP, ktoré sú vyrobené z digitálneho mastra nie. To je môj laický názor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 10:49:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Technicky má LP samozřejmě nedostatky, ale často je to tam líp namasterované než v digitálním vydání. V poslední době charakteristické maximalizovanou kompresí dynamiky v digitálu to platí dvojnásob.

A pak mám třeba taky docela vzácné jazzové desky z půlky šedesátých let a v dobrém stavu. Dnes je to jen v mp3 na FM/internetovém rádiu, kde se to nedá poslouchat.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 11:06:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa na LP páčí hlavne ta nostalgie a ta mechanika. Keby som mal len minutu riešiť zvuk, tak by som to asi nezniesol. Zvuk je prostě taký vinylový. Moderný telefón zahrá lepšie. On ten vinyl nejaký zvuk má, to ano, ale nesmie sa brať moc vážne. A nesmie sa precediť cez ultra hyper hogo fogo predzosilovač, to je potom nepočúvateľné. Keď sa to preženie cez rozohriate lampy (najlepšie keď sú poriadne staré a vyšeptané, tzv. "vintage") tak to trochu hrá. Ale opať to nemá s dynamikou a témbrom originálnej nahrávky nič spoločné. To je ale v mnohých prípadoch skor k dobru :- ))) Je to prostě pekné, roztomilé, stejná hlasitost vo všetkých pasážach, teplučké... Možno, že to je to, prečo sa to ľúbí. Možno sme už z tej prílišnej analytičnosti a presnosti ojebaný a potrebujeme občas tu sladkú kašu Smile Krupičnú s maslom a škoricou = mimochodom u takej kaše by bola každá reprodukcia muziky skvelá. Je to o momentálnom rozpoložení a psychickom stave Smile

Ono, mozok si stejně všetky vjemy prizposobí podľa toho aby sa nám to ako tak ľúbilo.
Mám niekoľko vecí, ktoré mám jak na LP tak na CD a aj keď je oboje z jedného analogového mástru tak to CD je úplne iná zvuková galaxie. Nie je to super, ale je to oveľa lepšie ako z vinylu. To je záhada.

Nikdy nepochopím vinylistov prečo dávájů doslova enormné prachy za to, aby sa doslova vrátili na stromy a kazili si sluch. To mi hlava nebere.
Gramec ano, je to kus peknej techniky, ale tá súčasná glorifikácia zvukových kvalít vinylu a prenosiek je čistý nezmysel a je to len obhajovanie vlastnej hluchoty alebo vlastného byznysu na hlúposti ľudí. Smile
Proste gramec hrá ako gramec, není to nič výnimočné. Je to priemerná až podpriemerná kvalita záznamu aj reprodukcie a mozok si to doladí tak aby sme si mysleli, že keď sa drie nejaký kameň o plast (v ktorom vyhryzal drážku nějaký nož), že výsledkom je kvalitný prednes muziky. Není! :- )))

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 11:09:47    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Technicky má LP samozřejmě nedostatky, ale často je to tam líp namasterované než v digitálním vydání. V poslední době charakteristické maximalizovanou kompresí dynamiky v digitálu to platí dvojnásob.

A pak mám třeba taky docela vzácné jazzové desky z půlky šedesátých let a v dobrém stavu. Dnes je to jen v mp3 na FM/internetovém rádiu, kde se to nedá poslouchat.


No, o CD-čkách s komprimovanou dynamikou bychom se mohli bavit dlouho. Je jich bohužel většina. Mastering je přizpůspbený tomu aby to teochu hrálo na jezevčících z Lídlu a na domácích boomboxech a plastových věžičkách s průměrem repráku 8 cm a samolepkou "1200 W RMS" :- ))))

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 136

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 11:54:49    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:

A pak mám třeba taky docela vzácné jazzové desky z půlky šedesátých let a v dobrém stavu. Dnes je to jen v mp3 na FM/internetovém rádiu, kde se to nedá poslouchat.


Ja som to asi tu niekde spomínal, že Dežo Ursíny a ranná Fermata sa mi viac páči na LP.

Možno to je aj tým, že a socíku toho veľa nevychádzalo a tak sme tie LP poznali naspamäť. Možno, ak kúpim nejaký lepší DAC, tak tiež zavrhem LP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 13:08:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mě to není dobrý krok LP úplně zavrhnout, pokud k tomu vysloveně netlačí malý prostor. Může to žít bez problémů vedle sebe. Na LP se pořád najde docela dost vzácných nahrávek.

Já držím svou kolekci LP někdy od r. 1970 a nikdy jsem toho nelitoval.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 13:43:59    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Podle mě to není dobrý krok LP úplně zavrhnout, pokud k tomu vysloveně netlačí malý prostor. Může to žít bez problémů vedle sebe. Na LP se pořád najde docela dost vzácných nahrávek.

Já držím svou kolekci LP někdy od r. 1970 a nikdy jsem toho nelitoval.


S tím souhlasím.
Já mám ale jiný "problém" - své desky jsem již před mnoha lety porozdával a teď za draho kupuji starou ohranou zakouřenou veteš. A i když se mezi nimi najdou dobré kousky, tak nemám ještě těch desek zdaleka tolik abych ten gramec mohl brát nějak vážněji. Nicméně nechám si to. Co se týče zvuku vinylu, stojím si za svým názorem, ale je pravda, že na těch deskách jsou někdy skvosty a vůbec nezáleží jak to hraje.
Teď jsem sehnal originály z ameriky Benny Goodman a podobné... skoro nehrané, staré tlusté tvrdé desky. Ale zvuk je takový kýblovitý, prostě klasika. Tehdy se to tak dělalo a nebyla lepší záznamová technika.
A před pár dny mi přiška Marlene Dietrich a to je to samé - luxusní muzika, ale příšerně nahraná. Nicmnéně, plně me to vtáhlo do té doby a o tom to asi je.
Ja vinyl nazatracuju ve smyslu jakože mi to nesmí domů. To ne! Já jen zatracuju tu glorifikaci. Protože není co glorifikovat. Zvukově myslím. A taky ty astronomické ceny - dyť je to postavené na hlavu. Žijeme v době kdy se za naprosté příšernosti platí neskutečné peníze. Ve všech oborech. To je ujeté.

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
vma
Hifista


Založený: 15 september 2009
Príspevky: 136

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 15:19:39    Predmet: Odpovedať s citátom

LJM napísal:
A taky ty astronomické ceny - dyť je to postavené na hlavu. Žijeme v době kdy se za naprosté příšernosti platí neskutečné peníze. Ve všech oborech. To je ujeté.


Tuším som niekde videl prenosky v cene cca 6000 Euro. Ne nekúp to...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 15:32:31    Predmet: Odpovedať s citátom

vma napísal:
LJM napísal:
A taky ty astronomické ceny - dyť je to postavené na hlavu. Žijeme v době kdy se za naprosté příšernosti platí neskutečné peníze. Ve všech oborech. To je ujeté.


Tuším som niekde videl prenosky v cene cca 6000 Euro. Ne nekúp to...


Možno má cievky vinuté z pičných chlpov Marilyn Monroe.

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20464

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 16:01:02    Predmet: Odpovedať s citátom

LJM napísal:

Ja vinyl nazatracuju ve smyslu jakože mi to nesmí domů. To ne! Já jen zatracuju tu glorifikaci. Protože není co glorifikovat. Zvukově myslím. A taky ty astronomické ceny - dyť je to postavené na hlavu. Žijeme v době kdy se za naprosté příšernosti platí neskutečné peníze. Ve všech oborech. To je ujeté.


To vidíme stejně.

Co se týče těch starých desek a zvukové kvality, slušné začínají být až na přelomu padesátých a šedesátých let, a to jen některé. Jsou v nich velké rozdíly.

Ale mám třeba Edith Piaf na LP vydaném v r. 1963 a žádný přepis do digitálu na to nemá. Piaf na digitálu, co jsem slyšel, zní zvukově archaicky a nakřáple, kdežto to LP je úplně v pohodě.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
LJM
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 marec 2016
Príspevky: 828
Bydlisko: Kobe

PríspevokZaslal: St október 19, 2016 16:22:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky mám Piaf na digitálu a je to nic moc. LP jsem nikdy neslyšel.
Ale mám Mireille Mathieu na LP a je to obstojné. Pokud od toho člověk nečeká bůhví co. Je to sice Supraphon, ale ujde to.

Z novějších věcí me ale LP nikdy neoslovilo. Pink Floyd, Dire Straits, Supertramp, atd... je na CD mnohem lepší než na vinylu. Ale samozřejmě záleží na masteringu.
A to nemluvím o jakékoli klasice - co jsem slyšel na vinylu byla vždy tragédie. Komprimované jako prase. Ta drážka to prostě nepojme. A můžu mít přenosku od marťanů a předzesík z jiné galaxie, hrát to bude stejně blbě Smile

Mimochodem, proto mě taky rozesmívá když někdo bazíruje na předzesíku s pytlem operáků a přesné riaa ekvalizaci na tři nuly, když to pocitově skoro vždy hraje lépe ze zapojení s pár stranzistory.

_________________
Lubomír Joshua Mojzes
http://www.lmatelier.cz | https://www.facebook.com/LMAtelier/?ref=bookmarks

V hifi záleží pouze na tom co je příjemnější pro uši. Také na dobrém jídle a jiných požitcích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Strana 7 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist