Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Quo Vadis Digital?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
mapsreps
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2020
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: So január 30, 2021 20:15:27    Predmet: Quo Vadis Digital? Odpovedať s citátom

Pani, Chlapi, Chalani,


pomozte chudakovi. V honbe za co najlepsim zvukom(podobne ako Vy vsetci) som sa rozbehol po vymene celej zostavy viac ako 2-3 krat, len aby som si bol aspon ako tak isty, ze… Uz je to tu! Uz mam ten najlepsi zvuk aky som kedy mal. Wow! A ked som si teda povedal, ze.. Uz koncim a idem sa teda poobzerat po kvalitnom zdroji zvuku, tak… Vedla gramofonu som si psotavil, DAC a HTPC s nadsenim, ze toto bude to naj naj. A(na vase doporucenie) som si z tej norskej stranky 2l.no stiahol co sa dalo. Trochu som sa potrapil s nastavenim Foobar-u a toho DSD ale nakoniec… Sa mi to cele podarilo rozchodit a teraz to vsetko hram. Aj tie PCM aj vsetky tie DSD. co ma ale trapi je, ze… V nicom ani nepocujem(neni som uplne hluche poleno, nejake tie akordy/stupnice poznam, gitaru, kombo a aj nejake tie multiefekty obcas aj zapojim a susedom trochu trpezlivost preverim) a ani na tom Foobar-e a tom spektrometry nevidim(cakal som, ze… Cim "lepsi digital", tym sirsie pasmo bude vediet zahrat/zobrazit. Ale nic take sa nekona. Dokonca… Ked si pustim CD kvalitu… Keby som nevidel na tom Topping-u E30ke, ze to je 44.1 ,tak by som ani nevedel povedat, ze toto je ta "najhorsia" nahravka z tych vsetkych.

A tu sa dostavam az k "fundamentalnej" myslienke… Zacal som trochu citat fora o tom, co to vlastne DIGITAL je!? Vacsinou nakreslia nejaku "hladku" analogovu vlnu a tu zacnu rozdelovat na BITy a HERTZe. Teda(tu ma ale opravte ak motam 2 na 3)… Nakreslia graf, kde BITy daju na os Y, HERTZe na os X a hura do "zaznamenavania" tej analogovej vlny. Samozrejme… ci to PCM ci DSD(kedze kazde ma svojich priaznivcov a aj odporcov) je v podstate jedno, lebo…
Ta zakladna/fundamentalna pointa je v tom, ze… Cim viacej BITov a cim vacsia frekvencia tych HERTZov(za sekundu), tak logicky… Tym kvalitnejsie "napodobnenie" tej povodnej analogovej vlny.
Je toto ale fakt Pravda? Nemotam sa "v kruhu"?
Lebo… Tie cisla su niekdy az neuveritelne… Napr. to DSD je sice iba 1 BITove ale ta frekvecia cca 2,8M, 5,6M, 11,3M alebo to(pre niekoho vysnivane DSD512) az 22,6M za sekundu???
Viem, ze mame pocitace. VIem, ze dokazu spocitat vselico, ale toto? To je fakt pravda? DSD512 priblizne 22,6 million-krat za sekundu zaznamena kadzu sekundu analogoveho zvuku a, teda… 22,6M zaznamena nulu alebo jednotu, aby sme mali tu povodnu analogovu hudbu, co njlepsie zaznamenanu/prevzorkovanu do DIGITALu?

Pani, chlapi, chalani…
Ak by aj bola toto vsetko Pravda, ze… Cim podrobnejsia/vacsia je ta "mriezka" toho grafu(BITy vs. HERTZe), tak tym kvalitnejsie je povodna hudba nahrana(co si ani neviem predstavit ako toto vie niekto tak nahrat), tak… Potom… Je tu niekto, kto pocuje rozdiel medzi 16bit/44.1(klasickym CDckom) a tymi dnesnymi Hi-Res formatmy? Realne? Doma? "Na slepo"?
Viem, ze teraz vela z Vas preferuje asi 24/196, ale... Fakt vieme na "Hi-Fi" zostavach do cca 2000 EUR pocut rozdiely?
A prosim… Zatial nezachadzajme do Lodness War a rozdielne masteringy pre LP, CD a Hi-Res. To mozme mozno neskor o tom...
Podte "do mna", ale prosim… Fak "fundamentalne", detailne, vecne, nie vedecke teorie ako "asi" to funguje. Dakujem vopred. Wink
Je to tak, ze to nahravanie si mozme "nakreslit" do mriezky BITy vs. HERTZe? Dakujem za vsetky vecne odpovede.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1241
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So január 30, 2021 21:46:44    Predmet: Re: Quo Vadis Digital? Odpovedať s citátom

mapsreps napísal:
… Je tu niekto, kto pocuje rozdiel medzi 16bit/44.1(klasickym CDckom) a tymi dnesnymi Hi-Res formatmy? Realne? Doma? "Na slepo"?
...

Na väčšine normálne kvalitne nahraných CD s normálnou dynamikou väčšina z nás asi nie.
Na niektorých CD s dlhšími pp a ppp pasážami asi väčšina z nás tých 24/96 rozozná.

Najlepšie je vyskúšať si to sám, a ak si s kvalitou spokojný, sústrediť sa viac na hudbu ako na technické detaily.

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: So január 30, 2021 22:36:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Já se přiznám že ne a dokonce se přiznám k tomu kacířství, že nahrávka, na který odvedli dobrej kus práce při nahrávání, mi v MP3 zní líp než ta odfláknutá v nejlepším DSD na světě Laughing
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1924

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 00:38:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja sa priznávam, že rozdiel nepočujem. Teda takto, aby som bol korektný. Ak pustím nejaký Hi-Res častokrát robený tak, aby to znelo zaujímavo, tak proti CD áno. Ale keď zoberiem Hi-Res a sám si ho prevediem na 44,1/16, t. j. sa jedná o tú istú nahrávku, tak je pre mňa rozdiel 0-0 nič.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kuko61
Hifi obsluha


Založený: 23 január 2010
Príspevky: 45
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 06:17:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Najjednoduchsie je skonvertovat si DSD do PCM a porovnat.

Tu je porovnanie konverzii DSD a PCM 24/96 a zaver je taky, ze rozdiel pocutelny nie je
http://archimago.blogspot.com/2015/04/analysis-dsd-decoders-2015-windows-mac.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lechos
Hifi expert


Založený: 03 január 2009
Príspevky: 1185
Bydlisko: Severní Morava okr.Karviná

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 11:20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

nepočujem
tož nevim či všeci cigáni alebo som hluchy pařez Crying or Very sad

_________________
pioneer A-656 MK2***technics SL-PG400A***pioneer PL335***
aiwa AD-F 910E***sony ST-S390***technics SH-GE 70***toshiba SD-24 VL***
2x pioneer CS-901***Tesla B116 A
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 17:07:31    Predmet: Odpovedať s citátom

V dnesnej dobe maju ludia bezne este DAC-y ktore hraju pri 44.1 kHz zle ale pri 96 kHz uz hraju lepsie lebo su lepsie odfiltrovane aliasy.

Tj taketo DACy zle prehravaju digitalny zdroj ktory je fyzicky original samplovany v 44,1 kHz z DAC-u.
A je to sposobene nedokonalymi filtrami na vystupe DAC-u ktore generuju uz spominane aliasy.

Takze najprv sa treba dostat do stadia kedy bude digital pri 44,1 kHz spravne prehravany a az potom riesit porovnavanie s Hi-res formatmi Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mapsreps
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2020
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 18:24:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapi, neodbacajme od mojej prvej a najdolezitejsej otazky(k tomu kto je netopier a kto hluche poleno, ako sa to cele mastruje z/do DSD/PCM, ake softy Vy co tomu rozumiete pouzivate, a nakoniec… O kvalite DACov kedysi a dnes… O tom vsetkom mozeme hned ako budem mat v tom trocu jasno, ale...)
Moja otazka znela:
Fakt si to laicky mozem predstavit ako graf s mriezkou BITy x HERTZe?
Ci uz je to taky alebo onaky format?
Teda priklad toho "Red Book" CD format: 16bit( 2 na 16tu) = 65536 "riadkov" na osi Y a... 44100 "stlpcov" na osi X ? A toto ma zaznamenat vseto co sa za tu sekundu mihne? Lebo ak dobre pocitame, tak je to 65536*44100=2,8M priesecnikov, co sa mi az veeeeelmi podoba na to 64DSD(co je funny), teda…

Je tento vypocet spravny? Je tato moja uvaha(prirovnanie ku grafu X,Y) spravna? Som ja spravny? Som vlastne? Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 18:46:52    Predmet: Odpovedať s citátom

mapsreps napísal:
CD format: 16bit( 2 na 16tu) = 65536 "riadkov" na osi Y a... 44100 "stlpcov" na osi X ? A toto ma zaznamenat vseto co sa za tu sekundu mihne?


Presne to chapes. Je to klasicka PCM.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 18:48:38    Predmet: Odpovedať s citátom

A tu je rozdiel medzi PCM a DSD na tom istom signale.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 19:21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi hlavny rozdiel medzi PCM a DSD je rozdelenie mnozstva (urovne) sumu v pasme:


Naposledy upravil BK dňa Ne január 31, 2021 19:40:25, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jasnap
Hifista


Založený: 13 jún 2011
Príspevky: 225
Bydlisko: Česká Třebová

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 19:22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, kde je chyba, ale mně Foobar ukazuje něco přes 1400 b/s Surprised
_________________
NAD 5120+Sumiko BP2+OpenAmp 1, Marantz CD 65 DX, NTB-USB-CA DacMagic Plus, Hypa 1, Hypa 17, VMA III, Sub.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Ne január 31, 2021 19:32:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Da sa povedat ze pre znacne tichsie pasaze je DSD oproti PCM vyhodnejsi pokial ma na vystupe kvalitny analogovy filter (myslim DSD 2,8 vs PCM-CD 44,1/16bit).
Kvalitny analogovy filter s padom aspon -90 dB od 20 kHz k 22,050 kHz ale nevyrobil este asi nikto Very Happy

Toto je podla mna ale pri dnesnom 24bit (-144,5dB) samplovani uz stratena vyhoda - tj. nema zmysel (vid obrazok) 16bit ciara by bola na -96 dB:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mapsreps
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2020
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 17:04:37    Predmet: Odpovedať s citátom

BK: Dakujem za trpezlivost a snahu pomoct vysveltit to amaterovi ale...

Obavam sa, ze tomu nerozumiem dobre. Prepac. Sad
Na web-e casto tych 16bitov(2 na 16tu = 65536) nasobia tymi 44 100 Hz a to je 2 890 137 600 !!! (beriem spat minule tvrdenie, ze sa mi to podoba na DSD64, ktore je cca 2,8 miliona.) Toto je(by bolo) 2,8 miliardy!!!
Lenze…
Ten prvy graf co si poslal(aj ked sa mi paci), tak hovori o 16 roznych moznostiach(od 0000 po 1111) a tych 44100Hz. Gut. to by mi aj dalo zmysel a znamenalo by to, ze…
To klasicke CD 16/44,1 je akokeby "mriezka/graf" so 16 riadkami a 44100 stlpcami, co je teda vo vysledku "iba" 16x44100=705 600.
Je toto teda konecne to ako sa zaznamenava klasicke CD? 705 600 roznych mozsnosti? Podla mna aj to je dost, ale...

O com sa tu vlastne stale bavim? A zdrzujem Vas?

Prikad by bol jednoduchy postupne, linearne zvysujuci sa ton C na D. presne, prsne, presne za 1 sekundu. Napriklad.
Co by sa do digital zaznamenalo? Pri 16/44,1? Iba 16 roznych "skokov/krokov/hodnot, ktore by sa opakovali 44100/16 krat po sebe postupne az by mi to "v hlave" za tu sekundu pripadalo ako ten prechod z C na D?
teda laicky… 44100/16=2756,25 hodnot tonu C na zaciatku, 2756,25 o 1/16 vyzsi ton, atd, atd az po 2756,25 tonu D na konci? a to cele za 1 sekundu?
Ak sa… Takato "pseudo-teoria" bude aspon trochu priblizovat k pravde, tak…
Potom "amen-tma" so vsetkymi tymi dalsimi digitalnymi formatmi, kde sa hovori o milionoch za sekundu…
Moja hlava(nie len usi) asi toto nebudu vediet vobec ale ze vobec docenit. Ci?
Stale som uplny debil z toho, ze?

V podstate sa chcem "dopatrat" po najzakladnejsie zaznamenanie zvuku, ako to presne funguje a podla toho sa posunut dalej, ze… Ci pojdem smerom nakupu Hi-Res alebo LP, preto sa o to uz cca mesiac/dva zaujimam, ale...

Nikto mi to nejak tak "po lopate" este nevysvetlil. Zial. Pardon. Sad

Aj vcera som pozeral na YT nejake studio ako sa chvalilo, ze oni nahravaju do DSD. Ved fajn, ak to tak je, ale... Post-process(mastering) robia v PCM a na koniec pre Audiphiles-ov "naspat" na DSD prerabaju, aby mali pocit, ze toto je to naj. Lenze…
Je to naj? Nie som chnidopich, ani netopier(zial) a ani milionar, aby som minal cas a vela penazi na radost z hudby. Na druhej strane ma hudba stale bavi, tak by som chcel vediet, ako si ju prehrat doma v co "najnezkreslenejsej" podobe.(Naivny som dost, co? SmileSmileSmile ).

PS: Uz len zaver… Vcera som aj videl nejaku mladu holku co zevraj pocuje do 18,1kHz a je hudobnicka a... Mala rozlisit nejake stare MP3 128, 320 a WAV 16/44,1. Iba na 66% trafila to WAV. A to je mlada baba, hudobnicka a nie ja poleno, preto… Dost som zostal zaskoceny tym, ze ani sluchom a ani ocami na tom spektrometri tie vsetky "vyzsie" formaty nic viac ako povodne CD 16/44,1 pre mna "neukazali". Sad

PS2: A tie decibely... O tom asi tiez az neskor. O šume? Asi radsej nikdy. Nie som elektrikar, nicomu nerozumiem. Zial. Mal som byt radsej ticho, lenze… Kupil som aj to HTCP, aj ten DAC a tesil sa na "nieco" a zatial mam doma "nic", resp. Pekne cisla na tom DACu, ale zvuk ako z CD doteraz a nic viac a... To mne nebude stacit na to, aby som presiel na TIDAL alebo kupoval drahsie Hi-Res subory niekde. Zial. Sad Preto ta tema… Quo Vadis Digital? Sad

PS3: A... BK este raz… dakujem za snahu aspon trochu mi to objasnit, ale... To co pises v poslednom prispevku zatial absolutne ide mimo mna. Nerozumiem. Ale to nevadi. Wink Porovnavat DSD vs PCM mozeme neskor, ked... Budem "poznat" ich "mriezku"/"rozlisenie" presne presne. Pardon. Sad Bez toho sa ja neviem pohnut z miesta. Sorry. Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 17:45:26    Predmet: Odpovedať s citátom

mapsreps napísal:
Na web-e casto tych 16bitov(2 na 16tu = 65536) nasobia tymi 44 100 Hz a to je 2 890 137 600 !!! (beriem spat minule tvrdenie, ze sa mi to podoba na DSD64, ktore je cca 2,8 miliona.) Toto je(by bolo) 2,8 miliardy!!!


Tak uveritelne si to napisal ze som nad tym ani nerozmyslal, zbadal som 2,8 a uz som neriesil Laughing

Popravde je samplovacia frekvencia zakladneho DSD64 rovna 2.8224 MHz (tj. 64x viac ako CD audio sampling 44.1 kHz ale v rozliseni len jedneho bitu tj logicka 0 alebo 1 ).
Potom idu nasobky frekvencie pre kvalitnejsie samplovanie a to DSD 128, 256, 512.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 17:51:05    Predmet: Odpovedať s citátom

mapsreps napísal:
Ten prvy graf co si poslal(aj ked sa mi paci), tak hovori o 16 roznych moznostiach(od 0000 po 1111) a tych 44100Hz. Gut. to by mi aj dalo zmysel a znamenalo by to, ze…
To klasicke CD 16/44,1 je akokeby "mriezka/graf" so 16 riadkami a 44100 stlpcami, co je teda vo vysledku "iba" 16x44100=705 600.
Je toto teda konecne to ako sa zaznamenava klasicke CD? 705 600 roznych mozsnosti? Podla mna aj to je dost, ale...


Prepac obrazok bol iba ilustracny, nenasiel som na nete so 16-timi bitmi tak som postol tento hore vysiie, mal som ta varovat Wink

V skutocnosti by na obrazku malo byt od 0000 0000 0000 0000 po 1111 1111 1111 1111.
Tj 16 bitovy rozsah.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mapsreps
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2020
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 18:20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

BK: Zabijas ma v lufte! Ale dakujem za tvoju “opateru”. Smile

Fakt fakt teda plati, ze tych 16bitov je tych 2na16tu? Teda fakt fakt si mam tu jednu sekundu predstavit s možnosťou rozdelenia na mriežku/graf 65436 x 44100?
Teda fakt fakt tych 2,8 miliardy možnosti pre kazdu jednu sekundu záznamu?

Ak je toto teda fakt pravda, tak sa vzdávam a... Zacinam rozumiet tomu, preco inžinieri v SONY a PHILIPSe v tych 80. rokoch povedali, ze toto bude ich svätý gral digitalu, ved... Kto toto vie rozoznať?

Ja som hlboko presvedčený, ze ked si tu jednu sekundu jedneho tonu zvýšeného na druhy rozdelim iba na tych “hlúpych” 16 časti, ze ani toto nemam sancu rozoznať!!!
Nie to este 44100 časti z CDcka!!! A nie to este to DSD64 násobne viac v jednej sekunde.

O com sa tu vlastne bavime? O energii? Akej? Mechsnickej(na konci), ktora ide z reprakov a “hýbe mi vzduchom”, aby aj moje bubienky tento zvuk zachitili a rozoznali? Sakra tam!

Chlapi, chalani ale aj pani majstri “zvuku” co ste tu, prosim Vas...
Fakt je toto cele pravda? Povodne CD 16/44,1 ma schopnosť zaznamenať v takomto “kódovaní” zvuk v 16bitoch 44100x za sekundu?
A... Ta najhoršia otazka...
A... Toto je nam malo?

Uz som cital o dB, ze CD iba 96 ma, ale... Ja ich nikdy tu v paneláku potrebovat nebudem, tak... Nemam vsetko zase predat a brnkať si na spanielke dalších 30 rokov?

Fnuk, fnuk. Takto som chcel zacat, “jablko” s jeho AAC “hodiť do koša” a hurá LDACom pocuvat Tidal MQA a ine TOP “formáty” a...? Ani sa nemam tymto smerom uberať? Toto je dovod, preco “stari klasici” na svoje stare kolena prechádzajú zase ku gramcom, kazetam, kotúčom? (Inak... aj tak asi este velka vecsina štúdií prave na pásky vsetko v štúdiách nahráva, ci nie?!) Teda...
Cesta od analógu k digitalu je “v podstate” uplne zbytočná? Uf uf...

Quo Vadis Digitál?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 18:27:10    Predmet: Odpovedať s citátom

mapsreps napísal:

Prikad by bol jednoduchy postupne, linearne zvysujuci sa ton C na D. presne, prsne, presne za 1 sekundu. Napriklad.
Co by sa do digital zaznamenalo? Pri 16/44,1? Iba 16 roznych "skokov/krokov/hodnot, ktore by sa opakovali 44100/16 krat po sebe postupne az by mi to "v hlave" za tu sekundu pripadalo ako ten prechod z C na D?
teda laicky… 44100/16=2756,25 hodnot tonu C na zaciatku, 2756,25 o 1/16 vyzsi ton, atd, atd az po 2756,25 tonu D na konci? a to cele za 1 sekundu?


Postupne:
1. Zvuk je samplovany pre CD format 44 100 krat za sekundu (os X)
2. Je samplovany v rozliseni 16bit co je "2na16" urovni = 65536, v digitale 0 az 65535, aj 0 je uroven (os Y)
3. Podla Nyquist theoremu je mozne frekvenciou 44,1 kHz samplovat zvuky-signal az do frekvencie 44,1/2=22050 Hz. Nad touto frekvenciou je nutne zvuky uplne utlmit lebo inak dochadza k chybe pri samplovani-nahravani.
4. Frekvencia bola zamerne zvolena 44,1 kHz aby to bol presny nasobok A-tonu ktory je 441 Hz (na tento ton sa ladia vsetky nastroje)
Okrem ineho je to uplne nepodstatne, neskor sa zacalo pouzivat 48 kHz.

A tu sa dostavame k tvojmu problemu. Ton A potrebuje na nasamplovanie presne 100 samplov (tj 100 kusov 16bitovych vzoriek pri samplovacej frekvencii 44 100 Hz). Tj 44100/441=100 samplov.

Kazdy ton ma presnu sinusovu frekvenciu (samozrejme podla toho ako sa dohodne ton A, su cele orchestre ktore bezia na tone A=437 Hz napriklad.)

Ked uz vies frekvenciu tonu tak si lahko vypocitas kolko samplov potrebujes za sekundu na jeho nasamplovanie.

Napriklad frekvencia 882 Hz je samplovana 50 samplami (odbermi).
Tj 44100/882=50 samplov

Aby si zo špatnej hranatej digitalnej sinusovky co "vyplul" DAC dostal pekny hladky analog signal tak potrebujes mat na vystupe DAC-u strmy anti-aliasingovy dolno priepustny filter.
Parametre tohoto filtra su kriticke a urcuju vysledny zvuk DAC-u, samozrejme aj s inymi kritickymi parametrami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
xor
Hifista


Založený: 06 november 2020
Príspevky: 135

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 18:42:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Perfektní rozbor udělal Dan Worrall z FabFilter. Ukazuje vizuálně, jak to vypadá při různých vzorkovacích frekvencích, ale také to, jak to DAC převádí, jaký je důvod používání vyšších frekvencí.
https://www.youtube.com/watch?v=-jCwIsT0X8M
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 18:42:57    Predmet: Odpovedať s citátom

mapsreps napísal:

Fakt fakt teda plati, ze tych 16bitov je tych 2na16tu? Teda fakt fakt si mam tu jednu sekundu predstavit s možnosťou rozdelenia na mriežku/graf 65436 x 44100?
Teda fakt fakt tych 2,8 miliardy možnosti pre kazdu jednu sekundu záznamu?


Ano v podstate je to tak. Ono tych 44,1kHz/16bit naozaj staci pre ludske ucho pri kvalitnom masteringu.

Problem ale bol ze donedavna nebolo take jednoduche dostat z CD nahravok maximum nakolko to neumoznoval bezny hardware.
Takze jednotlive DAC-y mali naozaj ludskym uchom rozoznatelne iny zvuk.
Tato era je ale aktualne na prelome a cochvila bude kazdy DAC zniet pre ludske ucho nerozoznatelne.
Medzi prve lastovicky patri napr. taky DAC od SABRE ES9038Q2M ktory v sebe "robi" aj upsampling a ma pouzity strmy filter ktory limituje aliasy aj pri 44,1 kHz vstupe v kvalite "bit-perfect".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BK
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 december 2016
Príspevky: 723

PríspevokZaslal: Po február 01, 2021 19:23:34    Predmet: Odpovedať s citátom

xor napísal:
Perfektní rozbor udělal Dan Worrall z FabFilter. Ukazuje vizuálně, jak to vypadá při různých vzorkovacích frekvencích, ale také to, jak to DAC převádí, jaký je důvod používání vyšších frekvencí.
https://www.youtube.com/watch?v=-jCwIsT0X8M


On relativne vie o com hovori ale neverim ze ten kto nevie co chce povedat tomu porozumie Laughing

V skratke:
Naozaj staci uchovavat nahravky v kvalite 44,1 kHz alebo 48 kHz.
Treba ich ale prehravat na ovela vyssej samplovacej frekvencii aby sa jednoducho odfiltrovali aliasy za fs/2 pre 44,1 alebo 48 kHz, ktore kazia pocutelne zvuk ak su v nom pritomne.

Asi vytvorim obrazky aby to uz kazdy pochopil o com tu mesiace tocim s upsamplingom a jeho dopadom na kvalitu prehravania na rovnakom DAC-u.

Pokracovanie o upsamplingu tu:
https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=28809
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist