Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DIY zesilovač 2x250W/4ohm
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 02, 2021 21:46:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle jednoho grafu je tam zvláštní chování na 5 kHz, v oblasti 1-10 Volt je tam taková boule, od 4 Voltů dokonce zkreslení klesá. I když to není podstatný parametr, často se udává THD na 10 kHz, spíš jako doklad, že se zesilovač chová mravně i na výškách.
Co to ukazuje na 10 kHz (Steps) ?

Možná by stálo za pokus zjistit, co se tam děje, třeba by odstranění problému zlepšilo parametry i za jiných podmínek.


_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: So apríl 03, 2021 16:04:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa So december 31, 2022 09:33:00, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 03, 2021 16:07:22    Predmet: Odpovedať s citátom

opa
Je to normálny prejav prechodového skreslenia v oblasti prechodu z A do B, pri 5kHz je menšia rezerva LG, menej NFB na korekciu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So apríl 03, 2021 20:07:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Opravdu ? Wink

http://www.bvaudio.sk/index_htm_files/M/10W10k.GIF


_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 03, 2021 20:41:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten zosilňovač má jednoduchú kompenzáciu, LG padá možno od 100- 200Hz a na vyšších kmitočtoch bude rezerva zisku pre linearizáciu dosť malá, na 20 kHz možno ( odhad..) 20- 30 dB. Aj preto to asi PMA prevádzkuje s kľudovým prúdom blízko teoretického optima, aby bola základná linearita konca čo najlepšia. A najviac sa to prejaví práve keď je celý rozkmit signálu v oblasti prechodu z A do B a hlavne na vyšších kmitočtoch, kde je menší LG. Druhá možnosť je nejaká lokálna nestabilita ( nepáči sa mi tam ten T 15, to je niekedy dosť nešťastná "poistka..) pri určitom výkone,ale to je dosť nepravdepodobné..
Ja to mám "zložitejšie", preto je to inak. Zajtra môžem pridať podobné meranie pre porovnanie.
EDIT
Podobné meranie ako vyššie, menej krokov (30), takže je to "hrbaté", iné merítko osi x. Je v tom pre porovnanie aj loopback zvukovky. Výstup konca meraný cez delič 1/29.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 04, 2021 23:59:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky! To jsou naprosto vzorné průběhy, takhle nějak jsem si myslel, že by to mělo být. Vysvětlení, že "boule" je v oblasti, kde se nejvíc projeví přechodové zkreslení, mi připadá docela pravděpodobné.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2021 06:21:28    Predmet: Odpovedať s citátom

vsak do 1V to ma obdobne vzorne aj PMA, doknca by som povedal ze aj o nieco lepsie, lebo mu do 1V prakticky nerastie ani skreslenie na 5kHz (ako by to este u oboch vyzeralo na 10kHz a 20kHz)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2021 07:01:48    Predmet: Odpovedať s citátom

blesk 666
Je to merané cez delič 1/ 29, takže 1V= 29V. Viac meraní nájdeš tu, o vyšších kmitočtoch hovoria merania CCIF pre rôzne výkony.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2021 07:40:13    Predmet: Odpovedať s citátom

ten delic som si nevsimol, dakujem za upozornenie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2021 10:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Pořád "objevuju" možnosti poslední verze REW pro měření zkreslení, inovované záznamy jsou na

http://pmacura.cz/DIY_250W_4ohm_amplifier.html

Mrzí mě jen to, že v Javě běží jen 16-bit rozlišení (ta lepší karta mi nefunguje s ASIO ovladači), takže to značně zhorší noise floor, kterou pak určuje měřicí systém a ne zesilovač. Ale jinak je to super, možností uvádět na ose X přímo výkon a taky uvést výkon při měření spektra, to je skvělé pro CCIF. Chvíli mi trvalo pořádně rozchodit Stepped sine - Level. Je to dobré používat i pro Stepped sine - Frequency, sice to trvá dlouho, ale proti běžnému měření sweepem se nezhoršuje rozlišení na vyšších kmitočtech ani vytrvale neleze nahoru noise floor s frekvencí, jako je to ve sweepu. Chce to ale svůj čas.
REW je super, ještě kdyby tak fungoval Overlay pro stepped sine level, funguje to jen pro frequency.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2021 13:23:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to je zajímavý. Ten nalinkovaný obrázek ze začátku téhle stránky záhadně zmizel ! Shocked
Co to ? Co to ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2021 19:17:32    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Podle jednoho grafu je tam zvláštní chování na 5 kHz, v oblasti 1-10 Volt je tam taková boule, od 4 Voltů dokonce zkreslení klesá. I když to není podstatný parametr, často se udává THD na 10 kHz, spíš jako doklad, že se zesilovač chová mravně i na výškách.
Co to ukazuje na 10 kHz (Steps) ?

Možná by stálo za pokus zjistit, co se tam děje, třeba by odstranění problému zlepšilo parametry i za jiných podmínek.



Tak to je zajímavý. Ten nalinkovaný obrázek ze začátku téhle stránky záhadně zmizel ! Shocked
Co to ? Co to ?



Tak to nelinkuj ale dej jako přílohu. Zmizel proto, že byl blbě, změřený se vzorkovací frekvencí 48kHz.
Jinak ten příspěvek jsem předtím vůbec nečetl.

Tady je to změřené s Fs=96kHz a nemůžu vyloučit i další přeměřování. Je dobré si tu stránku občas aktualizovat. Pořád je dost věcí, co nám nedocvaknou hned, i když jsme tu samí géniové. Podívej se na průběh H3 (žlutá čára) a bude to jasné.

http://pmacura.cz/A250W_THD_4R_5kHz.gif

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 00:27:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Hezký obrázek, jak se tam dostane ta šikmá čára "Noise floor" ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 06:36:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaškrtne se v REW.
REW si na začátku změří šumové dno bez aktivace generátoru a pak ho v grafu zobrazí jako hodnotu "šumového dna" na kmitočtu kde se dělá analýza. Bohužel se to díky nastavení děličů prakticky shoduje se šumem karty. Takže se měří THD zesilovače + N karty.

Chování (prohnutí) zkreslení na 5kHz dělá každý zesilovač s AB koncem, v závislosti na klidovém proudu a šířce pásma analýzy. Je možné si to snadno odsimulovat v Microcapu. Zmenšit to lze jen utažením zpětné vazby (nebo-li změnou typu kompenzace) na konkrétním kmitočtu nebo přechodem do třídy A. Nicméně v nějaké míře to nutně zůstane jako důsledek zkreslení koncového stupně.

V příloze simulace pro 5kHz, BW 20kHz, klidový proud na pár 66mA nebo 110mA. 1 graf THD, 2 grafy THD+N. Mimochodem ta simulace prakticky přesně sedí s reálem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 06:42:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Šumové dno je jasné po přepnutí na dBFS. Přidávám i limit měření - snad to preventivně pomůže.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 07:58:17    Predmet: Odpovedať s citátom

@OPA

Při nastavení REW na šířku pásma měření 40kHz (defaultně pracuje s 20kHz dokud to nezměníš) se THD pro 5kHz zase změní, jelikož systém pracuje až do 8. harmonické.
(opět se změní obrázky a linky u mě na stránce, abys mě zase nepodezíral z manipulace na základě brebtů na fóru Laughing )

Je s tím docela práce, než si to člověk zažije.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 10:12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Ako sa vám podarilo pri stepped amplitude nastaviť na grafe správne výkon pri zobrazení úrovne v dBW, resp. W? Ak meriam cez deliče pri optimálnej úrovni pre kartu cca 1V RMS, tak v nastavení "apearance" menšiu hodnotu ako 0,1V nenastavím, a to dá 10W na grafe, pritom je to už plný výkon zosilňovača..Ide to niekde ešte ovplyvniť?
EDIT
Tak som to objavil..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 11:48:49    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
PMA
Ako sa vám podarilo pri stepped amplitude nastaviť na grafe správne výkon pri zobrazení úrovne v dBW, resp. W? Ak meriam cez deliče pri optimálnej úrovni pre kartu cca 1V RMS, tak v nastavení "apearance" menšiu hodnotu ako 0,1V nenastavím, a to dá 10W na grafe, pritom je to už plný výkon zosilňovača..Ide to niekde ešte ovplyvniť?
EDIT
Tak som to objavil..


Takže už to máte? Zrovna jsem chtěl začít sáhodlouze popisovat, tak sem dám aspoň 2 obrázky pro ostatní.

krok1 - kalibrace celého řetězce při známé úrovni
krok 2 - zadání odporu zátěže

Už z toho máme skoro AP, tedy až na HW karty (v mém případě). Na ty hluky nekoukejte, to vstup v luftě.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 12:26:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za užitečné informace ! Jeden praktický detail, z hlediska odstupu 50 Hz a jiného rušení, kde je lepší mít dělič ? Co nejblíž u zátěže, nebo naopak na vstupu měřicí karty ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 12:42:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Já ho dávám až na vstup MSYSu

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/balanced-analog-audio-measuring-interface-for-the-soundcard.10445/

Před pár lety jsem ale došel k tomu, že vstup musí být symetrický a nesmí se uzavřít smyčka žádné ani signálové země. Dělič je symetrický.

Pak to "chodí" na skoro libovolnou vzdálenost. Zesilovač je v obýváku (30 kg, nemůžu ho nosit, už 2x kvůli tomu operace kýly), kabely mají tam 12m a zpět 10m. Karta je na izolátoru Olimex USB-ISO. Nárůst brumových složek proti uspořádání těsně u sebe je minimální.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 13:16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem či to viete, ale na karte spektra v tom okienku pre zadanie údaja pre kalibráciu(FS sine Vrms) ak kliknete na ten trojuholník v ľavom hornom rohu, tak sa objaví tabuľka pre zadanie alternatívnej kalibrácie pre 0dBFS pre prípadné použitie deličov..Netreba prepisovať, stačí potom vybrať z tabuľky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 14:13:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, díky! Ten údaj v okénku se mi vypíše sám když přivedu na vstup před děliče třeba 10Vrms a zadám to v dialogovém okně, tak program si přepočte hodnotu odpovídající 0dBFS a zobrazí v okénku.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 15:47:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak som skúsil po kalibrácii THD vs. pwr pre 5kHz..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 17:54:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Nezkusil byste eventuálně 4ohm (8ohm je skoro bez zátěže a repro s impedancí >=8ohm dnes prakticky neexistuje, o EPDR ani nemluvě) a přidat body pomocí level step?? A ještě jestli mohu poprosit ať je vidět přechod do limitace.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 18:00:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdá se mi, že pro větší rozlišení by bohatě stačilo začít měření od 0,1 W. Pod tím se určitě nic zajímavého neděje a měříme jenom šum.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 18:25:23    Predmet: Odpovedať s citátom

To je většinou pravda, i když záleží na klidovém proudu a tady zrovna to vypadá kolem 100mW na změny křivky. Hlavní problém je malý počet kroků, takže je malé rozlišení na ose x. To se dá změnit jedním kliknutím. Měření trvá pak déle, ale max 3 - 6 minut. Ale opravdu jsem pro 4 ohmy a zachycení přechodu do limitace - když už jsme u mě ve vlákně.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 19:17:25    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Limitace může být důležitá, ale tam by to spíš chtělo obrázek z osciloskopu pro různé frekvence. Na tom, že skokově vyletí THD nic zajímavého není. Pokud zesilovač je určen pro zátěž 4 Ohm, tak měření s touhle impedancí je nezbytné.
Škoda, že není standardizované měření s kapacitní zátěží, případně náhradní zátěží napodobující reprobednu.
Tvoje náhradní zátěž zesilovač pěkně potrápí, ale zdá se mi už trochu moc náročná.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 19:55:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Meranie pri 4ohm pri požadovanom nastavení... Bod prechodu do limitácie je cca 212W.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 20:06:43    Predmet: Odpovedať s citátom

@BV: díky!
Edit: až teď jsem si všiml nenápadného rozdílu. Počítáte THD z 2. až 5. harmonické, já z 2. až 9. ale abych nemlžil, tak z 2. až 8. jelikož mi končí BW na 40kHz. Je to malý a nenápadný rozdíl, ale je. Jinak jsem rád, že už srovnáváme srovnatelné, tj. stejnou zatěžovací impedanci. Ty obrázky jsou docela zajímavé, když se analyzují detailně.

http://pmacura.cz/BV_PMA_5kHz_4ohm.png

@OPA: zkreslení na daném kmitočtu skoro výhradně určuje loopgain. U mě na 5kHz cca 34dB. Rezerva stability ale skoro 90°. BV má určitě jinou kmitočtovou kompenzaci a tudíž poměr ve zkreslení řekne loopgain. Cca -80dB ku -100dB (zkreslení kolem 100-200W) je rozdíl 20 dB takže BV by mohl mít loopgain na 5kHz cca 54dB.
@BV - je to tak?

P.S.: chvíli jsem nějak blbě počítal Smile

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ut apríl 06, 2021 21:32:57, celkom upravené 4 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2021 20:28:11    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA: Limitace může být důležitá, ale tam by to spíš chtělo obrázek z osciloskopu pro různé frekvence.


Byla to metoda nepřímé otázky jak zjistit výkon do 4ohm - což BV pochopitelně správně pochopil. Obrázek limitace mě nezajímal a nepovažuji jej za nijak zvlášť důležitý. To je majstrštyk kazzatele.

BTW, koncový stupeň 2EF v A250W se 2 páry koncových tranzistorů pracuje do 0,32W ve třídě A.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ut apríl 06, 2021 23:44:58, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist