Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Něco o hifismu a hifistech (v tom horším smyslu)
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi február 12, 2021 16:49:34    Predmet: Něco o hifismu a hifistech (v tom horším smyslu) Odpovedať s citátom

Můj syn budoucí theolog přišel se zajímavou myšlenkou - blbci vytvářejí vlastní komunity, do kterých nikoho nepustí (dodal bych nikoho, kdo není blbec jako oni). A čím je kdo větší blbec, tím tvrději trvá na svých "pravdách", poněvadž kdyby připustil, že pravdu nemá, tak by "ztratil tvář" - sám před sebou a před svými spolublbci. Což je zejména pro blbce velmi bolestivé, jelikož on jaksi vnitřně dobře tuší, že kromě té "tváře", rozuměj masky znalce (do toho se mimochodem navážel také Puškin v Evženu Oněginovi), vlastně nic, co by mohl ve společnosti předvádět, nemá.

Souvisí to v různých ohledech s fanatismem všeho druhu, náboženstvím počínaje a fotbalem konče; fanatismus totiž plyne z vnitřní nejistoty, případně duševní chudoby, kterou se snaží nějak zakrýt a přebít. Myslím, že míra inteligence by se měla posuzovat nikoli pomocí IQ, nýbrž podle schopnosti připustit vlastní omyl. To všechno se dá jednoznačně aplikovat na hifisty - čím méně kdo rozumí technice nebo nedejbože fyzice, tím pevněji obhajuje svoje vlastní nebo od jiných bratrů ve víře převzaté bludy. Třebas když se kabel (který samozřejmě nesmí ležet přímo na podlaze) jednou připojí, už se nesmí připojit obráceně, antož se byl zorientoval a elektrony by pak nevěděly, kam se mají kutálet - a podobně. Oni jsou jako jehovisti - ti si napsali vlastní bibli, jen oni mají pravdu a kdo není s nimi, bude na věky věkův zatracen.

Potíž je v tom, že každý člověk, byť sebeinteligentnější, má nějakou "blbou skvrnu" na mozku, která je pro něj dosti často dosti zásadní oporou, a jen opravdu velmi inteligentní lidé si její existenci připouštějí a jen ti superinteligentní si její projevy dokáží kontrolovat, případně s ní a s nimi bojovat (tady trochu vycházím z analytické psychologie C. G. Junga, i když on to nazývá jinak - ovšem i on něco takového přes svoji mimořádnou inteligenci měl a i já ji samozřejmě mám a díky Jungovi o ní dobře vím). Leckdo by si možná přál, aby na Listině základních práv a svobod bylo také právo na blbost, zatím tam však naštěstí není, i když se v praxi dost uplatňuje (nechci zabíhat do politiky, avšak někdo možná něco tuší, zvláště v těchto dnech). A leccos z toho, co jsem napsal, pěkně ilustruje film Idiocracy.

Teď bych jen ještě dodal - není nijak hodno hanby mít chybu nebo ji udělat, špatné je teprve si ji nepřiznat nebo na ní setrvávat. Přičemž vele-zhovadilost je takovému přiznání se posmívat, což se však bohužel dosti často děje. A na této špatnosti stojí také prakticky všechny lidmi zaviněné tragédie, které kdy postihly lidstvo, světové války nevyjímaje. Jako by nestačily živelné pohromy, že, ovšem člověk je vlastně také živel a živelná pohroma svého druhu.

Možná jsem teď nasral dost lidí, avšak na svých tvrzeních fanaticky trvám. Howgh !!!

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Pi február 12, 2021 17:09:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Thumbs up Thumbs up Thumbs up

Martin

P.S: Ale môžem sa aj mýliť...

_________________
PC/iPad/BR/TV > DENON AVR (multi-amp) > LinkwitzLab ORION (ASP)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2945
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Pi február 12, 2021 19:24:41    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo - perfektné zhodnotenie, skopčím si to no len pre seba - odložím a občas sa ku tomu textu vrátim, aby som sa nestal "jeho predmetom" Very Happy
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Pi február 12, 2021 20:05:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Velmi pekne podane a nemozno nesuhlasit.
Ja by som si dovolil doplnil, ze hifizmus je tiez len forma sedenia okolo ohna a aby bolo o com pri tom ohni blabolit. Ti co si pri tom ohni beru slovo sa stavaju nacelnikmi a obvykle to rozhodne nie su ti najmudrejsi ani najcnostnejsi a uz vobec sa malokedy mozu pysnit schopnostou sebareflexie


Naposledy upravil blesk666 dňa Pi február 12, 2021 21:07:29, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 840

PríspevokZaslal: Pi február 12, 2021 21:03:20    Predmet: Odpovedať s citátom

To: velky bobo - Thumbs up Thumbs up Thumbs up

Ještě bych snad dodal, že čím větší, demagogická "hifi-blbost" , tím větší mají "rojení"... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 00:26:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Co je na tom zajímavé, že mnozí hifisté do své záliby nacpali nemalé částky a určitě velká část z nich si ty peníze musela nějak vydělat. Neříkám, že schopnost přijít k penězům je vždycky důkazem inteligence, ale nějaká korelace tam jistě bude. Kdyby stejně přistupovali ke své práci nebo ke svému podnikání, budou velmi chudí. Takže v jednom směru patrně mají nějaké schopnosti a v jiné oblasti žalostně selhávají. Tomu moc nerozumím...
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 01:32:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Na dlouhé peníze si tzv. prací přijdou hlavně lidé z politiky, finančnictví nebo IT. Samozřejmě si na ně přijdou především šikovní kšeftaři. Nevidím důvod, proč by zrovna tihle lidé, třebas takový Kellner, Janeček nebo Babiš, měli být gramotní v elektroakustice - právě na ně je zacílena reklama typu "náš zesilovač (za 10000 nebo kolik EUR) je proto tak dobrý, protože se v něm nikde nesetkává proud s napětím a díky tomu nevzniká zkreslení". Beze srandy, i takové cinty jsem četl v reklamním materiálu. Prostě mluvíš-li s volem, dělej bůůů. A nejen to, znám i případy, kdy hifistickým pověrám podlehli lidé, kteří se elektroakustikou - arciť její hifistickou odnoží - živí. Ani profíci od zvuku nejsou úplně imunní (když kabel, tak Mogami nebo aspoň LCC OFC, jiný nehraje).
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 05:51:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Trošku mě překvapuje, čemu se kdo diví.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 16:18:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych jen dodal, že v zemích, ve kterých se drahá hájendová zařízení především prodávají, je průměrný příjem několikanásobkem průměrného příjmu u nás, takže to jsou pak úplně jiná měřítka. A především v těchto zemích se pak díky rádobyodborným časopisům líhnou ty největší bludy, které pak naši hifisté pokorně papouškují a přidávají si iniciativně ty vlastní. Velmi dobře to druhdy hodnotil pan Watkinson ve Studio Soundu - právě on se myslím o hifistice vyjadřoval jako o náboženství. Volně cituji: "Když jsem za ten síťový kabel zaplatil tolik, tak to přece MUSÍ hrát líp !". Mimochodem, já nepopírám, že u síťových kabelů mohou být rozdíly v kvalitě, např. pokud jde o přenos vysokofrekvenčního rušení, ovšem problematikou vlivu RFI na kvalitu zvuku se nikdo pořádně nezabýval, všechno jsou jen spekulace a dohady. Je klidně možné, že právě tohle je příčinou vzniku různých hifi mýtů, a jediné, co je jisté, je fakt, že zařízení spolehlivě odolné proti RFI se dá udělat jedině s elektronkami - ostatně kdoví, možná právě to je příčinou jejich stálé obliby. Vždyť takřka veškerá "hifi esoterika" se začala objevovat až s nástupem digitálních technologií v komerční oblasti a hyperpopulace spínaných zesilovačů jakož i výkonových konvertorů u pseudoobnovitelných zdrojů energie, o tyristorových regulacích ani nemluvě, tomu dál nahrává. Dokud se hrálo jen analogově a v cestě sítě byly jen transformátory a spínače, řešil se poctivě šum a zkreslení a žádné "slyšitelné, avšak neměřitelné" přízraky se nevyvolávaly ani nezažehnávaly, nanejvýš se honilo rušení rozhlasem a komutátorovými motory - ovšem ani to elektronkám v civilizovaně navržených zařízeních tak moc nevadilo.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 17:26:32    Predmet: Odpovedať s citátom

To je vcelku hodena rukavica podla mna pre alektrotechnicku obec, o to skor ked to pise tak skuseny clovek ako vy VB. Doplnil by som nielen neutichajuci (ci dokonca rastuci) zaujem o elektronkove riesenia, ale aj o gramofony
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ipyks
Hifista - zaslúžilec


Založený: 17 október 2008
Príspevky: 840

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 20:36:53    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk666 napísal:
To je vcelku hodena rukavica podla mna pre alektrotechnicku obec, o to skor ked to pise tak skuseny clovek ako vy VB. Doplnil by som nielen neutichajuci (ci dokonca rastuci) zaujem o elektronkove riesenia, ale aj o gramofony


Vážně ? Laughing
S tím "zevšeobecňovánim" jsi nejspíš vedle jak ta jedle...
Apropo, má někdo tip na technicky, objektivně ( výborné měření) špičkový elektronkový zesilovač ? Nějaké recenzentské slinty rozhodně nemyslím...
Možná kazzatel ? 😏
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 21:21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

ipkys: nic to nemeni na tom, ze VB tuto “dilemu” ci naznak “polemiky” zavesil do verejneho priestoru. Nic viac, nic menej.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 22:56:08    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Co je na tom zajímavé, že mnozí hifisté do své záliby nacpali nemalé částky a určitě velká část z nich si ty peníze musela nějak vydělat. Neříkám, že schopnost přijít k penězům je vždycky důkazem inteligence, ale nějaká korelace tam jistě bude. Kdyby stejně přistupovali ke své práci nebo ke svému podnikání, budou velmi chudí. Takže v jednom směru patrně mají nějaké schopnosti a v jiné oblasti žalostně selhávají. Tomu moc nerozumím...


Tuto myšlenku si dovolím literárně využít. O autorská práva se rád podělím.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MilanTuma
Hifista


Založený: 15 november 2007
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 22:58:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Že by závist? Nic konkrétního zde není uvedené. A nebo to je příznivec Babiše či Hamáčka. A nyní, když jde do tuhého, tak kolem sebe kope, jak býk, který jde na porážku. Politiku jsem do toho nechtěl tahat, ale když ono se to nyní právě přímo nabízí. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: So február 13, 2021 23:01:39    Predmet: Odpovedať s citátom

MilanTuma napísal:
Že by závist? Nic konkrétního zde není uvedené. A nebo to je příznivec Babiše či Hamáčka. A nyní, když jde do tuhého, tak kolem sebe kope, jak býk, který jde na porážku. Politiku jsem do toho nechtěl tahat, ale když ono se to nyní právě přímo nabízí. Laughing


Nevím, na koho tento příspěvek míří. Doufám, že ne na mne. Příště, aby bylo ve věci jasno, prosím použít Quote.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 08:13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Viera a láska je invariant voči vzdelaniu, IQ, spoločenskému postaveniu. Vierou myslím akúkoľvek dogmu. Napr. že zem je plochá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 11:25:05    Predmet: Odpovedať s citátom

https://www.facebook.com/otevrisvoumysl/videos/3566362613476827/


https://www.youtube.com/watch?v=pH0bFeGCEdg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stano30
Hifista


Založený: 10 november 2013
Príspevky: 239

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 12:26:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Netreba v tom hľadať nejakú filozofiu, tieto myšlienky sú vysvetlené dávno a sú aplikovatelné na ktorúkoľvek oblasť.
V kontexte internetovej doby a súčasnému prístupu k informáciám, sa ja osobne nečudujem ničomu.
Každá oblasť má svojich odborníkov. Problém je s ľuďmi, ktorí sa snažia vysvetľovať a objasňovať javy o ktorých si niečo prečítali, niečo sa k nim dostalo a oni si "myšlienky niekoho" osvojili v dojme, že tomu rozumejú...
Tento nekritický prístup k informáciám je v dnešnej dobe to najhoršie.
Vyvracanie vedeckých teórii bludmi je v súčasnosti najpopulárnejšou disciplínou a hlavný problém nastáva, keď šíritelia budov požadujú vedecký dôkaz, že nejde o blud.
Nejde len o hifi, je to tak vo všetkých oblastiach.
Neviem to pochopiť.
Nástup Hitlera v Nemecku som si vysvetľoval tým, že bolo len rádio a noviny, teda k informáciám sa nedalo dostať a odkontrolovať vysielanie rádia a vydávanie pár novín asi nebol problém.
Dnešná doba mi dokázala, že môj predpoklad o Hitlerovi bol omyl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2945
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 13:24:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľudstvo všeobecne osprostieva.
Čím pohodlnejší život - tým menej dôvodov na vlastnú vedomú aktivitu v jeho poznaní. Na skúmanie vzťahov, súvislostí.
Proste preberajú názory iných len na základe povrchného dojmu a akoby čoraz viac jedincov reagovalo odrazom od miechy.

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 14:03:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Ipyks : ( v roce 1496 byl odborném tisku - a u nás pak v roce myslím 1948 - uveřejněn stavební návod na zesilovač zvaný posléze Wiliamsonův, jehož objektivně změřené parametry předběhly dobu asi tak o půl století. Vyhledej si jeho vlastnosti a budeš překvapený, i v návodu je vše precizně popsáno... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 14:34:28    Predmet: Odpovedať s citátom

A co takhle toto:

https://www.youtube.com/watch?v=tzFVEuZibes

https://www.youtube.com/watch?v=byzmyMAdYe0

https://www.youtube.com/watch?v=1gwy7GleFj0

... a je toho spousta. Bohužel spousta už byla zcenzurována.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 14:49:41    Predmet: Odpovedať s citátom

stano30 napísal:
Netreba v tom hľadať nejakú filozofiu, tieto myšlienky sú vysvetlené dávno a sú aplikovatelné na ktorúkoľvek oblasť.
V kontexte internetovej doby a súčasnému prístupu k informáciám, sa ja osobne nečudujem ničomu.
Každá oblasť má svojich odborníkov. Problém je s ľuďmi, ktorí sa snažia vysvetľovať a objasňovať javy o ktorých si niečo prečítali, niečo sa k nim dostalo a oni si "myšlienky niekoho" osvojili v dojme, že tomu rozumejú...
Tento nekritický prístup k informáciám je v dnešnej dobe to najhoršie.
Vyvracanie vedeckých teórii bludmi je v súčasnosti najpopulárnejšou disciplínou a hlavný problém nastáva, keď šíritelia budov požadujú vedecký dôkaz, že nejde o blud.
Nejde len o hifi, je to tak vo všetkých oblastiach.
Neviem to pochopiť.
Nástup Hitlera v Nemecku som si vysvetľoval tým, že bolo len rádio a noviny, teda k informáciám sa nedalo dostať a odkontrolovať vysielanie rádia a vydávanie pár novín asi nebol problém.
Dnešná doba mi dokázala, že môj predpoklad o Hitlerovi bol omyl.


Viz https://www.zakazanevzdelani.cz/ :

Manipulace vědomím
https://www.zakazanevzdelani.cz/r.php?74556d7a6b704c336336454c79596a526b7656707a473867576976583454724f78625667536e4754456a63527a6d6f453462416d44444b7265385659393957652b4d38536a48586b727a51395264656b3246444873413d3d

Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina
https://www.zakazanevzdelani.cz/r.php?6856437a4a4f3978717976742f6d332f576e6b6b36423645585156522f504979734a73746870543675733664346d334d62656e6a647036306539507a784f754d416e55444142394b6530463367386979776539384b773d3d

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2945
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 14:53:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri všetkej úcte - nie.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 16:09:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Další věc, která mě poněkud překvapuje je, že i docela inteligentní lidé jsou přístupní teoriím spiknutí. A docela mě to i děsí.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2945
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 16:24:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa to nie je iba o vzdelaní, vedomostiach. Hlavne o skúsenostiach, POZNANÍ - nacvičenom spôsobe (360-stupňového) náhľadu na niektoré stavy, o "čo mi che autor povedať (podsunúť)", komu prospeje, ak uverím.
Môj obľúbený príklad je slepá viera v CHEMTRAILS...

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 16:25:14    Predmet: Odpovedať s citátom

VB: este aj vy? to prislo vekom, ci to tak mate odjakziva? PMA - suhlasim
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 16:44:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Na každej blbosti sa časom najde kusok pravdy.

Výrok vymyslel teraz a napísal ho

BlackBerry. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2945
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 16:46:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie. Zato sa stále nájde nová ľudská blbosť aj u inak veľmi múdrych - tá je nevyčerpateľná.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 16:49:17    Predmet: Odpovedať s citátom

"Ludia dokažu aj nemožné, aj Kista ukižovali."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne február 14, 2021 17:16:04    Predmet: Odpovedať s citátom

1. Mám rád scifi a fantasy

2. Všechno je jinak

3. V každém paradigmatu se dá zkonstruovat tvrzení, které se v jeho rámci nedá dokázat ani vyvrátit (v matematice to exaktně vyjadřuje Gödelův paradox) a je případně vhodným objektem pro víru - třebas tvrzení "Existuje Bůh".

Rolling Eyes Razz Shocked Cool Laughing Surprised Very Happy Red angry Dancing happy No Nono Very evil Applause

Tak nám to tu hezky rozkvetlo a od hifistiky se dostalo docela daleko. Ale jen tak dál - přinejmenším mne osobně zajímají všechny názory, ať jsou jakékoli.


Existuje jeden takový principiální psychologický poznatek - člověk se o tom, co přijmout a co odmítnout, rozhoduje primárně na základě emocí (tj. líbí - nelíbí, příjemné - nepříjemné, hezké - ošklivé) a teprve pak - u dostatečně inteligentních lidí - přichází rozum, který to rozhodnutí dodatečně zdůvodňuje. Dokonce i v exaktních vědách jsou preferována "elegantní řešení" před "nevzhlednými". V exaktních vědách jsou ovšem chybná řešení nekompromisně odmítnuta, což v běžném životě tak docela neplatí ("...ale mně se to stejně líbí, i když je to dražší, horší apod."). Emocionální kritéria jsou vytvářena dědičností a zkušeností, racionální pak učením, třebas výkaly pro malé děti nejsou nic odpudivého, teprve výchova, tedy učení, jim vštípí, že je to ee (samozřejmě zjednodušuji, ovšem třebas slůně konzumuje trus své matky, což je důležité pro vytvoření správné střevní mikroflory). Lákavost bludů a konspirací je trochu složitější problém a je to tam smíchané; víra v plochou zemi je podložena nepochopením gravitace (negativní racionalita a současně hezký obrázek) - jak by jinak bylo možné, že Australané nespadnou a Tichý oceán neodteče - jenže co je to vlastně gravitace ? I obecná teorie relativity je jen model, který o podstatě věci neříká vůbec nic, i když v makroskopickém a kosmologickém měřítku funguje docela dobře. A je to neodmyslitelná součást současného fyzikálního paradigmatu, přičemž ovšem její aplikace v mikrosvětě v podstatě selhává, proto se zatím nepodařilo vytvořit použitelné velké sjednocení (teorie superstrun je jen sofistikovaný papírový model).
kód:

Konspirační teorie fungují také docela dobře - co poslalo k zemi sedmou budovu Světového obchodního centra, když do ní žádné letadlo nenarazilo, a vůbec, kam zmizelo čtvrté letadlo, když se na místě jeho údajné havárie nic kloudného nenašlo ? Třebas mne tyhle otázky docela oslovují, i když nabízené odpovědi jsou v lecčems kontroverzní. A tak je to se vším.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Strana 1 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist