Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

plosaky
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:04:42    Predmet: Odpovedať s citátom

tak, ked sa tak tesis, par fotiek sem pridavam. Je to uz starsieho data, takze nic nepredbieham. Takto som zacinal. Prvy plosak - prvy pokus, druhy plosak - druhy poku a nakoniec konecne sa zacalo nieco objavovat pri tretom pokuse.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:06:25    Predmet: Odpovedať s citátom

a konecne sa nieco podarilo, co aj malo uz nejaky tvar. Stale som nejako extra plosak necistil. Proste mi to bolo jedno. Najskor som sa potreboval naucit nanasanie Pozitivu 20 a stanovit optimalny cas osvetlovania. A konecne to malo aj ovocie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:08:18    Predmet: Odpovedať s citátom

zatial to bolo stale iba na skusobnom DPS. je vidiet, ze na krajoch je viac vrstvy pozitivu 20 (kraje som necistil vobec) co je vidiet aj na spojeni na na hornom okraji. Ale leptanie dopadlo dobre
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:09:43    Predmet: Odpovedať s citátom

stale som leptal iba obycajne. plosak otoceny medou dole a sam si plaval na hladine. Preto tie malinky bublińyk. Pre porovnanie je tam prilozene pravitko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:12:39    Predmet: Odpovedať s citátom

detail - ak to tak mozem nazvat. Ten napis Bottom je to najtensie hrubky v Eagly. Nepametam si to. Eagl mam na druhom PC a teraz to zistovat nebudem. Ale je vidiet (sice blbo) na fotke, ze cesticka je tensia ako 0,2mm. Myslim ze na domace podmienky viac ako dokonaly vysledok a moze si kazdy hovorit co chce a kolko chce, kym su ceny profi DPS take ake su, ja ostavam pri tomto.

Chcel by som sa ospravedlnit za kvalitu fotiek. Vsetky su iba fotene mobilom. Takze nic moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:14:37    Predmet: Odpovedať s citátom

dalsi pokus. Tu som pouzil uz plosak, ktory mal nanesenu vrstvu fotorezistu na sebe. Musim povedat, ze vysledky su lepsie ako na domastriekanom plosaku. Co som aj predpokladal. A je to pochopitelne. Osobne niky nenastriekam rovnomernu vrstvu laku vsade, nikdy dobre neocistim DPS, vzdy sa tam najde nejake to zrniecko pracu.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:17:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Na predchadzajucej fotke je krasne napr vidiet ti bublinky, ktore vznikaju pri leptani plosaku medou dole hlavou. Staci iba par krat premiesat roztok a bublinky zmiznu. Nevenoval som tomu nejaku pozornost - jednalo sa stale o pokusy.

Tu som to skusil vyvrtat a osadit. Pajkovanie parada. Kedze vzdy plosak utriem liehom, necham vysusit a potom nastriekam Fluxom 10 (ochranny spajkovaci lak na DPS bezne v SOS a GME).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:20:46    Predmet: Odpovedať s citátom

tak a tu je foto celku. Jedna sa o ledkovu ziarovku s 21 ledkami na 230, ktora presne zapasuje do obimky z pokazenej ziarivky do zavitu E27. Takychto ziarovkiek som uz urobil viac ako 30 kusov a kazdu som urobil pomocou mojej fotocesty, ktoru vam tu v cas presne popisem. Zatial bolo vsetko osvetlovana cez sklo (ziadne plexi) a iba obycajna lejzrovka na folii, ktora stoji v papiernictve 20 centov. Neviem z kadial beriete takmer 2€ na foliu. A to tam mam tak tenke cesticky, ze to az nie je pekne na domace podmienky pre amatera s na vlastnom DIY bastly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:25:34    Predmet: Odpovedať s citátom

tento plosak vznikol tesne po tom, co som uspesne otestoval prve kusy DPS. Bol to vlastny navrh DPS pre dvojkanal s LM3886T pre jedneho z fora, ktory to ma ako zaverecnu pracu na konci skoly s oneskorenym zopinanim rele a ochranou pred DC napatim. Plosak bol striekany Pozitivom 20. Kedze som doma uz nemal ziadne DPS s nanesenym lakom, nastriekal som si ho sam. Uz som v tom mal trosku prax a tak sa to da. Plosak uz bol ocisteny poriadne a po okrajoch som nechal cca 0,5cm navyse z kazdej strany, ktore som potom odstrihol presne podla DPS. Mam osdusane aj Thermal plochy. Na spodnych napajacich hrubych cestickach bol poskodeny plosak a preto je tam medzera. Nie je to sposobene nekvalitou nastriekanim alebo nieco tak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:39:59    Predmet: Odpovedať s citátom

a ako posledny obrazok prikladam momentale to, na com pracujem. Hned, ako to bude vsetko dokoncene, dam to sem a podelim sa so skusenostami. Neviem kolkym z vas sa podarilo dosiahnut aby bola na DPS dobre vyleptana aj najtensia (myslim predvolena) velkost ciary. Napr najtensia ciara na Dimension.

Vsetky tu uvedene plosaky boli osvetlene iba v prvych stadiach, kedy som sa uistil, ze idem dobrou cestou. Jedine, co robim potom rucne je vrtanie, ale mne to nevadi. Navyse sa vrtak vzdy sklzne do vyleptanej dierky a tak su vsetky dierky rovnomerne a roztec je 100% zachovana. Moje naklady zatial su:

ceny folie 0,2€
cena stranky na mojej tlaciarni max 0,01€
plosak 10x10cm napr v GME menej ako 1€
vyvojka a kyselina pocitam tak max na 1€

naklady sa vztahuju na vyrobu jednej ledziarovky, kde idu dva plosaky s rozmrom cca priemer 4,5cm a 3cm.

Plosak na LM3886T ma stal:

predloha 0,2€
plosak - kedze som mal dom a aj sprej tak nech max 3€
leptanie a vyvojka 1€ (pretoze na 4€ mam kyseliny v granulach 10tky plosakov)

cena na plosak s rozmermy cca 18x12cm bol asi tak 4,2€. A za takuto cenu mi to neurobi ziadna firma na slovensku. Navyse to bolo hotove v priebehu jedneho dna. Tolko fakt. Myslim, ze domaci bastleri a amateri sa maju na co tesit. Na plosaky sa super pajkuje, ziadne studenace a nemal som zatial ani ziadne prerusene spoje. Aj napriek tomu si vzdy plosak prepipam.

Tento tyzden som pisal mail ohladom vyroby predlohy na film. Uvidim, kolko by to stalo (PB spoj a iny) a vyskusam urobit DPS aj pomocou takejto predlohy.

Inac pouzivam lecnu lejzrovku Canon (typ presne neviem), lacny toner a bez akejkolvek toluenovej - riedidlovej reparatury predlohy. Neskusal som to napr na papieri, ale tam by to asi nefungovalo. Rozlozenie vsetla je aj na vycsom plosaku rovnomerne. Maximalna velkos plosaku, ktory mozem osvetlovat je 40x30 cm. Myslim ze viac ako dostacujuce.

Takze snad sa je na co testit. Dufam, ze nove informacie dorazia co najskor aj s novymy pokusmy a vysledkami. Ako je vidiet na skatuly sa pracuje (a nekamenujte ma za prevedenie - proste mam doma dreva kolko chcem a tak nemienim platit nejake plechove krabice z Modushopu a podobne na vec, ktora bude aj tak iba v garazi.) Snad som vo vas vzbudil trosku zvedavosti. A co sa tyka bubliniek, tiez som uvazoval nad podobnym akvarkom, ale skor ako som si to tu precital. Chcel by som sa iba spytat, ci vam to lepenie skla vydrzalo. Ci to nie je citlive na kyselunu, ci to nerozleptava.


Toto by mohol dat vediet napr OPA. Ten chcel take nieco postavit. A kedze je tu uz nejaky ten rok ticho, snad ma za tu dobu uz aj nejeke tie skusenosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:42:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatiaľ to vyzerá nádejne, škoda len tých nekvalitných fotiek.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 19:53:57    Predmet: Odpovedať s citátom

nebo jeboj. Ked bude "zariadenie" hotove, a budem mat plosaky s ktorymi budem spokojny, tak vyleptam aj ten od OPA na porovnanie a pofotim to potom vsetko bratovim fotakom a krasne makro. Potmo bude toho viac. Zatial toho vela nechcem do predu prezradzat. Chvalit sa niecim co este nie je to nema zmysel, ale ukazat zatial dosiahnute vysledky mozem. Tak snad to nebude trvat az tak dlho (buduci tyzden zhadzujeme strechu a tak to mi vezme velmi vela casu). Osobne by som bol rad, ak by to bolo do zaciatku letnych prazdnin. Ale vsetko je to o volnom cast, ktoreho bude menej
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 20:46:40    Predmet: tak a Odpovedať s citátom

takže začnem prezrádzať to malé tajomstvo. Ako som už spomínal, užz to tu bolo naznačené. Ale nápad som dostal ešte pred tím, ako som začal čítať toto fórum. Moje tajomstvo spočívalo v UV ledkách. Majú potrebnú vlnovú dĺžku. Klasické 5mm neprichádzali v úvahu, lebo majú malý vyžarovací uhol. Takže SMD bola jasná voľba. Uhol svietenia 120°. Rozteč lediek som dal na 2,5x2,5cm ako je vidiet na obrazku. Vďaka UV ledkám, nemá žiadny zdroj svetla, ktorý by produkoval sálavé teplo ako napr výbojka a halogénka. Môžem mať Ledky aj 5cm od plošáku. Osobne ich používam asi tak 10cm. Svetlo sa krásne prelína a je stále.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 20:51:37    Predmet: foto v noci Odpovedať s citátom

prikladám foto v noci. Fotky sú iba mobilom, ale je pekne vidieť, že svetlo je krásne rozliate všade. Zdroj UV svetla je to dostačujúci. V celej izbe (klasická izba v rodinnom dome) je vidieť všetko, čo reaguje na UV svetlo. Nečistoty v koberci. Fotka je z mojej dielni asi zo 4 metrov
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 20:55:07    Predmet: foto z blizka Odpovedať s citátom

Dalšia fotka je počas svietenia. Samozrejme, že to mobil dobre nezachytí, ale len pre predstavu. Osobne som použil UV ledky kupene cez e-bay, pretože tam vyjdu niekoľko krát lecnejšie ako u nás na Slovensku. Ledky sú v púzdre 0603. Sú to neskutočne maličké ledky a dnes by som už asi použil ledky vo väčšom púzdre 1206 a kľudne by ich stačilo aj menej. Rozostup kľudne stači aj 5x5cm. Tento plošák má rozmer asi 22x22cm a mám také 2kusy. Takže môžem kľudne urobiť aj plošák s veľkosťou max 50x30cm a to je fakt veľký kúsok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 20:55:39    Predmet: eŠte jedna Odpovedať s citátom

znovu jedna foto
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 21:00:13    Predmet: sériová výroba Odpovedať s citátom

sériová výroba DPS na Ledkové žiarovky. Po vyleptaní ešte nastriekam DPS pájkovatelným ochranným lakom (tuším je to Flux10) a plošáky sú hotové. Keďže na jednoduhšie veci nie je treba nepájivá maska, popis atd..... je to výhodné. Tieto plošáky boli s originál fotolakom pri kúpe. Výsledku sú na domáce podmienky viac ako dobré. Veď posúďte sami
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 21:03:03    Predmet: striekané doma Odpovedať s citátom

Aby to bolo korektné, prikladám sem aj plošák, ktorý som si striekale Pozitivom 20 doma sám. Tá jedna dierka bola moja chyba pri vŕtaní. Vyrušil ma brat, keď som začínal vŕtať. Musím ale povedať, že plošák treba dobre odmastniť a striekanie si treba nacvičiť. Ono to aj vyzerá ako zle nastriekané, ale keď sa na to pozriete na druhý deň, farba sa pekne rozleje. Taˇkže posúďte sami. Kúpa Pozitivu 20 mi dáva možnosti pomýňať rôzne čisté DPS doma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 21:05:31    Predmet: ďalší DPS Odpovedať s citátom

jedne malý DPS, ktorý som robil jeden časovač. Súčiastky až na IO sú SMD. Podotíkam, že rozmer rezistorov je 0603. Takže sú fakt veľmi malé. Najtenšia cestička je hrubá 0,6mm a žiadny problém. Plošák bol originál nastriekaný. Výsledok 100%ný
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 21:06:40    Predmet: finálny výrobok Odpovedať s citátom

a nakoniec aj osadenie samotného DPS
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 21:22:02    Predmet: zhrniem to Odpovedať s citátom

Takže celkové zhrnutiem:

ČAS OSVETLOVANIA:

treba stanoviť pokusne. Ja ho mám síce dlhší, ako väčšina prezentovaných spôsobov výroby fotocesty, ale to mi vôbec nevadí. Najlepšie výsledky som dosiahol na 2h a 10min. Osvetlovanie je absolútne stabilné a opakovatelné na 100% ako svedčia aj priložené fotky pre sériovku pre ledžiarovky. Zdroj UV svetla je studený. Svetlo môže byť bližšie k plošáku a dá sa tak dosiahnuť kratší čas. Osobne používam vzdialenosť cca 10cm. Skúšal som aj sklo s hrúbkou 3mm, ale aj 5mm. Hrubšie som neskúšal, lebo to nie je potrebné. 5mm hrubé sklo je dostatočne ťažké, aby pôsobilo aj ako závažie. Ďalšou veľkou výhodou je malá citlivosť na osvetlovací čas. Nič sa nestane, ak osvetľujete o 20min dlhšie. Skúšal som 2h až 2,5h a ten istý výsledok. Pravdepodobne to nepresvieti papier (kancelárska A4) a pauzák. Osobne som neskúšal. Fólia je prefektná.

PREDLOHA:

Používam Eagle (asi ako 90% nás). Predlohu si tlačím doma na tej najlacnejšej laserovej tlačiarni na fóliu určenú do laserovej tlačiarni. Nejaké čary s naparovaním v acetóne a iných rozpúšťadlách nepotrebujem. Nie je potrebné ani čarovanie s tonermi alebo tlačiarňami. Cena jednej fólie je v papiernictve 0,2€.

VYVOLANIE:

1% hydroxid sodný. Zistil som, že pokial použitý hydroxid budete skladovať uzavretý, tak s ním vyvoláte veľmi veľa plošákom. Fotocestu mám asi 3 mesiac. Zatial som urobil viac ako 50 plošákov pomocou tejto metódy a použil som pri tom iba 1L hydroxidu. Kupoval som si ho z SOS, GME alebo Avelmaku. Teraz som si kúpil balenie 0,5L 99% hydroxidu cez internet a z toho zariedim 500L 1% hydroxidu. Takže cena vývojky klesna na nič. Alebo ak to chcete v čísalach tak niekde na 0,00001€.

SOTATNÉ:

Spotreba je v mojom prípade 25VDC pri prúde 0,15A. Takže 3,75W. Napájam to z laboratórneho zdroju. Zatiaľ. Už sa robí škatuľa, kde bude aj vyhrievanie a aj časovač (zatial iba budík na mobile). Ďalšou výhodou je bezpečné napájanie, bezpečné na oči (sú maníci, ktorý osvetľujú ortuťovkou 30s a ale hrozí, že ak sa do toho niekedy pozrú, tak oslepnú). Veľmi presné nastevnie pracovného bodu. Osvetlenie regulujúce pomocou napäťia ale aj prúdu. Urobiť predsa zdroj na ledky vie každý.

NEVÝHODA:

dlhší čas. Nie 20-30min, ale 2H. Ale myslím ,že to nie je také zlé vzhľadom na výsledky.

O ostatných nevýhodách neviem, pretože som s tím absolutne spokojný. Chcel som sa vyhnúť žiarivkám, lebo svetlosť sa postupne zvačšuje, časom sa vypalujú ....... Proste ledky a basta. Neskúšal som ani 1W ledky. určite by to tým išlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 21:31:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Prvotné investícia je trošku vyššia v mojom prípade. Kupoval som 100 UV lediek. Dnes viem, že ich stačí menej. Napájanie je jednoduché. Stačí obyčajný stabik a sérioparalelné zapojenie.

Ceny DPS ma tak vychádza:

1 - Čas strávený pri návrhu (ale to je aj keď si dáte niekomu DPS urobiť)
2 - Cena DPS pre bežný rozmer väčšinou vystačíte s 2€. Samozrejme že záleži od veľkosť
3 - predloha 0,2€
4 - vývojka 0,001€
5 - kyselina. Pokial rozrátam 1gk, ktorý stojí max 7€ a urobím ním viac ako 100 kusov DPS, čo sa dá, tak cena za leptanie je 0,07€.
6- spotreba elektriny a času

V každom prípade mi to teda vychádza, že DPS o veľkosti 10x10 cm si doma urobí za max2-3€. Záleží od ceny DPS. A to je pre amatéra, ktorý nemá dosť penazí veľmi výhodné riešenie. Pre pokoj duše ostatných uvádzam, že použitú kyselinu odovzdávam do zberných surovín pre nebezpečný odpad. Robím tak už niekoľko rokov. Takže aj ekológovia majú pohov.


Celkovo sa dosahujú lepšie výsledky s originál fotoplošákom. Pokial to striekate doma, dá sa dosiahnuť fakt podobný výsledok, ale DPS treba odrezať z každej strany aspon o 1cm vyčší. Odmastňovanie robím iba pomocou najjemnejšieho šmirgĺového papieru (to v prípade núdze) alebo pomosu brúsnej vlny. Tá je jemná. žiadne iné odmastňovače nepoiužívam a dosiehnutý výsledok s doma nastriekaným DPS, osvetleným na diódach a vyleptaných doma posúďte sami podľa priložených fotiek. Myslím, že to hovorí samo za seba. Obojstranné som ešte neskúšal, ale chystám sa aj na to. Potom sa znovu podelím o výsledky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 22:26:24    Predmet: Odpovedať s citátom

O LED-kách jsem také uvažoval, ale bál jsem se delší expoziční doby, což se tedy potvrdilo. Všechny výhody jsou jasné, ale svítit 2 hodiny by mě nebavilo. Se zářivkami ve "škopíčku" je doba svícení okolo 5 minut, to je řádový rozdíl. Zářivky stárnou, pravda, ale plošňáky dělám jen velmi občas, takže vydrží roky. Až budou UV LED za korunu, aby se jich dalo nacpat víc, nebo se zvětší jejich účinnost, tak to bude skvělý způsob. Ale osvit nesmí být delší než 10 minut.
Ještě jeden tip, nevím jak máš udělanou konstrukci, ale třeba by pomohlo plochu mezi LEDkami a na okrajích reflektoru polepit hliníkovou fólií pro lepší využití světla odrazem.
A pozor na oči, i LEDky můžou ublížit.
S tou lejzrovkou a fólií máš zřejmě kliku, protože jsi asi narazil na vhodnou kombinaci, která funguje dobře, ale zdaleka to není pravidlem. Možná bys mohl upřesnit typ tiskárny a fólie.
Dost jsem se s tím vyblbnul, až jsem se pokorně vrátil k osvitu. Ovšem trochu díky náhodě, že jej mám kousek od práce. Každý tu možnost nemá, uznávám.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 22:52:32    Predmet: Odpovedať s citátom

tie ledky máš pravdu. Možno ak by to bolo nie 10cm ale iba 2-3cm, určite by sa skrátil trošku aj expozičný čas. A tak isto, keby ich nebolo 50kusov na plošáku ale napr 300 (narvane vedľa seba) asi by sa tiž rapídne stiahol osvitový čas. Všetko bude časom uložené v krabici a všade dám zdkadlá a nie hliník. Zatial mám plošák s ledkami polozžný na dvoch krabiciach od mlieka na šírku a pod nimi mám plošák ktorý osvetľujem, na ňom je fólia a na nej je sklo s hrúbkou 5mm. Presne ako hovoríš, že výhody sú zrejmé, ale mne osobne 2 hodiny čakania nijako nevadia. Respektíve ak aj robievaš plošáky iba občas, tak by to nemal byť žiadny problém. Iné kafe by to bolo s 1W ledkami a pár ich mať paralelne. No a tá cena. Treba hľadať. U nás (GME a SOS) stojí napr biela 5mm vysokosvietivá ledka aj 0,5€. To más na 1000 kusoch 500€. Na e-buy som zohnal sáčik s 1000 kusmi za 27€ + 2€ postovne. Takze kazde vysokosvietiva ledka ma vysla lacnejsie ako rezistor z GME. Cena jednej ma vysla 0,03€. No a UV SMDcka mi prisli az z anglicka. Stoji to za uvazenie. No a samozrejme, ze aj Ledky dokazu uskodit ociam, ale nie je to take rapidne. A este jeden paramater. Ledky maju svietivost okolo 100-120mcdl. Keby mali napr 20 000mcdl, to by bolo tiez o inom. Treba vyskusat. Ja som sa na to dal a dospel som k vysledku, ktory je pre mna super. Dosiehol som super kvalitu DPS (podotikam na domace podmienky) a to bol moj zamer.

(mimo temu, ale dnes som urobil 6 plosakov. Takze za den sa da toho stihnut fakt celkom dost)

Ak by mal niekto zaujem, kludne mi moze poslet fotocitlivy DPS a predlohu v PDFku, ja to nasvietim, vyvolam a poslem spat. Doma si tu uz kazdy valepta. Mozete si tak vyskusat kvalitu takehoto osvetlobania.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 23:02:54    Predmet: Odpovedať s citátom

trunek napísal:
... Na e-buy som zohnal sáčik s 1000 kusmi za 27€ + 2€ postovne....

Tak proč jich tam nenacpeš víc, když je máš ? Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 23:23:07    Predmet: Odpovedať s citátom

ostatok sa minul na UV panel, ktorý je pre jedneho Dj, ktorý nim kontroluje razitka s UV farbou. Toto mi ostalo a bol to pokus. A som spokojny. Prerabat a invsetkovat sa mi do toho nechce, kedze mam vysledko, aky som chcel. No a tych 30€ za 1000kusov boli obycajne 5mm ledky, ktore maju uhol iba 20 až 30°. No a nakoniec, zaletovat 1000 diod? To mas 2000 dier, ktore treba vyvrtat a zaletovat a na to fakt chut nemam. Ale ako si myslim asi aj ja a aj ty, asi by sa rapidne skratil cas osvitu. Ja som to sem dal ako napad. Funguje to a kto chce experimentovat, vie, ze to ide aj s Ledkami
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut máj 24, 2011 23:40:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechci Ti kazit radost, ale tohle je z roku 2006...
http://hackedgadgets.com/2006/10/31/uv-led-pcb-exposure-system/

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: St máj 25, 2011 18:13:48    Predmet: Odpovedať s citátom

hej hej, mas pravdu, ale naklepsie na tom vsetko je to, ze som to predtim nevidel a urobil som si to uplne sam. Proste som to vyskusal a maol to ovocie. Nie je snad o tom DIY (raz som vydel na to pekne prirovnanie - je to cesta ktora sa nikdy nekonci). Ak by som to videl a primitivne skopyroval, nebavilo by ma to az tak. Proste sa mi to podarilo a z toho mam radost . Urcite je tych UV ledkovych osvitiek vela, ale aj sa predavaju za dobru cenu

Ale ako citam, tiez kupoval ledky na e-bay. Akurat pouzil vykonnejcie svetlo s 5mm puzdrom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St máj 25, 2011 19:46:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně. Ono ani tolik nejde o to něco zkopírovat, těch konstrukcí je opravdu hodně, spíš se poučit ze zkušeností druhých a posunout to někam o kousek dál.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
trunek
Hifista - pokročilec


Založený: 13 november 2009
Príspevky: 286
Bydlisko: ZM

PríspevokZaslal: St máj 25, 2011 19:59:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale priznam, ze si mi dal trosku chrobaka do hlavy. Mozno by som si postavil jeden plosak s UV ledkami, ktory bude osadeny na husto. Pri SMD by com ostal rad, koli vyzarovaciemu uhlu. Za 15€ som videl teraz 100ks na e-buy. Mozno postupne budem kupovat a uvidime co to da. ALe na to treba penieze. Takze zatial si musi zarobit na seba tato fotocesta
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 11 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist