Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Hlučný motorek Pro-Ject

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: So marec 20, 2021 21:34:37    Predmet: Hlučný motorek Pro-Ject Odpovedať s citátom

Přátelé, mám gramofon Pro-Ject Essentials II. Napájení jsem vyvedl mimo gramofon, tedy jsem do toho rýpal. Vše funguje, točí se to, hraje to. Ale ten motorek je hrozně hlučný a dost vibruje. I když jsem ho odpružil, i tak se to lehce přenáší do šasi. Můžete mi prosím potvrdit, kdo máte Essentials či Debut, popřípadě jiný Pro-Ject s tímto motorkem, zda je tichý bez vibrací či také hlučí? On je dvoufázový a je možné, že jsem ho špatně zapojil. Ale pokud bych dal špatně vodiče, předpokládám, že by se neroztočil či by se točil na druhou stranu. Děkuji
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 10:53:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež mám Essentials II. Ten gramofón má z výroby externé napájanie - adaptér s výstupom 15V jednosmerného prúdu (ten som ja vymenil za lineárny zdroj s vypínačom, adaptér v zásuvke mi nevyhovoval).
V chassis má však zabudovaný menič na striedavý prúd s presnou frekvenciou. Niečo takéto (vľavo dole):


Je to krokový motorček, ktorý potrebuje presnú frekvenciu (50 Hz) pre presné otáčky. Možno si tam len niečo zle zapojil, preto vibruje.
Odporúčam Ti vrátiť tú elektroniku s meničom naspäť. Prečo si ho vyberal? Nemenil si tam ešte niečo?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 11:37:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Chtěl jsem tu elektroniku dát mimo gramofon. Napájení té elektroniky je 15V DC, na to jsem taky použil lineární zdroj místo toho spínaného adaptéru a ten plošňák generátoru jsem dal do společné skříňky a kabelem přivedl k motorku. Je možné, že jsem prohodil některý drátek. Horší je, že už nemám původní fotku, jak ty drátky tam byly originálně/barevně zapojeny. Ale těch kombinací není tolik. Jinak ten generátor napájí jednu fázi a druhá je dělaná přes kondík.
Rozhodně to je špatně, motorek musí být tichý.
Jak to budu mít v cajku, dám sem foto toho mého bastlu Smile.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 12:00:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Už jsem to našel Smile
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0305/2629/files/speedcontrol_large.jpg?4899859692018510304

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 12:32:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, co to je za fotku, ale barva drátků je u vývodů napsaná na plošňáku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 13:04:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som Ti odporúčal tú elektroniku vrátiť naspäť. Nevidím prínos v tom, dať ju mimo.

Dodávaný spínaný zdroj som nechcel mať v spoločnej zásuvke (rozvodke) so zosilňovačom. Navyše, gramofón používam len občas, preto bolo nepraktické zasúvať a vyťahovať celý adaptér. Takže lineárny zdroj s vypínačom považujem aj ja za praktickejší.

Keď sa mi na staršom chassis HC-43 začal kaziť motorček, tiež začal vibrovať a občas sa roztočil aj naopak (výmena kondenzátora nepomohla). Ten bol však napájaný priamo z 230V.
Takže, pozor na správne zapojenie, aby si si nepoškodil motorček.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 13:24:58    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Nevím, co to je za fotku, ale barva drátků je u vývodů napsaná na plošňáku.

To je celé ovládání gramofonu Essentials a Debut. Ano, jak jsem ten pcb uviděl, tak jsem si na to vzpomenul, že tam ty barvy jsou napsané.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 13:27:34    Predmet: Odpovedať s citátom

MaG napísal:
Ja by som Ti odporúčal tú elektroniku vrátiť naspäť. Nevidím prínos v tom, dať ju mimo.

Dodávaný spínaný zdroj som nechcel mať v spoločnej zásuvke (rozvodke) so zosilňovačom. Navyše, gramofón používam len občas, preto bolo nepraktické zasúvať a vyťahovať celý adaptér. Takže lineárny zdroj s vypínačom považujem aj ja za praktickejší.

Keď sa mi na staršom chassis HC-43 začal kaziť motorček, tiež začal vibrovať a občas sa roztočil aj naopak (výmena kondenzátora nepomohla). Ten bol však napájaný priamo z 230V.
Takže, pozor na správne zapojenie, aby si si nepoškodil motorček.


Nemám to kam vrátit, základna gramofonu má úplně jiný tvar, než měla. To je i důvod, proč jsem ho musel dát pryč. Navíc poloha toho pcb nemá žádný vliv na funkci, jen prostě jsem si to nezkontroloval a zapojil to blbě. Tak snad jsem ho nezničil.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 14:25:21    Predmet: Odpovedať s citátom

karfik napísal:
Navíc poloha toho pcb nemá žádný vliv na funkci...

Dlhé a tenké napájacie vodiče by však (za istých okolností) mohli (napätie, rušenie...).

Daj foto, pochváľ sa výsledkom.
Mne zostala dyhovaná MDF 26 mm zo stavby reprosústav a tiež ma napadla výmena dosky chassis. Mám len obavu z ložiska, či by som ho vedel bez rizika poškodenia vybrať. Nie je tam vlepené?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne marec 21, 2021 22:31:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže záhada vyřešena. Kabeláž je OK. "Závada" byla nakonec mechanická. Já totiž chtěl z designového hlediska dát gramofon na hroty, což jsem učinil, jenomže tím se ty rezonance motorku přenášely skrz šasi do police. A ten hluk vydávala kombinace motorek + šasi + police. A to mám tu polici na zdi přes dvě pevné konzole. Hluk sice šel utlumit, když jsem motorek připevnil na pevno k šasi, tak jak to bylo originál, ale pak to šasi tak vibrovalo, že to bylo slyšet v repro, když "hrála" prázdná drážka. Nechápu, jak něco takového mohou prodávat (nebo spíš kdo si to koupí). Takže motorek je odpružen přes gumové průchodky a šasi stojí zpět na origo gumových nožkách. A je klid.
Já ty hroty viděl na Pro-Ject RPM, ale ty mají motorky samostatně stojící. Jinak opravdu i velmi drahé gramofony stojí na nohách s funkcí tlumení vibrací. Chybama se člověk učí Smile

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pesve
Hifista


Založený: 28 apríl 2008
Príspevky: 133
Bydlisko: za Brnem

PríspevokZaslal: Po marec 22, 2021 06:57:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Mě se velice osvědčilo připevnit na odpružený motorek olověné závaží, cca 0,5kg. Musí se současně vyměnit i pružné uložení za únosnější.
_________________
DEQX HDP5 - TriAmp 2xDPA222 + Hypex NC400 - RpM1
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po marec 22, 2021 07:57:35    Predmet: Odpovedať s citátom

V Debutu, kde je motorek pružně uložen to jde. Essentials má motor napevno, tam právě moc místo na úpravy není. Dal jsem aspoň gumové průchodky, aby se to trochu odpružilo. Chtělo by to ten motorek dát mimo šasi, tím by se vše vyřešilo.
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po marec 22, 2021 20:24:41    Predmet: Odpovedať s citátom






_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: St marec 24, 2021 11:20:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Karfik, vidím, že si sa s tým "pohral". Výsledok je dizajnovo zaujímavý a z estetickej stránky zvládnutý veľmi dobre (krajší, ako obyčajná hranatá čierna doska).
Z akého materiálu je ten podstavec? A čo ložisko? Ako si ho demontoval z pôvodnej dosky?
Pokiaľ ide o tanier, myslím si, že ten pôvodný filc pod LP mal svoj význam, tlmí prípadné vibrácie a zvýši styčnú plochu s LP (povrch LP nie je úplne rovný).

Pozrel som si obrázok s elektronikou a porovnal s pôvodným zapojením, ktoré si tu dal. Vidím, že máš zapojené len 3 vodiče, chýba vodič "W". A prívod napájacieho napätia je tiež na inom mieste. Je to tak správne? Idea

Ja osobne žiadne vibrácie motorčeka nepociťujem. Odporúčam urobiť test, pri ktorom zhodíš remienok, zapneš motorček a spustíš hrot prenosky do drážky platne. Ja pri použiteľnej hlasitosti v reprosústavách nič nepočujem.
Pri nepoužiteľne vysokej hlasitosti sa niečo objaví v pozadí "hluku" Actidampu, ale je to hlboko pod úrovňou hluku, ktorý by spôsobilo odvaľovanie hrotu v drážke.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: St marec 24, 2021 20:52:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, dělal jsem to čistě dizajnově pro mé oko. Je to ala Rega P8. V kusu dřevotřísky ve tvaru obdelníku vznikají rezonance/stojaté vlnění, stejně jak v ozvučnici. Pokud vytvořím nepravidelný tvar, každá část rezonuje na jiných frekvencích a ty rezonance se rozloží v nižší úrovni do širšího spektra. Dle mě je to dobrá myšlenka.
Základna u Rega je ze sendwitche plastu a pěny. Já jen obřezal a vyřezal původní dřevotřísku, takže ložisko zůstalo.
Ten filc je na nic, když už tlumit, tak korek, kůže, gumokorek, elastomer, guma.
Pokud nemáš v talíři či podložce vybrání v místě etikety, tak deska je stejně v mistě záznamu ve vzduchu.
W a Y je na PCB spojeno, takže jsem je vedl jedním vodičem. Přívod je napájený na vstupním konektoru. Vše je jak bylo v originále, ono by to totiž jinak nefungovalo Smile.
Já to testuju uchometricky, zapnu motorek a přiložím ucho k základně. Zajímavé je, že i když dám ten motorek mimo základnu, tedy že se spolu nedotýkají, tak když na ni dám ucho, tak slyším lehce motorek. Ale on když je sám o sobě, tak dost vibruje.
Ten test bez řemínku zkusím.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: So marec 27, 2021 13:15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Normál bych se na to šel podívat, jak to máš pěkně udělané. Zvědavost je sviňa. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: So marec 27, 2021 19:53:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Dle popisu Slovácko asi bydlíš nedaleko, jak se to trochu rozvolní, není problém.
Jen mi to furt nedalo, stále jsem nebyl spokojen s uchycením motorku a vibracemi do základy, tak jsem dnes zkusil motorek mimo a to je to pravé ořechové. Takže to budu ještě celé předělávat, zas mám co dělat. Jen se nám oteplilo a už je čas na jiné věci, než audio.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: So marec 27, 2021 21:01:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlčnov. Patnáct minut, když si pohnu a pak ti řeknu, kolik verzí tuningu jsme před léty dělali, abychom odnaučili motorky vrčet. Tehdá jsem zanevřel na Pro-ject. Ale dnes už to snad mají vychytané. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: So marec 27, 2021 21:33:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo už jsi mi to vlastně kdysi psal, že se mám já naopak zastavit u tebe.
V řadě Essentials to vychytané nemají, když ho přichytí napevno k šasi. A je to stejné i ve verzi 3.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jurasato
Hifista


Založený: 30 január 2014
Príspevky: 226
Bydlisko: Slovácko

PríspevokZaslal: So marec 27, 2021 21:51:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Já měl X pression, protože hrkotal, tak jsem vzal ještě jeden a hrkotal taky. Potom soused přinesl další (něco levnějšího) a to samé. No a potom se mně dostala do rukou Rega P3 a absolutní ticho. Tam mě zase irituje ten jejich antiscate. Laughing Nechtěl jsem drahý gramec, protože jsem furt přemýšlel, že se na analog vykašlu. No, kupují desky pořád.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Pi apríl 16, 2021 07:52:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Hluk synchronního motorku závisí od symetrie montáže ve výrobě -> otáčením pólových nástavců se to nechá nastavit. Ale taky na tvaru budícího napětí. Předpokládám že ta elektronika dělá obdélníky. Jednak se musí omezit stejnosměrná složka a pak je možné pohrát si s úpravou tvaru. Pokud je dostatek momentu, mohly by pomoci jednoduché RC články. Taky snížení napájecího napětí. Nebylo by schéma?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Pi apríl 16, 2021 12:19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Tvar bych mohl změřit škopkem. Rozhodně druhá fáze je přes kondík a tam by obdélník moc neprošel, takže to spíš vidím na sinus.
Jsou tam asi čtyři šváby, výkonový budič a nějaké odpory a kondíky a jeden rezonátor, předpokládám, že slouží jako zdroj přesné frekvence. Ještě by mohl být pro nějaký procesor, čipy jsem neprohlížel co jsou zač. Asi se mi to nechce kreslit, je tam toho moc.
Včera jsem to akorát dořešil, motorek jsem umístil do skříňky se zdrojem, koupil jsem delší řemínek a jedu mimo základnu gramofonu a je ticho jak v bednách, tak uchem.
Jen mě nyní čeká úprava základny, musí se zbavit toho výstupku na motorek. A nakonec to stříknu na černý mat, ta matná bílá je takové divná a je na ní vidět nerovnost povrchu. Jak to bude, dám foto.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 16, 2021 12:34:29    Predmet: Odpovedať s citátom

karfik napísal:
Tvar bych mohl změřit škopkem. Rozhodně druhá fáze je přes kondík a tam by obdélník moc neprošel...

Na to jsi přišel jak ? Rolling Eyes

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Pi apríl 16, 2021 13:46:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Snad nekecám, ale představuji si to nějak takto - http://www.electricala2z.com/testing/wp-content/uploads/2018/10/8-19.jpg
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Analóg Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist